logo

Friday, 08 March 2019 21:18

В ЕВРОПІ ЗАХОВАНО МАЙЖЕ ТРИЛЬЙОН ДОЛАРІВ БРУДНИХ ГРОШЕЙ МОСКОВІЇ

Frances Schwartzkopff and Niklas Magnusson, Bloomberg, 06.03.2019

 

Білл Броудер, інвестор, який став відомим, полюючи на відмивачів грошей, каже, що справи, які він уже висунув проти банків, є лише малою дрібкою тієї величезної кількості брудних грошей, які намагалися вивести з Московії на Захід. 

 

Співзасновник The Hermitage Capital Management, який каже, що він тісно співпрацює з правоохоронними агенціями в усій Европі, розповідає, що майже $1,000,000,000,000 (трильйон) сумнівних коштів зі Сходу або вже заховано всередині Евросоюзу, або їм шукають лазівки, щоб туди потрапити. 

 

«Наше розслідування продовжує приносити нам нові докази та нову інформацію про  нові сумнівні операції, - сказав Броудер в інтерв’ю Ґаю Джонсу на телеканалі Bloomberg. – І, доки воно продовжуватиметься, доти ми слідуватимемо цим доказам і тому, до чого вони нас приведуть». 

 

Цього тижня Броудер подав свій поки що останній позов проти одного скандинавського банку, доводячи, що Swedbank AD заволодів $176,000,000, позв’язаних зі смертю Сєрґєя Маґніцкого. Шведський орган боротьби з економічною злочинністю (Ekobrottsmyndigheten) підтвердив отримання позову, який датується 4 березня 2019, і повідомив, що вже розглядає скарги. 

 

Позов Броудера послідував після його окремих підозр, що пов’язують Swedbank зі сумнівними транзакціями обсягом майже $6,000,000,000. 

 

Броудер заявляє, що злочинні елементи колишнього Радянського Союзу роками використовували балтійські філії скандинавських банків для відмивання своїх коштів, що давало їм змогу платиnи за навчання своїх дітей у приватних школах і жити в дорогих будинках. Перед цим Броудер уже позивався проти Danske Bank A/S, діяльність якого зараз розслідують у США через  головну роль його естонської філії у скандалі з відмиванням $230,000,000,000. Броудер каже, що кошти, які позв’язані з Danske Bank є лише «четвертиною від усього підозрілого капіталу», виведеного з Московії.

 

СПРАВА SWEDBANK 

 

Броудер стверджує, що «сумнівні операції проводилися майже десять років, і ніхто не намагався їх зупинити». 

 

«Ці транзакції були очевидними для нас ззовні, тому важко уявити, що вони не були очевидними зсередини банку. І ці проблеми продовжуватимуть з'являтися, якщо не буде конкретних наслідків за відмивання грошей, передбачених законом», - сказав він. 

 

Спікер SwedBank, Габріель Франке Родау, у надісланому е-поштою у четвер коментарі сказав: «Наскільки нам відомо, ми ще не маємо можливості побачити зміст і деталі сповіщення. Через це нам поки що складно прокоментувати ситуацію. В будь-якому випадку, коли правоохоронні органи розпочинають слідство, ми завжди співпрацюємо з ними і позитивно ставимося до всіх розслідувань». 

 

Броудер просить прокурорів додати до справи Swedbank і справу Nordea Bank Abp, найбільший банк у скандинавському регіоні. Він також закликає до створення міжнародної групи, щоб гарантувати «ефективне розслідування», оскільки до цієї справи замішано банки з усієї Европи. 

 

Державні регулятори Швеції та Естонії минулого місяця розпочали розслідування Swedbank після повідомлень про його зв'язок зі справою Danske Bank. Броудер полює за всіма банками, які, за його словами, дозволили шахрайську схему з $230,000,000,000. Магніцкий, адвокат Броудера, помер у московській в’язниці e 2009 році після спроби притягнути винних у цій справі до відповідальності. 

 

Джоаким Борнолд, радник з питань заощаджень у Soderberg & Partners у Стокгольмі, сказав, що цей позов є «справжнім ударом» для впевненості інвесторів у Swedbank. Крім того, він розкритикував рішення керівництва, згідно з яким співробітники не можуть використовували канал інформування, створений для цього головним телеканалом Швеції — SVT. Такий крок робить зі Swedbank «більше банк часів старого радянського режиму», - каже Борнолд.

 

ТРИВОЖНІ ДЗВІНКИ 

 

Згідно з позовом, який направили до шведського уряду і поліції, ознаки відмивання було важко не помітити. Броудер вказує на власників корпоративних рахунків в таких місцях, як Британські Вірґінські та Маршаллові острови. В той же час, за його ж словами, інші установи, зареєстровані у Сполученому Королівстві «не фіксували жодних фінансових надходжень» навіть тоді, коли виконували операції з «великими доларовими сумами» через свої рахунки у Swedbank. 

 

У позові вказано, що працівники цього банку «не змогли блокувати чи повідомити про підозрілі операції з багатьма сумнівними партнерами й великими сумами, таким чином сприяючи незаконній активності. 

 

Згідно з документом, «тривожні дзвінки були» у багатьох справах, що додає підозр у тому, що працівники банківських установ могли активно сприяти клієнтам у відмиванні грошей.

 

Swedbank, який домінує на фінансових ринках Балтійського регіону, був змушеним відмовитися від свого попереднього наполягання на тому, що він не був залученим до справи Danske. Danske взяв на себе відповідальність за операції в Талліні під час скандалу з більшою угодою з фінською компанією Sampo Oyj в 2007 році. Перед цим, підрозділ головним чином належав естонському центробанку. 

 

ВІКТОР ЯНУКОВИЧ

 

Разом з кардинальною зміною позиції Swedbank 20 лютого 2019 з’явилося й повідомлення головної шведської телекомпанії SVT про те, що цей банк обманював громадськість стосовно своїх справ у балтійських країнах. SVT стверджує, що Swedbank надавав свої послуги московським олігархам та зокрема приймав кошти від українського президента — Віктора Януковича. 

 

Згодом Swedbank визнав, що проводив сумнівні операції, про які доповіли поліції. Проте Swedbank відмовився говорити про своїх окремих клієнтів чи операції.

 

Шведський орган з контролю фінансів (Finansinspektionen) повідомив у середу, що картина, яка випливає з цих справ, «підтверджує наявність вад у роботі шведських банків з боротьби з відмиванням грошей у їхніх балтійських філіях. А ще вона підтверджує, що ці вади були і протягом попередніх років». Коментуючи конкретно звинувачення шведських медіа проти Swedbank, FSA заявив, що існують серйозні вади в контролі банку відмивання коштів. 

 

Через розвиток цієї справи відчула на собі тиск і CEO банку Бірґітт Боннесен, яка керувала Swedbank у балтійському регіоні з 2011 по 2014 рік. Поки що вона має підтримку наглядової ради, проте деякі інвестори розкритикували такий підхід менеджменту банку до цієї справи.

 

Водночас, Шведська агенція з економічної злочинності розпочала окреме розслідування, щоб з'ясувати, чи порушив Swedbank правила після того, як попередив своїх найбільших акціонерів про те, що SVT планує опублікувати свій звіт. Банк заперечив порушення. 

 

Звинувачення вперше з'явилися 20 лютого 2019, за ці дні Swedbank вже втратив майже п'яту частину своєї ринкової вартості — приблизно $5,000,000,000. Для порівняння, скандал у Danske коштував банкові майже половину втраченої ринкової вартості за минулий рік — приблизно $17,000,000,000.

 

ЗВИНУВАЧЕННЯ: 

 

- 77 балтійських рахунків Swedbank Baltic отримали $18,000,000 від 13 естонських рахунків Danske.

- Найбільша частка операцій обсягом $176,000,000 є позв'язаною з литовським Ukio Bank, який було оголошено банкрутом у 2013 році.

- 590 рахунків Swedbank у балтійських країнах і самій Швеції отримали від Ukio $158,000,000.

- 50 шведських рахунків банку отримали майже $2,400,000 від 31 рахунку в литовському Ukio, відкритих підставними компаніями, які зареєстровано в Белізі та на Вірґінських островах.

- Гроші перетікали в обидвох напрямках: з 91 рахунку Swedbank, якими володіли фізичні й юридичні особи, на 46 рахунків литовському Ukio було переказано $92,000,000.  

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles