logo

Friday, 03 January 2020 10:16

АФЕРА СТОЛІТТЯ: ЦЕРКВА МОРМОНІВ ОБДУРИЛА СВОЇХ ВІРЯН ЩОДО СПЛАТИ ПОДАТКІВ ЗІ $100,000,000,000 ІНВЕСТИЦІЙНОГО ФОНДУ

Jon Swaine, Douglas MacMillan and Michelle Boorstein, The Washington Post, 17.12.2019

 

Колишній менеджер з інвестицій Церкви стверджує у скарзі Службі внутрішніх доходів (IRS), що Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів зібрала близько $100,000,000,000 на рахунки, призначені для благодійних цілей (згідно з копією скарги, отриманої The Washington Post). 

 

Конфіденційний документ, отриманий IRS 21 листопада, звинувачує церковних лідерів у введенні в оману членів – і, можливо, у порушенні федеральних правил оподаткування – через накопичення їхніх надлишкових пожертв замість використання їх для благодійних робіт. Автор також звинувачує церковних лідерів у використанні звільнених від сплати податків пожертв для підтримки кількох підприємств.

 

Речник церкви не відповів на детальні запитання The Washington Post про скаргу. "Церква не надає інформації про конкретні фінансові операції чи рішення", - заявив речник Ерік Гокінс. 

 

Скарга дає змогу ознайомитись з прихованими фінансами однієї з найвідоміших релігійних організацій країни, що базується в Солт-Лейк-Сіті. У скарзі детально описано статки Церкви, що значно перевищують минулі оцінки та охоплюють акції, облігації та готівку.

 

Скаргу подав Девід Нільсен, 41-річний мормон, який працював до вересня старшим менеджером інвестиційного відділу церкви, а саме компанії Ensign Peak Advisors, розташованої біля штаб-квартири Церкви.

 

Некомерційні організації, включно з релігійними групами, звільнено у США від сплати податків на дохід. Ensign зареєстровано в органах влади як інтегровану організацію підтримки Церкви Мормонів. Це дозволяє їй діяти як некомерційній організації та заробляти гроші, значною мірою звільнені від американських податків.

 

Таке звільнення вимагає, щоб Ensign працювала виключно для релігійних, освітніх чи інших благодійних цілей, тобто це та умова, яку, як стверджує Нільсен, компанія не виконала.

 

У декларації, підписаній з указаною кримінальною відповідальністю за неправдиві дії, Нільсен закликає IRS позбавити неприбуткову організацію її статусу звільненої від сплати податків, і стверджує, що Ensign могла би сплатити ці мільярди податків. Він домагається винагороди від Держслужби, яка пропонує інформаторам несплачені податки (їх вони стягують з тих, хто ухилявся від оподаткування).

 

Нільсен не відповідав на неодноразові телефонні дзвінки та електронні листи з проханням надати коментарі.

 

Його брат-близнюк Ларс Нільсен надіслав на адресу The Washington Post копію скарги та ще десятки підтверджуючих документів. Ларс Нільсен, консультант з охорони здоров'я в штаті Міннесота, заявив, що підготував скаргу разом з братом і допоміг йому подати її до IRS.

 

Ларс Нільсен заявив у своїй заяві The Washington Post, що його брат попросив його написати доповідь-викриття на свого колишнього роботодавця.

 

"Побачивши десятки мільярдів внесків і дедалі більше прибутків від інвестицій, і не побачивши нічого, окрім насторожливих двох неправомірних розподілів з метою отримання прибутку, він був неймовірно пригніченим, і я – теж", - написав Ларс Нільсен.

 

Він сказав, що оприлюднив інформацію без схвалення брата, бо вважає, що вона є надто важливою, щоби залишатися конфіденційною. "Я знаю, що іноді газети використовують анонімні джерела", - сказав він. "Але це, як правило, не найкраще для історії".

 

У зауваженні минулого року високопосадовий священнослужитель церкви, епископ Джеральд Коссе, заявив, що "сплачує податки за будь-який дохід, який отримує від регулярної діяльності, пов'язаної з прибутком, і яка не має суттєвого відношення до звільнення від оподаткування. " 

 

Згідно зі скаргою, Церква, як правило, збирає біля $7,000,000,000 щорік (це членські внески). Мормонів, як і членів деяких інших віросповідань, просять внести 10% свого доходу до церкви, це називається десятиною.

 

Попри те, що приблизно $6,000,000,000 цього доходу використовують для покриття річних витрат, решту – $1,000,000,000 – перераховують компанії Ensign, які вона закладає у свій інвестиційний портфель для отримання прибутку (згідно зі скаргою).

 

Згідно з внутрішніми бухгалтерськими документами з лютого 2018 року, за скаргою, бюджет компанії за підрахунками зріс з $12,000,000,000 у 1997 році, коли було створено Ensign, до приблизно $100,000,000,000 сьогодні. 

 

Відповідно до скарги, Церква також володіє маєтками вартістю у кількадесят мільярдів доларів, які куплено за надлишок від десятини грошей, також Церква може мати додаткові фонди, якими не керує Ensign.

 

Накопичуючи це багатство, компанія Ensign протягом 22 років безпосередньо не фінансувала жодної релігійної, освітньої чи благодійної діяльності, йдеться у скарзі. Не надано жодних документів на підтвердження цієї заяви, але Девід Нільсен начебто довідався про це під час роботи в компанії. 

 

Філіп Гакні, колишній чиновник IRS, який викладає податкове право у Пітсбурзькому університеті, заявив, що скарга викликає "законну занепокоєність" щодо того, чи заслужила інвестиційна група Церкви свій статусу звільненої від сплати податків.

 

"Якщо у вас є благодійна організація, яка просто накопичує кошти з року в рік і не витрачає грошей на благодійні цілі, це не відповідає вимогам податкового законодавства", - сказав Гакні в інтерв'ю. Гакні, який працював у головному адвокатському бюро IRS, було запрошено The Washington Post для аналізу документів, які подав інформатор.

 

Правила IRS наказують, що некомерційна організація повинна здійснювати благодійну діяльність, яка є "співмірною за обсягом з її фінансовими ресурсами" для збереження статусу звільненої від оподаткування. Жоден «поріг» для цього не вказано, аґенція замість цього розглядає приклади для кожного випадку.

 

Деталі витрат Церкви на благодійну діяльність не є загальнодоступними, але на лекції в Оксфордському університеті у 2016 році старший представник заявив, що Церква витрачала близько $40,000,000 щорік протягом останніх 30 років на добробут, гуманітарну допомогу та інші міжнародні проекти. Ба він не згадав про Ensign.

 

Відмовляючись обговорювати розміри їх власності, церковні лідери намагалися пояснити практику продовження збирання десятини та накопичування фінансових резервів.

 

У своєму виступі у березні 2018 року Кассе пов'язував фінансову стратегію Церкви з «пророцтвами про останні дні». Так само як Церква підтримує зернові силоси та аварійні склади, за словами Кассе, вона теж «методично слідує практиці відкладання на потім частини своїх щорічних доходів, щоби підготуватися до будь-яких можливих майбутніх потреб".

 

Згідно зі скаргою, президент Ensign, Роджер Кларк, заявив, що накопичені кошти використають у випадку другого пришестя Христа. Кларк не відповів на електронного листа, у якому його просили про коментар.

 

mormon choir

 

Скарга Нільсена є гостро критичною до церковних лідерів за те, що вони продовжують просити десятину, навіть у членів, які фінансово «на мілині», в той час як сама Церква накопичує величезні статки. "Чи платили би ви десятину замість оплати води, електроенергії, замість харчування для своєї сім'ї, якби знали, що Церква сидітиме на мільярдах доларів до Другого пришестя Христа?", - написав він у розповіді на 74 сторінки, яка супроводжувала його скаргу. 

 

Він пропонує церковним лідерам продовжувати збирати десятину, щоб уникнути "втрати контролю над поведінкою своїх членів" у разі звільнення їх від фінансових зобов'язань. У червні Церква підвищила щомісячну плату, яку сплачувала більшість сімей, щоб покрити витрати своїх дітей, які служать місіонерами, з $400 до $500 щомісяць.

 

Лідери Церкви постійно намагалися применшити спекуляції щодо маштабів церковного багатства. Цитуючи колишнього президента Церкви під час виступу минулого року, Кассе сказав: "Коли все сказано і зроблено, єдине справжнє багатство церкви - це віра її людей". 

 

В інтерв'ю німецькому репортеру у 2002 році було згадано припущення щодо того, що Церква накопичила мільярди, а тодішній президент Церкви, Ґордон Гінклі сказав: "Так, якщо ви порахуєте всі наші активи, так, ми є заможними. Але ці активи, і ви повинні це знати, не приносять доходу. Ці активи самі вимагають великих грошей».

 

На відміну від інших некомерційних організацій, релігійні організації не є зобов’язаними публічно звітувати про свої доходи чи активи.

 

Оцінка Нільсена щодо активів Ensign ставить мормонську інвестиційну організацію в число найбагатших компаній та благодійних організацій країни. Microsoft, Alphabet та Apple кожна оперуютьвід $100,000,000,000 до $136,000,000,000 готівкою, згідно з останніми даними компаній, а Гарвардський університет має найбільший в країні академічний капітал у розмірі $49,300,000,000. Фонд Білла та Мелінди Гейтс - найбільший приватний благодійний фонд у світі, оперує $46,800,000,000. 

 

mormon charts

 

Окрім критики маштабів багатства, накопиченого церквою, у скарзі Нільсен звинувачує церковних діячів у неналежних діях у певних випадках, коли кошти виплачуються за рахунок інвестиційного відділу.

 

За словами Нільсена, $2,000,000,000 від Ensign було використано протягом останнього десятиліття для викупу церковної страхової компанії та торгового центру в Солт-Лейк-Сіті, що було спільною операцією Церкви та великої компанії з нерухомості.

 

Посилаючись на внутрішню презентацію, яку він включає в якості доказу, Нільсен стверджує, що у 2009 році Ensign витратила кошти на врятування страхової фірми «Beneficial Life», яка постраждала через оборудки з іпотечними цінними паперами на тлі фінансової кризи. 

 

У той час церковна газета повідомляла, що інша комерційна церковна компанія – Deseret Management – вклала $594,000,000 у «Beneficial Life», щоби компенсувати дефіцит. Повідомлялося, що Марк Вілліс, президент і керівник компанії Deseret Management, заявив, що в операції не використовувалися гроші з десятини.

 

Проте внутрішня презентація, надана IRS паном Нільсеном, стосується "зняття" $600,000,000 компанією Ensign для «Beneficial Life» в 2009 році, з посиланням на сторінку зі слайд-презентації Ensign під назвою "Framework and Exposures" від березня 2013 року. Нільсен заявив, що кошти було взято спеціально з облікового запису Ensign, який отримує десятину. Нільсен додав, що трансфер не трактується як позика і не відображається як інвестиція в балансі Ensign. 

 

Незважаючи на таку виручку, компанія «Beneficial Life» оголосила, що скоротить 150 зі своїх 214 працівників у штаті Юта, та припинить виписувти нові страхові поліси.

 

Ні Вілліс, ні чиновник з «Beneficial Life» не відповіли на прохання надати коментар.

 

У скарзі Нільсена далі стверджується, що між 2009 та 2014 роками Ensign вклала $1,400,000,000 у міський центр City Creek та торговий центр у серці Солт-Лейк -Сіті, який має відомий висувний дах. Торговий центр, який частково перебуває у власності Церкви, також зазнав впливу фінансової кризи.

 

Через потік скарг членів Церкви на те, що Церква займається роздрібною торгівлею, церковні лідери протягом кількох років неодноразово запевняли, що гроші з десятини не будуть витрачати на розвиток торгового центру - спільного підприємства з групою нерухомості Taubman. 

 

«Я хочу запевнити Церкву, що десятинні фонди не використовують та не буде використано для придбання цього майна. Їх також не буде використано при розвитку для комерційних цілей," - сказав Гінклі, колище у 2003 році оприлюднили плани щодо торгового центру.

 

Церква повідомила The Washington Post, що завдяки своїй причетності до торгового центру вона "посилила місцеву економічну активність під час фінансового спаду та привабила відвідувачів і мешканців до історичного центру міста Солт-Лейк-Сіті". 

 

Представник Taubman відмовився від коментарів.

 

Гакні, експерт з податкового права з Університету Пітсбурга, заявив, що такі виплати спричинили би стурбованість, якби їх справді здійснювали для суб'єктів з прибутком, відокремлених від Ensign, та не фіксували як інвестиції.

 

Хоча Церква може стверджувати, що Ensign сприяє широкій релігійній та благодійній місії, як окреме корпоративне об'єднання, вона повинна показати, що "Ensign відповідає благодійному призначенню виключно самостійно", - сказав Гакні.

 

"Щойно ці гроші надійдуть, їх треба повернути назад", - сказав він. «Вони повинні подати виправдання, засновані лише на суті самої організації. Інші організації не повинні бути засобом виправдання приховування коштів». 

 

У своїй заяві до The Washington Post Церква мормонів заявила, що весь дохід, який вона отримує, виключно підтримує її місію. "До інвестицій можна мати доступ у важкі періоди", - йдеться у повідомленні.

 

Правила IRS стверджують, що некомерційна організація "не повинна надавати істотної вигоди приватним інтересам" і що заробіток зареєстрованих релігійних організацій не повинен приносити користь "будь-якій приватній особі чи акціонеру", щоб уникнути зловживання статусом «звільненої від сплати податків».

 

Про багатство та інвестиції Церкви мормонів повідомлялося не раз. Репортаж журналу Time "Mormons, Inc.", опублікований в 1997 році, оцінив загальні активи церкви в понад $30,000,000,000. У статті Reuters за 2012 рік повідомлялося, що Церква мормонів володіє "храмами та будинками для зібрань по всьому світу вартістю біля $35,000,000,000, а також контролює ферми, ранчо, торгові центри та інші комерційні підприємства на суму, більшу ще на кілька мільярдів від вказаної".

 

Скарга Нільсена надійшла тоді, коли багато мормонів по всій території США беруть участь у щорічних дискусіях (традиційно – у грудні) зі своїми епископами, щоби встановити обсяг пожертв для церкви. За його словами, сума у приблизно $7,000,000,000 щорічного доходу вказує на порівняно високу ставку внесків 15 мільйонів членів Церкви мормонів. Для порівняння, у 2005 році Католицька церква в США отримала $8,000,000,000 десятини від 170 мільйонів вірян.

 

Скарга, подана Нільсеном, містила підписану Форму 211, офіційну частину документації IRS для повідомлень про уникання від сплати податків, нотаріально завірений супровідний лист для чиновників, а також 74-сторінковий описовий документ, написаний разом з братом, у якому він деталізував свої звинувачення.

 

Ці документи надіслано до офісу інформаторів IRS в місті Оґден, штат Юта, разом із накопичувачем, що містив цифрові версії документів та електронних листів, які Нільсен зібрав за час роботи в компанії Ensign, йдеться у скарзі. Він також надав інформацію про банківські рахунки Ensign та список працівників, з якими чиновники повинні зв’язатися.

 

Нільсен заявив Ensign про відставку у листі від 29 серпня, стверджуючи, що його робота стала неприйнятною після того, як його дружина й діти покинули Мормонську церкву та попросили його слідувати за ними (згідно з копією листа, наданою Ларсом Нільсеном). Девід Нільсен запропонував продовжити роботу до жовтня. 

 

Директор з персоналу компанії Ensign сказав йому у відповідь, що керівники вирішили – найкраще припинити його роботу з 3 вересня.

 

"Ми цінуємо ваші роки служби та внесок, який ви зробили для Церкви", - підсумовується у листі.

 

У скарзі описано агресивне оберігання інформації лідерами Ensign. Працівники Ensign "навчаються бути особливо чутливими" щодо даних, що виходять за межі корпорації, йдеться у скарзі. "Звичайно, всім корпораціям потрібно зберігати свою інформацію, але те, як далеко заходить Ensign, схоже на параною."

 

Лише чотирьом старшим керівникам дозволяється переглядати повну фінансову звітність компанії (відповідно до скарги), а співробітники інвестиційного відділу можуть отримувати доступ лише до інформації про активи Ensign, що стосуються їх власної сфери роботи. 

 

Ensign надає мало інформації публічно, веб-сайт перенаправляє читачів на домашню сторінку церкви.

 

Компанія подає скорочені щорічні податкові декларації, в яких відображено сплату податків за незначну частку інвестиційної діяльності, яка оподатковується. Декларації, які є загальнодоступними, показують, що в останні роки компанія повідомила про збитки в мільйони доларів – період, коли, згідно зі скаргою, більш повний облік її операцій показав би мільярди доларів прибутку.

 

Цей обмежений вид податкової декларації вимагає від Ensign розкрити загальну вартість своїх фондів (як стверджується у скарзі, протягом багатьох років накопичення росли і сума становить десятки мільярдів доларів). Щодо цих податкових декларацій, то в Ensign як правило заявляли, що мають біля $1,000,000, а одного разу взагалі залишили цей розділ документації не заповненим.

 

Під час інтерв'ю у 2002 році з німецьким репортером Гінклі почув, що кілька основних конфесій у Німеччині опублікували записи про свої фінанси. Чому такого не зробили мормони?

 

"Ми просто думаємо, що інформація належить тим, хто зробив внесок, а не світові", - сказав Гінклі, який помер у 2008 році.

 

Переклад українською — Angelica Gordon

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles