logo

Thursday, 03 November 2016 08:07

ЧОГО ТОЧНО НЕ ВЧАТЬ У ВСІХ ВУЗАХ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 03.11.2016    

 

Є низка базових ВУЗівських предметів згідно обраної спеціалізації, ще трохи популярних, а є ще ніби нецікаві й непотрібні — а за іронією долі якраз вони й стають майбутньою професією. Сту­ден­тська більшість наїв­но вважає, що саме популярні предмети дають необхідні знання для успіш­ної ка­р’є­ри в «реаль­ному світі». З цим згодиться від сили третина працедавців. Насправді, є низка про­фесійних вмінь, яким неможливо навчити­ся, сидячи в аудиторії, та й немає зрештою в списку дисциплін. Висвітлимо кілька з них, котрі точно знадобляться на любому ро­бо­чому місці, незалежно від кар’єрної по­зи­ції та галузі.

1. Нетворкінг і побудова робочих відносин  

 

«Задля приятеля нового не кидай старого» — це спра­вед­ли­во і для робо­чого середовища. І навіть біль­ше, ніж можна собі уявити. Двома сло­вами, нетвор­кінг — це за­ве­де­ння нових зна­йомств в про­фесійному середовищі, на­лагодження зв’я­зків, по­ступове вибудовування і підтримка взаємо­ви­гід­но­го спілкування. Цей навик дуже важливий, о­скіль­ки 85% ро­бочого успі­ху є ре­зуль­та­том дружніх вза­є­мовідносин. Важливу роль відіг­рає ваша особа, здатність до спілкування, на­ви­к ве­де­ння пе­ремовин і емо­цій­не с­прийнят­тя. Всього 15% успіху при­хо­дить­ся на долю виключно тех­ні­чних зна­нь.

 

 

Skill1

2. Постановка реалістичних кар’єрних цілей

 

По­ста­нов­ка цілей з ре­а­лі­стич­ни­ми термінами до­сягнення — важ­ливий навик для любої ро­бо­ти, коли поруч немає на­став­ни­ка, який би міг вчасно під­ка­зати наступний крок. Визначити­ся з сво­ї­ми ці­ля­ми важливо також для особисто­го роз­ви­тку та росту. Бачити пер­спек­ти­ву (ска­жімо, яким буде для вас майбутнє через п’ять років) і дро­бити з пер­шо­го погляду недо­ся­жні цілі на більш дрібні і менш страхітливі — ось що допо­мо­же вам до­битися бажано­го. До того ж розуміння того, ким ви себе бачите через п’ять років, знадобит­ься на співбесіді при працевлаштуванні.

 

 

Skill2

 

3. Впорядкування пріоритетів у вирішенні задач та пошуку робочих можливостей

 

Здатність ана­лі­зувати по­став­лен­і за­да­чі та оці­нити їх з точки зору терміново­сті допо­мо­же вам ви­гід­но ви­ді­лити­ся на ро­бо­чому місці. До речі, вчі­ться го­во­рити «НІ». В міру поступу ка­р’єр­ними сходами, потік можливо­стей буде постійно збільшуватися, потре­буючи від вас часу і уваги. Прий­деть­ся розставляти прі­о­ри­те­ти по зна­чи­мо­сті: щось перемістити на другий план, а від чо­гось взагалі відмовити­ся.

 

 

Skill3

4. Внесення корректив згідно коментарів

 

Викладачі деколи поверта­ють за­пи­си лек­цій і тести з свої­ми ко­мен­та­ря­ми... Але студенти рідко прий­ма­ють їх до уваги при виконанні подальших зав­да­нь. Це входить в стійку шкідливу звичку. Од­на­к це саме те, чим при­йдет­ься займати­ся на ро­бо­ті: отримує­те відгук, ана­лізу­є­те його і вно­си­те відповідні зміни. Це може бути нелег­ко, осо­бливо коли ви не згодні з запропоновани­ми кор­ек­ти­ва­ми. Ча­стиною любої ро­бо­ти є вмі­ння залишити своє Его в сто­роні. Неваж­ливо, є ви звичайним на­йм­аним праців­ни­ком, фрі­лан­се­ром чи власником біз­не­су: щоби бути успіш­ним, потрібно слу­хати босса, клієн­тів або замовни­ків і враховувати їх уподобання.

 

 

Skill4

5. Робота в міжфункціональній команді

 

По­ня­ття «між­функ­ціо­наль­на ко­ман­да» від­но­сить­ся до співпраці групи людей с різ­ним функ­ці­о­на­лом для до­сягнення спільної мети. Ін­же­нер, ди­зай­нер, ін­спек­тор кон­тро­лю якості і ко­пі­рай­тер можуть пра­цювати разом над одним про­ек­том. Це зо­всім не те ж, що груп­о­ва ро­бо­та над про­ек­том в ВУЗі, коли у всіх іден­тич­ні ролі. Люди, затруднені в міжфунк­ці­о­наль­них ко­ман­дах, повинні на­ла­годити взаємо­дію навіть при тому, що в кож­ного свої за­вдання.

Skill5

6. Ведення документації і переписки

 

Незалежно від того, якою була ваша ос­нов­на дис­ци­плі­на в ін­сти­ту­ті, вам, можливо, прий­ш­лося про­вер­нути багатенько пись­мової ро­бо­ти: досліди, реферати, на­укові виступи й тому по­діб­ні форми реального навчання. Проте самі замисловаті ста­тті в ВУЗі не зрівняються з тим, через що вам при­йдеть­ся прой­ти в ро­бо­чому варіанті. Хо­чете при­клад? Хоча б елек­трон­ну пошту. Величезна кількість діло­во­го спілкування здійснюється через e-mail. І тут, на відміну від на­укових ста­тей чи чату в соцмережах, клю­чо­вий мо­мент — вміння на­лаго­дити адек­ват­ний і ла­ко­ніч­ний про­фесійний діа­лог. Це торкається повідомлень, звітів, су­про­ві­дних листів (для початку, щоби мати можливість отримати ро­бо­ту!).

 

PS ) 

Skill6

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles