logo

Saturday, 21 March 2020 12:37

ЕВРОСОЮЗ ПОПЕРЕДЖУЄ ПРО МАСОВУ ДЕЗІНФОРМАЦІЙНУ КАМПАНІЮ КРЕМЛЯ ПРО КОРОНАВІРУС

Michael Peel and Sam Fleming in Brussels, The Financial Times, 17.03.2020


Таємний звіт вказує на плани Кремля зруйнувати довіру до заходів европейських країн щодо приборкання пандемії.

 

Кремлівські мас-медіа Московії розгорнули "значну дезінформаціну кампанію" для ще більшого загострення пандемічної кризи у західних країнах шляхом руйнування довіри до їхніх заходів безпеки, вказано у таємному звіті Евросоюзу.

 

Зусилля Кремля мають на меті заполонити людей зневірою, панікою та страхом, відсікти їх від справжньої інформації про хворобу. Як повідомляється у звіті дипломатичної служби Евросоюзу, ці зусилля є частиною ширшої стратегії Кремля на "підрив европейських суспільств зсередини".

 

Дев'ятисторінковий звіт, датований 16.03.2020, і який мали змогу переглянути журналісти нашого видання, вказує на широкий спектр спроб Кремля використати пандемію Covid-19 для поширення брехливих чуток в різних країнах. Також у звіті піддано великому сумніву ефективність заходів керівництв соцмереж щодо блокування постів про коронавірус.

 

"Масштабна дезінформаційна кампанія державних та недержавних мас-медіа Московії щодо Covid-19 є у розпалі", — написано в аналітичній записці підрозділу зі стратегічних комунікацій Служби Евросоюзу зі Зовнішнього Реагування (European External Action Service). "Головною метою кремлівської дезінформації є загострити кризу в галузі охорони здоров'я в західних країнах, особливо шляхом підриву суспільної довіри до національних систем охорони здоров'я, і таким чином унеможливити ефективну відповідь на спалах хвороби".

 

Евросоюз зафіксував майже 80 дезінформаційних вкидів щодо Covid-19 у своїй базі даних , і це лише з 22 січня 2020, сказано у звіті. Також наголошено, що "пов'язані з державними органами Московії фейкові особи та профілі у соцмережах", які раніше писали про події в Сирії та про "жовті жилети", тепер різко почали "поширювати дезінформацію про коронавірус англійською, іспанською, італійською, німецькою та французькою мовами".

 

Прокремлівські акаунти просувають ідею, що коронавірус "створено штучно, як зброю Заходу", вказано у звіті. Вкиди, зосереджені на Італію, мають на меті загострити страхи щодо здатности державних і міжнародних органів впоратися зі спалахом хвороби; водночас вкиди іспанською мовою "поширюють апокаліптичні сценарії, звинувачують капіталістів у спробі нажитися на вірусі, і наголошують, що Московія і Путін успішно долають цей вірус".

 

RT Español, іспаномовний підрозділ московської державної агенції раніше відомої як Раша Тудей, від 1 січня до 12 березня отримав більш як 6,800,000 поширень своїх вкидів щодо коронавірусу у соцмережах Facebook, Twitter та Reddit, вказано в аналітичній записці. Це вивело цю контору на 12-те місце за популярністю в Европі серед мас-медіа в Інтернеті, попереду низки великих західних ЗМІ. Сама RT (Раша Тудей) завжди заперечує, що вона поширює дезінформацію.

 

Аналітики Евросоюзу стверджують, що пандемічною стратегією Кремля є "запустити десятки різних та часто суперечливих самих собі чуток, які заполонять і офіційні канали, і Інтернет, і соцмережі".

 

"Ця дезінформаційна кампанія має на меті загострити зневіру, паніку та страх, і відгородити людей від отримання правдивої інформації про вірус та про поради щодо суспільної безпеки", написано у звіті. Також вказано, що вкиди кремлівських мас-медіа часто є анонімними, і вони лише підсилюють брехню та непідтверджена інформацію з інших джерел. "Ці спроби чітко відповідають ширший стратегії Кремля на підрив европейських суспільств зсередини завдяки їхнім слабкостями та хатаскрайностям".

 

Служба Евросоюзу зі Зовнішнього Реагування (European External Action Service) відмовилась прокоментувати документ. EEAS повідомила, що вона посилила свій нагляд та викриття потоків дезінформації через спалах пандемії і що вона тісно співпрацює з міжнародними партнерами, зокрема з НАТО та керівництвом країн G7.

 

Московія заперечує всі попередні звинувачення західних країн та їхніх розвідок щодо ведення кампаній з дезінформації та спотворення суспільної думки, особливо щодо президентської кампанії Дональда Трампа у 2016.

 

І хоча керівництво соцмереж вживає "відповідних заходів" для стримання дезінформації про коронавірус, зараз важко оцінити їхній вплив головно через певні обмеження стосовно персональних даних, якими вони діляться з держорганами, вказано у звіті. Треба щоби керівництво соцмереж точніше деталізувало скільки їм треба часу на реагування на сигнали урядів про дезінформаційні пости в соцмережах, і що вони роблять, аби не дати тим користувачам, які "користають зі сумнівів громадян, поширювати провокаційні повідомлення та сіяти зневіру в демократичні інституції".

 

переклад українською — John Lemberg

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles