logo

Wednesday, 05 April 2017 12:54

ПЛАН МВФ ДЛЯ УКРАЇНИ: ДЕСЯТЬ КРОКІВ ДО УСПІХУ

Економічна правда, 05.04.2017 

 

Напередодні Україна отримала четвертий транш від Міжнародного валютного фонду. Один мільярд доларів буде зараховано до міжнародних резервів Національного банку, і вони стануть основою для зміцнення гривні. 

 

Наступного дня після ухваленого рішення МВФ на своєму сайті оприлюднив і довгоочікуваний меморандум з Україною. Згодом це зробило і Міністерство фінансів. 

 

Цей документ у найближчі місяці формуватиме порядок денний українського уряду та його готовність проводити у життя ключові реформи: перегляд пенсійної системи, запровадження земельного ринку, реформа правоохоронних органів та багато інших чутливих тем. 

 

Ось перелік основних рекомендацій (вимог) МВФ, за якими Україна повинна рухатися. Це домашнє завдання на найближчі місяці для уряду, парламенту та, звісно, президента, без якого більшість питань може навіть не зрушитися з місця. 

 

По-перше, Верховна рада повинна ухвалити нове пенсійне законодавство. Термін — до кінця квітня 2017 року.

Оприлюднені Фондом матеріали містять три окремі дослідження. Одне з них стосується необхідності реформування пенсійної системи України. В дослідженні МВФ рекомендує поступово підвищити пенсійний вік до 63-65 років (для чоловіків до 2026 року, для жінок - до 2031 року. Передбачається, що пенсійна реформа запрацює уже з 1 січня 2018 року. 

 

По-друге, до кінця травня Раді необхідно буде зробити неможливе і схвалити закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Отже, мораторій на продаж землі державної та приватної власності має бути скасовано уже до кінця 2017 року. 

 

"Ми створили робочу групу за участі відповідних міністерств, які, у співпраці зі Світовим банком розроблять законопроект для того, щоб відкрити ринок землі та дозволити продаж землі за належних запобіжних заходів", — зазначено в меморандумі. 

 

"Затвердження Верховною Радою закону про обіг земель сільськогосподарського призначення очікується до кінця травня 2017, що дозволить чинному мораторію на продаж земель втратити силу з кінця 2017 року, таким чином, дозволяючи продаж землі, що перебуває в державній та приватний власності, відразу ж після цього", — наголошується в документі. 

 

Уряд також обіцяє "запустити кампанію з інформування громадськості і роз'яснити переваги реформи". Це одне з найчутливіших питань наряду з пенсійною реформою, тому дуже цікаво, як у такий термін уряд збирається провести відповідну інформаційну кампанію. Незрозуміло також, чому цю кампанію із роз'яснення досі не було розпочато. 

 

По-третє, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повинен продати на міжнародних платформах проблемних активів, щонайменше, на ₴10 млрд. Термін — до кінця червня 2017 року. 

 

Цей пункт так само вимагатиме неймовірних зусиль, враховуючи що за весь попередній рік Фонд гарантування продав активів лише на ₴3 млрд. 

 

По-четверте, українська влада повинна нарешті розпочати масову приватизацію. 

 

До кінця серпня 2017 року має бути ухвалено новий закон "Про приватизацію". Це, до речі, один із структурних маяків, який українська влада повинна була виконати до кінця минулого року. 

 

Крім цього, Україна також забов'язалась приватизувати "Одеський припортовий завод" та залучити до конкурсу авторитетних міжнародних інвесторів. Завершити його приватизацію планується у першій половині 2017 року, що також виглядає досить амбітно. 

 

Більше того, у меморандумі прописано, що Україна ініціюватиме приватизацію великої кількості державних підприємств: йдеться про ПАТ "Центренерго", "Турбоатом", чиї частки вже переведено до Фонду держмайна, та регіональні енергорозподільні компанії, обленерго, чиї частки буде переведено до ФДМ до кінця квітня 2017 року. Приватизувати, згідно меморандуму, планується навіть ДП "Укрспирт" до кінця вересня 2017 року. 

 

По-п'яте, до середини квітня Україна повинна завершити вибір міжнародно-визнаної фірми, яка буде вести переговори щодо реструктуризації та умов стягнення заборгованості за проблемними кредитами Приватбанку. Термін — до 15 квітня 2017 року. 

 

По-шосте, до кінця квітня Верховна рада повинна ухвалити закон про створення нової цивільної служби, відповідальної за розслідування фінансових злочинів проти держави. Йдеться про орган, що замінить сумнозвісну податкову міліцію, яка з початку року фактично припинила своє існування. 

 

По-сьоме, до 15 червня 2017 року Рада повинна ухвалити закони зі створення антикорупційних судів. Це так само одне із ключових питань, гальмування якого дозволяє уникнути покарання багатьом корупціонерам. Сьогоднішня судова система вичерпала себе і вимагає перезавантаження. 

 

По-восьме, до кінця липня уряд також має переглянути параметри системи комунальних субсидій для населення, щоб поліпшити адресність. Крім цього, планується запровадження коригування соціальних норм у непікові місяці протягом опалювального сезону. І, увага, планується "застосування тарифу на доставку газу й опалення".

 

По-дев'яте, до кінця літа Кабмін повинен ухвалити постанову про монетизацію комунальних субсидій. 

 

По-десяте, до кінця року Мінфін повинен створити централізовану базу даних одержувачів соціальної допомоги.

 

Повністю з текстом меморандуму можна ознайомитися на сайті Міністерства фінансів. 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles