logo

Friday, 24 June 2016 17:22

ЯК ПОДОРОЖУВАТИ ДЕШЕВО. ЖИТЛО

Depo.ua, 29.05.2016

 

Припустимо, ви придбали квиток на літак або автобус (саме про це були наші попередні статті). Наступне закономірне питання - де жити? Ми зібрали п'ять реальних способів економити на житлі, які діють практично по всій планеті. 

 

1. Хостели

 

Ще років п'ять тому більшість українців не надто уявляли собі, що таке хостели, однак поступово вони стають звичним явищем. У хостелі ви можете за невеликі гроші (в середньому – 10 доларів з людини, але залежить від країни, умов тощо) отримати спальне місце (переважно на двохповерховому ліжку) у спільній кімнаті, розрахованій на певну кількість людей (зазвичай від 4 до 10, але буває більше). Іноді є вибір, в якій саме кімнаті жити – на більшу кількість людей (це дешевше) або на меншу (це дорожче).

 

Якщо ви подорожуєте компанією – можна знайти кімнату саме під неї та жити без сторонніх. Врешті решт, часто є і двох- та одномісні номери – дорожчі, ніж звичайні спальні місця, але дешевші, ніж готель.

 

Душ, туалет та кухня – спільні. Ранкова або вечірня черга туди - звична справа. Для цінних речей є шухлядки, що закриваються на ключ. Серед інших зручностей зазвичай передбачені пральна машина, сушила, праска, фен. Але все – спільне, і якщо річ потрібна не тільки вам – доведеться зачекати. Майже всі хостели за замовченням мають Wi-Fi.

 

Провідні сайти для пошуку хостелів у всьому світі – booking.comhostelworld.com та hostels.com

 

"Букінг" - найбільш універсальний, на ньому є і хостели, і готелі. Присутня україномовна версія сайту. Якщо ви маєте обмежений бюджет подорожі – ставте режим пошуку "спочатку найнижча ціна".

 

Одна з переваг "букінгу" – бронювання можна скасувати безкоштовно (але уважно читайте, протягом якого часу, умови бувають різні).

 

Два інших сайти спеціалізуються саме на хостелах. Ймовірно, закладів бюджетного сегменту тут відображено більше, ніж на "букінгу". Одна з відмінностей полягає в тому, що після скасування бронювання частина коштів вам не повертається, а лишається на "депозиті", який ви можете використати для наступних бронювань. Тут немає україномовного інтерфейсу (щоправда, на hostelworld є російський та польський). Але якщо ви не володієте англійською, то можете скористатися гугл-перекладом.

 

На цих сайтах ви можете не тільки почитати опис хостелу та переглянути фото, а й ознайомитися з відгуками та оцінками інших користувачів.

 

2. Гестхаузи

 

Гестхауз – це щось середнє між хостелом/недорогим готелем та просто будинком, в якому господарі здають кімнати. Зазвичай кімнати тут розраховані на невелику кілкість людей. Кухня – спільна. Ванна-туалет – теж. Проте вірогідність черги менша, ніж у хостелі.

 

Звісно, бувають різні випадки, але гестхаузи, в яких мені доводилося жити, були доволі затишними, з більш "сімейною" атмосферою, ніж хостели. Гестхаузи найбільш розповсюджені в азійських країнах.

 

Мінус – вони далеко не завжди мають можливість бронювання в інтернеті.

 

Схожа річ – B&B (bed and breakfast, "ліжко та сніданок" англійською), невеличкі готелі, які надають тільки ліжко та сніданок.

 

3. Airbnb

 

Це популярний міжнародний (заснований американцями) сайт для розміщення та пошуку пропозицій оренди приватного житла (кімнат, будинків, квартир). Української версії поки нема – є російська та польська.

 

По кожному об'єкту на сайті, як правило, присутня найдетальніша інформація. Якщо щось цікавить додатково – ви можете уточнити в господаря. Як і на сайтах хостелів, тут є система відгуків та оцінок. До речі, іноді на Airbnb трапляються і гестхаузи та хостели.

 

Оплату ви здійснюєте під час бронювання банківською карткою – перераховуєте гроші сайту, а він – власнику житла (і бере невелику комісію собі).

 

Зазвичай це зручніше, ніж у хостелі та дешевше, ніж у готелі. Хоча господарі можуть бути різними, їхні уявлення про чистоту оселі – теж. Тому читайте відгуки (сайт їх перекладає). У порівнянні з готелями та хостелами тут менший рівень приватності – ви маєте розповісти власнику оселі про себе та свою подорож. Крім того, іноді спрацьовує людський фактор – якщо у хостелі є цілодобова рецепція, яка нікуди не дінеться, то в людини, яка є власником житла на AirBnB, може виникнути форс-мажор. Так само ви можете прибути в місто пізніше, ніж домовлялися з господарем, і це може створити незручності для вас обох.

 

Деякі господарі скасовують вашу бронь в останній момент (у хостелі такого не трапиться), але це буває рідко і за це сайт накладає штрафи. Умови скасування броні на сайті різняться для кожного конкретного житла. В будь-якому разі при відмові від житла ви втратите якусь частину грошей.

 

Найшвидший спосіб реєстрації на Airbnb – зайти зі сторінки у Фейсбуці.

 

4. Знижки, розпродажі, купони

 

Різноманітні акції – ще один шлях зберегти гроші під час подорожі. Одразу почнемо з Airbnb, про який ішла мова в попередньому розділі.

 

На низку популярних серед туристів міст та країн на цьому сайті діють купони зі знижкою в 10 євро. Кожен окремий купон діє 1 раз з одного акаунту. Якщо ви подорожуєте вдвох і зупиняєтесь в певному місті більше ніж на добу, краще зробити 2 окремих бронювання з різних акаунтів (вашого власного та вашого супутника) та, відповідно, двічі отримати знижку.

 

Як виглядає цей купон? Це назва міста + рік (наразі актуальним є чомусь 2015-й). Діючі купони дивіться нижче. Вводити цей текст треба у спеціальному рядку під час бронювання. Більшіст купонів діє не лише в межах міста, а й у радіусі близько 100 кілометрів або більше (наприклад, я користався стамбульським купоном для турецької Бурси).

 

Отже, дійсні міські купони на Airbnb: AMSTERDAM2015, BARCELONE2015, BERLIN2015, BRUXELLES2015, BUDAPEST2015, COPENHAGUE2015, DUBLIN2015, FLORENCE2015, ISTANBUL2015, LISBONNE2015, LONDRES2015, NEWYORK2015, MADRID2015, MIAMI2015, MILAN2015, MONTREAL2015, MOSCOU2015, NYC2015,  PRAGUE2015, ROME2015, STOCKHOLM2015, SF2015, VIENNE2015.

 

Крім них є ще купони на цілі країни. І радіус дії там ще більший – наприклад, польські я використав для Румунії та Болгарії (кажуть, він працює і в деяких містах України, а також Білорусі та Литві).

 

Купони для країн: ESPAGNE2015 (Іспанія), CROATIE2015 (Хорватія), PORTUGAL2015 (Португалія), POLOGNE2015 (Польща), NORVEGE2015 (Норвегія), MALTE2015 (Мальта), MAROC2015 (Марокко).

 

Є ще деякі купони та промо-акції для інших сайтів – про них можна почитати тут

 

На booking.com бувають знижки до 70%, але передбачити їх неможливо – тільки випадково натрапити.

 

Про короткотривалі розпродажі регулярно інформують різні "лоукостові" спільноти в соцмережах – як і в попередніх статтях, радимо цих білорусів

 

Один з актуальних "смачних" розпродажів – одно- та двохмісні номери в готелях Ibis Budget в різних містах Польщі (зокрема Варшаві) по 9 євро (248 гривень) за добу. Є різні дати на липень, серпень та грудень (зокрема на католицьке Різдво), шукайте на сайті. Звичайно, кількість таких номерів обмежена, тому не гайте часу.

 

5. CouchSurfing

 

Цей спосіб вимагає від вас найбільших витрат часу та сил, але є найбільш економним. Образно кажучи, CouchSurfing (СS) – це щось на кшталт міжнародної соцмережі для мандрівників з мільйонами учасників по всій планеті. Сайт існує вже 12 років. Чимось він схожий на Фейсбук – в кожному профілі є інформація про його власника, фотографії, друзі і т.д.

 

Після реєстрації та заповнення профілю ви можете знайти у будь-якому куточку світу людину, яка може прийняти в себе вдома гостя (тобто вас). Безкоштовно. Мовою мандрівників та деяких субкультур це називається "впискою". Треба відправити заявку з розповіддю про себе та деталі подорожі (дати, кількість людей і т.п.) і чекати на відповідь.

 

"Каучсерфінг" ідеально підійде вам, якщо ви хочете побачити країну, до якої вирушаєте, так би мовити, зсередини, а не обмежуватись стандартними екскурсіями. До того ж місцевий мешканець завжди зможе підказати цікаві "непопсові" місця, яких немає в путівниках. Кожен досвідчений каучсьорфер має масу історій про те, які яскраві та гостинні люди траплялися йому в різних куточках планети. Це ще одна перевага такого способу подорожі окрім економії.

 

Краще відправляти одразу декілька заявок різним людям – адже не всі відповідають і не всі погоджуються. Якщо вам при цьому прийшло одразу декілька позитивних відповідей – оберіть одну людину та домовляйтеся з нею, а іншим поясність, що вже знайшли, в кого зупинитися (або спробуйте домовитися з ними на інші дати, якщо подорож тривала).

 

Зверніть увагу, що не всі учасники проекту можуть приймати гостей – хтось, наприклад, не має вільного місця і розраховує тільки сам бути гостем. У такому випадку ви не зможете відправити йому заявку.

 

Писати людям краще завчасно (сам я зазвичай роблю це за два-чотири тижні до поїздки). Радимо також не "нахабніти" та не зупинятися в однієї людини більше двох-трьох днів. Було б непогано, аби у заявці ви пояснили людині, чому вас цікавить "вписка" саме в неї. Припустимо, у профілі ви можете побачити якісь спільні інтереси та вподобання (рок-музика, велоспорт, вегетаріанство, близькі професії – що завгодно) – наголосіть на цьому в тексті заявки.

 

Одразу попереджаємо: у більшості випадків вам знадобиться знання англійської (або іншої іноземної) мови. І невеличка підказка для тих, хто мовами не володіє, але дуже хоче спробувати такий спосіб подорожей: у пошуку людей ви можете поставити фільтр на відображення людей, які володіють українською. Тобто шукати за кордоном земляків і попроситися в гості до них. Таких людей на сайті не так багато, але шанси є, особливо для міст та країн, де є великі українські громади.

 

Ви так само можете вказати в профілі, що в вас можна зупинитися, і приймати гостей (якщо маєте можливість та бажання). Якщо не можете – то ніхто не зобов’язує. Давши принципову згоду, ви завжди можете відхилити конкретну заявку. Крім того, ви можете допомагати тим, хто приїжджає до вашого міста, в інший спосіб – наприклад, провести їм екскурсію або просто попити разом кави та поспілкуватися. Все це вказується у вашому профілі та обговорюється для кожного випадку.

 

У будь-кого виникне закономірне питання: "Як так – ночувати в незнайомої людини, яку ніколи не бачив? Або пустити когось до себе в дім?". Аби розуміти, чого чекати від учасника CS, варто почитати відгуки про нього у профілі. Відгуки може лишити будь-який учасник проекту, що знає цю людину. Більше позитивних відгуків (та відсутність негативних) – більше довіри. Іти на контакт з людиною без відгуків - це чинити, як кажуть, на свій страх і ризик.

 

Після знайомства з учасником "каучу" залиште відгук про нього, а він може зробити навзаєм. Якщо ваш досвід був позитивним – це буде своєрідна подяка людині, якщо навпаки – ваше застереження для інших мандрівників. Не варто лишати негативний відгук через якісь дрібниці (наприклад, вам було нецікаво з кимось через різні вподобання, або через непорозуміння ви не зустрілися вчасно) – робить це тільки в тих випадках, коли людина чимось серйозно завинила, і може зробити це з іншими людьми.

 

Якщо ви тільки зареєструвалися на сайті, і ще не маєте відгуків, знайдіть знайомих, що вже є "каучсерферами". Це неважко зробити – якщо прив’язати до профілю власну сторінку у Фейсбуці, сайт автоматично підкаже, хто з ваших фб-друзів вже долучився до нього. Попросіть їх написати пару рядків про вас.

 

Також більше довіри викликають краще заповнені сторінки, з детальною інформацією та фотографіями. Ще можна пройти процедуру верифікації на сайті – тоді адміністрація проекту перевірить, чи правдивими є відомості у вашому профілі, і поставить у ньому "зелену галочку". Це коштує грошей, але, як і позитивні відгуки, збільшує вірогідність, що незнайома людина не відмовить вам.

 

Вікіпедія розповідає про декілька прикрих випадків зґвалтувань жінок-мандрівниць, які гостювали за допомогою "каучу". Трапляється й таке, але це одиничні епізоди. Загалом нічна прогулянка будь-яким українським містом потенційно є більш небезпечною, ніж CouchSurfing.

 

Також на сайті є недобросовісні користувачі з бажанням заробити. Схема така: людина відповідає на вашу заявку згодою, ви домовляєтесь, але вже по прибуттю отримуєте повідомлення типу: "вибач, в останній момент помінялися плани, але я все ж допоможу тобі, знаю тут недорогий готельчик…". Часто це спрацьовує – втомлена після дороги людина, яка вважала, що питання ночівлі вирішено та не переймалася пошуком запасних варіантів, вже готова на все. У деяких азійських країнах (наприклад, Індії) такі "посередники" мають певний відсоток за нових клієнтів, яких вони приводять до готелів. Це не злочин, ваша максимальна втрата – гроші за ночівлю, але це суперечить самій ідеї проекту. На "каучі" профіль такого "ділка" довго не протримається: два-три негативних відгуки від ошуканих гостей, і далі з ним ніхто не захоче мати справу. Тому ще раз порадимо уважно читати відгуки. І ще одне: якщо ви почули від людини описану вище фразу, не поспішайте робити висновок, що вас навмисно ввели в оману. Ситуації бувають різні, і може статися так, що в людини дійсно трапився форс-мажор.

 

CS – некомерційний проект, але тут певною мірою діють ринкові закони попиту та пропозиції. Якщо ви шукаєте "вписку" в популярному туристичному місті (Прага, Париж, Барселона і т.д.) – маєте розуміти, що ви далеко не один такий, і користувачам з "надійним" профілем (достаньою кількістю відгуків) заявки можуть приходити щодня. Наприклад, мені довелося відправити близько 50 заявок мешканцям Стамбулу, перш ніж отримати згоду. З "нерозкрученими" місцями, "глибинкою" все навпаки – туди мало хто їздить, тому більше шансів, що ваша заявка – "єдина й неповторна", і тамтешній мешканець матиме час та бажання "вписати" вас. З іншого боку, у великих містах та більш "просунутих" західних країнах значно більше учасників проекту.

 

У CS вам може трапитись як місце на підлозі у "спартанській" квартирі без ремонту, так і окрема кімната в шикарному будинку (або окрема квартира). Іноді це ніяк не передбачиш, доки не прибудеш – така собі лотерея. Але все ж у багатьох випадках власники житла описують умови, які можуть вам надати (місце на підлозі, диван, окрема кімната і т.д.) та навіть додають фото помешкання.

 

Так само різним може бути і ставлення до вас.

 

Середньостатистичний портрет каучсерфера виглядає десь так: чоловік 20-35 років з вищою освітою, студент або молодий робітник, творча особистість з активним способом життя, який живе сам або з парою.

 

Для успішних подорожей з "каучем" радимо усвідомити одну річ: не слід сприймати можливості сайту як банальну "шару". "Відплачуєте" ви знайомством та спілкуванням. Розкажіть про себе, про подорож, про свою країну, поділіться враженнями від дороги – і далі розмова піде сама собою. Якщо ви інтроверт та не налаштований на контакт із людиною, яку вперше бачите, – добре поміркуйте, чи підійде вам "кауч". Звісно, ніхто не примушує витрачати весь час на діалоги з "каучсьорфером". Якщо ви втомилися з дороги та хочете лише прийняти душ та лягти спати – так і поясніть, будь-який мандрівник має зрозуміти. Ваш новий знайомий цілком може бути зайнятий своїми справами, тоді не варто відволікати його розповідями – дивіться по ситуації.

 

Не можна виключати сценарій, коли з тих чи інших причин вам буде неприємно спілкуватися з "каучсерфером". Таке буває – не зійшлися в поглядах чи характерах і т.п. Вірогідність десь така ж сама, як, скажімо, натрапити на жахливий сервіс у готелі, що має непогану репутацію. Я "вписувався" десятки разів у дев’яти країнах світу, і жодного поганого прикладу не згадаю. Ну, хіба що був один москвич, який здавався адекватним, а вже потім, після анексії Криму та вторгнення росіян на Донбас, виявився запеклим "ватником". Зате скільки було щирих та відкритих людей, неповторних вражень та цікавезних знайомств... Напевно жоден готель не приніс би мені стільки задоволення, скільки "вписка" у великій мусульманській родині (чоловік на 40) в Індії.

 

До речі, подорожуючи за кордон, будьте готові, що майже всі, почувши, що ви з України, питатимуть вас про нинішню ситуацію в державі.

 

Ніколи не завадять якісь маленькі знаки вдячності людині, яка погодилася прийняти вас, – сувенір з рідної країни, шоколадка тощо. Ви можете прочитати у профілі про захоплення та вподобання "каучсерфера", і зробити йому приємний сюрприз. За бажанням господарі можуть вас нагодувати. Якщо у вас є вміння та натхнення – можете самі приготувати страву, яка у вас добре виходить (особливо з української кухні), і повечеряти разом. Ну або хоча б придбати та принести якісь продукти.

 

Власне, "кауч" - не єдиний у світі "клуб" гостинності. Існують і інші подібні проекти, наприклад, Hospitality Club, але провідним є саме CS.

 

Сподіваємось, наші поради стануть корисними для вас. Вдалих подорожей!

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles