logo

Saturday, 25 May 2019 21:01

ПРАЦІВНИКИ DEUTSCHE BANK ЗАУВАЖИЛИ ПІДОЗРІЛУ АКТИВНІСТЬ НА БАНКІВСЬКИХ РАХУНКАХ ТРАМПА ТА КУШНЕРА

David Enrich, New York Times, 19.05.2019

 

Фахівці з відмивання коштів у Deutsche Bank ще в 2016-2017 роках радили повідомити федеральним органам з фінансової злочинності про численні транзакції за участі компаній, підконтрольних Дональдові Трампу та його зятю Джаредові Кушнеру.

 

П’ять чинних та колишніх працівників банку кажуть, що ці транзакції, зокрема за участі тепер уже закритої фундації пана Трампа, стривожили комп’ютерну систему, розроблену для виявлення незаконної діяльності. Члени контрольних органів, які тоді проаналізували транзакції, підготували звіти про так звану підозрілу активність, які, на їхню думку, слід передати у відділ Міністерства Фінансів США, що займається фінансовими злочинами.

 

Проте, керівники Deutsche Bank, які позичали компаніям Трампа й Кушнера мільярди доларів, проігнорували поради своїх працівників. Ці звіти так і не передали урядові. 

 

Суть тих транзакцій є незрозумілою. Відомо лише, що деколи гроші ходили туди-назад до іноземних компаній та осіб, що працівники банку вважали підозрілим.

 

Такі девелопери, як пан Трамп чи пан Кушнер, іноді укладають велики готівкові угоди з особами за межами США, і кожна з таких угод може викликати підозру у відмиванні коштів. Та червоні прапорці, які піднімають у таких випадках працівники банків, не обов’язково вказують на незаконність операцій. Деколи банки вирішують просто не фіксувати повідомлення про підозрілу активність, якщо вони вважають підозри своїх працівників безпідставними. 

 

Та колишні працівники Deutsche Bank повідомили, що рішення не звітувати про транзакції Трампа та Кушнера відображає зневагу банку до законів з протидії відмиванню грошей в цілому. Ці працівники, більшість з яких погодилися з нами лише на умові анонімності через страх втратити роботу, сказали, що керівники банку як правило ігнорують подібні важливі повідомлення, аби зберегти відносини з вигідними клієнтами. 

 

«Ви даєте їм усе, даєте свою рекомендацію, а нічого не стається, — каже Теммі МакФадден, колишня спеціалістка з відмивання грошей у Deutsche Bank, яка аналізувала деякі з тих операцій, — так працює D.B. (банк). Вони є схильними ігнорувати все».

 

db1

 

Пані МакФадден повідомила, що минулого року її звільнили через те, що вона зацікавилась такою практикою банку. Відтоді вона почала скаржитися Комісії з цінних паперів і бірж США та іншим регуляторам щодо порушень DeutscheBankу відмиванні коштів.

 

Керрі МакГаґ, спікер Deutcshe Bank, сказала, що компанія збільшила свої зусилля для протидії фінансовим злочинам. За її словами, для ефективної програми з протидії відмиванню коштів «потрібна складна технологія з перевірки транзакцій та група осіб, які зможуть ретельно й ефективно аналізувати сигнали тривоги, генеровані цією технологією». 

 

«Ніколи слідчому не вказували закрити очі на дії, які ідентифікували потенційно підозрілими, — додала вона. – Мало того, саме припущення, що ми звільняємо людей аби знищити підозри стосовно будь-якого нашого клієнта, є цілковитою брехнею».

 

Аманда Міллер, спікер Trump Organisation, материнської компанії для багатьох бізнес-інтересів родини Трампа, повідомила: «Нам нічого не відомо про будь-які підозрілі операції з Deutsche Bank». Також вона сказала, що Trump Organisation зараз не має «жодного активного рахунку у Deutsche Bank». Однак, пані Міллер так і не сказала, чи мають в банку свої рахунки інші установи Трампа.

 

Карен Забарськи, спікер Kushner Companies, сказала: «Будь-які заяви стосовно зв’язку Deutsche Bank з Kushner Companies у відмиванні коштів є повністю штучними та цілковитою брехнею. Газета New York Times продовжує плести вузли, які просто неможливо пов’язати». 

 

Рішення Deutsche Bank не повідомляти про ці транзакції є наразі останнім викрутасом у дуже довгій історії відносин пана Трампа з німецьким банком, який є єдиною провідною фінансовою установою, яка досі бажає мати справи з цим девелопером. 

 

db2

 

Конгресмени та державні органи розслідують ці зв’язки та вимагають від банку записів, які стосуються президента, його родини та їхніх компаній. З копії запиту до федерального суду видно, що два комітети Конґресу США хочуть побачити, окрім інших паперів, документи, пов’язані з будь-якою виявленою підозрілою діяльністю на особистих та бізнесових банківських рахунках пана Трампа після 2010 року.

 

Пан Трамп та його родина подала до суду на Deutsche Bank у квітні, прагнучи таким чином вберегти себе від повісток комітетів Конґресу. Юристи президента назвали ці повістки політично вмотивованими.

 

Звіти про підозрілу діяльність перебувають у центрі урядових зусиль ідентифікувати такі злочини, як відмивання коштів та порушення санкцій. Але чинні закони дозволяють банкам самим обирати, про які транзакції повідомляти спецпідрозділу з фінансових злочинів Міністерства фінансів США (Treasury Department’s Financial Crimes Enforcement Network). 

 

Зазвичай банки використовують багаторівневу систему для виявлення незаконної діяльності. Перший крок – фільтрування тисяч операцій за допомогою комп’ютерних програм, що відправляють потенційно підозрілі транзакції на детальніший розгляд працівникам середньої ланки. Ці працівники можуть самостійно вирішувати чи складати звіт про підозрілу активність, але остаточне рішення чи відправляти його до Міністерства фінансів завжди залежить від вищого керівництва.

 

Влітку 2016 року програмне забезпечення Deutsche Bank виявило низку транзакцій за участі компанії з нерухомості пана Кушнера, який тепер є провідним радником у Білому Домі.

 

Пані МакФадден, яка довгий час працювала спеціалістом з відмивання коштів у джексонвільському офісі Deutsche Bank, сказала, що під час перевірки транзакцій вона з'ясувала, що гроші перетікали від компаній Кушнера до московитів. Вона вирішила, що про ці операції треба повідомити уряд — зокрема через те, що федеральні регулятори наказали Deutsche Bank, якого спіймали на відмиванні мільярдів доларів для московитів, посилити перевірку потенційно незаконних транзакцій. 

 

Пані МакФадден підготувала звіт про підозрілу діяльність і склала невеликий пакет документів, аби аргументувати своє рішення. 

 

За словами пані МакФадден та двох колишніх менеджерів Deutsche Bank, зазвичай такий звіт оглядала команда експертів з протидії відмиванню коштів, які не залежать від банківського підрозділу, з яким пов’язані ці операції (в цьому випадку — з підрозділом приватного банкінгу).

 

Та з її звітом зробли не так. Його відправили менеджерам у Нью-Йорку, які були у підрозділі приватного банкінгу, який обслуговує дуже багатих клієнтів. А вони розцінили підозри МакФадден безпідставними й вирішили не передавати звіт уряду.

 

Пані МакФаден та деякі з її колег вважають, що її звіт знищили, аби підтримати міцні відносини підрозділу приватного банкінгу з паном Кушнером.

 

Після обрання Трампа президентом, транзакції, пов’язані з ним та його компаніями, взяла на розгляд команда з протидії фінансовим злочинам банку під назвою Спеціальний підрозділ розслідувань (Special Investigations Unit). Ця команда у Джексонвіллі склала багато звітів про підозрілу діяльність стосовно різних компаній, якими володів чи які контролював пан Трамп. Про це сказали три колишні працівники Deutsche Bank, які бачили звіти у внутрішній комп’ютерній системі. 

 

У деяких звітах йшлося про компанії пана Трампа з обмеженою відповідальністю. Два працівники кажуть, що принаймні одна з них є пов’язаною з транзакціями за участі фундації Дональда Трампа. 

 

Врешті Deutsche Bank вирішив не передавати до міністерства фінансів навіть ці звіти. Три колишні працівники сказали, що рішення банку відхилити низку звітів стосовно одного й того ж топ-клієнта є дуже незвичним. 

 

Пан Трамп веде справи з Deutsche Bank уже два десятиліття. У той час, коли більшість банків на Wall Street припинили співпрацювати з ним через його регулярні дефолти, Deutsche Bank позичив панові Трампу та його компаніям загалом більш як $2,500,000,000. Серед проектів, які фінансувалися через підрозділ приватного банкінгу, були і ґольф-курорт Doral біля Маямі, і перебудова Washington’s Old Post Office Building в елітний готель.

 

Коли пан Трамп став президентом США, він боргував Deutsche Bank більше $300,000,000 — що зробило німецький банк найбільшим кредитором пана Трампа і зв’язало йому руки. 

 

Вищі керівники банку боялися, що у випадку жорсткішої позиції до рахунків пана Трампа, наприклад, вимоги сплатити непогашені кредити, можуть викликати на себе гнів президента. З іншого боку, у випадку повної бездіяльності, вважатимуть, що банк надто поблажливо ставиться до пана Трампа, чия адміністрація має регуляторну та силову владу над банком. 

 

Протягом останніх років органи США та ЕС вже карали Deutsche Bank за допомогу клієнтам, зокрема заможним московитам, відмивати кошти та переказувати їх до таких країн, як Іран, порушуючи американські санкції. Банк сплатив сотні мільйонів доларів штрафу і виконує наказ Федеральної Резервної Системи докладати більше зусиль аби зупинити незаконні дії.

 

У двох джексонвільських офісах-кампусах Deutsche Bank працюють тисячі працівників, які перевіряють клієнтів банку і їхні транзакції. Шість чинних та вже колишніх працівників кажуть, що працювати було дуже важко.

 

Працівників, які виявляли відмивання коштів, змушували швидко моніторити транзакції аби оцінити, чи є вони підозрілими. В результаті вони часто грішили, не позначаючи такі транзакції.

 

Два колишні працівники кажуть, що піднімали питання щодо транзакцій, пов’язаних з компаніями відомих московитів, проте менеджери казали їм не звітувати про підозрілу діяльність. У працівників було враження, що банк не хоче засмучувати своїх важливих клієнтів.

 

Кілька працівників сказали, що вони скаржилися на такі методи «боротьби» банку з «брудними грішми» нанові Джошуа Блейзеру, голові відділу розслідувань фінансових злочинів Deutsche Bank у Джексонвіллі. Усіх їх розкритикували за негативну оцінку діяльності банку. Одна працівниця сказала, що минулого літа її звільнили через її сумніви в етиці банку.

 

Пан Блейзер, якого Deutsche Bank найняв у 2017 році для посилення протидії установи фінансовим злочинам, відмовився дати нам коментар.

 

Завданням пані МакФадден у Deutsche Bank було інспектувати клієнтів та транзакції у відділі приватного банкінгу — у підрозділі, який позичав гроші панові Трампу. Вона почала працювати у банку в 2008 році після роботи в офісі Bank of America, що теж у Джексонвіллі.

 

З Bank of America пані МакФадден пішла в 2005 році, і згодом подала на нього позов до суду через расову дискримінацію та незаконне звільнення. Згідно з судовими записами, її позов було врегульовано на конфіденційних умовах у тому ж році, коли вона почала працювати в Deutsche Bank, де вона отримувала численні нагороди. 

 

Пані МакФадден повідомила, що в той час, коли вона працювала над транзакціями Kushner Companies, вона теж скаржилася на те, як банк контролює рахунки своїх топ-клієнтів, як от державних посадовців. Такі клієнти — відомі як політично відкриті особи — з великим ризиком можуть бути втягнутими в корупцію. У результаті саме їхні рахунки є предметом детальної перевірки.

 

Пані МакФадден говорила своїм начальникам, що десятки таких політично відкритих клієнтів у відділі приватного банкінгу, зокрема пан Трамп та члени його родини, не мали належного контролю. Та, за словами пані МакФадден та ще двох колишніх працівників, начальники сказали їй припинити піднімати такі питання. 

 

Пані МакФадден перевели до іншого відділу після того, як вона подала скаргу до відділу кадрів. У квітні 2018 року її звільнили. Банк пояснив звільнення тим, що вона обробляла недостатньо транзакцій.

 

Це рішення пані МакФадден оскаржила. Вона сказала, що її начальники зменшили кількість підзвітних їй транзакцій після того, як вона озвучила свої сумніви щодо них. Вона та ще два колишні менеджери сказали, що розцінюють її звільнення актом помсти.

 

«Вони спробували закрити мені рота, - сказала вона. – Але зараз я спокійна, бо знаю, що я робила правильно».

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles