logo

Sunday, 15 April 2018 13:05

ЦЕ ПОЛІТИЧНИЙ ГАЗОГІН — МЕРКЕЛЬ ВИЗНАЛА ТЕ, ЩО ВСІ ЗНАЛИ ПРО NORD STREAM 2

Редколегія The Wall Street Journal, 12.04.2018

 

Зараз дуже турбулентний час для стосунків Европи з Московією, одним з наслідків якого є очікуване визнання Берліном стратегічної важливості газу. Бундесканцлериня Анґела Меркель цього тижня визнала, що новий московський газогін дном Балтійського моря є "політичним". А тепер подивімося що вона робить з усім цим. 

 

У своїй заяві на прес-конференції з президентом України, Петром Порошенком, пані Меркель вперше сама сказала про те, що всі вже знають про проект газогону Nord Stream 2. Простягуючись через Балтійське море цей газогін мав би подвоїти пропускну здатність вже наявного (і недовикаристаного) газогону та дати змогу Московії обійти Україну та інші европейські країни, крізь які проходять теперішні газогони. 

 

Це потенційно може залишити Україну без мільярдів доларів щорічного прибутку за транзит газу, і дати змогу Московії відрізати газ від своїх сусідів водночас не зачіпаючи його продажі до західної Европи. "Ви ж розумієте, що це просто економічний проект, і безперечно треба взяти до уваги політичні фактори", — сказала пані Меркель, і таким чином Берлін це визнав. 

 

Раніше позиція пані Меркель була такою, що той газогін є чисто економікою. Ця точка зору пасує її лівоцентристським партнерам по коаліції в Соціал-демократичній партії Німеччини (СДПН), які прагнуть мати дружніші стосунки з Владіміром Путіном. Головним німецьким чірлідером проекту Nord Stream 2 (і головою ради директорів) є Ґергард Шредер, теперішній директор «Роснефть», колишній лідер СДПН та попередник пані Меркель на посаді бундесканцлера. 

 

Тепер видно, що пані Меркель звертає більше уваги на інших політиків, включно з її власною Християнсько-демократичним союзом (ХДС), які попереджають, що той газогін підірве стосунки Німеччини з країнами Евросоюзу (наприклад, Польщею та країнами Балтії), і дасть змогу пану Путіну залякувати Україну. Nord Stream 2 також став головним подразником в американсько-німецьких стосунках, адже Вашинґтон є противником того проекту. 

 

Берлін же надав дозволи на його будування, а консорціум двох німецьких компаній вже витратив мільярди доларів на підготувальні роботи. Пані Меркель ж цього тижня вимагала лише "ясності як Україна зможе транзитувати газ". 

 

Небезпека в тому, що Берлін приймає незрозумілі обіцянки Кремля про майбутнє постачання газу до та крізь центральну Европу, які пан Путін може зігнорувати після спорудження Nord Stream 2. 

 

Треба добре прорахувати той проект. Через збільшення експорту зрідженого газу зі США та Близького Сходу, Европа має багато альтернатив тим обсягам, які контролює Кремль. Чинні учасники проекту лякають "верховенством закону" в Німеччині, якщо Nord Stream 2 буде зупинено. Але більшою загрозою і стратегічному становищу Німеччини, і економічній безпеці Европи є віддати Кремлю ще більше політичних важелів у постачанні газу до Европи.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles