logo

Monday, 26 August 2019 12:32

УКРАЇНА Є ГОТОВОЮ СКОРИСТАТИСЬ СВОЇМ ШАНСОМ ДЛЯ РЕФОРМИ

David Malpass, The Financial Times, 25.08.2019

 

Президент Світового Банку [член Республіканської партії США, запропонований на цю посаду у квітні 2019 Дональдом Трампом — примітка Radio Lemberg] стверджує, що нове керівництво України мусить оновити сільське господарство та фінанси. Публікуємо його статтю для нашого видання.

 

Українці дали своєму новому парламенту та президентові мандат на виконання реформ та зростання. Мої зустрічі з президентом Володимиром Зеленським та іншими лідерами в Києві минулого тижня дають мені оптимізм, що зміни в політиці тривають і спрацюють, якщо Україна зможе скористатися моментом. 

 

Завдання полягає в тому, аби Україна перейшла на новий шлях до швидшого та стійкішого економічного зростання та вищого рівня життя. Уряд вже твердо й однозначно закликає до дій, але перешкоди є грізними: монополії у ключових секторах; державні банки, які не хочуть конкуренції; застаріла інфраструктура та конфлікт на сході України, який тяжко шкодить торгівлі й інвестуванню.

 

Першим критичним кроком є ​​залучення більших інвестицій. Для цього Україні треба буде дозволити ринкову конкуренцію, усунути монополії та посилити верховенство права. Державні підприємства існують майже в 30 секторах економіки та займають значні частки ринку на більш ніж половині ринків, в яких вони працюють.

 

Однією з важливих галузей, де Україна могла б посилити конкуренцію, є її сектор природного газу, в якому зараз переважає вертикально інтегрована державна монополія. Країна взяла на себе зобов’язання розділити власність на транзит та видобуток газу до 1 січня 2020 року. Це сприятиме залученню інвестицій та може допомогти забезпечити потенціал України у  транзиті газу.

 

По-друге, Україна потребує ефективнішого фінансового посередництва для збільшення приватних інвестицій. Капітал треба спрямувати на найпродуктивніший бізнес, а не на інтереси влади та олігархів. Одна з проблем є в тому, що державні банки займпають більше половини банківського сектору, водночас частка непогашених позик сягає теж понад 50 відсотків. Країні слід запровадити правила, які дозволять списувати повністю протерміновані кредити та захистити нове керівництво банків та наглядові ради від притягнення до відповідальності, коли вони належним чином йдуть на збитки.

 

Закон про державні банки, затверджений минулого року, має звільнити банки від політичного впливу шляхом створення незалежних наглядових рад. Вкрай важливо швидко створити нові ради, аби вони могли розпочати очищення від протермінованих кредитів та почали залучати приватні інвестиції. Збереження регуляторної незалежності центрального банку залишатиметься вирішальним для підвищення довіри та збільшення прямих іноземних інвестицій та кредитування для приватного сектору під час зниження процентних ставок в Україні.

 

По-третє, Україні треба скористатися усіма можливостями, які має її галузь сільського господарства. Ця країна має найбільшу частку землеробських угідь в Европі, але її продуктивність на гектар є вкрай мізерною порівняно з урожайністю у Франції та Німеччині. Одимн з олігархів контролює групу компаній, яка виробляє понад 80 відсотків кількох видів вітчизняних мінеральних добрив.

 

Крім того, мораторій на продаж сільськогосподарських земель підриває безпеку землеволодіння та обмежує використання земель як застави для отримання доступу до кредиту.

 

Скасування цього мораторію та створення ефективного ринку сільськогосподарських земель заохотить вдосконалення, зокрема збільшить інвестиції в механізацію та зрошення, сприятиме переходу до продукції з більшою доданою вартістю та покращить доступ малих ферм до фінансування. А що сільське господарство зростатиме, то важливо зробити ефективнішим залізничний транспорт.

 

Під час нашої зустрічі президент Зеленський підтвердив декілька ключових заходів для зростання, про які я говоритиму на своїх зустрічах на саміті G7: провести земельну реформу, розділити права власності на транзитні активи від "Нафтогазу", демонополізувати економіку й державні підприємства та поважати незалежність центрального банку .

 

Сильний мандат з боку народу дає можливість владі швидко рухатися вперед, а Світовий банк однозначно надасть їй підтримку на цьому критичному шляху до вільнішої, сильнішої України.

 

переклад українською — Radio Lemberg

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles