logo

Wednesday, 16 May 2018 14:23

ЯКІВ СМОЛІЙ: УКРАЇНА НАПЕРЕДОДНІ ЩЕ ОДНОГО ВАЖЛИВОГО КРОКУ ДО ЕВРОПИ

Яків Смолій, голова НБУ, CNBC International, 16.05.2018

 

У четвер 17 травня 2018 Верховна Рада України має розглянути історичну пропозицію — замінити 25-річне валютне законодавство на абсолютно нове, яке відкриє нашу країну міжнародним інвесторам та полегшить українським підприємствам працювати глобально. 

 

Здавалося б проста технічна лібералізація нашого валютного контролю зробить Україну набагато кращим місцем для інвестування і допоможе країні зайняти гідне місце серед основних европейських та світових економік. 

 

Протягом майже чотирьох років ми в Національному банку України працюємо над стабілізацією макроекономічної ситуації та створення міцної основи економічного зростання в Україні та процвітання для всіх, хто тут живе та працює. 

 

Ми пройшли довгий шлях протягом цього часу. Моя нова пореволюційна команда прийшла до Національного банку у 2014 році, опинившись у неймовірно важкому становищі. Україна зазнала не лише військової агресії з боку Московії на сході, але й водночас — глибоких економічних потрясінь, тому наша команда в Національному банку невтомно працювала, аби стабілізувати ситуацію та приборкати інфляцію. 

 

Сьогодні банківська система є у кращому стані ніж будь-коли в історії незалежної України — завдяки очищенню та реформам, що здійснюються з 2014 року. Всі зобов'язання, які Національний банк взяв на себе згідно з останнім меморандумом МВФ — виконано.

 

Зовнішні ринки також є сприятливими для України, оскільки економіка наших торговельних партнерів відновлюється, а ціни на [експортовану Україною] сировину є високими.

 

Ми повинні підтримувати цей імпульс, та покращувати умови для бізнесу та підтримувати інвестиції. Настав час для широкомаштабної лібералізації валютного законодавства. Запропонований закон веде нас до цієї мети.

 

Сказати, що цей закон є запізнілим, було би применшенням. Ключове законодавство, яке визначає наші поточні правила валютного контролю, має 25 років, і воно є застарілим. У 1990 роках, коли Україна намагалася подолати радянську спадщину, перевести економіку на ринкові рейки та проконтролювати відтік капіталу, ці надзвичайно обмежувальні правила щодо операцій з іноземною валютою мали сенс. Сьогодні ці правила непотрібні і лише стримують зростання. 

 

Зараз 70% українського валютного законодавства стосується заборон чи обмежень. Це спричинює адміністративний тягар; затримки та ускладнення — для українських підприємств, що торгують із зарубіжними партнерами; для іноземних інвесторів, які повертають свої інвестиції чи дивіденди; для українських фрілансерів, які працюють за кордоном та багатьох інших. 

 

Регуляторна система, яку ми мали останні двадцять п’ять років, більше не відображає ділове середовище в Україні. Наша висококваліфікована, багатомовна робоча сила та наш інноваційний підхід до розвитку відчувають постійне зростання інтересів іноземних інвесторів, які прагнуть заснувати в нас підприємства, включно з аутсорсинговими для роботи з Европою.

 

Наш технологічний сектор є лише одним із прикладів: ця галузь коштує біля 5 мільярдів доларів. Ми можемо похвалитися найбільшою кількістю ІТ-фахівців в Европі та домівкою для багатьох міжнародних брендів, наприклад Google, Microsoft, Samsung, Boeing, eBay, Siemens, IBM та Huawei, у всіх них тут є центри досліджень та розвитку. 

 

Наше стартап-середовище теж нічим не поступається европейському. Низка високопрофесійних стартап-проектів з програмного забезпечення, у тому числі й знаменитий текстовий додаток Grammarly, пройшли глобальний шлях і щодня використовуються мільйонами користувачів. Це дуже прибутковий сектор: одним з найвідоміших стартапів, який ми спостерігали, був заснований в Україні проект Looksery з доповнення фотографій, і який було придбано компанією Snapchat за 150 мільйонів доларів. 

 

Коли законопроект, розроблений моєю командою під назвою "Закон про валюту", буде затверджено парламентом, ми зможемо очікувати на ще більше історій нашого успіху.

 

Закон змінить українське валютне регулювання з позиції "якщо це прямо не дозволено, то це заборонено" до "якщо це прямо не заборонено, це дозволено" - набагато вигіднішу позицію для наших банків та підприємств, які бажають працювати на міжнародному рівні. Домашні господарства в Україні теж будуть у вигоді, адже буде створено нові робочі місця

 

Ця реформа стане однією з найкращих українських новин для бізнесу цього року. Вона допоможе інвесторам в Україну знайти душевний спокій та зменшити адміністративний тягар, коли дійде до конкретних операцій чи репатріації прибутку. 

 

Оскільки полегшення бізнесу продовжує зростати, то наша країна має забезпечити і належний захист таких необхідних нам інвестицій.

 

Дивлячись ширше, ця подія є відкриттям України для світу та кроком уперед на довгому шляху евро-інтеграційних амбіцій. До розробки нового закону було залучено й експертів Еврокомісії, які привнесли до нього й дух відповідних регуляцій Ради ЕС. Цей закон стосується вільного руху капіталу, що є найважливішим для кожної здорової економіки в сучасному світі.

 

Ця мета завжди є перед нашими очима. Аби досягти більшої інтеграції до европейської економіки та знайти наше місце у світі, ми повинні працювати на тому ж рівні, що й наші европейські колеги. Це означає прозорі операції та сприятливу для інвестора політику, необхідну для роботи з міжнародним бізнесом. Крім того, це означає фінансову стабільність, бо «Закон про валюту» надає Національному банку право й інструменти для запобігання та подолання криз, незалежно від їхнього походження та розвитку. Це ще одна причина, чому законопроект отримав підтримку Міжнародного валютного фонду. 

 

Ми, Національний банк України, і я як його новий голова, маємо унікальну можливість допомогти забезпечити стабільне зростання та процвітання багатьох поколінь українців — Україна справді має багато чого запропонувати світові, і робота НБУ полягає в тому, аби всім забезпечити з цього вигоду.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles