logo

Friday, 28 October 2016 20:13

УКРАЇНСЬКЕ ДЕКЛАРОСВИНСТВО — ГОТІВКА ЯК ІНДУЛЬҐЕНЦІЯ

Енді Ґрін, Радіо Лемберг, 28.10.2016   

 

Питання «як уникнути е-декларування» не давало спокою українському «політикуму» доти, поки під настирливим тиском західних партнерів все ж довелося ухвалити пакет антикорупційного законодавства.  

 

ЖЕРТВИ  

 

Його першою жертвою стала (вже колишня) заступник міністра інформаційної політики Тетяна Попова. Вона пішла з посади через небажання декларувати наявність широкомаштабного рекламного бізнесу. Його центром є ТОВ «Арена-медіа експерт» (для допитливих — ЄДРПОУ 36352394), оборот якого у 2013 року склав ₴43 мільйони. Це ж підприємство досі використовується і в схемах «освоєння» західних та російських ґрантів, що надаються на рекламу та інформаційні проекти.  

 

Другим офірним ягням став добре відомий всім народний депутат, «журналіст-розслідувач» Сергій Лещенко. Він спробував легалізувати примножені за роки «журналістської роботи» гонорари (питання — від кого? — винесемо за дужки) шляхом придбання розкішної квартири у Києві. Відбиваючись від закономірного питання інтернет-спільноти «Звідки гроші, Сірожа?», Лещенко дотепно відповів, що їх позичили кохані жінки́. Усі відразу.  

 

Законність придбання «розглянуло» Національне Антикорупційне Бюро України. Порушуючи кримінально-процесуальні норми, використовуючи непередбачену законодавством «інформаційно-аналітичну перевірку», НАБУ зробило висновок, що в діях С.Лещенка … порушень не виявлено.  

 

ЕВРИКА! 

 

І тут наш «політикум» відчув хух свіжого вітру та вихід до моря. Виявляється, все дуже просто!  

 

Виявляється, в е-декларації треба просто вказати наявність … готівки! І не важливо, що в деяких випадках сума перевищує сто мільйонів зелених, головне — внести її до декларації.  

 

Що це значить? Це значить, що успішно знайдено «діру» у новому, «найжорсткішому в світі» антикорупційному законодавстві. Яка? А така.  

 

Перше. Чиновник-декларант легалізує факт наявності такої суми. Знаючи, що вже ніхто не перевірятиме законність походження коштів, яким чином і звідки вони в нього. Тобто е-декларація здійснює «фінансову амністію» чиновника,  нейтралізує питання до нього з боку правоохоронних органів.

 

Друге. У всіх наступних деклараціях цю суму ніхто не буде зменшувати, водночас потайки витрачати та поповнювати буде, і звичайно ж — корупційним чином! А ще можна дати в борг під відсотки… І відмазуватись, що це «борг повернули»…

 

Якщо коротко: в кишенях чиновників виникає повністю законна офіційна готівка, поповненням зменшення якої займуться особи, зацікавлені у вирішенні «делікатних» проблем.

 

Виникає бездонна кишеня — скілько виплило, стільки й приплило. У будь-якому кутку світу та оминаючи графу «витрати за рік». Виключно для себе та сім’ї. Корупція? Ні, не чули…

 

ЩО РОБИТИ?

 

Що робити та як боротися проти цієї новоствореної кмітливими особами червоточини в антикорупційному законодавстві? Відносно просто.

 

Будь-який правоохоронний орган, який має повноваження для боротьби з корупцією (НАБУ, САП, ГПУ, СБУ) може звернутись до законодавчого органу (тобто Верховної Ради України) з ініціативою внесення до антикорупційного законодавства доповнень про:

 

- необхідність пояснення декларантом джерел прибутків, від яких отримано внесену у первинну декларацію суму готівки

 

- подання документів, що підтверджують сплату податків.

 

ЯК РОБИТИ?

 

А тепер про найскладніше. Для усунення прикрого огріху законодавства потрібно аби правоохоронні органи його «побачили», а законодавець дав згоду його усунути.

 

І, звичайно, нам варто активно поборотися за це. Зберігання у деяких депутатських випадках божевільних сум іноземних та українських грошей в готівці дуже згубне для нашої банківської системи. А ще — дуже небезпечне для самих «заощаджувачів».

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles