logo

Thursday, 08 March 2018 22:22

ПЕТРО ПОРОШЕНКО В ІНТЕРВ’Ю FINANCIAL TIMES: Я ЩЕ НЕ ВИРІШИВ, ЧИ БРАТИМУ УЧАСТЬ У НАСТУПНИХ ВИБОРАХ

Петро Порошенко, Neil Buckley, Roman Olearchyk, The Financial Times, Kyiv, 01.03.2018

 

Financial Times: Україна, безперечно, провела великі реформи з 2014 року. Але за кордоном є враження, що прогрес реформ уповільнюється, або й зовсім може застрягти у ключових моментах, наприклад у створенні антикорупційного суду, що затримає наступний транш МВФ. Люди праві щодо цього? 

 

Петро Порошенко: Останні півроку були надзвичайно насичені активними реформами. І навряд чи ви знайдете будь-яку іншу країну в світі, яка б зробила настільки багато. Бо від вересня 2017 року Україна провела освітню реформу, реальну системну реформу. Ми змінили радянську освіту на західну, більш інтерактивну, освіту. Ми доклали величезних зусиль, аби повернути дуже високий потенціал української науки та освіти. Другою була реформа системи охорони здоров'я, яка була іноді дуже болісною, іноді непопулярною. Політики не в захваті від того, що потрібно робити непопулярні речі, але ми більше не можемо терпіти стару систему. Значна частина цієї медичної реформи стосується реформи сільської медицини та запровадження телемедицини. В Україні біля 14 мільйонів людей живуть у селах, і вони абсолютно не мають доступу до системи охорони здоров'я. Я був автором реформи сільської медицини, і я сумніваюся, що хтось може уявити, наскільки це важливо. Ми робимо реформи не для МВФ, а для українського народу та майбутнього моєї держави. І я пишаюсь тим, що МВФ сказав, що протягом трьох років мого президентства ми зробили більше реформ, ніж у попередні 25 років. Пенсійна реформа — ніхто не вірив, що буде достатньо політичної волі для пенсійної реформи, відійти від пенсійної системи популістського стилю до системи, яка б мотивувала людей платити офіційні зарплати, а не підтримувати сіру економіку. Протягом 25 років моя країна чекала нового закону про приватизацію, який встановлював би абсолютно нові стандарти приватизації, прозорі правила, можливість для інвестора використовувати британську правову систему, якщо він відчуває себе комфортно з цією позицією. Без західних радників неможливо продати будь-який об'єкт великої приватизації. Тепер про конституційну реформу в частині судової реформи. У нас була абсолютно залежна та корумпована судова система. Уявіть собі, що за дуже короткий проміжок часу Парламент підтримав конституційну реформу судової системи. Ми повністю перезапустили всю судову систему, і новий Верховний Суд вже розпочав свою роботу. 

 

Ми запускаємо величезний антикорупційний пакет. Перш за все, ми представили абсолютно незалежну антикорупційну структуру, Національне антикорупційне бюро (НАБУ). На мою думку, НАБУ є абсолютно незалежним, тому що зараз відкрито кримінальні справи проти низки міністрів, керівників урядових установ, чиновників з регіонів, депутатів парламенту, включно з депутатами чинної коаліції. За 1692 корупційними справами отримано рішення українського суду лише впродовж 2017 року. Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект про антикорупційний суд, ініційований президентом. І ми маємо майже конституційну більшість на підтримку моєї ініціативи. 

 

FT: Але законопроект про антикорупційний суд не повністю відповідає проханням МВФ та Венеційської Комісії…

 

Петро Порошенко: Саме я звернувся зе консультацією до цієї Комісії. Це лише порада Венеційської комісії, і Венеційська комісія заявила, що законопроект повинен відповідати національному законодавству. Якщо хтось може собі уявляти, що іноземні донори будуть формувати українські суди, то це йде всупереч Конституції, адже лише український народ може мати вирішальну роль у створення українського парламенту, української судової системи, і, через парламент, українського уряду. Це абсолютно ясно. 

 

FT: Але якщо вони позичають країні, вони мають певні права…. 

 

Петро Порошенко: У нас є парламент, і зараз парламент підтримує мій законопроект майже конституційною більшістю, є можливість для дискусії в парламенті. І я є дуже щасливим, якщо всі наші партнери можуть обмінюватись аргументами і найти дієвий компроміс. Сьогоднішнє голосування за цей законопроект було підтримано всіма нашими міжнародними партнерами. Це був тест, що ми маємо достатньо політичної волі для його ухвали. 

 

І ось, супер, ми його ухвалили. І я категорично проти того, аби підготування законопроекту до другого читання зайняло кілька місяців. За правилами українського парламенту ми маємо два тижні, аби підготувати будь-які поправки, і я наполягаю на тому, щоби в парламенту був обмежений час для аналізу всіх поправок, знаходження компромісу та голосування. І моє прохання до парламенту, будь-ласка, зробіть це якнайшвидше і обговоріть рекомендацію Венеційської комісії. Моя єдина вимога – дотримання Конституції. Чому? Тому, що я – гарант Конституції. І проти того, аби вже наступного дня будь-хто міг прийти до Конституційного Суду та призупинити цей закон. Це було б катастрофою. 

 

FT: Якщо до законопроекту внесуть поправки під час проходження у Раді, ви його підпишете з будь-якою поправкою?

 

Петро Порошенко: Не з будь-якою. В нас є єдина вимога, це Конституція. Нічого більше. Якщо мають бути певні вимоги до кваліфікації суддів, гаразд. Якщо маємо певні вимоги до кількості суддів, жодних проблем. Якщо маємо певні вимоги до кількості… 

 

FT: А як щодо незалежності суддів, і шляху їх відбору? 

 

Петро Порошенко: Безперечно. Я категорично за незалежний статус суддів, незалежний від влади, незалежний від тиску, незалежний від політиків, незалежний від іноземних донорів. Це моя мета. Безумовно, я зроблю все можливе, крім того зараз є унікальна можливість у парламенті. Це є питанням міжнародної довіри, і я, як ініціатор нової антикорупційної структури, хто її створив і призначив директора (НАБУ), я безперечно є зацікавленим завершити цей процес створенням дієвого суду. Спитайте мене, чи існує в якійсь европейсткій країні антикорупційний суд, і ви почуєте дивну відповідь: лише в кількох країнах. Але я прийняв рішення, якщо це питання довіри — не міжнародної довіри, а довіри українського народу — ми це зробимо.

 

FT: Ви недавно сказали, що жодній іноземній інституції чи іншій країні не буде дозволено диктувати закони Україні… 

 

Петро Порошенко: Ні, я радо приймаю радників. 

 

FT: Але якщо МВФ надає кошти, чи не має він права виставляти умови для такого фінансування, як це робиться в будь якій ситуації коли банк надає позику? 

 

Петро Порошенко: Це працює не так. Ми маємо меморандум про співпрацю з МВФ. І ми робили реформи не для МВФ, а для українського народу та майбутнього моєї держави. І я пишаюсь, що МВФ сказав, що ми зробили більше реформ за три роки мого президенства, ніж за попередні 25. І пишаюсь, що ми створили антикорупційну структуру, і систему електронного декларування, якої немає ніде у світі. Це ж факт — 1,2 мільйони українських держслужбовців заповнюють електронні декларації і несуть відповідальність за пояснення джерел свого достатку. Чи є таке у США чи Великій Британії? Ні. 

 

FT: Якщо казати про простих українців, то, однак, здається що вони ще не відчувають змін. Наскільки Вас це турбує?

 

Петро Порошенко: Дивіться, я роблю все, що можу, аби впровадити найбільшу програму реформ цієї країни за всі роки. Безперечно, є певні інформаційні кампанії, кампанії зі вкидів фейкових новин. Коли я виграв президентські вибори, в мене були високі цифри рейтингу, і якби я їх хотів зберегти, то треба аби не було війни і стати популістом. Але я чесно сказав людям, гаразд, ми збираємось провести болісні реформи, що й трапилось протягом минулих чотирьох років. Я лише нагадаю вам цифри. Коли мене обрали президентом, ми мали падіння ВВП на 15%, більше 12% дефіциту держбюджету, більше 50% інфляції, і були практично банкрутами з $5 мільярдами в резервах. Обмінний курс, який штучно утримувався попереднім урядом — вони витратили величезні кошти, мільярди й мільярди доларів, аби штучно тримати курс. Це все кардинально змінилося. Чи стали б люди щасливими від ього? Ні. Зараз є реальний обмінний курс, це велике досягнення. Так, це було непопулярно, і люди часом нещасливі, але у нас немає коштів для штучного утримування обмінного курсу. Так, значна кількість банків стали банкрутами. Ми вдались до надзвичайних кроків, аби вичистити банківську систему, але ми маємо результат. І коли ми говоримо про анти-корупцію, звичайно, ми маємо створити антикорупційну структуру, та найважливіше — ми маємо усунути підґрунтя для корупції. Якою була головна проблема інвестора раніше? Повернення ПДВ. Ви можете собі уявити, що рік тому я запровадив автоматичне електронне відшкодування ПДВ? Без усяких корупційних потоків? Раніше це були десятки мільярдів доларів. Ви можете собі уявити, що український газовий монополіст був дефіцитним, бо внутрішні ціни вимагали дотацій більше ніж $10 мільярдів щорік? 

 

FT: А тепер він профіцитний.

 

Петро Порошенко: Так, нуль дефіциту. Ви можете собі уявити, що протягом минулого року ми повернули $1,5 мільярди, вкрадені попереднім президентом? А сьогодні ми, позбувшись абсолютно корупційного (газового) контракту з Московією, укладеного 2009 року — це була моя і мого уряду ініціатива подавати про це до суду — ми зупинили маніпуляції Московії, припинили її тиск на Україну корупційними газовими цінами. Тепер люди не є щасливими, від того, що доводиться платити втричі більше (за газ), ось на що вони скаржаться. Але це чесно. І я сказав, що ж, якщо не я, то хто це може зробити. Зараз уряд має виконати свою частину роботи. Ви можете собі уявити, що ми робимо це перед виборами, коли всі інші є популістами? Гаразд, якщо людям потрібні популісти, якщо вони хочуть мати економіку на зразок Венесуели, вони не мають мене підтримувати. А я маю право казати у вічі. Через ці тарифи та інші речі люди не є щасливими. Ви маєте зрозуміти. Ви можете собі уявити, що Україна втратила 11,000 людей у війні (на Донбасі) через агресію Московії? 11,000 у ХХІ сторіччі у центрі Европи. Вбито 2,807 вояків моєї армії. І я маю піти до кожної окремої родини і попросити пробачення. Ваші діти є героями, які стали на захист українського суверенітету. Ви можете собі уявити, що я маю витрачати 6% ВВП, в надтяжких економічних умовах, на безпеку й оборону? Ви можете собі уявити, що у 2013 році двома третинами нашої торгівлі була торгівля з Московією. І в одну мить це драматично припинилось. Це так якби в одну мить США закрили свій ринок для Канади. Ми постарались вижити. І це є, на мою думку, моїм досягненням. Це є досягненням українського народу, який у цих умовах підтримав українського президента, український уряд, і, безперечно, заплатив велику ціну через проблеми, спричинені московитською агресією. Це дуже боляче для нас.

 

FT: Наскільки Ви стурбовані низькими рейтингами підтримки, коли провідні політики…

 

Петро Порошенко: Ви можете собі уявити, що в цій ситуації ми будемо мати високий рівень підтримки від людей?

 

FT: Але наскільки великою є загроза, що на наступних виборах оберуть популістів, і наступний уряд матиме зовсім інший склад, в якому не домінуватимуть реформатори? 

 

Петро Порошенко: Коли я змінюю країну, коли я роблю реформи, я не думаю про переобрання чи рейтинги. Я думаю про мою країну, і роблю все можливе, працюючи по сім днів на тиждень. Зазвичай я повертаюсь додому після опівночі. Не думаю, що маю багато вільних субот. Неділь — так, але не субот. Подивіться, я просто роблю все, що можу для країни. Безперечно, загроза популістських кампаній є. Вибачайте, але це може трапитись у будь якій европейській країні. 

 

FT: Але рейтинги провідних політиків є низькими, тому є велика вразливість…

 

Петро Порошенко: Ви питаєте мене, чи існує загроза? Так, ми маємо низький рейтинг президента, прем’єр-міністра, парламенту, опозиції, кожного опозиційного лідера. 40-50% людей не визначилися, і це небезпечно. Та я точно можу гарантувати, що вибори будуть абсолютно вільними і чесними. FT: А Ви впевнені, що за рік до наступних виборів, Ви зможете розвернути ситуацію зі своїм рейтингом і виграти вибори ще раз? 

 

Петро Порошенко: Я роблю все, що можу аби провести максимальноий пакет реформ, і скажу вам, що це і є моїм планом на наступний рік. Я не хочу думати, що я буду боротись, а моєю мотивацією є переобрання. Бо, чесно, я ще не вирішив, чи братиму участь у виборах. Це сильно залежатиме від того, скільки вдасться зробити цього року. Адже більшість реформ за минулі два-три роки починають показувати результати лише цього року. Є ріст життєвого рівня. Є детінізація економіки. Є децентралізація, яка дозволила передати велику частину влади та відповідальності на місцеві громади, не на центральний уряд. Не лише в армії відбуваються великі реформи, які вимагають величезних коштів. Наприклад, якщо взяти будівництво нових доріг. На будівництво доріг пішло: в 2015 році – 10 млрд гривень, у 2016 році – 20 млрд грн; в 2017 році – 30 млрд грн, в 2018 році заплановано 50 млрд грн. І все відбувається за абсолютно новою системою державних закупівель, яка економить десятки мільярдів. Саме тому ми збільшили місцеві бюджети в сім разів під час децентралізації. Ось чому ми маємо невелике економічне зростання. 

 

FT: Ви сказали, що ще не вирішили чи Ви боротиметеся наступного року. Якщо справді ні, чи це збільшує ймовірність перемоги якогось популіста?

 

Петро Порошенко: Обіцяю, що я зроблю відповідальний вибір. Я не дозволю, аби хтось зруйнував те, що моя команда і я, і головне, український народ, змінили за минулі чотири роки. Бо ми заплатили велику ціну, насамперед за Революцію Гідності, що була рівно чотири роки тому. Я був у найнебезпечніших місцях. Я був там, рівно чотири роки тому — на початку злочинної анексії Криму. І врахуйте ще один дуже важливий факт, московитську гібридну війну.

 

FT: Щодо Московії. Нафтогаз виграв важливу арбітражнку справу проти Газпрому, але Газпром сказав, що не виконуватиме вирок суду. І я так зрозумів, що сьогодні (1 березня) різко впав тиск газу у газогоні. Якою є Ваша відповідь?

 

Петро Порошенко: Ставлюсь до цього дуже серйозно. Є судова справа, і це не справа про $4,6 мільярди для України. Мова йде про те, що Московія взагалі не може бути надійним постачальником енергоносіїв, якщо вона не дотримується закону. Вона зневажила міжнародними законами під час її злочинної анексії Криму, під час агресії на сході моєї країни, під час терористичної атаки на літак рейсу MH17. Ми порушили кілька справ в комітетах ООН через брутальне порушення конвенцій, починаючи від фінансування тероризму і аж до … Криму. Та якщо Московія нехтує законом і нехтує рішеннями суду, то, думаю, результатом стане повна руйнація Московії. Ми не можемо сприймати такий перебіг справ. 

 

FT: Як Україна планує відповісти? 

 

Петро Порошенко: За моєю вказівкою, ми розпочали (1 березня) негайні консультації між Україною, Еврокомісією та Московією. Бо Україна є й буде найнадійнішим постачальником газу через нашу транзитну систему. Ми нікому не дозволимо це порушити. Ми збільшили обсяг закупівлі газу з Европи. А що особливо небезпечно — коли нам виставили інвойс, ми його оплатили, а газ не постачають. В нас є абсолютно чітка процедура у суді, аби Московію було за це покарано. 

 

FT: Якщо Московія не платитиме, ви забиратимете московитські активи? 

 

Петро Порошенко: Це питання до Нафтогазу, і безперечно, він використає усі законні інструменти у своєму розпорядженні, за підтримки українського президента, українського уряду, української держави. Звичайно, ми маємо свої власні зобов’язання. Наприклад, ми маємо купувати мінімум 4 мільярди кубометрів газу щорік, що не схвалюється в цілому українським народом, який питає, а чого це ми купуємо в країни, яка здійснює агресію проти України. Але ми виконуємо рішення суду. Робимо точно те, що є у вироку суду. Але якщо Московія нехтує рішенням суду, то … це зруйнує закони міжнародної торгівлі. Так само, як Московія повністю зруйнувала всесвітню систему безпеки, основою якої є Рада Безпеки ООН. Коли один із постійних членів Рвади Безпеки ООН стає агресором, вона повністю руйнується. І залишається лише одна ефективна система, НАТО. 

 

FT: Наскільки Ви є стурбованими тим, що Московія втрутиться в українські вибори, і чи Україна є готовою цьому протидіяти? 

 

Петро Порошенко: Ми намагаємось робити все можливе, та ця небезпека є надзвичайно високою. Це і небезпека прямої атаки Московії, як про мене. Звичайно, я намагаюсь захистити Україну від загроз гібридної війни, яка включає систему їхніх фейкових новин, з використанням соціальних мереж. Але в нас є ефективна співпраця та стратегічна комунікація з нашими партнерами, тож я сподіваюсь, що ми використаємо досвід німецького та французького законодавства щодо протидії фальшивим новинам. 

 

FT: Ви готуєтесь до якогось конкретного типу втручання у вибори?

 

Петро Порошенко: Ми маємо абсолютно широкий спектр небезпек з боку Московії, почнімо з того, що ми зупинили більше 400 терористичних атак тренувального табору в Московії. Всі мають розуміти, що це не заморожений конфлікт. Це справжня гаряча війна. На нас нападають кожного дня. Вони використовують снайперів і намагаються вбивати наших солдатів. Це абсолютно божевільна поведінка. Вони використовують величезну армію провокаторів та агентів у соціальних мережах. Саме тому, я виступив за блокування московитського телемовлення та московитських соціальних медіа, адже вони (московити) використовують їх для пропагандистської війни. В нас є ефективна співпраця з секретними службами партнерів зі США, Канади та Великої Британії. Я пишаюся тим, що нам довіряють. Але багато роботи ще слід зробити. 

 

FT: Ви запропонували миротворчий план для Донбасу. Президент Московії навипередки запропонував інший план для миротворців. Чи є хоч якась ймовірність, що це може стати основою для розв’язання конфлікту?

 

Петро Порошенко: Миротворці просто створюють безпековий пакет для імплементації мінської угоди 2015 року. Хто крім дурня може уявити, що ми можемо мати вільні та чесні вибори (на Донбасі), якщо там перебувають тисячі і тисячі московитських вояків? Може хтось уявити виборчу кампанію? Можуть українські політичні партії взяти в ній участь, без ЗМІ, без свободи преси, без свободи на зібрання, без виборчих дільниць з гарантією безпеки? Присутність миротворців під мандатом Ради Безпеки ООН на всій території може створити унікальні умови, які є неможливими, поки московитські окупаційні війська є там. Вони мають піти. Безперечно, миротворці повинні мати мандат не лише на лінії вогню, а на всій окупованій території. Вони повинні мати мандат на розброєння незаконних збройних формувань та іноземних військ, точно як вказано у мінській угоді. Миротворці повинні стояти й контролювати державний кордон між Україною та Московією. Чому? Аби зупинити просочення нових військ і нової зброї. А всі інші деталі можна обговорити. 

 

FT: Чи не думаєте Ви, що пан Путін, коли його переоберуть 18 березня, можливо шукатиме вихід з ситуації на Донбасі і можливо буде готовим обговорити такі питання?

 

Петро Порошенко: Не можна бути президентом країни в умовах війни і не бути оптимістом. Я був оптимістом у набагато складніших умовах 2014 року. Протягом більше трьох з половиною років ми маємо санкції (проти Московії), які є надзвичайно ефективним механізмом, щоб спонукати Путіна сісти за стіл переговорів. І санкції працюють, незважаючи на московитську пропаганду, яка говорить, що Московія живе щасливо. Це неправда. Ми тут не агресори. Агресор – Путін, який має свої війська на нашій землі. Нам нічого не потрібно більше, просто, будь ласка, виведіть свої війська. Нам нічого більше не треба.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles