logo

Friday, 12 July 2019 00:16

НАСТАВ ЧАС, ПРО ЯКИЙ ПОПЕРЕДЖАВ РЕЙҐАН — ЧАС ЗНОВУ СПІЛЬНО БОРОТИСЯ ПРОТИ МОСКОВІЇ

Марк Ґрін, доповідь адміністратора USAID, Париж, 05.07.2019

 

Леді і джентльмени, для мене справді велика честь приєднатися до вас сьогодні. Особливо в місці, названому на честь людини, яка зіграла таку велику роль в трансатлантичній історії. Внески Джорджа Маршала під час війни допомогли здобути перемогу. Його внески після війни допомогли зберегти тривалий мир та дати початок трансатлантичному альянсу. Агенція США з міжнародного розвитку (USAID) сама бере свій початок саме з Маршала. Його принципи якраз складають серцевину нашої місії з допомоги країнам у їхньому «шляху до самоствердження». Для мене є великою честю, і я не міг відвомитись, приєднатися до вас у час, коли всі річниці, на які ми збираємося, дають нам можливість згадати справжі драматичні моменти в історії поширення свободи. 

 

Перше, звичайно, що уже згадав Том, це те, що сьогодні 4 липня. День, коли ми відзначаємо початок американського експерименту з демократією та свободою людини. Ми називаємо це американським експериментом не лише тому, що він так різко вирізняється серед інших країн того часу, але й тому, що він доводить, що ми й самі є неідеальними. Експеримент мусить тривати, бо ми жадаємо, говорячи словами нашої Конституції, «формувати досконаліший союз».

 

Також пройшло всього кілька тижнів від 75-ої річниці Дня висадки в Нормандії («Операція Нептун» або D-Day, 06.06.1944). Як хтось може бути байдужим до церемоній у цей день, до історій і образів, які відтворили ці церемонії? Відвага та жертовність тисяч молодих американців, англійців, канадців, французів та інших, які висадилися на пляж та долали схили Нормандії. Вони залишили помітний слід в нашому світі.

Металурги з Пітсбурга. Фермери з Альберти, працівники з фабрик Манчестера. Хоробрі молоді люди. Більшість з них, яким ще й 20 не виповнилося, мали дуже мало шансів, коли вони рушали на зустріч кулеметному вогню. Вони допомогли принести мир для свого й нашого часу. 

 

Але мир, звісно, не обов’язково означає свободу, принаймні не всюди і не для кожного.

 

І саме тому 2019 рік є таким важливим. Сьогодні ми пригадуємо низку подій 30-річної давнини, які спричинили один з найбільших розквітів демократії в усій історії людства. Тридцять років тому чоловіки й жінки зі Східної Німеччини залізли на берлінський мур та палко заявили про свою свободу. У всьому Східному Блоці люди, які довго страждали від ярма радянського гніту, вимагали свободи, гідності, а також права керувати своїм майбутнім. І з непохитною підтримкою США та трансатлантичного альянсу їхня довга боротьба нарешті підійшла до кінця. 

 

У Польщі рух «Солідарність» змусив Комуністичну партію організувати вільні й прозорі вибори. «Солідарність» перемогла, отримавши велику кількість голосів, нарешті покінчивши з радянським контролем та відновивши потім незалежність Польщі.

 

У балтійських країнах майже 2,000,000 осіб взялися за руки та утворили людський ланцюг завдовжки 600 км. Це був могутній заклик до незалежності, яку вони пізніше отримали.

 

В Угорщині давно правляча Комуністична партія нарешті погодилася на бажання мільйонів угорців, які довго вимагали вільних виборів. З часу тих сповнених сподівань та п’янких днів свобода та демократія принесли розвиток та процвітання мільйонам людей у всьому регіоні.

 

Але в ці ж дні президент Рейґан попереджав нас, що свобода та демократія не є ні гарантованими ні неминучими. У своїй історичній промові перед британським парламентом Рейґан сказав: «Ні, демократія не є ламкою квіткою. Та її треба ростити». Іншими словами ми ніколи не можемо відпочивати.

 

Рейґан передбачив дні, коли послідовники авторитаризму гостритимуть свої пазурі та плануватимуь повернути собі владу. Ймовірно він навіть уявляв час, коли вони шукатимуть ті прогалини, через які сіятимуть розбрат, послаблюватимуть віру в демократію та підриватимуть незалежність — для того, аби відвернути увагу від своїх же провалів та нездатності щось дати людям в регіоні. 

 

Дні, які передбачав Рейґан, уже настали. Зрозуміло, що режим у Москві є не єдиною авторитарною силою, яка в агресивний спосіб намагається знайти нову ідеологічну сферу впливу за межами своїх кордонів. Однак у Европі та Евразії зусилля Кремля є безсумнівними. Москва працює безжально, підриваючи економічну лібералізацію, розвераючи назад демократичний розвиток та послаблюючи суверенітет окремих держав.

 

Наче хитрий хижак, Кремль розгортає різні тактики та засоби. Наприклад, в інформаційному просторі Кремль дає щорік майже $300,000,000 на такі платформи, як Russia Today та Sputnik International. Ці платформи розносять пропаганду, змальовуючи своїх сусідів негарними та навіть провокаційними термінами. Також є ще соціальні мережі. Тисячі проплачених Кремлем команд флудять у цих платформах та видають контент, створений для непорозуміння, недовіри та цинізму стосовно демократичних та західних інституцій. 

 

Але авторитарна дезінформація є лише частиною цього підходу. Москва також застосовує економічні важелі маніпуляції, особливо – в енергетиці. Москва користає з історичної залежності своїх сусідів від московської нафти й газу. І, коли енергетичні борги накопичуються, Кремль використовує цей дисбаланс для того, аби вимагати активи та майно енергетичної інфраструктури сусіда.

 

Москва також загрожує демократичним системам країн та їхньому політичному суверенітету. Вона розвиває та фінансово підтримує прокремлівські політичні партії і для того, аби обрали антидемократичного кандидата або частіше, аби просто додати хаосу й непорозуміння на публічній арені.

 

Сьогодні ми зібралися в кімнаті та місці, які нагадують нам про важливість союзів і про те, як часто ми підтримували один одного в часи скрути. Сьогодні я хочу сказати, що такий час настав. Ми в агенції USAID робимо крок уперед для допомоги демократіям та інституціям, які можуть стати цілями кремлівської агресії. Ми створили механізм допомоги, який називаємо «Протидією шкідливому кремлівському впливу», або ж CMKI (Countering Malign Kremlin Influence). 

 

CMKI відповідає на авторитарні виклики, збільшуючи економічну та демократичну самостійність певних країн, і працює для пом’якшення ефекту кремлівської «м’якої агресії» на низку інституцій.

 

Тож, як виглядає CMKI? Як ви його впізнаєте в дії? Добре. Ось основи нашого механізму. Перше: економіка. USAID готове допомогти партнерам зменшити залежність від московських енергетичних ресурсів. Ми пропонуємо засоби, щоб допомогти скасувати непродуктивні обмеження для приватних підприємств та операцій вільного ринку, боротися з проблемами корупції та загалом підтримувати зусилля на поглиблення інтеграції зі західними економіками.

 

В нашу допомогу входитиме і співпраця з окремими державами для створення продуктивних, прогресивних, правничих та регуляторних механізмів, а також допомога з їхнього приєднання до ефективних місцевих та регіональних енергетичних ринків.

 

Частиною цих зусиль є готовність агенції USAID підтримати незалежні регуляторні органи та посилити кібербезпеку регіональних енергетичних підприємств. Ми також допомагатимемо партнерам в їхніх зусиллях диверсифікувати експорт, ефективніше змагатися на західних ринках, та відповідати вимогам міжнародних ринків та стандартів.

 

Ця робота вже триває, давно триває, в таких країнах, як Україна, де ми підтримуємо зусилля з виведення енергосистеми України зі синхронного режиму з Московією та переведення її на новий синхронний режим з Центральною Европою.

 

В Молдові агенція USAID покращує економічну прозорість та стабільність за рахунок посилення регуляторних органів країни, боротьби проти фінансових злочинів та системного відмиванням грошей.

 

З нашої підтримкою Молдова переорієнтовує свою торгівлю на захід. Сьогодні 70% молдовського експорту є спрямованим на ЕС, і лише 16% — на Московію.

 

Через CMKI ми даємо засоби, аби допомогти країнам розвивати чисельніші політичні партії та громадські групи, проводити чесні вибори та інституціоналізувати відповідальність в урядових установах.

 

Ми пропонуємо засоби для лідерів-реформаторів та суспільних рухів для боротьби проти корупційних дій урядів, яку кремлівські агенти часто вибірково використовують на вигоду Москви. Є явні знаки того, що такий підхід спрацьовує.

 

У відповідь на свіжі спроби Кремля гакнути українські вибори, цього року наша агенція USAID надала $2,700,000 на спецобладнання з кібербезпеки виборів та на навчання ЦВК — аби підтримати вільні та чесні вибори.

 

Досвідчені оглядачі кажуть нам, що ці засоби та навчання досягли значних результатів. У всьому цьому регіоні USAID підтримує нове покоління молодих політичних лідерів, аби допомогти створити спільне підґрунтя, посилити мультипартійний діалог та підтримати сприятливе довкілля для громадських груп. Ми також даємо ґранти низовим організаціям в регіоні, які фокусуються на відповідальному керівництві та захисті громадян.

 

Ми допомагаємо людям з відчуттям громадського обов’язку ефективніше контролювати інституції аби вони були відкритішими та менш вразливими до авторитарного впливу.

 

Третє, важливість якого зростає, це те, і що є в самому серці CMKI, це наша підтримка створення потужних місцевих масмедіа, аби дати людям правдиві та незалежні новини та інформаційні послуги. А що авторитарні сили мобілізують, навіть озброюють свої дезінформаційні операції, то ми теж підтримуємо розширені програм з медіаграмотності в країнах, які перебувають під загрозою.

 

Ми бажаємо допомогти громадянам розрізняти дезіфнормаційні зусилля і чітко бачити їх. Наприклад, у Сакартвело агенція USAID підтримує ініціативу спільних зусиль з допомоги ідентифікувати та відстежувати антизахідну дезінформацію. Ми працюємо з сотнями волонтерів Сакартвело онлайн, з нашою підтримкою 11 незалежних та надійних медіапартнерів у Боснії-Герцеґовині, Косово, Північній Македонії, Чорногорії та Сербії збільшують свою аудиторію, диверсифікують свій прибуток та розвивають свою цифрову присутність, аби протистояти дезінформації.

 

Свобода та демократія виникли в Европі та Евразії лише після неймовірних актів фізичної та моральної відваги. Від Операції «Нептун» (D-Day) до руйнування стіни, від «Солідарності» до людського ланцюга в балтійських країнах, CMKI вшановує всіх цих героїв за те, за що вони боролися: людська гідність, приватні підприємства та вільні ринки, відповідальне громадське керівництво, створення спільнот та надії.

 

Мені це все є дуже близьким. В 2015 році я мав честь зустрітися з московським демократичним активістом, Владіміром Кара-Мурзою. Він лише недавно вийшов з коми, яку спричинило його загадкове отруєння. Я пам’ятаю, як він ішов з палицею в руках, його дихання було порушеним, але очі яскраво сяяли, коли він говорив про демократію та свободу у своїй батьківщині.

 

Я попросив у нього якоїсь поради, а він повільно й дуже просто відповів: «Ніколи не кидайте народ Московії. Ніколи не кидайте народ Московії».

 

І ми не будемо. Ми є на їхньому боці так само, як ми є і завжди будемо на боці народів України, Молдови, Сакартвело та Балтії, тощо — як і всі, хто зібрався у цій кімнаті. Ми знаємо, що мешканці регіону просто хочуть свободи, вільних та чесних виборів і шансу на краще життя для себе та своїх дітей. Ми приєднаємося до наших друзів у їхніх зусиллях протистояти авторитарній агресії і зміцненню стійкости свободи, аби впевнитися, що ми всі вшановуємо обіцянку й жертв Операції «Нептун» (D-Day), а також демократичні рухи 30 років тому.

 

Ось, чим є CMKI (Countering Malign Kremlin Influence). Я дякую всім, хто тут є сьогодні за те, що ви робите для протистояння авторитаризму і для просування свободи й демократії. Це дні, які передбачав Рейґан. І, як для Рейґана та багатьох інших у світі, хто встав на захист свободи, зараз настала наша черга. Дякую вам усім.

переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles