logo

Sunday, 08 September 2019 14:33

УКРАЇНСЬКА ПАНІБРАТІЯ: ЯК ГРОШІ UEFA ДЛЯ ФЕДЕРАЦІЇ ФУТБОЛУ УКРАЇНИ 15 РОКІВ ОСІДАЛИ В КАРИБСЬКОМУ ОФШОРІ

Rafael Buschmann, Michael Wulzinge, Der Spiegel, 06.09.2019

 

Союз европейських футбольних асоціацій (UEFA) переказав €380,000,000, які призначалися для Футбольної федерації України (ФФУ), якійсь компанії на Британських Вірґінських Островах навіть не знаючи хто її контролює. А це був олігарх Ігор Суркіс, президент «Динамо Київ», який фінансує свій клуб, використовуючи офшорну компанію.

 

Підписаний 15.12.2016 високопосадовцем UEFA конфіденційний меморандум для найвищого керівництва цієї організації мав зовсім непримітний заголовок: “Службова записка”. Ніщо з наведених семи пунктів не призначалося для сторонніх очей. Справа була надто вагомою. Врешті, у записці було задокументовано такий безлад в адмініструванні організації, що це ставило UEFA на один щабель зі всесвітньою футбольною організацію. А впасти на дно глибше ніж та FIFA практично неможливо.

 

Документ стосувався грошових переказів для Футбольної Федерації України (ФФУ). З нього було зрозуміло, що UEFA впродовж 15 років переказував кошти, які мали йти до ФФУ чи окремих українських футбольних клубів, на користь однієї з компаній, розташованої у карибській податковій ямі на Британських Вірґінських Островах. 

 

Компанія називалася Newport Management Limited, і до 2016 року ніхто в UEFA вочевидь не робив серйозних спроб взнати хто стоїть за нею. А можливо, ніхто й не пробував дізнатись взагалі. 

 

Та зараз, ця “службова записка” безперечно доводитm підозру, що особою, яка контролювала ту офшорну компанію, був ніхто інший ніж Ігор Суркіс, один з найвпливовіших олігархів України. 

 

Ігор Суркіс є президентом футбольного клубу «Динамо Київ» від 2002 року та є братом Григорія Суркіса, який контролював «Динамо Київ» від 1993 до 1998 року, перед тим як він розпочав свою кар’єру як чиновник UEFA. Від 2000 до 2012 року Григорій Суркіс був президентом ФФУ, а від 2004 до 2019 він також був членом виконавчого комітету UEFA, іноді діючи навіть як заступник тодішнього президента цієї організації, Мішеля Платіні.

 

“Службова записка” також описує візит делегації UEFA до України у 2016 році з метою перевірки «Динамо Київ» на відповідність правилам фінансової фейр-плей (чесної гри) европейської організації. І коли аудитори UEFAпопросили доступу до бухгалтерії клубу, то вони з’ясували, що “третя сторона… зареєстрована на Британських Вірґінських Островах” надавала суттєву фінансову допомогу для «Динамо Київ».

 

МЕЖА ПАНІБРАТСТВА

Цією “третьою стороною” теж була фірма Newport Management Limited. Внутрішня записка підтверджувала що всі грошові перекази UEFA на користь ФФУ йшли до того офшорного банківського рахунку, який Newport Management Limited використовувала для оплат зарплат та трансферів від імені «Динамо Київ».

 

В UEFA розпочали розслідування аби вивчити підозрілі грошові перекази. Згідно з даними, які отримала наша редакція (йдеться про німецьке видання Der Spiegel— прим. Radio Lemberg) завдяки інформаційній платформі Fotball Leaks, існують чисельні документи, які висвітлюють межі такого панібратства.

 

Один з документів є особливо сандальним. 11.01.2017 працівник фінансового відділу UEFA надіслав електронного листа двом правникам, яких було задіяно у розслідуванні. До емайлу було додано три файли-таблички формату Excel, які описували деталі як часто і з якою метою UEFA робив грошові перекази на користь ФФУ від 26.09.2002 до 02.12.2016 року. Зокрема йщлося про премії для клубів, які брали участь в европейських змаганнях, та для клубів, чиїх гравців залучалось до національної збірної України. Також були перекази для проведення тренінгів футбольних суддів, для антирасистських кампаній та на створення футбольних майданчиків та допоміжних спортивних споруд. 

 

Документи вказують, що від вересня 2002 до липня 2008 року UEFA переказав ФФУ майже 50,000,000 швейцарських франків. Від вересня 2006 до грудня 2016 року загальна сума склала €338,600,000. В екселівських табличках наведено майже 400 грошових переказів за цей період. І кожен з них йшов на банківські рахунки Newport Management Limited. До початку 2016 року кошти йшли до швейцарського банку Coutts Bank в Цюріху, а потім — до кіпріотського банку Bank of Cyprus.

Ще у квітні 1999 року між Newport Management Limited та ФФУ було підписано “агентську угоду”, якою цій карибській компанії надавалося повне право представляти ФФУ у фінансових оборудках. Це було класичною угодою з відбілювання коштів, в якій взагалі нічого не вказувалося про те, хто стоїть за Newport Management Limited, та якої було достатньо для чиновників ФФУ аби переконати фінансовий відділ UEFA, що грошові перекази на користь цієї фірми є законними. Роль Newport Management Limited було описано як “пункт обміну валют”. 

 

ТАЄМНИЙ ФОНД

 

Зв’язки між Newport Management Limited та «Динамо Київ» тягнуться ще з початку 1990-х років, коли Григорій Суркіс очолив клуб. Цю фірму ще у жовтні 1992 року було внесено під номером 71912 до комерційного реєстру міста Роуд на острові Тортола (найбільшого з Британських Вірґінських Островів). Невдовзі після цього, ця офшорна фірма вочевидь стала чорним фондом «Динамо Київ», як стає зрозуміло з контракту між Newport Management Limited та «Динамо Киїів» від 27.07.1993. Цей контракт залишається чинним й зараз, бо 28.07.2010 його було продовжено ще на 20 років.

Той документ від липня 2010 року займає шість сторінок і прояснює все: «Динамо Київ» передає Newport Management Limited контроль над комерційним використанням усіх його бізнес інтересів, зокрема йдеться про телеправа, маркетингові права та трансфери гравців. Натомість, згідно з фразою у контракті, Newport Management Limited володіє “фінансовими ресурсами”, потрібними "для команди Футбольного Клубу аби бути конкурентною та досягати високих результатів у спорті".

 

Чисельні контракти між «Динамо Київ» та його професіональними футболістами, які наводить Football Leaks, дають дам зрозуміти як діє Newport Management Limited.

 

ADragovic

 

Одним з прикладів є Александр Драґовіч, гравець національної збірної Австрії, який перейшов до київського клубу з німецького Bayer Leverkusen влітку 2016 року. Влітку 2013 року він підписав п’ятирічний контракт з клубом «Динамо Київ» з формальними деталями справи — тривалість контракту, зобов’язання клубу, зобов’язання гравця. Але фінансові деталі було вказано в додатковій “угоді до контракту”. А там було вказано, що зарплатою та іншими виплатами опікується офшорна фірма Newport Management Limited. Ось нетто-суми цього контракту: базова зарплата €1,500,000 за сезон, стартова премія (“підйомні”) €1,000,000 та інші бонуси мінімум €300,000. 

 

AMehmedi 

Адмір Мехмеді, нападник з національної збірної Швейцарії, який у січні 2012 року перейшов до «Динамо Київ» зі швейцарського FC Zürich, а зараз виступає за німецький VfL Wolfsburg, теж мав справу з Newport Management Limited коли обумовлював оплату на весь свій перший сезон: базова чиста зарплата €850,000, “підйомні” €100,000 та бонуси за матчі обсягом €150,000. Гроші надходили з Newport Management Limited на банківський рахунок Мехмеді у швейцарський банк UBS в Цюріху. 

 

З тексту контракту 2010 року між Newport Management Limited та «Динамо Київ» незрозуміло, хто насправді володіє фірмою на Британських Вірґінських Островах. У преамбулі контракту навіть не вказано адресу фірми. Від імені фірми стоїть підпис правника з Кіпру, та він звісно діє лише як опудало для цієї компанії. 

 

Бо насправді Newport Management Limited є під контролем Ігора Суркіса. Саме так вказано в ухвалі Високого суду Справедливості (High Court of Justice) міста Лондон. Цю ухвалу було винесено у відповідь на позов його колишнього ділового партнера — позов було передано Ігору Суркісу коли він прилетів до Лондона у 2008 році на гру Ліги Чемпіонів між «Динамо Київ» та Arsenal London.

 

ГОТОВЕ ВИБАЧЕННЯ

 

До міжнародного розслідування у грудні 2016 року здається ніхто в UEFA не був особливо зацікавленим взанти правду про Newport Management Limited.

 

Переписка в організації доводить, що ніхто в головному офісі UEFA не знав, хто контролю ту фірму. “Оглядаючись назад, можна сказати, що ми надто злегковажили процедурами”, — написав працівник фінансового відділу UEFA на початку 2017 року до двох правників, які тепер розслідують ті грошові перекази. Та він одразу мав готове вибачення, написавши, що направді ніхто не жалівся на те, що гроші зникають.

 

12.06.2019 наше видання (Der Spiegel) вийшло на контакт з Ігором Суркісом, президентом «Динамо Київ», аби він прокоментував фінансові оборудки Newport Management Limited та його роль у цій фірмі. Київський клуб відповів нам електронним листом, надіславши його копії також до Ради Преси Німеччини та міжнародної неурядової організації Репортери Без Кордонів.

 

ISurkis

 

У запиті Der Spiegel було 22 конкретні питання, зокрема: чи переказала фірма Newport Management Limited отримані від UEFA більш як €380,000,000 на користь відповідних клієнтів; чи Ігор Суркіс досі контролює Newport Management Limited; чи може Ігор Суркіс скористатись самостійно хоча би одним евроцентом на користь «Динамо Київ», тощо. Та клуб конкретно не відповів на жодне з питань. 

 

Натомість, у листі клуб скаржився, що восьмиденний термін на відповідь запитанням Der Spiegel “обмежує наші законні права на чесний коментар”.

 

Мало того, у листі було написано, що стосунки між «Динамо Київ» та Newport Management Limited ще раніше “були предметом чисельних аудитів фіскальними органами України, органом фінансовго контрою UEFA, незалежними аудиторами та різних інспекцій”.

 

Клуб наполягає: “Ці перевірки не виявили жодних порушень, які би піддали сумніву законність фінансових стосунків між цими організаціями (клубом і фірмою — прим. Radio Lemberg)”. 

 

«Динамо Київ» звинуватило Der Spiegel у порушенні “базових етичних засад журналізму”. 

 

Мало того, клуб поскаржився, що питання були “навмисно звинувачильними у принципі, містили необґрунтовані заяви, спотворені твердження про факти”.

 

Клуб також звинуватив Der Spiegel в співучасті у “наклепницькій кампанії” ФФУ проти «Динамо Київ» та Newport Management Limited.

Після нашого другого запиту прокоментувати питання, клуб надіслав нам другого листа 25.06.2019.

 

Від імені Ігора Суркіса клуб «Динамо Київ» відкинув звинувачення у відмиванні коштів через офшорну фірму Newport Management Limited та підозри у невідповідному використанні коштів UEFA, назвавши їх необґрунтованими та маніпулятивними. «Динамо Київ» відповів, що питання про те, чи президент цього клубу міг мати вплив на фінансовий відділ UEFA, чи то особисто чи через інших осіб таких як його брат Григорій Суркіс, “ґрунтуютьтся виключно на спекуляціях”. Клуб запропонував Der Spiegel особисто зустрітися з Ігором Суркісом, та вказав, що це можливо лише тоді, коли він повернеться з відпочинку.

 

ПРОІГНОРОВАНИЙ ФАКС?

 

Григорій Суркіс теж не відповів на надіслані йому нами питання, такі як: Чи було його задіяно до Newport Management Limited; чи користався він своїм впливом будучи довготривалим членом виконавчого комітету UEFAаби платежі для ФФУ й далі йшли до цієї офшорної фірми до 2016 року, тощо.

GSurkisГригорій Суркіс на виконкомі UEFA, вересень 2018 року 

 

Сам UEFA підтвердив нам (Der Spiegel), що від 1999 до 2016 року його фінансовий відділ переказував всі кошти для ФФУ на користь офшорної фірми Newport Management Limited. UEFA також підтвердив, що лише у грудні 2016 він зрозумів, що його перекази для ФФУ йшли на той самий рахунок, який використовува клуб «Динамо Київ» через свою компанію на Британських Вірґінських Островах. Аж після цього перекази почали здійснюватися безпосередньо на банківський рахунок ФФУ в Україні. 

 

UEFA, що комісія, яка розслідує всі процедури до травня 2017 року, повідомила, що “немає очевидних порушень дисциплінарних правил UEFA ані з боку ФФУ ані з боку чиновників UEFA”.

 

Та є один нюанс від березня 2015 року, який піддіє сумніву таке твердження. Йдеться про зауваження предстаника ФУ під час розслідування UEFA. Цей чиновник поскаржився, що ФФУ письмово просила UEFA припинити грошові перекази через Newport Management Limited. І що, цей факс випадково не помітили в UEFA? Гроші від UEFA продовжували приходити до Newport Management Limited — йдеться про загалом €100,000,000 до грудня 2016 року. А той факс знайшли лише потім, під час внутрішніх розслідувань.

 

Коли Алсдер Белл (Alasdair Bell), директор юридичного відділу UEFA, взнав про той факс, він написав електроного листа на ім’я керівництва UEFA. 

 

“Якщо це справді факс, надісланий від ФФУ до UEFA 19.03.2015, і на який ми так і не відповіли, то це піднімає дуже серйозні питання”, — написав пан Белл. 

 

Можливо на тому етапі хтось міг би скласти два плюс два і згадати, що президент «Динамро Київ» є рідним братом члена виконавчого комітету UEFA? Та напевно ні”.

 

Інший високопосадовець UEFA відповів панові Беллу: “Питання в тому, чи це був просто недогляд (загубили той факс, чи забули відповісти), чи навпаки — такою була вказівка згори? Цю історію не завершено”.

 

У відповідь на запит Der Spiegel про той факс, UEFA відповів, що немає записів, що UEFA отримував такий факс від ФФУ у березні 2015 року, і що цей факт задокументовано у звіті міжнародного розслідування. У відповіді нам від UEFA також вказано, що натомість UEFA отримав на початку 2016 року письмовий запит від ФФУ продовжити грошові перекази до Newport Management Limited, але вже на банківський рахунок на Кіпрі, а не на рахунок у Швейцарії. 

 

Ця стаття є уривком з нової книги "Football Leaks II: Neue Enthüllungen aus der Welt des Profifußballs", яка вийде у світ в Німеччині у понеділок 09.09.2019 

 

Переклад українською — Radio Lemberg

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles