logo

Thursday, 03 August 2017 13:20

ГОВОРИ КРАСИВО Й ПЕРЕКОНЛИВО

 

Доктор Немо, RadioLemberg, 03.08.2017
 

Гарні й милозвучні українські слова, звороти щедро посіяні в книгах, піснях, мовному спілкуванні, лиш нагадати й вживати, не забуваючи що є й барокова мова та її пересмішники. Для мене тексти Масляка в перекладі «Швейка…» милозвучні, хтось назве Тарса Григоровича чи багато інших улюблених джерелець, головне таке бажання було б та й потреба.
Нижче просто чудові зразки, як в простий спосіб покращити свою мову та виполоти слова-будяки в спілкуванні.
Запозичено з Львів-місто натхнення
 
0. Забудь про недовершені форми зворотів, просякнутих невпевненістю і дилетантством.
Наприклад: хірург-"намагатимусь прооперувати", такстист-"спробую встигнути до потяга", фінансист-"боюся, що", пропозиція одружитися-"може пораджусь...", прохання про допомогу-"можливо.."
 
1. Говори “і” замість “але”.
Наприклад: “Це ви добре зробили, і якщо ви …”, замість: “Так, це добре, але Ви повинні …”. Тому що “але” перекреслює все, що було сказано перед ним.

2. Говори “і” замість “і все ж”.
Наприклад: “Я розумію, що ви не можете дати відповідь так швидко, і тому давайте …”, замість: “Я розумію, що Ви не можете відповісти прямо зараз, але все ж було б краще …”. Тому що “і все ж” говорить співрозмовникові, що тобі глибоко байдужі його побажання, очікування, сумніви або питання.
 
3. Використовуй слово “для” замість слова “проти”.
Наприклад: “Для того, щоб щось змінилося, я запишуся в спортивну секцію”, замість “Що б мені ще придумати проти нудьги?”
 
4. Уникай грубого “ні”,
оскільки “ні”, вимовлене з відповідною інтонацією, може справити дуже негативне враження на співрозмовника.
 
Правота
 
5. Викресли вираз “чесно кажучи”
зі свого лексикону, тому що воно звучить так, ніби чесність для тебе – виняток.
 
6. Говори “не так”, “не зараз” замість “ні”.
Наприклад: “У такому вигляді мені це не подобається”, “В даний момент у мене немає на це часу”, замість “Ні, мені це не подобається” “Ні, у мене немає часу”. Тому що “ні” відштовхує. “Ні” – це щось закінчене і остаточно вирішене.

7. Зміни кут зору, використовуючи слово “вже” замість слова “ще”.
Наприклад: “Ви вже зробили половину”, замість “? Ви зробили ще тільки половину”. Тому що слово “вже” перетворює мало в багато.
 
8. Назавжди забудь слова “тільки” і “просто” або замініть їх іншими.
Наприклад: “Це моя думка”, “Така моя ідея”, замість: “Я тільки говорю свою думку”, “Це просто така ідея”.
 
9. Прибери слово “неправильно”.
Краще постав уточнююче запитання і покажи співрозмовнику, що ти теж намагаєшся вирішити проблему.
Наприклад: “. Це вийшло не так, як потрібно. Давай подумаємо, як виправити помилку або уникнути її в майбутньому”, замість “Неправильно! Це тільки твоя вина”.
 
10. Говори “в” і “о такій-то” замість “десь” і “близько”.
Точно призначайте термін і час.
Наприклад “Я подзвоню в п’ятницю”, “Я подзвоню вам завтра об 11 годині”, замість “Я подзвоню в кінці тижня”, “Я подзвоню завтра близько 11”.
 
11. Задавай ВІДКРИТІ питання. Не задовольняйся односкладовими відповідями “так” або “ні”.
Наприклад: “Вам це сподобалося?”, “Коли мені можна буде вам передзвонити?”, Замість “Можна буде вам передзвонити?”. Тому що питання з “як”, “що” або “хто” добувають цінну інформацію.
 
12. Користуйся виразом “З цього моменту я …”, замість “Якби я …”.
Наприклад: “З цього моменту я буду уважніше прислухатися до порад”, замість “Якби я послухалася до його поради, тоді б цього не сталося”. Тому що “Якби я …” шкодує про те, що пройшло, і рідко допомагає просунутися далі. Краще дивіться в майбутнє. Формулювання “З цього моменту я …” – хороша основа для такої позиції.
 
13. Перестань ухилятися за допомогою “треба б” і “потрібно б”.
Краще: “Важливо зробити цю роботу в першу чергу”, замість “Треба про це подумати”, “Потрібно б спочатку закінчити цю роботу”. “Треба б” і “потрібно б” не затверджують нічого конкретного. Наприклад: “Тобі слід це доробити”, “Вам слід віддавати пріоритет цій роботі”.

14. Говори “Я зроблю” або “Я б хотіла” замість “я повинна”.
Наприклад: “Я б хотіла спершу трохи подумати”, “Я спершу зберу потрібну інформацію”, замість “Я повинна спочатку трохи подумати”, “Я повинна зібрати інформацію”. “Я Повинна” пов’язане з примусом, тиском або зовнішнім визначенням. Все, що ти робиш з такою установкою, ти робиш не добровільно. “Я зроблю” або “Я б хотіла” звучить для інших набагато позитивніше, більш дружньо і мотивовано.
 
15. Викресли слова “взагалі-то” і “власне” зі свого словника.
Наприклад: “Це правильно”, замість “Ну, взагалі це правильно”. “Взагалі” не містить ніякої інформації і сприймається як обмеження.
 
16. Говори “Я рекомендую вам”, замість “Ви повинні”.
Наприклад: “Я раджу вам довіритися мені”, “Я рекомендую вам подумати над цим”, “Я раджу вам прийняти рішення якомога швидше”. Словами “повинні” і “слід” ти піддаєш співрозмовника тиску і відбираєш у нього можливість самостійно прийняти рішення. “Я рекомендую вам” звучить більш доброзичливо і позитивно.
 
17. Користуйся альтернативами до “Я раджу вам”, такими як “Я прошу вас” і “Я буду вам вдячна”.
Наприклад: “Я прошу вас прийняти рішення якомога швидше”, “Я вдячна вам, якщо ви мені довіряєте”, замість “Ви повинні прийняти рішення якомога швидше”, “Ти повинен мені довіряти”. “Я прошу вас” і “Я вам вдячний” дуже легко сказати, та вони роблять диво.

18. Відмовся від всіх форм заперечення; краще висловлюйся позитивно.

Наприклад: “Все буде в порядку”, “Це дійсно хороша ідея”, “Це легко для мене”, замість “Це для мене не проблема”, “Ідея дійсно непогана”, “Це буде неважко для мене”. Говорячи запереченнями, ти йдеш довгим шляхом. Це занадто складно і може викликати неприємні асоціації. Говоріть прямо і позитивно.
 
19. Уникай також інших типових форм з “не”.
Наприклад: “Будь ласка, зрозумійте мене правильно”, “Будь ласка, подумайте про …!”, “Будь ласка, слідкуйте за ….!”, Замість “Будь ласка, не зрозумійте мене неправильно”, “Будь ласка, не забудьте, що ….! “,” Давайте не втрачати це з виду! “. Такі негативні висловлювання перетворюй в позитивні. Ясно говори, чого ти хочеш. Зосереджуй тим самим всю увагу на бажаній меті.
 
20. Користуйся “мотивуючими запереченнями”.
Наприклад: “Те, що ти сказав, не зовсім правильно”, “Тут я з вами не зовсім згодна”, замість “Те, що ти сказав, неправильно”, “Тут я повинна вам заперечити”. Мотивуюче заперечення має сенс в ситуаціях, коли тобі потрібно повідомити іншій людині щось неприємне або повністю відкинути його припущення. Важливо, щоб ти представляла свою думку і при цьому говорила правду. За допомогою мотивуючого заперечення ти можеш сказати це ввічливіше. Ти акцентуєш увагу на наміченій цілі.

21. Віддавай перевагу точним поняттям замість неспецифічних дієслів “робити”, “працювати” і “займатися”.
Наприклад: “Ми поки не прийняли рішення по ….”, “Я якраз читаю протокол”, “Справжнє становище таке, що …”, замість “Ми тут поки не можемо розібратися”, “Я зараз працюю з протоколом “,” Ми робимо все, що можемо “. Неспецифічні дієслова залишають занадто велику свободу для тлумачень.

22. Задавайте питання з “коли” і “як” замість таких, на які можна лише відповісти “так” або “ні”.
Наприклад: “Коли ми зможемо зібратися” “? Коли ви зможете допомогти мені ….”, “? Коли я зможу з вами поговорити”. У відповідь на питання з “Чи” ми отримаємо реакцію тільки у вигляді “так” або “ні”. Не питай, можливо “чи” то-то або то-то, а продемонструй своє позитивне очікування за допомогою “коли” і “як”.

23. Підключайте іншого за допомогою “ви” і “ми”, замість того, щоб постійно ставити себе в центр уваги за допомогою “я”.
Наприклад: “Тепер ви бачите в чому справа”, “Будь ласка, дайте мені вашу адресу”, “Зараз ми разом розберемося”, замість “Зараз я покажу, в чому справа”, “Мені ще потрібна ваша адреса”, “Зараз я вам це поясню “. Якщо ти весь час говориш від першої особи, то ти висуваєш на передній план себе і свої дії. Вживання “ви” і “ми” об’єднує і концентрує увагу на співрозмовникові теж.

24. Викресли зі свого словника “ніколи”, “кожен”, “всі”, “завжди” і замість цього будь конкретною.
Наприклад: “Тут ви мені обов’язково допоможете”, “Ви другий тиждень спізнюєтеся”, “… і … заздрять моєму успіху”, замість “Мені ніколи ніхто не допомагає”, “Ти весь час запізнюєшся”, “Вони всі заздрять моєму успіху “. Прибери узагальнення. Подумай, “що” саме трапилося, “кого” це стосується, “коли” це сталося. Чітко позначайте свої цілі. Узагальнення створюють негативне сьогодення і обмежують можливості в майбутньому.
 
25. Цікався реакцію співрозмовника за допомогою напіввідкритих питань.
Наприклад: “Наскільки сильно вам це сподобалося”, “Які ще питання є з вашого боку по суті?”, Замість “Вам це сподобалося?” “Як вам моя ідея?”, “Які у вас ще питання?”
 
Кмітливий – здатний добре й швидко міркувати, розмірковувати; тямущий.
Духмяний – який має сильний, приємний запах; ароматний, запашний, пахучий.
ТелеПень – нерозумна, вайлувата людина; дурень, недотепа, вайло, тюхтій (часто недолугий телеведучий або телегість).
Непереливки – так кажуть про людину, яка потрапила в халепу, коли їй важко чи скрутно.
ЦМУ́ЛИТИ – пити щось із насолодою. Уявіть собі ідеальну картину: ви зараз десь на узбережжі моря цмулите прохолодний коктейль/пиво… Якщо це насправді так – то ми можемо хіба що вам позаздрити. Насолоджуйтеся моментом!
ВИДНОКРА́Й – те саме, що обрій, горизонт, але значно поетичніше, погодьтесь.
УТОРО́ПАТИ – зрозуміти; сприйняти зміст сказаного чи написаного. Ви ж второпали, про що йдеться, правда?)
ШИБА́ЙГОЛОВА – так характеризують сміливу людину, яка нічого не боїться й ні перед чим не зупиняється. Гарні синоніми: зірвиголова, відчайдух.
ПЛЕКА́ТИ – з любов’ю виховувати когось / вирощувати щось; викохувати. Уживається також в значенні зберігати в пам’яті, серці. Радимо вам плекати, зокрема, українську мову, бо вона цього точно варта.
ТАК-СЯ́К або СЯ́К-ТАК – з великими труднощами; недбало, абияк. Сподіваємося, що ви все робите максимально добре, а не так-сяк.
КЕПКУВА́ТИ – глузувати, сміятися з кого-, чого-небудь; насміхатися. Ми схвалюємо гарне почуття гумору, але радимо вам не переходити межу, кепкуючи з інших.
СЕРПА́НОК – зізнаємося, що обрали це слово саме серез співвзвучність із назвою останнього місяця літа  А якщо серйозно, то воно направду гарне, і означає легку прозору тканину, жіночий головний убір або мряку, що не дає щось розгледіти. У переносному значенні – йдеться про те, що заважає бачити, сприймати щось чітко й виразно.
ШУБО́ВСНУТИ – плюхнутися у воду; пірнути, роблячи сплески. От би зараз шубовснути в холоднющу гірську річку чи кришталево чисті Шацькі озера…
 
Світлина від Radio Lemberg.
ПЕРЕКОНАЮ і ПЕРЕМОЖУ — два слова, котрі НЕМОЖЛИВО вимовити РОСІЙСЬКОЮ мовою.
 
Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles