logo

Tuesday, 03 December 2019 22:45

ЗЕРКАЛЬ: КЕРІВНИЦТВО УКРАЇНИ ЩЕ В ЛИПНІ ЗНАЛО ПРО ЗАТРИМАННЯ ВІЙСЬКОВОЇ ДОПОМОГИ США

Andrew Kramer, The New York Times, 03.12.2019

  

Українське керівництво дізналося про затримання військової допомоги під час кампанії тиску адміністрації Трампа і спробувало приховати це від громадськости, сказала Олена Зеркаль, колишня заступниця міністра закордонних справ України. 

 

За своїми посадовими обов’язками заступника міністра закордонних справ України, Олена Зеркаль, мала читати всі дипломатичні повідомлення, які надходили з посольств у всьому світі. Вона пригадує, що одне, яке надійшло з Вашинґтона у липні, привернуло її увагу. У ньому йшлося, що адміністрація Трампа затримує військову допомогу для України. 

 

«Ми мали таку інформацію, — сказала пані Зеркаль в інтерв’ю. — Там точно згадувалося, що існують певні проблеми». 

 

Точний час, коли Україна дізналася про затримання допомоги, є ключовим питанням у слуханнях щодо імпічменту в Конґресі. Демократи намагаються вибудувати справу, що президент Трамп тиснув на президента Володимира Зеленського шляхом затримання військової допомоги та зустрічі у Білому Домі, а також у той же час змушував президента Україна публічно заявити про те, що Україна розпочне розслідування проти його політичних опонентів. 

 

Пан  Трамп зі своїми соратниками також використовують питання часу в якості свого захисту. Мовляв, як українські можновладці могли зазнати тиску затримання допомоги, якщо вони ще не знали про це, коли Білий Дім підштовхував їх до початку розслідування віце-президента Джозефа Байдена, одного з найбільших опонентів Трампа на президентських виборах у 2020 році. 

 

«Вони навіть не знали про невиплату грошей», — написав у Twitter пан Трамп минулого місяця.

 

Ці слова пані Зеркаль є першим публічним визнанням українського чиновника, що високопосадовці в Києві знали про затримання допомоги під час кампанії тиску адміністрації Трампа, і що адміністрація Зеленського хотіла приховати цей факт від громадськости, аби не дати себе втягнути у суперечки щодо імпічменту в США. 

 

Вона сказала, що її керівництво заблокувало заплановану нею на жовтень подорож до Вашинґтону, де пані Зеркаль мала зустрітися з членами Конґресу, бо керівництво боялося, що вона буде говорити про справи, пов’язані з імпічментом, і цим затягне президента України у процедуру імпічменту, чого він дуже хотів уникнути. 

 

«Вони боялися цього, — сказала пані Зеркаль про радників Зеленського. – Вони сказали, що ще не час мені летіти до Вашинґтона». Скасування її поїздки підтвердили пізніше й працівники Конґресу. 

 

Пан Зеленський, чий уряд досі є залежним від дипломатичної та військової допомоги адміністрації Трампа, стверджує, що він не знав про затримання допомоги до зустрічі з віце-президентом Майком Пенсом 1 вересня, хоч спершу і сумнівався у точній даті.

 

Та згідно зі свідченнями слухань щодо імпічменту, українські дипломаті у Вашинґтоні знали про проблему з допомогою ще 25 липня, коли пан Трамп розмовляв з українським президентом телефоном та просив його розслідувати його опонентів на виборах. 

 

В інтерв’ю пані Зеркаль, яка, за її словами, покинула свій пост минулого тижня в знак протесту проти тіньового дипломатичного каналу її уряду з адміністрацією Трампа влітку та з Московією восени, надала інсайдерську інформацію про те, коли високопосадовці у Києві дізналися про блокування допомоги, і як вони намагалися приховати цю інформацію від суспільства. 

 

Її слова підтверджує Лаура Купер, заступниця помічника міністра оборони США з питань Московії, України та Евразії. На слуханнях щодо імпічменту в Конґресі вона засвідчила, що українські дипломати знали про блокування принаймні 25 липня, коли почали розпитувати про це американських чиновників. 

 

Того ж дня пан Трамп телефонував панові Зеленському та просив про «послугу» — розслідувати діяльність пана Байдена та його сина, Гантера Байдена, а також розслідувати вже спростовану теорію, що це Україна, а не Московія, гакнула сервери демократів під час президентських виборів 2016 року. 

 

Пані Зеркаль сказала, що читала дипломатичне повідомлення українських послів у Вашинґтоні про затримання та попросила про зустріч 30 липня з помічником Зеленського, щоб на ній обговорити проблему. За її словами повідомлення надіслали за тиждень до цієї дати, але водночас вона не може підтвердити точну дату відправлення повідомлення.

 

Адміністрація українського президента також була отримувачем цього повідомлення. Пані Зеркаль каже: «Ми отримали його одночасно».

 

Знали українські високопосадовці про затримання допомоги ще до телефонної розмови 25 липня чи ні, слова пані Зеркаль та пані Купер доводять, що український уряд знав про блокування протягом кільеох критичних тижнів у серпні, коли американські дипломати тиснули на пана Зеленського, аби він публічно заявив про початок розслідування Байденів.

 

Пані Зеркаль каже, що пізніше, коли у США пришвидшилася процедура імпічменту, адміністрація пана Зеленського спробувала замовчати інформацію, яка могла б зашкодити пану Трампу.

 

У вересні на зустрічі з пані Зеркаль помічник президента України сказав їй «мовчати» та в жодному разі не давати коментарі стосовно справи для ЗМІ.

 

Призначений паном Зеленським міністр закордонних справ, Вадим Пристайко, згодом скасував запланований на жовтень візит пані Зеркаль до Вашинґтона. За її словами пан Пристайко боявся, що її розмови з членами Конґресу, як і тоді, коли Україна дізналася про блокування допомоги, стосуватимуться процедури імпічменту .

 

Пані Зеркаль сказала, що вона домовилася про зустрічі з політиками обидвох американських партій, зокрема з сенаторами-демократами Робертом Менендезом з Нью-Джерсі та Чаком Шумером з Нью-Йорку,  з республіканцями Роном Джонсоном з Вісконсину та Тедом Крузом з Техасу, а також з помічниками спікера Палати представників, пані Ненсі Пелосі. 

 

Заявленою метою зустрічей було обговорити санкції США проти Московії, але могли виникнути й питання про те, коли саме Україна дізналася про блокування американської допомоги. 

 

«Його головним посланням мені було мовчати і не коментувати нічого без дозволу, сказала пані Зеркаль про помічника пана Зеленського — Андрія Єрмака, який просив її мовчати стосовно всіх справ, не лише позв’язаних зі США. – Вони перебувають у дуже складній ситуації, і вони розуміють це». 

 

Прес-служба пана Зеленського не відповіла на наші питання прокоментувати слова пані Зеркаль про те, як українське керівництво дізналось про призупинення допомоги чи про причини скасування її поїздки для зустрічі з членами Конґресу. 

 

Водночас пан Зеленський наполягає, що хоче триматися подалі від процедури імпічменту, та запевняє, що хоче зберігати хороші відносини з адміністрацією Трампа. У вересні в Нью-Йорку він сказав, що він не зазнавав тиску з боку пана Трампа. 

 

Пізніше, на прес-конференції у жовтні, пан Зеленський сказав, що на момент дзвінка від Трампа — 25 липня — він не знав про затримання військової допомоги. А в цю суботу він сказав журналістам видання TIME та ще трьох европейських ЗМІ: «Дивіться, я ніколи не говорив з президентом США з позиції ‘послуга за послугу’». 

 

Стосовно ж блокування допомоги він зазначив: «У нас іде війна. І, якщо ви є нашим стратегічним партнером, то не можете нічого нам блокувати. Я думаю, що йдеться просто про справедливість, а не позицію ‘послуга за послугу’». 

 

Слова пані Зеркаль демонструють, наскільки важко, практично неможливо, Зеленському залишатися нейтральним у процедурі імпічменту. Якщо він обманює людей, що він не знав про блокування допомоги, то шкодить справі демократів проти пана Трампа. Якщо ж визнає, що знав про це, то він шкодить самому панові Трампу.

 

Адміністрація Зеленського, каже пані Зеркаль, найбільше турбується про те, як заспокоїти Трампа, бо в Києві вирішили, що процес імпічменту в Сенаті провалиться, і що пана Трампа може бути переобрано.

 

На те, що українські чиновники добре знали про блокування допомоги ще до офіційного підтвердження, вказує блог на сайті «Atlantic Council» від 14 серпня, а потім і стаття на сайті «Politico» від 28 серпня.

 

Помічник Руді Джуліані, особистого юриста пана Трампа, Лев Парнас сказав, що він знав про можливе затримання допомоги ще у травні, хоч інші учасники тієї ж зустрічі заперечували це.

 

Підполковник Александр Віндман, провідний спеціаліст з українських питань у Раді Національної Безпеки США, засвідчив, що дізнався про блокування ще на початку липня. Ще більше американських чиновників дізналися про це під час конференц-мітингу 18 липня, а Управа з менеджменту та бюджету США письмово задокументувала блокування 25 липня, невдовзі після дзвінка пана Трампа панові Зеленському.

 

Пані Зеркаль сказала, що вона дізналася про затримання допомоги наприкінці липня. Україна воює з підтримуваними Московією сепаратистами у двох східних областях України, і вважає США своїм союзником.

 

«Ця інформація привернула мою увагу, — сказала пані Зеркаль. – Без вашої чіткої підтримки та жорсткої позиції до московської агресії ми не зможемо самі захистити себе».

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles