logo

Sunday, 29 April 2018 19:29

ЯК МОСКОВСЬКІ БОТИ ЗАПОЛОНИЛИ ТВІТТЕР АБИ БОРОТИСЬ В АРМІЇ ЛЕЙБОРИСТА ДЖЕРЕМІ КОРБИНА

Insight, The Sunday Times, 29.04.2018 

 

Наше дослідження: то було приголомшливим реваншом лейбористів — але з московитами у їхніх лавах. 


То була мить, яка змусила сльозу покотитися по щоці прем'єр-міністра. 8 червня 2017, о 10 годині вечора, екзит-пол шокував публіку: здавалось би добре продумана комбінація Терези Мей зі збільшення голосів консерваторів шляхом позачергових загальних виборів обернулася проти ж неї. 

 

Лідер лейбористів, Джеремі Корбин, перевершив усі сподівання. Коли почалася виборча кампанія, громадськість щиро вірила у його «невиборність», і що його крах буде швидким і завершиться неминучою повною перемогою консерваторів. 

 

Але виборча кампанія змінила все: Корбин підняв рівень підтримки лейбористів з 25 до 40%. Здобутки партії закріпили найнезвичнішу політичну трансформацію за останні десятиліття, з обранням Корбина у якості серйозного суперника, чиє ім'я просто потонуло у схвальних оваціях, коли він появився на сцені фестивалю у Ґластонбері двома тижнями пізніше. 

 

IMG 0008

 

Причини таких результатів і досі є предметом жвавих обговорень. Чи це було завдяки активності молоді, чи це будо через в'ялу кампанію Терези Мей, чи це з опитуваннями із самого початку було щось не так? 

 

Одне питання дуже довго замовчувалося, аж по сьогодні. Чи намагалася Москва вплинути на британські вибори, використовуючи соціальні мережі, так само як вона це зробила у 2016, намагаючись збільшити шанси Дональда Трампа в американських виборах?

 

Безпрецедентне розслідування The Sunday Times спільно з Університетом Суонсі знайшло перші справжні докази того, що велика кількість механізованих московитських акаунтів у соціальних мережах намагалися вплинути на результат протягом семитижневої кампанії. 

 

Наше дослідження вказує на те, що спроба просунути Корбина на Даунінґ-стріт справді була, шляхом “бомбардування” публіки позитивними коментарями на користь лейбористів, з використанням твітер-акаунтів, які переважно було створено відразу після оголошення про вибори. 

 

В цей же час, московитські акаунти, ідентифіковані у нашому дослідженні, розповсюджували потік негативної пропаганди проти головних противників лейбористів — консерваторів. Коментарі типу «Торі буквально вбивають наших дітей» було ретвітнуто механізованими московитськими акаунтами, які використовували фейкові англійські жіночі імена. 

 

Професор Олександр Талавера (Oleksandr Talavera), економіст з Університету Суонсі, який і збирав потрібні дані, сказав: «Ці зразки доводять, що російськомовні боти використовувалися спеціально для спроби вплинути на вибори на користь лейбористів і на шкоду консерваторам».

 

«Наші дані презентують лише маленький частковий випадок, отже ця поведінка російськомовного автоматизованого бота, яку ми спостерігали, може бути лише верхівкою айсбергу усієї їхньої спецоперації на виборах». 

 

Наше дослідження сконцентрувалося на мільйонах твітів, зібраних Університетом Суонсі під час кампанії. Ми звузили їх кількість до 20,000 твітів від акаунтів, які використовували російські мову чи місцини, і які було запощено в період чотирьох тижнів до виборів. Ми найняли команду дослідників для перевірки кожного твіту, аби побачити, чи були вони позитивними чи негативними для головних політичних партій.

 

Ми виявили, що багато повідомлень було ретвітами тисяч механізованих твітер-акаунтів – знаними усіма як «боти». Більшість з 6,500 московитських акаунтів, які підтримували лейбористів, були ботами. Їх було типово створено у великих кількостях в один і той же час напередодні виборів, а згодом їх або заморозили модератори твітеру, або вони самі закрилися. 

 

Досить часто нашим дослідникам було легко ідентифікувати такі акаунти, бо вони часто ховалися за 15-знаковими іменами, які були мішаниною чисел та малих чи великих літер. Інколи вони ретвітили одинакові повідомлення на підтримку з інтервалом у кілька секунд. 

 

Результати були чіткими. 9 з 10 повідомлень про лейбористів були позитивними, і 9 із 10 повідомлень про консерваторів були негативними. Зацікавленість іншими політичними партіями виявилася дуже малою.

 

Історія зі спробою Москви вплинути на вибори почалася ще 6 березня 2017 року, коли Вільям Гаґ (William Hague), колишній секретар іноземних справ, запустив чутку серед консерваторів, що прем'єр-міністру слід було б скористатись мізернною підтримкою Корбіна та оголосити вибори раніше.

 

У наступні 24 години було створено просто армію московських бот-акаунтів. Усі вони мали західні жіночі імена, які супроводжувалися й букво-цифровими ‘юзернеймами’, і хоча основною мовою для них була російська, вони ніби належали до тихоокеанського часового поясу. І всі вони пізніше виявили неабиякий інтерес до британскьких виборів. 

 

IMG 0011

 

Наступного місяця, коли прем’єр-міністр стояла на ґанку Даунінґ Стріт, наші дослідники виявили серію нових сплесків у створенні ботів.

 

Багато старіших акаунтів також пожвавились. Два дні після оголошення виборів, «Nicola» з Москви ретвітнув Корбина: «Вони порушували всі свої обіцянки сім років. Як ми можемо вірити їхньому слову, яке вони скажуть у наступні сім тижнів?». А «Alec Moooody» зі США ретвітнув повідомлення проти оголошеної на BBC цензури Корбину, використавши геш-теґ “Corbyn4PM”

 

Як доказ для Конгресу США, Твітер пізніше ідентифікував ці обидва акаунти як творіння «Агентства Интернет Исследований», таємної компанії у Петербурзі , яка наймає сотні «тролів» для прокремлівської пропаганди у соцмережах. Під час американських виборів ця агенція провела велику кампанію з повідомлень на підтримку Дональда Трампа та для дискредитації Гілларі Клінтон. 

 

Московитські боти, ідентифіковані нашими дослідниками, діяли аналогічно і у британських виборах. Знову і знову вони підсилювали твіти, що підтримували лейбористів і атакували консерваторів, допомагали поширювати такі повідомлення до сотень, тисяч, а можливо, і мільйонів людей. Більшість усієї пропаганди концентрувалася на ключових моментах виборів. У час, коли боти поширювали позитив про лейбористів, вони поширювали практично таку ж кількість негативу про консерваторів. 

 

Тож, коли Консерватори запустили свій маніфест 18 травня, боти активізували свої пролейбористські твіти, тиснучи на Торі. Наприклад, «Gabrielle Wilson» ретвітнула повідомлення, яке критикувало Терезу Мей, бо “маніфест кидає напризволяще старих людей і не робить нічого для розгляду проблеми нерівності”. 

 

IMG 0012

 

Розглянувши цей твіт ретельніше, ми бачимо, що першою мовою для акаунту пані «Wilson» була російська і що її акаунт мав цифро-буквений нік з 15 знаків, @NR2AtERXvfDy0Nx, що вже є ознакою для багатьох ботів, ідентифікованих у нашому дослідженні. 

 

Терористична атака в Манчестері чотирма днями пізніше стала ще однією можливістю для ботів узяти участь у британській політиці. Вони ретвітили співчуття Корбина сім'ям жертв, а в наступні дні один із них, просто «Denis», поширив твіт лідера лейбористів, який закликав Терезу Мей подати у відставку, звинувативши її у скороченні штату поліції.

 

Акаунт «Denis», виявився досить цікавим. Його було написано кирилицею, і хоча ім'я це чоловіче, на головній світлині була блондинка. Цей акаунт також вміщав у собі кілька порнографічних світлин, а також схвальних повідомлень у сторону Трампа – знову ж таки поширена спільна особливість для мережі ботів. 

 

Виборча кампанія все розвивалася, а культ особистості навколо Корбина все зростав. Політичні мітинги у всій країні отримували незвичайний сплеск підтримки, як тільки оживлялися соціальні мережі з новиною про присутність лідера лейбористів у певному місті. 

 

Корбин стверджував, що така підтримка – цілком «природня». І що частіше публіка бачила цього чоловіка і чула його слова, то більше він їй подобався. Це могло би бути правдою, але наше дослідження також показує, що Корбину було надано суттєву підтримку з боку ботів Московії. 

 

Вони активно поширювали поавідомлення його твітер-акаунта і повідомляли про його рухи по всій Великій Британії. На початку червня, «Lillian Morgan» ретвітнула повідомлення з прокремлівського RT (RussiaToday), зі запрошенням переглянути промову Корбина в місті Редінґ. Ця подія спричинила багато коментарів у газетах, бо надто багато людей прийшло на мітинг протягом обіду у будній день. 

 

Під пильнішим аналізом, бачимо, що це юзернеймом «Morgan» був @sMzNFVr7wWkTW04, а її акаунт було створено російською і через деякий час вимкнуто. Вона була ботом.

 

Така ж сім’я ботів швидко починала захищати лідера лейбористів, коли ставало гаряче. День перед мітингом в Редінґ, Корбина ганьбили за його катастрофічне інтерв'ю на BBC Radio 4’s Woman’s Hour, де лейборист виявився невпевненим щодо вартості його планів стосовно безкоштовної охорони здоров’я дітей.

 

Наступними ж годинами боти почали схиляти терези на бік Корбина. «Джеремі Корбин заслуговує #поваги #медій і колег #політиків» - це ретвітнули “Heather”, “Hayley” та “Noelle” кількома годинами пізніше в один і той же час.

 

Фактично в нашому випадку було 34 акаунти з практично однаковими за звучанням англійськими жіночими іменами, які ретвітили ідентичні повідомлення того дня двома пакетами з інтервалом, меншим ніж 10 хвилин. Усі ці «жінки» були російськомовними, а їхні акаунти появилися на четвертий тиждень виборчої кампанії. Звичайно, вони всі мали 15-значний букво-цифровий юзернейм. Пізніше, звичайно ж, всі ці акаунти щезли з твітерсфери. 

 

IMG 0013

 

У день виборів боти знову активізувалися, закликаючи прихильників лейбористів виходити на вулиці і голосувати. «Jessica Langdon» була однією з перших, хто ретвітнула повідомлення від прокорбінського журналіста Овена Джонсона (Owen Jones), який сказав: "Торі думають, що отримають велику перемогу. Подзвоніть своїм друзям, поговоріть зі своїми колегами по роботі, з молодими виборцями. Тік ток»

 

Бен Німмо (Ben Nimmo) з лабораторії цифрової безпеки при Атлантичній Раді сказав, що докази свідчать про «наполегливі спроби» використати ботів для впливу на вибори. 

 

«Якщо ви порівняєте риторику Джеремі Корбіна та Терези Мей стосовно Московії, то цілком зрозуміло, якому кандидату Кремль надасть перевагу», - каже він.

 

Також Бен Німмо додав, що ефективність цих ботів і точна роль (якщо така була) уряду президента Владіміра Путіна у цій спробі залишаються під питанням. Вибори, однак, і справді завершилися з найбільш екстраординарними результатами. Як ми вже вказали, Корбін розвіяв усі сумніви і збільшив частку лейбористів у голосуванні більше, ніж будь-який інший лідер лейбористів від 1945 року.

 

СЮРПРИЗИ ВИБОРІВ

 

* Лейбористи перемогли у «війні соцмереж», бо люди поширювали їхні пости, хоч Торі і намагалися побороти їх рекламою у Фейсбуці.

 

* Коли терористи завдали удару в Манчестері і біля Лондонського мосту, припускалося, що Тереза Мей отримає від цього користь, але підтримку отримав Джеремі Корбін, бо він сфокусувався на скороченні штату поліції.

 

* Корбін перетворив мітинги на пріоритет у своїй кампанії, і збирав тисячні натовпи людей всього лише кількома твітами.

 

* Участь студентства у виборах допомогла лейбористам отримати ключові місця, такі як у Кантербері.

 

КОМАНДА ДОСЛІДНИКІВ: George Arbuthnott, Jonathan Calvert, Krystina Shveda, Louis Goddard, Mary O’Connor, Katie Weston, Malik Ouzia, Rebecca Gualandi, Rosie Bradbury

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles