logo

Tuesday, 05 November 2019 23:36

БОРІС ДЖОНСОН НАМАГАЄТЬСЯ ПРИХОВАТИ ЗВІТ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО КОМІТЕТУ ПРО ВТРУЧАННЯ МОСКОВІЇ В РЕФЕРЕНДУМ 2016 РОКУ ТА БРИТАНСЬКУ ПОЛІТИКУ

Dan Sabbagh, Luke Harding, The Guardian, 04.11.2019 

 

В понеділок чинного прем'єр-міністра Великої Британії, Бориса Джонсона, звинуватили у тому, що це він наказав приховати інформацію про те, що Даунінґ Стріт 10 (так називають резиденцію уряду в Лондоні — прим. Radio Lemberg) відмовився дати дозвіл на публікацію потенційно вибухового звіту парламентського комітету про московитське втручання у політику Великої Британії, а зокрема – у політику Консервативної партії. 

 

У понеділок Даунінґ Стріт 10 (уряд консерваторів) повідомив, що він не дозволить опублікувати 50-сторінковий звіту Комітету з розвідки та безпеки до найближчих виборів, що спричинило масу скарг через затягування публікації. 

 

Довідка Radio Lemberg: дочасні загальні вибори до Палати Громад (нижньої палати парламенту країни, 650 мандатів) заплановано на 12 грудня 2019 року; наразі консерватори йдуть першими в опитуваннях (40%), лейбористи починаючи з липня дуже сильно від них відстали (25%), за ними йдуть ліберали (20%) та партія BREXIT (10%).

 

Голова цього комітету, Домінік Ґрів, сказав, що від цього рішення у всіх «просто щелепа відпала», додавши, що жодного пояснення затягуванню публікації уряд торі не дав, а лейбористи і представники Шотландської національної партії звинуватили Даунінґ Стріт 10 у небажанні визнати весь масштаб московитського втручання. 

 

Зокрема, свіжим доказом втручання московитів є спроби Кремля проникнути у середовище Консервативної партії за допомогою московитського дипломата, якого підозрюють у шпіонажі. Він п’ять років у Лондоні працював над налагодженням стосунків з лідерами торі і безпосередньо з Борісом Джонсоном.

 

Зараз вже можна повідомити про те, що Сєрґєй Налобін, який одного разу описав майбутнього прем’єр-міністра «наших хорошим другом», живе у московській багатоповерхівці, яку називають «будинком ФСБ», бо там мешкає дуже багато працівників головної розвідувальної агенції Кремля. 

 

Звіт Комітету ґрунтується на аналізі британських розвідувальних органів, а також третіх осіб, як, наприклад, колишнього офіцера MI-6, Крістофера Стіла, але звіт ще має отримати кінцевий дозвіл на публікацію від Даунінґ Стріт 10. Це мало б статися хоча б за день до розпуску чинного парламенту, тобто у вівторок.

 

Джерела в уряді стверджують, що влада й не надіялась, що це станеться вчасно, заявляючи, що власне повний процес підписання дозволу на публікацію зазвичай займає шість тижнів. Спікер уряду додав: «Такі звіти, як цей, перед публікацією мусять спершу пройти певний процес перевірки, і комітету це добре відомо». 

 

Однак, цілком зрозуміло, що звіт вже затверджено розвідувальними органами, і що це вже є частиною довгого процесу затвердження, який почався ще наприкінці березня 2019 року. А Даунінґ Стріт 10 отримала фінальний документ 17 жовтня 2019 і мала б підписати звіт наприкінці минулого тижня.

 

Пан Ґрів Грів: «Протокол є зрозумілим. А якщо прем’єр-міністр має хорошу причину для затягування публікації, то він мусить пояснити комітету, що це за причина, і зробити це протягом 10 днів з часу отримання звіту. Якщо ж ні, звіт мають опублікувати».

 

Зокрема, у звіті проаналізовано спроби Московії втрутитися у референдум 2016 року стосовно виходу Великої Британії з Евросоюзу. Члени цього комітету, які завжди таємно зустрічаються через зрозумілу делікатність їхньої роботи, хотіли дати рекомендації для запровадження кращих гарантій безпеки напередодні грудневих виборів.


 
Ян Лукас, лейборист, член комітету з питань цифрових технологій та засобів масової інформації, який проводив пов’язані з референдумом у 2016 році розслідування, сказав, що «уряд мусить відверто висловити свій погляд стосовно втручання Московії у політику Великої Британії».

 

Члени чинного уряду стверджують, що немає жодних прикладів успішного втручання московитів у британські вибори, але пан Лукас сказав, що це треба дуже ретельно перевірити: «Це рішення скидається радше на спробу уникнути грамотного вивчення того, про що нам уже відомо».

 

Комітет також заслухав твердження про те, що Консервативна партія отримувала кремлівські гроші через емігрантів, які проживають у Великій Британії, і які роблять великі пожертви на її користь, хоча сама партія неодноразово заперечувала незаконність отримування таких грошей.

 

У 2014 році Любов Чернухіна, дружина колишнього заступника міністра фінансів Московії, заплатила £160,000 за гру в теніс з Борісом Джонсоном та Девідом Кемероном. Ця гра була головним лотом на літньому аукціоні Консервативної партії. Крім того, у 2013 році гостем благодійного вечора був Васілій Шестаков, партнер Владіміра Путіна з дзюдо.

 

Членів комітету також ознайомили з екстраординарною й очевидно успішною спробою Сєрґєя Налобіна (який, до речі, заснував прокремлівську парламентську групу «Консервативні друзі Московії») проникнути в коло консерваторів.

 

Під час свого перебування у Великій Британії, Налобін відвідував ексклюзивні благодійні аукціони Консервативної партії та зустрічався з її поважними керівниками. Наприклад, у січні 2014 року він позував для фото поруч з Борісом Джонсоном на урочистому заході в мерії Лондона. Налобін виклав фото у Twitter з підписом про тодішнього мера Лондона, вказавши, що він є «нашим хорошим другом», і що він говорив «теплі слова» про московитів.

 

Ще у 2012 році «Консервативні друзі Московії» провели вечірку у Кенсінґтонському саді посольства Московії, на якій були присутніми 250 московитів та британських гостей, зокрема консерватори, які згодом зіграли помітну роль у кампанії референдуму. Одним з них був Метью Елліот, який очолив пробрекзитівську групу "Vote Leave", ще одним був Домінік Каммінґс, який зараз є головним стратегом прем’єр-міністра.

 

Ще однією гостей була майбутня подруга Джонсона, Керрі Сімондс, активістка торі. На той час вона працювала в офісі Джона Віттінґдейла, пробрекзитівського депутата, який був почесним віце-президентом тієї групи. Групу було розформовано лише після розкриття прямих зв’язків Налобіна зі Службою Зовнішньої Розвідки Московії.

 

У ці вихідні тіньовий міністр закордонних справ, Емілі Торнберрі, висловила занепокоєння через зв’язки Каммінґса з Московією, також вона спитала, який рівень перевірки безпеки пройшов сам Каммінґс після того, як до неї зі серйозними побоюваннями звернувся інформатор офіційного рівня.

 

Торнбері поцікавилася, чи Каммінґса питали про його стосунки з членами групи «Консервативні друзі Московії», а також про мету його трирічної роботи у посткомуністичній Московії у 1994–1997 роках. 

 

Своє розслідування The Guardian проводило з незалежним московитським новинним веб-сайтом «Инсайдер». Держреєстри майна свідчать про те, що Налобін володіє апартаментами за адресою "Мичуринский проспект 27", що у південно-західній частині Москви. Зв'язки мешканців цього будинку з державними шпигунськими агенціями є настільки міцними, що ріелтори можуть сміливо продавати житло в "будинку ФСБ" за цінами, набагато вищими від ринкових.

 

Члени Палати лордів провели спеціальні дебати стосовно затримання публікації звіту після нагального прохання безпартійного члена Палати лордів, Девіда Андерсона, експерта з питань національної безпеки, який наполіг на тому, що затримка є невиправданою. «Боюсь, що це рішення лиш породжує сумніви стосовно уряду та його мотивів», - сказав він.

 

Ерл Гов, відповідаючи від імені уряду, сказав лордам: «Та кількість часу, який мав уряд для цього звіту, зовсім не є незвичною. Цей звіт отримали 17 жовтня, це вже й не так давно. І прем’єр-міністр має право висловити свою думку стосовно вмісту цього звіту».

 

Стюарт Макдональд, речник Національної партії Шотландії у справах оборони, сказав: «Парламент ось-ось підведуть до загальних виборів без повного розуміння усього того масштабу втручання Московії у більшість наших останніх демократичних голосувань».

 

На фото: Сєрґєй Налобін під час презентації групи "Консервативні друзі Московіі" у серпні 2012 року на територіі московитського посольства у Лондоні

 

переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles