logo

Saturday, 30 March 2019 12:28

В УКРАЇНІ МОСКОВІЯ ТЕСТУЄ НОВУ ФЕЙСБУК-ТАКТИКУ ЗІ ВТРУЧАННЯ У ВИБОРИ

Michael Schwirtz, Sheera Frenkel, The New York Times, 29.03.2019

 

В той час, як президентські перегони в Україні підходять до своєї кульмінації, представники правоохоронців країни заявили, що вони розкрили план московитів використати Facebook для підриву голосування. На відміну від втручання у вибори 2016 року, коли московити зосередились на створенні фейкових фейсбук-сторінок з далекого Санкт-Петербурґа, цьогоріч операція в Україні мала певну хитрість. Аби обійти нові заходи безпеки Facebook, московська агентура старалася платити громадянам України за доступ до їхніх особистих акаунтів. 

 

На відео, опублікованому СБУ, особа, яку ідентифіковано як агент Московії, повідомила, що вона мешкала в Києві, і що її московські куратори наказали їй «знайти у Facebook українців, які б бажали продати свої акаунти або ж тимчасово здати їх в оренду». 

 

«Пізніше я дізнався, - сказав цей чоловік, ім'я якого не назвали, - що їхньою метою було використати ці акаунти для поширення політичної реклами чи фейкових матеріалів». 

 

Ця операція показала, що за останні три роки тактика Московії еволюціонувала. Схоже, що зміна її стратегії стала відповіддю на нові заходи безпеки, які Facebook запровадив після виборів у США 2016 року, коли соціальну мережу використали для розповсюдження дезінформації та ворожнечі між сторонами.

 

Головне запитання напередодні виборів в Україні, які заплановані вже в цю неділю — чи еволюціонував разом з цими операціями і сам Facebook.  

 

Ці вибори є можливістю для компанії використати свій попередній досвід та протистояти Кремлю на території, яку вона вважає своєю. Україна впродовж тривалого часу є випробувальним майданчиком для так-званих активних заходів Московії, і вона стала чи не першою, хто постраждав від виборчих маніпуляцій, використаних пізніше проти США, Франції й інших країн.

 

Представники Facebook кажуть, що компанія є готовою. Свого першого удару компанія завдала у січні, коли заявила про зрив скоординованої операції з залученням майже 150 фейкових акаунтів, яка імітувала дезінформаційну кампанію московського «Агентства Интернет Расследований» під час проміжних виборів у США 2018 року. У вівторок компанія заявила про видалення майже 2000 сторінок, груп та акаунтів, пов’язаних з Московією, які постили неправдиву інформацію про Україну.

 

Проте представники влади та політики в Україні скаржаться, що попри певні покращення, відповідь Facebook на очевидну загрозу є млявою.

 

Новий засіб для більшої прозорості політичної реклами у Facebook з'явився лише 18 березня, менше ніж за два тижні до виборів. Деякі кандидати кажуть, що їм складно захищати свої профілі за допомогою базовий інструмент безпеки компанії: йдеться про маленьку синю мітку, яка допомагає користувачам відрізнити справжні акаунти від несправжніх.

 

«Те, що вони зробили до цього часу можна вважати невиконанням обов’язків», - сказала Ніна Янкович, стипендіат Інституту Кеннан вашингтонського центру Вілсона, яка фокусується на дезінформації Московії. 

 

«Їм давно було відомо про весняні вибори в Україні, - сказала вона про працівників Facebook, - немає жодної підстави для того, аби так багато робити саме в останню хвилину».

 

Команда Володимира Зеленського, учасника президентських перегонів, каже, що попри те, що його особистий профіль було швидко верифіковано, сторінки його команди у Facebook та Instagram – ні, незважаючи на їхні запити.

 

Михайло Федоров, який у команді Зеленського є відповідальним за цифрову стратегію, сказав, що їхні сторінки на Facebook потонули у фейках, яких майже не відрізниш від реальних.

 

Він сказав, що представники Facebook не поспішали реагувати, коли їхня команда пробувала повідомити про проблему. Facebook сказав, що видалив профілі з «фейковим» Зеленським, про які їм доповіли.

 

Розчарувавшись, команда Зеленського створила власний захисний інструмент, який назвали «мобільна онлайн група», яка попереджує підписників Зеленського про наявність фейкового аканту і просить їх завалити його коментарями підтримки.

 

Мало хто сумнівається в тому, що Україна є під прицілом Московії. Очільник кіберполіції України, Сергій Демедюк сказав, що напередодні виборів почали діяти боти, по’язані з Московією, створювалися фейкові акаунти кандидатів, які «мали розпалювати ворожнечу між українцями у соціальних мережах», зокрема і в Facebook. За його словами кіберполіція також виявила збільшення запитів у чорному інтернеті щодо несанкціонованого віддаленого доступу до реєстру виборців в Україні. 

 

«Аналіз цих інцидентів показує, що велика кількість таких публікацій походить з території Московії», - сказав Демедюк.

 

Натаніел Ґлейхер, голова кібербезпеки Facebook сказав, що у випадку з Московією, яка вклала безліч ресурсів у свої глобальні дезінформаційні операції, жодні заходи безпеки не можуть бути 100-відсотковими.

 

«Кіберзлочинці продовжуватимуть винаходити нові шляхи обійти заходи безпеки, які ми запроваджуємо, - сказав він в інтерв’ю. – Але кожен наш новий протокол безпеки сповільнює цих злочинців, змушує їх працювати більше і дає вашій команді можливість впіймати їх».

 

За його словами, Facebook активно чинить опір дезінформаційним кампаніям Московії принаймні з квітня 2018 року. Саме тоді компанія заявила про видалення 135 акаунтів у Facebook та Intsagram, контрольованих московським «Агентством Интернет Расследований», яке було причетним до втручанням у президентські вибори США 2016 року.

 

Схоже, що ідею платити громадянам України за розміщення на їхніх особистих сторінках політичної реклами та фейкового матеріалу придумали спеціально для того, аби обійти нові заходи безпеки, згідно з якими іноземці не можуть купувати політичну рекламу в Україні чи в інших країнах.

 

На відео мужчина, якого ідентифікували як агента Московії, і чиє обличчя не показали для приховання його особи, сказав, що метою було поширення політичної реклами на підтримку промосковських кандидатів та «публікація фейкових новин і компромату» про кандидатів, яким опонує Москва.

 

«План злочинця полягав у тому, аби маніпулювати свідомістю українських виборців на користь Кремля», - заявила СБУ.

 

Спікер СБУ відмовився повідомити більше деталей. Хоч українські посадовці часто поспішають демонізувати Московію, цей випадок співпадає з тим, що працівники Facebook називають майбутнім дезінформації.

 

За їхніми словами, дезінформація поширюватиметься не іноземцями, а самими громадянами, які прагнутимуть змінити думку своїх співвітчизників. Політичні партії найматимуть професійні компанії для поширення неправдивих новин про їхніх опонентів за допомогою фейкових акаунтів та ботів. А іноземці, які захочуть втрутитися у вибори іншої країни, намагатимуться найняти місцевих осіб шляхом хабарів та шахрайства.

 

Під час проміжних виборів у США Facebook уже зіткнувся з подібними проблемами. Американці поширювали дезінформацію серед своїх же, а група техекспертів від Демократичної партії вирішила поекспериментувати й вплинути на вибори сенатора від штату Алабама.

 

Деякі українські посадовці застерігають, що ризик дезінформаційних кампаній з самої країни є таким же високим чи навіть вищим від ззовнішніх з Московії..

 

«Я є більше стурбованим через негативну кампанію від іншого кандидата ніж від Московії», — сказав Олексій Рябчин, народний депутат від партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, яка теж висувається на посаду президента.

 

Самостійно Facebook мало що зможе зробити аби ізолювати України від втручання у вибори. Московія оточила Україну і в інтернеті, і фізично. Вона по суті контролює два сепаратистські регіони на сході України, де війна, яка почалася в 2014 році, забрала життя 13000 осіб. Протягом останніх років, кібератаки, які скоріш за все проводилися з Московії, зупиняли роботу електростанцій та транспортної інфраструктури.

 

Під час останніх президентських виборів у 2014 році гакери «зламали» сервери української центральної виборчої комісії і створили веб-сайти для публікації фейкових результатів виборів. Українські служби викрили цю схему в останні хвилини, хоч підконтрольні Кремлю телеканали в Московії все-таки показали неправдиві результати.

 

Кремль заперечує, що намагається вплинути на вибори в Україні чи будь-де, хоч його посадовці й кажуть, що вони не можуть запобігти подібним спробам своїх деяких надто патріотично налаштованих громадян.

 

«Такими є правила гри. Якщо є відкрита платформа, то звісно будуть особи, які спробують використати цю платформу у своїх інтересах», — заявив Дмітрій Полянскій, заступник посла Московії в ООН.

 

«Ми не можемо нести відповідальність за будь-яку публікацію на Facebook чи Twitter, - сказав він, - і ми не віримо в ці конспірологічні теорії, що десь люди сидять і безперервно клацають мишкою, публікуючи все це в інтернеті».

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles