logo

Saturday, 01 June 2019 16:50

ЯК НАРЕНДРА МОДІ "ПЕРЕВИНАЙШОВ" ІНДІЙСЬКУ ПОЛІТИКУ

Soutik Biswas, BBC India, 24.05.2019

 

У травні 2019 року Нарендра Моді отримав гучну перемогу на загальних парламентських виборах в Індії, забезпечивши собі другий п'ятирічний термін на посаді прем'єр-міністра країни.

 

ВСЕ КРУТИТЬСЯ ДОВКОЛА НАРЕНДРИ МОДІ 

 

Останні парламентські вибори в Індії чинний і такий неоднозначний прем'єр-міністр цієї країни сфокусував довкола себе особисто. 

 

Низка фактів були явно не на його стороні. Безробіття зросло до рекордно високого рівня, доходи фермерських господарств різко впали, а промислове виробництво скоротилося. Багато індійців сильно постраждали від його грошової реформи наприкінці 2016 року, відомої як “демонетизація[а насправді — раптового вилучення з обігу банкнот найбільшого номіналу — 500 і 1000 рупій (приблизно $7.5 та $15), тимчасового обмеження на видачу готівки новими та дрібними банкнотами до 24,000 рупій ($360) на тиждень та зобов'язання задекларувати доходи при спробі обміняти гроші обсягом понад 240,000 рупій ($3,700) — прим. Radio Lemberg]. Метою цієї реформи було виявити незадекларовані статки, ба чисельні критики кажуть про те, що насправді це стало лише погано продуманим та заплутаним податком з продажу.

 

Та результати травневих  виборів 2019 року доводять, що люди досі так і не звинувачують в цьому самого пана Моді. 

 

Цей прем'єр-міністр вперто й постійно товкмачить людям, що йому треба більше ніж п'ять років, аби виправити більш як ”60 років безгосподарності”. І виборці погодилися дати йому більше часу.

 

Здається, багато індійців вважають, що пан Моді - це свого роду месія, який вирішить всі їхні проблеми. Цікаво, що згідно з опитуванням Центру досліджень суспільств, що розвиваються (CSDS), аналітичного центру в місті Делі, третина виборців BJP [Bharatiya Janatah Party — भारतीय जनता पार्टी — Індійська Народна Партія, яка декларує себе правоцентристською — прим. Radio Lemberg] заявили, що вони підтримали б іншу партію, якби пан Моді знову не кандидував на посаду прем'єр-міністра. 

 

Modi messiah

 

"Це свідчить про те, що це голосування стосувалося більше пана Моді, ніж самої BJP. Ці вибори перш за все стосувалися пана Моді", — сказав мені Мілан Вайшнав, старший науковий співробітник «Фонду Карнеґі за міжнародний мир» у Вашингґтоні. 

 

У певному сенсі, другий поспіль виграш пана Моді нагадує незмінну популярність Рональда Рейґана на посаді президента США в 1980-х роках, коли він якимось чином уникнув критику за економічні проблеми своєї країни. Тоді Рейґана називали «великим комунікатором» і «тефлоновим» президентом, бо його помилки ніколи не приліпали до нього особисто. Пан Моді має схожу репутацію. 

 

Багато хто каже, що пан Моді зробив вибори в Індії більш президентськими. Але сильні прем'єр-міністри часто затьмарювали свої партії — згадаймо хоча би Марґарет Тетчер, Тоні Блера та Індіру Ґанді

 

"Немає сумніву, що пан Моді є найпопулярнішим політиком в Індії з часів Індіри Ґанді. Він є неперевершеним, коли йдеться про національну сцену сьогодні", — каже пан Вайшнав.

 

Modi parliament seats 

Перемога BJP у 2014 році частково була виявом гніву проти партії INC [Indian National Congress — भारतीयराष्ट्रीयकांग्रेस — Індійський Національний Конґрес, декларує себе лівоцентристською силою — прим. Radio Lemberg], яку закидали звинуваченнями в корупції. Перемога BJP у 2019 році є підтримкою власне пана Моді. Він став першим після 1971 року лідером, який двічі поспіль забезпечив партії однпартійну більшість в парламенті Індії . "Це перемога Моді і його бачення нової Індії", — каже Магеш Ранґараджан, професор історії в Університеті Ашока. 

 

ТЕМА СУМІШІ “ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ТА НАЦІОНАЛІЗМ” СПРАЦЮВАЛА НА ВІДМІННО 

 

Прийти до другої перемоги поспіль панові Моді допомогло поєднання націоналістичної риторики, тонкої релігійної поляризації та низки програм з покращення благополуччя. 

 

У своїй гострій і суперечливій кампанії пан Моді легко змішав націоналізм і економічний розвиток. Він створив певні бінари: націоналісти (його прихильники) проти антинаціоналістів (його політичні суперники та критики); та сторож нації (тобто сам Моді, що захищає країну «на землі, в повітрі та у відкритому просторі») проти можновладців і корупціонерів (очевидний закид головним опозиціонерам — партії INC).

 

Під його кампанію спритно підігнали й обіцянку економічного розвитку. Цільові соціальні схеми пана Моді для бідних — будинки, туалети, кредити, газ для приготування їжі — запустили з небаченою швидкістю. Проте якість цих послуг і те, наскільки вони допомогли полегшити життя, є під великим питанням. 

 

Крім того, для отримання своїх голосів пан Моді здетонував питання національної безпеки та зовнішньої політики так, як ще ніхто до нього не робив під час виборчої кампанії в новітній історії Індії.

 

Про що йдеться? Після терористичної атаки пакистанських бойовиків, внаслідок якої загинуло більше 40 індійських вояків на території Кашміру [цей регіон Індії наполовину окуповано Пакистаном з 1947 року — прим. Radio Lemberg], та авіаудару у відповідь проти Пакистану напередодні виборів, пан Моді успішно переконав маси, що країна буде безпечною якщо він залишився при владі.

 

В результаті люди, які не мали явного інтересу до зовнішньої політики — фермери, торговці, робітники — почали розповідати під час виборчої кампанії, що Індія завоювала повагу всього світу саме під керівництвом пана Моді.

 

"Не страшно, що економічний розвиток є кволим, головне, що Моді оберігає націю і високо тримає голову Індії", — сказав мені один виборець у східному місті Кольката (нова назва Калькутти).

 

ПЕРЕМОГА МОДІ СИГНАЛІЗУЄ ПРО ЗНАЧНІ ЗМІНИ В ПОЛІТИЦІ 

 

Особа пана Моді вийшла далеко за межі обличчя його партії, і стала символом надії і прагнення для багатьох інших. 

 

Під керівництвом пана Моді та його всесильного помічника, Аміт Шаха, партія BJP перетворилася на безжальну партійну машину. "Географічне розширення BJP є дуже значним результатом", — каже Магеш Ранґараджан.

 

Традиційно, BJP знайшла найбільшу підтримку в густонаселених гіндімовних штатах [гінді — державна мова Індії — прим. Radio Lemberg] на півночі країни (у 2014 році 193 зі своїх 282 мандатів партія виграла саме в цих штатах). Винятком були західні штати Ґуджарат (рідний бастіон пана Моді і BJP) та Магараштра, де BJP об’єднався з місцевою партією. 

modi india map languages

Та щойно пан Моді став прем'єр-міністром, BJP сформував уряди й у ключових північно-східних штатах, таких як Ассам і Тріпура, де розмовляють ассамською та бенґальською мовами. 

 

На виборах 2019 року BJP набрала ще більше місць ніж INC навіть у таких негіндімовних східних штатах як Одіша (Орісса) та Західна Бенґалія.

 

Скромна присутність партії на півдні Індії наразі не робить її справді всеіндійською партією, як колись була INC, але BJP впевнено рухається до цього.

 

Двадцять років тому, ще під керівництвом свого засновника Атала Бехарі Ваджпаї, партія BJP здавалося, була лише першою серед рівних — а саме найбільшою партією в групі партій, які намагалися керувати стабільним урядом.

 

Та в часи пана Моді партія BJP має величезну більшість у парламенті, і рівних їй взагалі немає.

 

Нарендра Моді й Аміт Шах взяли на озброєння агресивну політичну тактику «полонених не брати». І ця партія не є якоюсь сезонною машиною, яка оживає лише під час виборів. Здається, вона перебуває в постійному виборчому режимі.

 

modi India map

 

Політолог Сугас Палшикар вважає, що Індія рухається назустріч однопартійній системі — такій як колись була під час домінування INC [йдеться про часи Ґанді — прим. Radio Lemberg].

 

Теперішню Індію він називає "другою однопартійною державою" на чолі з BJP, коли її головний опонент — партія INCзалишається "слабкою і номінальною", а регіональні партії втрачають свої позиції. 

 

НАЦІОНАЛІЗМ І ПРАГНЕННЯ ЛІДЕРА — КЛЮЧ ДО ПЕРЕМОГИ

 

Виглядає на те, що різкий націоналізм пана Моді як головне гасло кампанії, повністю знівелював нагальні економічні проблеми виборців. 

 

Деякі аналітики вважають, що під керівництвом пана Моді Індія могла б рухатися до «етнічнішої демократії», що вимагає «мобілізації більшості з метою збереження етнічної нації».

 

Це може бути трохи подібним на Ізраїль, який соціолог Семмі Смуга охарактеризував як державу, яка «прагне поєднати етнічну єврейську ідентичність та парламентську систему за прикладом Західної Європи». 

 

Чи стане індійський націоналізм [є навіть окремий термін для цього явища — Hindutva — “індійство” якщо це перекласти українською — прим. Radio Lemberg] типовим методом індійської політики і суспільства?

 

Це буде нелегко — Індія славиться своєю  різноманітністю. Індуїзм — це суперечлива віра. Це парадокс, але саме соціальні та лінгвістичні відмінності цементують Індію. А демократія є ще одним додатковим клеєм.

 

Смуга гострого індійського націоналізму партії BJP, який поєднує індуїзм і патріотизм, не сподобається всім індійцям. "Немає іншого місця в світі, де різноманітність є такою примарною, а потяг до гомогенізації таким оманливим," — каже професор Ранґараджан. 

 

Крім того, зсув Індії праворуч не є унікальним лише для Індії — зараз це відбувається з новими правими в Республіканській партії США, та й медіана французької і німецької політики теж змістилася праворуч.

 

Звісно, зсув Індії праворуч є частиною ширшої тенденції, коли переосмислюється суть націоналізму і щораз більше уваги надається культурній ідентичності. 

 

Наскільки вагомими є побоювання, що Індія стане мажоритарною державою під керівництвом пана Моді?

 

Він не є першим лідером, якого критики називають фашистським і авторитарним — пані Ґанді теж так називали, коли вона призупинила громадянські свободи і ввела надзвичайний стан  в середині 1970-х років. Через два роки народ проголусав проти неї. 

 

modi indians fingering

 

Пан Моді є справжнім лідером, і люди, напевно, люблять його за це.

 

Звіт CSDS за 2017 рік показав, що кількість респондентів, які підтримують демократію в Індії, впала з 70% до 63% у період між 2005 і 2017 роками. А доповідь агенції Pew у 2017 році виявила, що 55% респондентів підтримують "державну систему, в якій сильний лідер може вирішувати сам — без втручання парламенту чи судів”.

 

Але прагнення до сильного людини не є унікальним для Індії. Подивіться на президента Московії — Владіміра Путіна, президента Туреччини — Реджепа Тайїпа Ердогана, президента Угорщини — Віктора Орбана, президента Бразилії — Жаїра Больсонаро чи президента Філіпін — Родріґо Дутерте.

 

ВЕЛИКА СТАРА ПАРТІЯ ІНДІЇ — В ЕКЗИСТЕНЦІЙНІЙ КРИЗІ

 

Попри те, що партія INC зазнала другої нищівної поразки поспіль, вона залишається другою за величиною партією на національному рівні.

 

Та вона сильно відстає від партії BJP і перебуває в серйозній кризі: дуже стрімко скорочується географія її підтримки. 

 

У штатах Бігар, Уттар-Прадеш і Бенґалії, найнаселенішому регіоні Індії, партія вже практично не існує. Партія не видно і в південних штатах — таких як Андгра-Прадеш і Теланґана. На промислово розвиненому заході Індії ця партія останній раз виграла загальнодержавні вибори в Ґуджараті ще у 1990 році, і не була при владі в Магараштрі з часу прем’єрства пана Моді. 

 

Виникає низка питань після цих виборів. Як партія може привабити більше союзників? Як нею керуватимуть? Як партія зменшить свою залежність від династії Ґанді і відкриється для молодших лідерів? INC досі є партією лідерів другого і третього покоління в ількох штатах. Як INC будуватиме свою базову мережу аби здолати BJP? 

 

modi rahul GandiРагуль Ґанді, лідер INC 

 

"INC, скоріш за все, й далі мутитиме, як це було під час кількох останніх виборчих циклів. Ця партія не славиться глибоким самоаналізом. Але в Індії є достатньо двохпартійних штатів, де  INCконкурує з BJP, і де вона має шанси", — каже Мілан Вайшнав. 

 

Політолог Йоґендра Ядав, який в ці дні теж пішов  у політику, вважає, що INC вижив себе і "мусить померти". Але партії є здатними переосмислювати й оновлюватися. Лише майбутнє скаже, чи може INCвідбудувати себе з руїн.

 

НЕПЕВНЕ МАЙБУТНЄ ДЛЯ РЕГІОНАЛЬНИХ ПАРТІЙ ІНДІЇ

 

У найнаселенішому штаті Уттар-Прадеш, який делегує більше депутатів до парламенту за інших, партія BJP прагне повторити свій рекорд​​ 2014 року, коли вона виграла 71 з 80 місць. До речі, саме цей штат є одним з найбільш соціально розділених і економічно неблагополучних штатів Індії. 

 

Цього разу, як і очікувалося, партія пана Моді зіткнулася з жорсткою конкуренцією з боку грізного союзу потужних регіональних партій — партії Самаджваді та партії Багуджан Самадж —  який влучно назвали "магаґатбандган", тобто “великим альянсом”.

 

Здається, цього разу харизма та хімія пана Моді перемогли тверду "соціальну арифметику" цих двох регіональних партій, які як завжди розраховували на вірні голоси частини індійців нижньої касти і касти недоторканних (раніше відомих як даліти). Віру у них тепер зруйновано, і це також доводить, що арифметика каст вже не є незмінною. 

 

Тепер регіональні партії Індії мусять переосмислити свої стратегії і запропонувати переконливіше економічне та соціальне бачення. Інакше, все більше їхніх власних виборців  відмовлятимуться від них.

 

Переклад та коментарі українською — Radio Lemberg

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles