logo

Sunday, 05 January 2020 12:51

НАССІМ ТАЛЕБ: ЯК ВОЛОДІТИ ЛЮДЬМИ В СУЧАСНОМУ СВІТІ

Нассім Талеб, американський економіст, трейдер, один з мислителів сучасного світу, автор теорії «Чорного лебедя».

 

Nassim Nicholas Taleb, Naked Capitalizm,

 

DrNemo, 05.01.2020: наведу 21 важливу цитату, повністю стаття тут.

 

1. Сучасне "рабовласництво". 

За часів раннього християнства, коли Церква лише починала свою переможну ходу по Европі, були такі мандрівні монахи - колоходи (гіроваги). Вони не належали ні до конкретного ордену, ні до монастиря. Це були такі собі ченці-фрілансери, як ми би зараз сказали. Вони жили подаянням або за рахунок прихильності міських жителів, яких їм вдавалося зацікавити своїм вченням. Їхня популяція була стійкою, наскільки вона взагалі може бути стійкою у випадку з людьми, які дали обітницю безшлюбності - підтримання чисельності можливо лише за рахунок  вербування нових членів. Проте вони виживали, а місцеве населення давало їм їжу і тимчасовий дах над головою.

 

2. Приблизно у  V столітті  н.е. їхня чисельність пішла на спад, і пізніше вони зникли зовсім. У Церкві колоходи були непопулярні; в V столітті їхню діяльність заборонив Халкідонський собор, а потім ще через 300 років - Нікейський. Чому ж колоходи опинилися під забороною? Справа в тому, що вони були абсолютно вільніимм. Зокрема фінансово - не завдяки багатству, а тому, що вони були аскетами, мало що потребували. Як не дивно, будучи жебраками, вони залишалися повністю незалежними - нас вчать, що для цього треба заробити капітал, але, виявляється, того ж можна домогтися, нічого не маючи.

 

3. Якщо ви будуєте релігійну організацію, то абсолютно вільні люди вам не потрібні. Те саме стосується бізнесу чи розвитку стартапу, так що ми поговоримо про працівників і структуру компанії або іншої організації.

 

4. Загалом, будь-яка організація хоче позбавити пов'язаних з нею людей частини їхньої волі. Як же утримати їх під своєю владою? По-перше, їх треба вчити і ними треба маніпулювати; по-друге, важливо дати їм зрозуміти, що у них є свій інтерес у цій грі, що їм є що втрачати у разі непокори.

 

5. Ризики найманого працівника завжди є вищими. І, якщо людина згодна працювати за зарплату, це вже говорить про те, на який тип ризику вона згодна - сам факт є сигналом, що така людина принесе менше клопоту.

 

6. Якщо людина давно працює за наймом - значить, вона уміє підкорятися.

 

Якщо людина роками позбавляє себе свободи на дев'ять годину в день і пунктуально приходить в офіс, відмовляючи собі в праві складати власний розклад, це достатня демонстрація покори. Ви маєте справу з слухняною, привченою до лотка домашньою твариною.

 

7. Працівники не є схильними до ризику; вони бояться звільнення більше, ніж підрядник - судового позову. Навіть коли співробітник йде, він все одно є схильним вести себе «зручно» для компанії, адже за час роботи він сильно вклався в неї - і тепер не є схильним руйнувати те, що будував роками.

 

8. Було таке явище як «людина компанії» (і практично це завжди він був працівник чоловічої статі).

 

«Людина компанії» - ключове поняття XX століття. Найкраще для нього визначення - та людина, чия ідентичність сформувалася відповідно до побажань компанії.

 

Вона відповідним чином одягається і навіть використовує мову, яку від неї очікує компанія. її соціальне життя є настільки щільно пов'язаним з організацією, що, покинувши її, ця людина зазнає величезних втрат, подібно до вигнаного мешканця Афін.

 

Суботні вечори вона проводить в товаристві інших співробітників і їхніх дружин, обмінюючись прийнятими в компанії жартами.

 

9. В обмін на це компанія укладає з нею пакт про те, що вона збереже своє робоче місце якомога довше, тобто, доти, поки вихід на пенсію за віком не залишить її з приємною сумою грошей і партнерами по гольфу з числа колишніх колег.

 

10. Десь в 1990 році люди раптово почали усвідомлювати, що роль «людини компанії» є досить надійним варіантом - за умови, що сама компанія нікуди не дінеться.

 

11. Технологічна революція, що відбулася в Кремнієвій долині, поставила існування традиційних компаній під велику загрозу. Наприклад, після злету Microsoft, IBM — колишня основна фабрика «людей компанії», була змушеною скоротити деяких зі своїх «довічних» співробітників.

 

12. Ці співробітники не могли знайти роботу ніде більше - вони були зовсім непотрібними за межами IBM. Поза корпоративною культурою не працювало навіть їхнє почуття гумору. До цього періоду IBM вимагала від своїх співробітників носити білі сорочки - не світло-блакитні, не в тонку смужку, а саме чисто білі. І темно-синій костюм. Не дозволялося жодної свободи у одязі, ніякого натяку на індивідуальність. Ви були частиною IBM.

 

13. Людина компанії - це той, хто вважає, що понесе величезні втрати, якщо не буде вести себе як людина компанії, тобто той, хто особисто влився в гру.

 

14. І навіть незважаючи на те, що «людина компанії», здається, кудись зникла, їй на заміну, завдяки уніфікації виконуваних завдань, прийшов «співробітник індустрії» - і тепер це може бути людина будь-якої статі.

 

Сьогодні ним або нею володіє не компанії, а щось гірше: ідея, що він або вона повинні бути придатні для найму. Співробітник індустрії - це той, хто побоюється, що понесе величезні втрати, втративши свою придатність для найму, тобто особисто пристосувавшись до гри.

 

Придатний для найму співробітник є щільно вбудованим в індустрію, його утримує страх засмутити не лише свого роботодавця, а й інших потенційних роботодавців.

 

15. Найкраще визначає придатного для найму співробітника те, що про нього ніколи не напишуть в підручниках, бо він, за своїм призначенням, вїж ніколи не залишати слідїв в історії і тому є нецікавим історикам.

 

16. Рабовласництво в компаніях традиційно приймає дуже цікаві форми. Найкращим рабом є той, кому ви переплачуєте, і хто, знаючи про це, дуже боїться втратити свій статус.

 

Міжнародні організації створили категорію експатів, свого роду дипломатів з високим рівнем життя, що представляють компанію і ведуть її справи далеко від батьківщини.

 

Нью-Йоркський банк відправляє одруженого співробітника з сім'єю за кордон, наприклад, в тропічну країну з дешевою робочою силою, і надає йому безліч бонусів і привілеїв, таких як членство в заміському клубі, особистий водій, проживання за рахунок компанії на ошатній віллі з власним садівником , щорічна поїздка додому для всієї родини першим класом, і тримає цього співробітника на такій посаді кілька років, достатній час для звикання.

 

Він заробляє набагато більше «місцевих», і ця ієрархія нагадує про дні колоніального володіння. Повернення додому означає для нього втрату привілеїв і колишній оклад, і він стає справжнім рабом - повернутися в нижчий прошарок середнього класу і жити в передмісті Нью-Йорка, їздити на роботу на електричці, а то і, не дай бог, на автобусі і жувати на обід сендвіч ! Коли великий бос критикує його, він приходить в жах! 95% свого часу він думатиме про політику в компанії - а це саме те, що потрібно компанії. У великого боса з правління буде підтримка, на випадок, якщо вона знадобиться. 

 

Всі великі корпорації мали співробітників в статусі експата і, незважаючи на витрати, ця стратегія була дуже ефективною. Чому?

 

Бо що далі підрозділ знаходиться від головного офісу, то більше він є  автономним, і то більше вам потрібен співробітник-раб, який не зробить ніяких несподіваних самостійних дій.

 

17. Існує категорія працівників, які не перебувають в рабстві, і ця категорія є вкрай нечисленноб. Відрізнити вільних працівників легко: їм плювати на репутацію, принаймні, на свою репутацію в компанії.

 

18. Поведінка людей, схильних до ризику, є непередбачуваною.

.

Свобода завжди так чи інакше є пов'язаноб з ризиком, іноді вона є його причиною, а іноді — наслідком. Якщо ви йдете на ризик, ви відчуваєте себе частиною історії. І ті, хто йдуть на ризик, роблять так, бо в глибині душі вони — дикі звірі.

 

Зверніть увагу на мовний аспект - це наступна після експериментів зі стилем причина, чому вільних варто тримати подалі від невільних людей, які бояться ризикувати.

 

За моїх часів ніхто не висловлювався нецензурно на публіці, за винятком тих, хто входив в якесь угрупування, і тих, хто таким чином давав зрозуміти, що він не раб.

 

Нецензурні вислови в соціальних мережах (наприклад, в Twitter) - це спосіб демонстрації волі, а значить, і компетентності.

 

Створити враження про компетентність не вийде, якщо не йти на певні ризики. Таким чином, на сьогоднішній день лайка - це показник статусу.

 

Лайка і нецензурна лексика сприймається, як ознака «собачого» статусу, повного невігластва - слово canaille, «чернь», етимологічно походить від латинського слова, що означає «пес».

 

Іронія полягає в тому, що найвищий статус вільної людини супроводжує добровільне запозичення звичок нижчого класу.

 

Горезвісні англійські «манери» - це зовсім не аристократична риса. Вони є характернимм для обивателів, і вся концепція англійських манер лише сприяє одомашненнб тих, кому відведено роль одомашнених.

 

19. Є така приказка: «Важливо не те, чим людина володіє або не володіє; важливо те, що він боїться втратити».

 

Ті, кому є що втрачати, є більш вразливими. Людям, чий добробут залежить від якісної оцінки їхньої роботи вищим начальством, не можна довіряти прийняття критичних рішень.

 

Хоча ми вже з'ясували, що найманий працівник - це штука надійна, та йому не можна довіряти прийняття критичних, жорстких рішень, пов'язаних з серйозними компромісами.

 

20. Як ми бачили і ще побачимо, у працівника дуже проста функція: виконувати завдання, які вважає корисними його керівник. Якщо людина працює продавцем люстр, але раптом, прийшовши вранці на роботу, бачить величезні перспективи продажу протидіабетичних препаратів схильним до діабету відвідувачами з Саудівської Аравії, то він не може нічого зробити - у нього є завдання.

 

Отже, хоча до завдань працівника входить запобігання проблем, якщо ситуація змінюється - він є зв'язаним по руках і ногах. Цей ефект в поєднанні з розподілом обов'язків може викликати серйозне зниження ефективності.

 

21. Тепер уявіть, що політику визначають люди, які є особисто зацікавленими в результаті, а не в оцінці начальства, і вам відкриється інший світ...

 

4642

 

SIMILAR NEWS & ARTICLES

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles