logo

Friday, 17 May 2019 12:17

ОСТАННІЙ ДЗВІНОК. ПРОЧИТАЙТЕ ЦЕ ДІТЯМ

Ілля Кеніґштейн, Facebook, 23.05.2018, переклад українською — "Новое Время"

 

25 травня (минулого року — прим. RL) в школах – останній дзвінок. Після чого з середини літа у ВНЗ почнеться хвиля вступних іспитів, і мільйони випускників середніх шкіл визначаться, в який вищий навчальний заклад вступати. І навіть незважаючи на те, що більшість потенційних студентів не працюватимуть за обраною спеціальністю жодного дня, багато хто прямо зараз розмірковує, куди піти вчитися і яку професію освоїти. Для них мій текст. 

 

Якщо ви батько чи мати випускника школи, і мислите сучасно, а головне об'єктивно – дайте йому/їй прочитати те, що написано нижче. Повірте – гірше не буде. 

 

Кун, ти попав. Конкретно. Подякуй за це не татові з мамою, а четвертій промисловій революції, яка підкралася непомітно. Ця революція передбачає маштабне впровадження автоматизованих і роботизованих комплексів, що вивільняє величезну кількість людей, зайнятих у всіх сферах праці. Роботи перемагають і зовсім скоро замінять людей у половині всіх професій. Тому рейтинги ВНЗ, популярні спеціальності, що були колись стабільним «крайнім випадком» – все це стало неактуально ще вчора. Світ змінюється швидше, ніж ти читаєш цей текст. І зовсім скоро багато з людей, що тебе оточують, стануть взагалі не потрібними цифровій економіці майбутнього. 

 

Активна інформатизація і роботизація перевернуть ринок праці вже через 10-15 років. Очевидні зміни стануть реальністю через 5 років – якраз тоді, коли ти закінчиш універ і почнеш думати про те, куди піти працювати. Не слухай тих, хто буде переконувати тебе в тому, що паритися не потрібно, бо Україні це все не загрожує. В топку мракобісів. Добре освічені а, отже, затребувані фахівці, що постійно підвищують свій рівень, ставатимуть багатшими в будь-якій країні, зокрема й у нас. Вони будуть їздити на крутих тачках, в той час як ти будеш їздити на татовій «Мазді». І навіть, якщо у твого тата «Рендж Ровер», ти все одно будеш їздити на «Мазді». Бо в кращому випадку, на що ти зможеш розраховувати, якщо не будеш затребуваним – це накопичення твого тата і державну допомогу. Перше швидко закінчиться, а останнє, як тобі відомо, ніколи не буде високим. Тим більше, безумовний базовий дохід, що пестить слух мільйонів потенційною халявою – більше підходить компактним европейським країнам, ніж такій країні, як наша. І навіть якщо у тебе в планах звідси звалити – ти тим більше зустрінешся і познайомишся з проблемою затребуваності – там, куди ти поїдеш.

 

Світ навколо тебе буде схильним до глобального безробіття і зіткнеться з проблемою величезної кількості непотрібних людей. 

 

Мати роботу в майбутньому стане привілеєм, а право на працю – одним з ексклюзивних прав. Тож єдиний варіант це право завоювати, – вміти робити те, що не зможуть робити роботи, залишаючись конкурентоспроможними і перевинаходячи себе кожен день. І тоді у тебе є шанс не зламати собі життя, особливо в той момент, коли тобі стукне 40 (і таке теж коли-небудь станеться). Про «Мазду» і «Рендж Ровер» я пожартував, швидше за все, через 10 років тебе, як і інших, буде возити автопілот... 

 

В Оксфордському університеті вважають, що в найближчі 20 років зникне майже половина існуючих сьогодні професій. Водії, нотаріуси, турагенти, копірайтери, кошторисники, аналітики, муніципальні чиновники, ріелтори, логісти, касири, робітники-верстатники, будівельники, диспетчери, банківські службовці, бухгалтери, аудитори, податківці, телемаркетологи, працівники фастфуду та фондові трейдери, а головне – гаряче улюблені в народі енікейсники – всі виявляться не при ділі. 

 

Такий ось нерф. При цьому конкурувати за час, що залишився, тобі доведеться не лише з людьми, але й з роботами, яким ти будеш змушений відповідати мізками, швидкістю, обов'язковістю і відповідальністю. Дві навички будуть тебе від них відрізняти, це пристрасть і гнучкість. З ними тобі доведеться жити в найближчому майбутньому. І це зовсім не те, що ти подумав. 

 

Згідно зі звітом «Майбутні професії» Всесвітнього економічного Форуму в Давосі, найзатребуванішими у тебе навичками будуть: 

 

1) вміння знаходити рішення в складних ситуаціях 

2) критичне мислення 

3) креативність 

4) успішне управління людьми 

5) вміння працювати в команді 

6) емоційний інтелект (це епік) 

7) навички оцінки та прийняття рішення 

8) орієнтованість на послуги 

9) уміння вести переговори 

10) когнітивна еластичність (ємність твоєї пам'яті і здатність керувати нею як флешкою)

 

Розвивай їх, не тупи. Щодо напрямів в цілому, то майбутнє однозначно за безпілотними авто, 3D-друком, доповненою реальністю, нейроінтерфейсом, робототехнікою, генною інженерією, джерелами відновлюваної енергії, системами управління кліматом і польотами в космос. Не можна на 100% спрогнозувати, якими будуть найзатребуваніші професії, але у своєму виборі орієнтуйся на біофармакологію, проектувальників роботів, операторів безпілотників, кліматологів, фермерів-агропоніків, IT-медиків, IT-генетиків, молекулярних дієтологів, тайм-брокерів (організація і продаж часу фрілансерів), міських кібераналітиків (відстеження порядку збирання big-data в містах), екологів і архітекторів живих систем (технології замкнутого циклу за участю генетично модифікованих організмів). І звичайно девелоперів, куди без них, тільки зовсім іншого плану, на кшталт конструкторів коду – богів коротше.

 

Загалом, ти зрозумів. Дій.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles