logo

Sunday, 20 October 2019 09:45

СЕКС, НАРКОТИКИ І ПОЛІТИКА В УГОРЩИНІ

Янош Секі, Radio Lemberg Hungary, 15.10.2019

 

Два тижні тому в Угорщині відбулись муніципальні вибори. Їхні результати стали справжнім сюрпризом практично для всіх, зокрема і  для урядової партії і для опозиції. «Fidesz», авторитарна партія влади, яка мала дві третини у парламенті, тобто конституційну більшість, втратила Будапешт та ще половину середніх міст в цій країні. 

Насправді, результат є цікавим лише з психологічної точки зору, хоч і став справді важливим. В Угорщині, країні з надмірною централізацією, місцеві органи влади не представляють інтереси своїх громадян, а виконують роль привідного ремня центрального уряду, ба з деякими винятками. Школи, лікарні та більшість культурних установ не контролюються органами місцевого самоврядування. І коли в регіонах та містах не залишається жодного форинта з податків на доходи фізичних осіб, головним їхнім джерелом прибутку (якщо не враховувати субсидій з центрального бюджету) є податок, який стягують з бізнесу, від найбільших компаній до самозайнятих індивідів. Тобто, що меншим та біднішим є місто, то залежнішим воно є від центрального уряду Орбана. 

Хоч опозиція і планувала «відвоювати» усі міста, зокрема і Будапешт, нові мери матимуть зовсім мало свободи дій у цій системі. Місцеві вибори по суті є лише великим опитуванням думки громадян, де ця перемога може дати надію суперникам «Fidesz», яким дуже не вистачає політичних перемог ще з 2008 року. 

Багато опозиціонерів пояснюють перемогу на місцевих виборах їхньою стратегією, яка є трохи схожою на так зване «розумне голосування» Навального — в більшості міст опозиційні партії підтримали спільного кандидата. 

 

Фактично це те, чого Віктор Орбан і хотів, коли його команда розробляла «Закон про вибори» 2013 року, який грав на користь найбільшої, неважливо якої, партії навіть більше, ніж це робив попередній закон, розроблений у 1989 році. 

 

«Відкиньте свої партійні вподобання, приєднайтеся до найсильнішого, або зникніть». 

 

Ця цитата могла би стати справжнім девізом, бо поширює так зване FPTP-правило (система з одним туром голосування) не лише на безпосередньо обраних мерів, але й на представницькі органи влади, зокрема органи місцевого самоврядування (треба зауважити, що президентів в Угорщині не обирають напряму, тож прем’єр-міністр цієї країни є фактично сильним президентом з незбалансованою владою у своїх руках, а парламентські вибори є трохи більше ніж вибори прем’єр-міністра, а скоріш це такий сфабрикований референдум, де головне питання це — «Орбан чи не Орбан?»

 

Ця схема працювала для Fidesz ідеально в той час, як виконувалися дві умови: 1) найбільшою опозиційною силою була «Угорська соціалістична партія», лівоцентристи, наступники комуністичної партії старого режиму, яка існувала завдяки своїй незаперечній популярності до 1989 року, і яка, проте, мала все менші шанси знову повернути собі владу; 2) наступною найбільшою опозиційною партією була «Jobbik», яка є суто лівою в соціальному плані, і яка показала більше реальних демократичних інстинктів ніж левова частина мейнстримних партій, проте вона так і не змогла позбутися ганебного тавра «расистської» (антисемітської й антициганської) організації, тому виявилася так само неприйнятною і для лівоцентристів, і для нечисленних лібералів, які ще залишилися.

 

Перші збої в системі з'явилися ще минулого травня, коли на виборах до Европарламенту соціалістична партія просто колапсувала. «Fidesz» отримала легку перемогу (52%), проте «Демократична Коаліція», лівоцентристська група, яка відкололася від соціалістів, зайняла другу сходинку (вона отримала 16%, її очолював суперечливий колишній прем’єр-міністр країни Ференц Дюрчань, першою у списках партії була його дружина, Клара Добрев), і навіть партії молодих лібералів «Momentum» поталанило більше ніж соціалістам з HSP (10% і 6.6% відповідно). «Jobbik» також отримав одне місце в европарламенті (отримав 6.3%, на відміну від 2014, коли партія отримала 15% і три місця). Це означало, що соціалісти більше не можуть домінувати в опозиції. 

Через це партії щораз з більшим завзяттям погоджуються на спільних кандидатів, зокрема і для найпрестижнішої посади, мера (фактично лорда-мера) Будапешта. Це, фактично, погодили ще на праймеріз, на яких переміг Ґерґей Карачонь, мер 14 району Будапешта і очільник невеликої партії зелених «Діалог». Це справді чарівний чоловік з добрими намірами, молодий і не корумпований, який, проте, так і не показав жодних сильних навичок політика чи керівника. «Fidesz» до останнього сподівалась, що в Будапешті та інших містах не буде жодних змін.

 

Пізніше, як то кажуть, приплив чорний лебідь. На початку жовтня, менш ніж за два тижні до виборів, невідомий блогер з ніком "Адвокат диявола" почав викладати серію історій з фото та відео про Жолта Боркаї, чинного мера та кандидата в мери від партії «Fidesz» у місті Дьор, найбільшому місті північно-західної Угорщини. У викладеному тексті йшлося про те, що Боркаї разом з друзями (місцевими юристами та бізнесменами) влаштував секс-вечірку з проститутками (проституція є злочином у Хорватії) на яхті в Адріатичному морі, пив дешеве вино з супермаркету та нюхав кокаїн (також злочин, хоч самого Боркаї за цією справою не показано). Мер полетів туди на особистому літаку. Блогер стверджує, що це сталося навесні 2018 року, а Боркаї, хоч і не заперечував самої історії, проте сказав, що це було "багато років тому."

 

Особа блогера є досі невідомою (на момент написання цього матеріалу, тобто 10 жовтня, зранку). 

 

Невідомо навіть, чи це справді блогер, чи це просто команда ворогів Боркаї найняла професійного журналіста для написання компромату. Сам блогер видає себе за близького знайомого Боркаї, юриста, в якого є друзі у «Fidesz», за тісно знайомого з вищими колами Дьора, який розчарувався в мері та пішов проти нього і його угрупування. Ніхто досі не знає, хто ж зробив фото та відео порнографічного змісту.

 

Найголовніше, що блогер засудив корупцію в органах місцевого самоврядування, міністерствах та навіть у Парламенті, а також розповів про те, як бізнесмени платять працівникам міністерств і парламенту за написання та затвердження поправок до законів, аби провернути певні транзакції; або як юрист летить до Китаю з дипломатичним паспортом, аби приховати вкрадені через корумповані державні закупівлі гроші, і де місцевий банк вимагає 20% «відкату», але "вітає його, як короля". Він згадує найбільш кричущу витівку кола Боркаї (а їх було багато): створення офшорної компанії в Люксембурзі, єдиною метою якої було дешево скупити сільськогосподарські угіддя, аби згодом рекласифікувати їх у будівельні ділянки офісу Боркаї, а потім продати їх за багатократ вищими цінами якраз перед тим, як ці ділянки мали продавати в рамках проекту «Промислового парку Дьора», і перед тим, як «Audi Hungaria», найбільша компанія в регіоні, вирішила розширити свій матеріально-технічний центр. Таким чином у 2014-2015 роках офшорна компанія заробила майже €15,000,000, потім роками нічого не робила, хоч зібраного капіталу виявилося досить для того, аби виплачувати 20-річному синові Боркаї місячну зарплатню у мільйон форинтів (тобто від €3000 до €3500) за ніщо, або для того, аби щороку знімати по кілька мільйонів евро, яких було достатньо для оплати поїздок Боркаї на Адріатику чи на Мальдіви.

 

З іншого ж боку, що б не казав блогер, ці дівчата зовсім не схожі на звичних проституток. Якраз навпаки, це дівчата з "хороших", зручних для режиму сімей, яких, можливо, просто заманили грішми та владою.

 

Належати до цих елітних політично-фінансових кіл означає отримувати певні проблеми; коли відео завантажили на PornHub, в одній з дівчат відразу впізнали ґранто-отримувача коштів ЕС для підтримки компанії, яку ця дівчина створила разом зі своєю сестрою для прокату весільних суконь та організації різних заходів (зокрема й парубоцьких вечірок). Ще на початку 2018 на великому комерційному телеканалі TV2, яким володіє бізнес-коло Орбана,  їх представляли, як приклад "успішних молодих підприємців".

 

Всупереч усьому цьому Орбан відмовився викинути Боркаї з поля гри. І як виявилося, це було помилкою.  

 

Боркаї, золотий медаліст Олімпійських ігор з гімнастики та колишній голова Національного олімпійського комітету Угорщини, переміг на виборах мера Дьора з дуже малим відривом (адже місцеві політики «Jobbik» все ж перебігли до нього), але він переміг на фоні програшів інших кандидатів в інших містах, зокрема й Іштвана Тарлоша, мера Будапешта з 2010.

 

Самі корупційні скандали та брак законного покарання за них ніколи не були новиною; незалежна преса розповідала про це багато років, але всім це було "до лампочки", аж поки всі ці компоненти не поєдналися в одному пікантному скандалі з сексом та наркотиками.

 

Жодну восьмизначну суму в евро не порівняєш з багатомільярдними доларовими активами «сім’ї» Орбана. Та принаймні тепер більше людей знатиме хоча б частинку того, як живе еліта теперішнього угорського режиму, в якому діє найжорсткіший закон про наркотики в Европі, і який день і ніч виховує у своїх громадян християнські й родинні цінності, не згадуючи вже про сьому заповідь, наріжний камінь моральності «християнської Европи».

 

переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles