James Shotter, The Financial Times, 10.11.2019
Прем’єр-міністр Польщі, Матеуш Моравєцкі, звинуватив Емманюеля Макрона у безвідповідальності після того, як президент Франції заявив, що НАТО перебуває «у стані відмирання мозку» та ще й поставив під сумнів готовність членів Альянсу захищати одне одного.
В інтерв’ю пан Моравєцкі сказав, що НАТО – це “найважливіший альянс у світі, коли йдеться про збереження свободи та миру”. Він сказав, що те, як пан Макрон ставить під сумнів готовність членів НАТО захищати один одного – а це ж наріжний камінь у структурі европейської безпеки – є дуже небезпечним.
“Думаю, що сумніви президента Макрона [щодо взаємозахисту у НАТО] можуть змусити наших союзників подумати, що це власне Франція є не готовою брати на себе такі зобов’язання. Сподіваюся, що ми все ще можемо розраховувати на готовність Франції виконувати взяті на себе зобов’язання,” — сказав пан Моравєцкі в інтерв’ю для the Financial Times.
Коментарі пана Макрона в інтерв’ю для the Economist акцентували щораз більше занепокоєння в західних країнах стосовно майбутнього Альянсу, якому вже й так зі свого боку завдав удару президент США, Дональд Трамп.
Пан Трамп назвав організацію НАТО “застарілою” під час своєї передвиборчої кампанії, а минулого місяця він шокував інших членів НАТО, вивівши американських солдатів з північно-східної Сирії – дозволивши Туреччині здійснити туди вторгнення без консультацій з іншими партнерами по НАТО.
Однак пан Моравєцкі, країна якого давно була стабільним союзником США, заявив, що проблеми НАТО походять не з амбівалентності пана Трампа, а з недостатньої відповідальності деяких европейських членів, більшість з яких, на відміну від Польщі, досі не досягли загальної мети Альянсу – витрачати на захист більше 2% ВВП.
“США завжди підтримували Европу, і якби не їхня допомога, то Европа б не звільнилася від окупації німецькими нацистами,” — сказав він.
“Франція витрачає менше 2% ВВП [на захист] … думаю, варто поцікавитися, чому певні аспекти НАТО не такі, як нам хотілося б. І тут провина не «недостатньо залученої» Америки, а справа у недостатній віддачі з боку деяких европейських союзників.”
Для кращого опису того, наскільки европейські країни є неспроможними одностайно діяти проти таких ворогів, як Московія, пан Моравєцкі згадав про долучення французького бізнесу до проекту «Nord Stream 2». Газогін подаватиме московитський газ до Німеччини, а Польща давно застерігала, що це підірве европейську енергетичну безпеку, збільшивши залежність континенту від Московії.
“Як прямо кажуть деякі люди, «Nord Stream 2» оплатить нашими европейськими грішми московитську зброю,” сказав він. “Тож я вважаю, що дійсно погано, коли ми бачимо, як ключові країни-члени Евросоюзу підтримують такий проект.”
Останніми місяцями пан Макрон робив дипломатичні зусилля для налагодження стосунків з Московією. Він стверджував, що Европа має у відповідь на проблеми НАТО стати “автономною у сферах віськової стратегії та міці” та ще й поновити “стратегічний діалог” із Москвою.
Але пан Моравєцкі сказав, що Північноатлантичний альянс є “головним джерелом безпеки”, для Польщі і вилив холодну воду на ідею зближення із Московією, заявивши, що Европа не може “вдавати, що на території України, Білорусі та Сакартвело нічогісінько не сталося”, адже це країни, де Москва здійснювала втручання з різною мірою нахабності.
“Ми за співпрацю з мирною та демократичною Московією, але ж Московія аж ніяк не є мирною, вона є агресивною до всіх сусідів,” — сказав він.
“Президент Макрон – в іншій ситуації, бо він не відчуває гарячого подиху московитського ведмедя на своїй потилиці. Думаю, що солідарність в ЕС має бути настільки важливою для всіх лідерів Евросоюзу, що ми не маємо права ігнорувати застереження інших партнерів з ЕС щодо Московії.”
Переклад українською – Angelica Gordon.