logo

Sunday, 28 January 2018 19:04

НАЦІОНАЛЬНА ОБОРОННА СТРАТЕГІЯ США: СИТУАЦІЯ У СВІТІ ТА ГОЛОВНІ ЦІЛІ МІНОБОРОНИ США

Jim Mattis, Department of Defense, 19.01.2018  

 

Десять днів тому міністр оборони США представив синопсис національної оборонної стратегії, вперше після приходу до влади адміністрації Дональда Трампа. Ми зробили переклад українською двох найцікавіших розділів цього документу, про стратегічне середовище та цілі міністерства оборони США, та взяли під олівець найцікавіші тези. А весь документ англійською можа прочитати тут

СТРАТЕГІЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ 

 

Національна оборонна стратегія США визнає все більш складне середовище глобальної безпеки, яке характеризується явними викликами вільному та відкритому світопорядку, а також виникненням довготривалої стратегічної боротьби між країнами. Ці зміни вимагають прозорої оцінки тих загроз, з якими ми стикаємося зараз, та визнання змін характерів війни, а також трансформації діяльності міністерства оборони. 

 

Головним  викликом для безпеки та процвітання США є виникнення довготривалої стратегічної  конкуренції з боку так званих ревізіоністських сил. Все більш зрозуміло, що Китай і Московія прагнуть змінити світ відповідно до своєї авторитарної моделі, використовуючи своє право вето на економічні, політичні та безпекові рішення інших країн. 

 

Китай використовує військову модернізацію, різні заходи впливу та хижацьку економіку щодо своїх сусідів, аби змінити ситуацію в індо-тихоокеанському регіоні (Південно-Східна Азія) на свою користь. Китай продовжує розвивати армію та економіку, відстоюючи свою міць через довгострокову стратегічну програму. Китай і надалі дотримуватиметься своєї програми військової модернізації заради гегемонії у цьому регіоні та зміщення США з лідерської позиції та досягнення переваги у майбутньому. Головне далекоглядне завдання нашої оборонної стратегії – направити військові відносини між Китаєм і США на шлях прозорості та відсутності агресії. 

 

Водночас, Московія прагне використати своє право вето для тиску на урядові, економічні та дипломатичні рішення своїх сусідніх країн,  розхитати НАТО, змінити Европейську та Близькосхідну безпекові й економічні структури на свою користь. Використання новітніх технологій для дискредитації та підриву демократичних процесів у Грузії, на півострові Крим та на сході України, вже самі по собі варті пильної уваги, якщо додати до цього розширення та модернізацію ядерного арсеналу, небезпека стає явною. 

 

Іншою зміною стратегічного середовища є стійке послаблення світопорядку після Другої світової війни. Десятиліттями, після поразки фашизму у Другій світовій війні, Сполучені Штати разом зі своїми союзниками та партнерами будували той світопорядок, який мав гарантувати людям кращу безпеку їхній свободі та захист від агресії та насильства. Хоч ця система порядку і еволюціонувала з часів Холодної війни, наша мережа альянсів та партнерств досі є основою світової безпеки. Китай та Московія зараз підривають цей міжнародний порядок зсередини, зловживаючи його перевагами і нівелюючи його засади та правила. 

 

Такі режими-вигнанці  як Північна Корея та Іран дестабілізують свої регіони через гонитву ядерної зброї та підтримку тероризму. Північна Корея прагне гарантувати режимові виживання  та отримати додаткові важелі впливу на Південну Корею, Японію та США, комбінуючи ядерну, біологічну, хімічну й традиційну зброю з усе потужнішими можливостями своїх балістичних ракет. На Близькому Сході,  Іран конкурує зі своїми сусідами, створюючи смугу свого  впливу та нестабільності заради досягнення абсолютної гегемонії у регіоні, спонсоруючи терористичні акти, та розвиваючи все більшу мережу власних посіпак та свою ракетну програму. 

 

Обидві ці сили (і «ревізіоністи» і «вигнанці») змагаються між собою у всіх вимірах влади. Вони значно збільшили свої зусилля, не вдаючись до збройних конфліктів, поширюючи насильницькі методи на нові фронти, порушуючи самі принципи суверенітету, використовуючи протиріччя, навмисно стираючи межі між цивільними та військовими цілями.

 

Виклики військовій перевазі США показують ще один зсув у середовищі глобальної безпеки. Десятиліттями США мали безперечну домінатну перевагу у всіх царинах довкілля. США могли висаджувати свої сили коли завгодно, збирати їх де завгодно і оперувати ними як завгодно. Сьогодні ж є конкуренція у кожній царині : в повітрі, на суші, на воді, у космосі та у  кіберпросторі. 

 

Тепер ми маємо справу з куди більш спустошливими та руйнівними боями, пов’язаними крізь усі вказані царини; усе швидшими та далекодосяжними — від ближнього бою та театру бойових дій за кордоном і аж до тих, що сягають нашої батьківщини. Деякі противники прагнуть оптимізувати свою націленість на наші бойові мережі та операційні концепти, використовуючи інші сфери боротьби для досягнення результатів, уникаючи відкритих конфліктів (наприклад, інформаційна війна, невизнані чи неоднозначні «проксі-операції», а також підривна діяльність). Якщо ми не знайдемо відповіді на ці тренди, то вони суттєво змінять нашу здатність протистояти агресії.

 

На середовище безпеки помітно впливає стрімкий технологічний прогрес, а також постійні зміни характеру війни. Жага розвивати нові технології є невпинною, притягує все більше нових учасників завдяки спрощеним умовам старту, та набирає шалену швидкість. 

 

До нових технологій належать передові системи обчислення, аналітика великих обсягів даних, штучний інтелект, автономія, робототехніка, керована енергія, гіперзвук та біотехнологія. Саме вони є запорукою успішної боротьби та наших перемог у війнах майбутнього.

 

Нові комерційні технології змінять суспільство, а пізніше, і характер війни. Сам факт того, що чисельні технологічні інновації приходитимуть саме з комерційного сектору, означає, що інші державні та позадержавні суб'єкти теж матимуть до них доступ. Це факт, який може знищити звичний баланс сил, до якого наша країна вже звикла. 

 

Збереження технологічної переваги нашого міністерства оборони вимагатиме змін в індустріальній культурі, у джерелах інвестицій, і в захисті усієї бази іновацій національної безпеки. 

 

США є головним актором  на світовій арені. Але недержавні суб'єкти також загрожують безпековому середовищу, бо мають все кращі та виточеніші можливості. Терористи, транснаціональні кримінальні організації, гакери та інші шкідливі недержавні суб’єкти змінили перебіг подій у світі за допомогою зрослих можливостей до масових безладів. У цьому ж є і позитивний бік, бо нашими партнерами по безпеці теж є не лише країни-союзники: це і міжнародні організації, і неурядові організації, і корпорації, і інші стратегічні впливові гравці, які створюють можливості для співпраці та партнерства. Попри фізичну поразку «Ісламської держави», тероризм  залишається стійкою силою, керованою ідеологічно  та  різними політичними й економічними структурами. 

 

Безперечно, наша батьківщина вже не є безпечним місцем. Америка є головою ціллю — чи то для терористів, що хочуть атакувати наших громадян; чи то для кіберзлочинців, які намагаються завдати шкоди нашим громадянам, бізнесові та урядовій інфраструктурі; чи то місцем для політичної та інформаційної диверсії. Зростають нові  загрози для використання космосу у комерційних та військових цілях. Водночас усе більше аспектів нашого життя (бізнес, уряд, армія) залежні та вразливі до цифрових технологій. Ми мусимо вміти передбачити будь які атаки на наше військо, уряд та економічну інфраструктуру під час конфлікту.

 

Такі «країни-вигнанці», як Північна Корея, і далі шукають чи прагнуть розвивати зброю масового знищення (ядерну, хімічну чи біологічну); вони також намагаються розширити можливості своїх ракетних установок, а в деяких випадках (як це продемонстрував експорт іранських балістичних ракет) і «ділитися» цими можливостями з такими ж злочинними суб’єктами, як і вони. Терористи так само женуться за зброєю масового знищення, а розповсюдження технологій ядерної зброї та передових технологій її створення залишаються постійною проблемою. Нещодавні інновації у біоінженерії створюють чергові занепокоєння. Вони збільшують потенціал і варіативність біологічної зброї, а також полегшують доступ до неї.

   

ГОЛОВНІ ЦІЛІ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ США 

 

Підтримуючи Стратегію Національної Безпеки, Міністерство оборони США буде завжди готовим захистити батьківщину, залишиться провідною військовою силою у світі, забезпечить баланс сил у світі на аншу користь, і розвине той світопорядок, який є найсприятливішим для нашої безпеки та процвітання. 

 

Довготривала стратегічна конкуренція з Китаєм та Московією є засадничим пріоритетом для міністерства і вимагає збільшення та надійності інвестицій, через магнітуду загроз, які ці країни несуть для безпеки та процвітання США сьогодні і потенціал збільшення цих загроз у майбутньому. 

 

Водночас з цим, міністерство збільшуватиме свої зусилля, аби стримувати режими таких країн, як Північна Корея та Іран; знешкоджувати терористичні загрози для США; об'єднувати наші здобутки в Іраці та Афганістані, переходячи до більш ресурсо-стійкої діяльності.

Головними цілями оборони є: 

 

- Захист батьківщини від атак. 

 

- Підтримання військових переваг Об’єднаних сил і глобально і в ключових регіонах. 

 

- Стримування противників від агресії проти наших інтересів. 

 

- Допомога нашим  міжвідомчим партнерам у поширенні впливу та інтереси Сполучених Штатів. 

 

- Здобуття сприятливого регіонального балансу сил в Південно-Східній Азії, Европі, на Близькому Сході та в Західній півкулі. 

 

- Оборона союзників від військової агресії, і підтримка партнерів проти насильства, і справедливий розподіл відповідальності для спільного захисту. 

 

- Стримування країн-противників та недержавних суб'єктів від отримання, поширення чи використання зброї масового знищення.

 

- Упередження терористів від атак та підтримки зовнішніх операцій проти США, наших громадян, союзників та партнерів за кордоном. 

 

- Забезпечення вільності й відкритості загальних царин довкілля. 

 

- Безперервне  забезпечення продуктивності, доступності  та швидкодії  одночасно зі змінами у системах аналізу, культури та керування нашого міністерства. 

 

- Заснування унікальної надсучасної бази інновацій національної безпеки, яка ефективно підтримуватиме діяльність Міністерства і забезпечить його безпеку та платоспроможність. 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles