logo

Wednesday, 30 May 2018 10:26

З ПЕРШИХ РУК ПРО TESLA, INC.

Alex Krol, FB

 

Вчора зустрілись з Олексієм Ільяшевим, що працює на заводі Тесла у Фрімонті головним архітектором великих баз даних.

Зараз з'явилося багато статей про те, що Тесла погрузла в жахливих збитках, прибутків немає, а Ілон Маск (як зазвичай) – брехун та барига. Статті подають різні аналітики, включаючи і місцевих оглядачів. Тому краще послухаємо людину, яка працює ТАМ і знає ситуацію приблизно у 10000 разів краще.

 

Питання: У Тесли немає прибутків? Що за фігня?

З продажом кожної машини рентабельність Тесли складає 19-25 %, у залежності від моделі та комплектації, в той час як середня рентабельність по галузі - 10-11%, а в luxury-сегменті – не більше 15%. Тесла – стартап, стрімко розширюється, і весь операційний прибуток інвестується у розширення виробництва, дослідження і дизайн нових моделей, побудову сервісних центрів, салонів продажі та розвиток мережі швидких зарядних станцій. Люди взагалі просто не розуміють, що саме таке Тесла.

До прикладу, один тут написав, типу «Що за фігня? Кажуть, Тесла оснащення з Европи літаками возить. Це ж дуже дорого. Всі ПРАВИЛЬНІ ТА РОЗУМНІ ЛЮДИ перевозять усе морем…А потім збитки.» Людина не розуміє, що ми маємо більше збитків від 2-місячкої повільної роботи лінії, якщо повеземо морем, ніж якби ми за два дні доставили все літаком.

Зараз в нас більше 400 тисяч передзамовлень, якщо взяти середню ціну за машину, а саме 50 тис. доларів. То це вже на 20 мільярдів. Це ж найбільша справа за товари широкого вжитку в історії людства. Нам потрібно швидше «розшивати вузькі місця».

 

Питання: А чому згадав за зарядні станції?

Зараз Тесла спорудила більше 10 тисяч станцій-supercharger, де ви можете зарядитися десь за 30-40 хвилин. Наприклад, у Model 3 вміст акумулятора – 75 Квт, а суперчарджер дає 120 Квт/год. Тобто машина заряджається на 80% всього за декілька хвилин, а повністю приблизно за 30-40 хвилин. Заряду вистачає на 310 миль (500 км). Ціна за 1 Кв приблизно 20 центів. Вдома можна заряджатися за 10 центів, але домашня зарядка – це 6-8 годин. Цьогоріч у наших планах спорудити ще 10 тисяч зарядних станцій. За 2018 рік Тесла ввела в експлуатацію 1, 324(!) суперчарджерів.

Кожна станція має 10-40 зарядних постів. Це означає, що якщо під'їхало 20 машин, станція роздає більше 2 Мв/год. Це ж треба таку станцію побудувати, підвести електрику, отримати дозволи. При цьому власники ModelS заряджаються безкоштовно, а М3 – вже платно. Це потік прибутку. В жодних інших виробників електрокарів такої мережі просто немає.

 

Питання: Так, але ж на всіх автостоянках повно і звичайних (6Квт) зарядних гнізд.

Ну так, середня потужність зарядки на автостоянці –6 Кв/год. Це означає, що зарядка іде в середньому 10-14 годин, а ціна – 40 центів/кв. Аби порівняти, вдома зарядка – 10 центів/кв. У Тесли -30 хвилин і 20 центів. Саме тому зарядки – пусті. (Я підтверджую, що при великій кількості зарядок, 90% - пусті.

 

Питання: Тобто інвесторам довіряють?

Ну дивіться. Почнемо з простого. У Тесли є система місячних оцінок кожного працівника. Якщо результати – хороші, то пропонують премію, яку можна отримати трьома способами, а саме готівкою, акціями на ту ж суму, або ж опціоном (право купити у три рази більше акцій за гарантованою ціною в майбутньому).

Майже всі вибирають опціон, тобто співробітники вірять у зріст цін акцій. Чому? А тому що вигода – негайна. Сьогодні вони змогли випустити 50 машин за день. Маск написав про це у Твіттері, ціна акцій відразу ж підскочила. А працівник відразу ж бачить результат своєї праці.

Що важливо – акції в Тесла дають всім, а не тільки «білим комірцям». Такий підхід усіх робить зацікавленими, ви зрозумієте, як це працює.

Інший приклад: на м'ясокомбінатах працівники зазвичай не їдять своєї продукції, тому що знають, як вона виробляється. Або  ж працівники авіаційних заводів бояться літати літаками. На Теслі майже всі співробітники поголовно купують Теслу.

 

Питання: Bloomberg написав, що всі електрокари – збиткові, і що це – розвод лохів, а Тесла – найбільше кидалово.

Всі електромобілі, окрім Тесли, є збитковими. Як я вже казав, у Тесли 25 % позитивної рентабельності на кожну продану машину, а у всіх інших – ні. Чому? Тому що всі в Америці виробляють так звані compliance car.

Річ у тім, що у Штатах (а особливо в Каліфорнії) діють строгі норми по витраті бензину. Якщо автомобіль витрачає багато бензини, компанії платять штрафи. Великі штрафи. Аби знизити витрати пальна, їм потрібно витратити мільярди на створення економних двигунів, але вони пішли іншим шляхом. Вони беруть шасі, замовляють в LG електропривід, електроніку, акумулятори, і виходить якийсь Шевроле Болт. З таким автомобілем збиток компанії складає в середньому 6000-9000 доларів. Більше того, для автодилерів електрокари жах які невигідні, тому що всі автодилери заробляють не на продажі автомобілів, а на сервісі, а сервіс для електромобілів – майже що нульовий. Ну скільки у вас холодильник може працювати? 20-30 років? В електрокарі рухомих частинок дуже мало. Таким чином, компанії знижують навантаження штрафів. Саме тому майже всі, хто виробляють електромобілі (окрім Тесли) – по суті фейк.

 

В Тесли ситуація – зворотня. Кожен рік вона продає кредити за цієї квотою на мільйони доларів тим компаніям, в яких з цим – повна дупа.

Усі заяви крупних автовиробників – дурня, тому що в них немає ні компетенцій, ні системи, ні мережі зарядних станцій.

 

Питання: Що там з Китаєм?

Минулого року Тесла продала свої машини більше ніж на 2 мільярди доларів. Китай знижує податок ввозу з 25 до 15%. При цьому на складах були машини Тесли, які БУЛИ завезені з УЖЕ виплаченим податком 25%. Тесла оголосила, що навіть ці машини вона продаватиме за ставкою у 15% податку. ВСІ авто зі складів зникли за день. Чому Тесла може так? Тому що її рентабельність – 25%.

Трамп обіцяє підняти податок на ввіз для іноземних автовиробників з 2,5 % до 15%, і він це зробить. Це ЖОРСТКИЙ удар для всіх, хто ввозить авто у Штати, а не збирає їх тут.

Китай зараз змушує будь-яку іноземну компанію, яка діє на його території, створювати підприємства, де 50% належить китайцям. Для виробників електрокарів така позиція є відмінною. Тепер Тесла зможе спорудити там завод.

Ілон Маск вважає, що потрібно спорудити в середньому по одному гігазаводі, що випускає авто і всі комплектуючі на континент, а в США – 3-4 заводи.

Китай і деякі інші «відсталі» країни оголосили, що після 2030 року всі продажі машин на ДВС будуть заборонені. Норвегія – з 2025 року. Не дивно, що на Теслу іде божевільна атака з боку ЗМІ від виробників авто з ДВС, нафтовиків та автодилерів. Вони втратять трильйони доларів.

 

Питання: Що на Теслі думають про зміну моделі прибутку в автопромі, від продажів авто до продажі сервісів?

Не просто думають. Ця зміна вже впроваджена. Наприклад, користувачі Model 3 пишуть, що система управління – незручна, тому що на панелі навіть немає спідометру, все керування – через екран. Вони просто не розуміють. Model 3 вже спроектована на модель сервісної економіки, а не економіки власництва. Там уже все апаратне забезпечення під це стоїть. Наприклад, у салоні встановлена внутрішня камера, яка знімає все, що відбувається всередині салону. Вона поки не підключена, чекають оновлення операційки у машині. Навіщо? Легко! Наш сервіс “TeslaNet” встановлює рейтинг для кожного пасажира. Хто нормально поводить себе в авто, хто блює, хто сидіння ріже. На основі цього розраховується його персональний кредитний рейтинг. Той же Uber, тільки без водія. Ви виходите з дому, натискаєте кнопку, і через кілька хвилин машина з автопілотом приїде до вас і відвезе, куди потрібно. Так ось, якщо у вас кредитний рейтинг є низьким, тоді тариф у вас буде вищим, або ж узагалі отримаєте повідомлення типу «Хочеш різати сидіння? Придбай машину. А тепер вибач. Ми тебе нікуди не відвеземо!». До речі, для машини з автопілотом приладова дошка не потрібна. Вся підготовка під автономію L5 вже зроблена, вона буде впроваджена через 2-3 роки. Ні в кого такого активу немає, тому що автопілот – це не розумний алгоритм в машині, а мережа ВСІХ автопілотів у всіх авто, які ПОСТІЙНО ВЧАТЬСЯ. На даний момент тільки в Тесли є така мережа і такий масив даних. Коротше, вважайте це за SkyNet з «Термінатора». І він є лише у Тесли.

 

Питання: Є зв'язок між Теслою та SpaceX?

Звичайно. Найближчим часом Маск запускає власне угрупування з 4445 супутників, аби роздавати інтернет по всій планеті. До речі перші два вже літають. Багато хто думає, що Маск – дурень, навіщо йому це. Але вони просто не розуміють.

Зараз основний трафік, який росте в інтернеті – це трафік інтернет-речей М2М. Наприклад, кожна машина Тесла постійно обмінюється великим масивом інформації з центром. Зараз для цього в машину встановлюється сімка мобільного оператора, і цей трафік Тесла оплачує. Гроші ж отримують телекоми.

А тепер уявіть, що через 4-5 років зв'язок з інтернетом буде навіть у памперса, прокладки, не говорячи вже про праски та холодильники. А Netflix? Куди вони кидатимуть цей трафік? І кому за це платити? Мобільним операторам? Та фіг! Весь цей трафік забере група Ілона Маска. Якщо ти купив машину Тесла, то тобі це безкоштовно, а якщо ти не у Всесвіті Тесла, тоді плати. Дешевше, ніж телефонам, але все одно об'єм – жахаючий.

Маск практично створює найбільшу телеком-групу в історії і забирає більшу частину трафіку. Але і це ще не все. Маск планує вийти на 1 пуск за тиждень носіїв з навантаженням до 25 тон за найдешевшою ціною на ринку. Ніхто на планеті поки ще не спорудив пуски на конвеєр, а Маск це робить. До кого піде ринок? Чому? Тому що зараз букінг запуспусків іде за 1,5 року.

 

Питання: Є зв'язок між Теслою і SolarCity (цю компанію по виробленні та встановленні сонячних панелей Тесла купила рік тому)?

Ну ось приклад. Маск підписав контракт з Австралією на будівництво віртуальної електростанції на 50 тисяч будинків. У чому сенс? Так в тому, що це все буде одна велика сонячна електростанція, в якій житимуть люди. Там панелі, акумулятори і люди. 250 МГвт – це і для регулярного виробітку і для компенсації пікових навантажень.

Держава вирішує житлову проблему для бідних, плюс будує резервний акумулятор і електростанцію, і все в одному флаконі.

Знову ж таки, уявіть, що повсюди їдуть електромобілі. Зараз власники купують електрику у генеруючих компаній, але через деякий час вони генеруватимуть енергію для своїх електрокарів самі. Не пам'ятаю точних цифр, але панелі, встановлені Теслою, на 20-30% перекривають електроенергію, що споживається всіма електромобілями Тесли разом взятими, а розрив росте…А ви кажете, що вугілля потрібне для електростанцій.

 

Питання: Чим Тесла відрізняється від великих корпорацій?

Тесла – це стартап, досі. Стартап – це коли будь-яка людина може задати питання будь-якій людині, навіть найголовнішій. Корпорація – це маса бар'єрів, рівнів ієрархії. Маск недавно опублікував лист для всіх працівників: «Якщо у вас є якась ідея, пропозиція, критика чи треба вирішити якесь питання, ідіть відразу до того, хто це питання може вирішити. Якщо раптом виникає ланцюжок типу «доповідна менеджеру, потім вищому менеджеру, потім віце-президенту, той розписав» і так далі донизу, то ЗВІЛЬНЮ ВЕСЬ ЦЕЙ ЛАНЦЮЖОК.

 

Питання: Яке значення Ілона Маска для працівників компанії?

Величезне. Маск часто приїжджає на фабрики і продуктивність праці скаче. Всі хочуть показати, як класно вони працюють. Маск має великий мотивуючий вплив і не боїться нікуди залазити. Його головна роль – постійно руйнувати бар'єри в комунікаціях і поширювати здоровий глузд. Наприклад, поставлено завдання – машина повинна відразу з конвеєра потрапляти до клієнта. Але на відміну від всіх авто у світі, наше – це більше комп'ютер, ніж машина. Саме тому тої миті, як штучний інтелект машини оживає, він постійно самотестує стан авто. І коли на виході запускається фінальний самотест, іноді авто видає деякі дефекти, які вона не виявила, і які потрібно виправити. Там лампочка не горить, там датчик не відповідає, там гвинт закручений не так. І для усунення цих дефектів існує підрозділ, який бере машину після конвеєра, швидко усуває дефект і направляє в логістику. Ну і директор, звичайно, постійно оптимізує цей процес і пишається собою. Після чого Маск приїжджає і каже: «Що ти робиш? Навіщо оптимізуєш процес усунення дефектів? Ти повинен піти на цю ділянку, де виник дефект, і змусити той департамент зробити так, аби дефект більше не виникав.»

 

Питання: А чому Маск постійно вирішує такі дрібні питання?

Ні, є система, але Маск може залізти куди завгодно, де завгодно і коли завгодно. Як кажуть, на те щука в морі, щоб карась не дрімав. Навіть, якщо йому кажуть, що десь є провтик, він може піти на конвеєр і в буквальному розумінні робити те, що роблять працівники. Зрозуміло, що на заводі є налагоджена система постійної оптимізації, але важливий момент – до Маска може звернутися будь-хто, з будь-якою ідеєю, і Маск відповідає. А, якщо питання – серйозне, то завжди зсуне його.

 

Питання: А як працює система оптимізації?

Є багато способів. Наприклад, кожного інженера, який щось розробив, змушують вставати періодично на конвеєр і під керівництвом роботяги спробувати зібрати те, що він напридумував. Дуже вправляє мізки.

 

Питання: Тобто можна звернутися навіть через голову старшого менеджера?

Та, без проблем.

 

Питання: А якщо менеджер буде незадоволеним і почне мстити?

Знову без проблем. Тут же ж скарга в HR департамент, вони відкривають справу та починають розслідування. Є дуже багато способів.

 

Питання: Звільняють легко?

Швидко і зі свистом. Чи це віце-президент чи простий роботяга. У кожного є perfomance index+ місячне ревю, як з боку керівництва, так із  боку колег та підлеглих. Якщо щось не так, то є три стадії:

1) насварять

2) натренують

3)а якщо нетренований – на вулицю. Ніхто церемонитися не буде.

 

Питання: Незамінимих немає?

Незамінимих немає!

 

Питання: А як зарплатня?

Нижче ніж на ринку, але враховуючи акції, виходить досить гідна зарплатня.

 

Питання: А чому працюють?

Бо цікаво, престижно, дають акції. У Долині тільки дурень цього не розуміє. Мало де в корпораціях роздають акції всім. Тесла. Ілон Маск.

 

Питання: Це важливо?

Так, це важливо. Маск – ікона, зірка. Він створює майбутнє, йому довіряють. Бояться, скреготять деколи зубами, але ідуть за ним. Він – лідер.

 

Питання: А що, «текучки» немає?

На конвеєрі є. Робота – рутинна, механічна. І треба, блін, працювати, конвеєр то іде. Зараз стало набагато краще, людям дають можливість часто змінювати місце роботи після відповідного тренінгу. Більше професій засвоїв, більша кваліфікація – більша і зарплатня. Плюс роботизація забирає рутинну роботу собі. У різних підрозділах – різна «текучка». Маск ставить великі завдання і жорстко вимагає їхнього виконання. Не всім це подобається.

 

Питання: А що, всі такі свідомі та мотивовані?

Люди – різні, у цілому. Коли в тебе висока мета і акції, то це дуже мотивує. Ти думаєш: «Від мене щось та й залежить. Акції ростуть і я заробляю.» Але, знову ж таки, зрозуміло, що люди – різні. Є і дурні. Але поки ми у стартап-режимі, у нас немає протилежного відбору. В цілому ми розвиваємося досить динамічно, і людина з мізками завжди може знайти себе.

 

Питання: А в тебе є Тесла?

Дві штуки. У доньки залишилось бензинове авто, хочу змінити на Теслу.

 

Питання: Як оцінюються люди?

Є показники продуктивності і різні ревю керівництва, колег, підлеглих. Раз в місяць і раз в квартал. Якщо ревю позитивні, зарплатня росте. А якщо декілька місяців підряд, а ти – ненавчений, тоді просто на вихід.

 

Питання: А це для всіх?

Так.

 

Питання: Наскільки ти чи хтось інший – вільний у виборі інструментарію для вирішення проблем?

Абсолютно. Єдиний обмежуючий фактор – ціна. Хочеш купити якийсь інструмент чи софт дорожче 1 млн. доларів – поясни це особисто Маску. Якщо більше 0,5 млн. доларів, то VP. А, якщо якась дрібничка чи OС – без проблем. Наприклад, спочатку в нас була ERP від SAP. Дуже дорого…Потім, коли процеси зрозуміли, створили свою – кращу та неймовірно економнішу. А від SAP відмовились. Теслі завжди краще виробляти все самій, у розумних мірах звичайно. Ну і також будувати шлях переходу людства на відновлювані джерела енергії, від виробництва (сонячні панелі), зберігання (кращі на сьогодні побутові і промислові акумулятори) і споживання (електрокари).

 

Питання: Чому багатьох Маск дратує?

Він працює 80 годин на тиждень.

 

Переклад Петро Козак

 

DN Дуже б хотілось почути ще й за гіперлуп, бурильні компанії, випікання цегли, колонізацію Марса, роадстер в ролі космічного об’єкту з повним набором даних про Землю в пошуку чужоземного розуму та штучний інтелект за версією Маска, але про це в наступній статті.

Джерело

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles