logo

Sunday, 08 July 2018 15:01

ЛІДЕР БІЛЬШОСТІ В ПАЛАТІ ПРЕДСТАВНИКІВ КОНҐРЕСУ США СВОЇМ КОЛЕГАМ У 2016: «ДУМАЮ, ЩО ПУТІН ПЛАТИТЬ ТРАМПОВІ»

Adam Entous, The Washington Post, 17.05.2017

 

За місяць до того, як Дональд Трамп погодив з республіканцями свою номінацію, один з його найближчих соратників у Конґресі — лідер більшості в Палаті представників Конґресу, Кевін МакКарті — зробив політично вибухову заяву на Капітолійському пагорбі у приватній розмові з іншими лідерами республіканців: Трамп може бути отримувачем грошових коштів від президента Московії, Владіміра Путіна. 

 

“Є дві особи, яким, на мою думку, платить Путін: Рорабакер і Трамп”, — сказав МакКарті, згідно з записом від 15.06.2016, який було передано та перевірено The Washington Post.

 

Каліфорнійський республіканець Дейна Рорабакер (1947 р.н.) є відомим у Конґресі, як завзятий захисник Путіна і Московії. (Після закінчення університету працював адвокатом. Був заступником прес-секретаря президентської кампанії Рональда Рейґана на президентських виборах у 1976 і 1980, потім працював спічрайтером президента Рейґана з 1981 по 1988. Він допоміг сформулювати Доктрину Рейґана. Від 1989 року є конґресменом від штату Каліфорнія, з кінця 1990-х різко поміняв свої погляди на промосковські. У 2016 розглядався як один із претендентів на посаду держсекретаря США — RL

 

Спікер Палати представників, вісконсінський республіканець Пол Раян, відразу ж втрутився в ту розмову, аби МакКарті не продовжив свої судження, та закликав присутніх республіканців побожитись зберегти це у секреті. 

 

До тієї розмови, Маккарті і Раян завершили окремі перемовини на Капітолії з українським прем'єр-міністром, Володимиром Гройсманом, який описав кремлівську тактику фінансування політиків-популістів для підриву европейських інституцій у Східній Европі.

 

День перед цим видання The Washington Post повідомило про те, що гакери московського уряду проникли в комп'ютерну мережу Національного Комітету Демократів (DNC), що спонукало МакКарті змінити розмови про втручання Московії у справи Европи на на розмови про події, які є ближчими до США. 

 

Деякі з правників засміялися з коментаря МакКарті. МакКарті ж швидко додав: “Заприсягаюсь Богом”.

 

Раян проінструктував своїх республіканських колег, аби вони тримали ту розмову у секреті, кажучи: “Жодного розголосу… Так ми дійсно зрозуміємо, що ми тут є справжньою сім’єю”. 

 

Коментарі залишалися таємницею більше року.

 

Та розмова є лише поверхневим враженням щодо справжніх поглядів лідерів Республіканської партії, які зараз відчувають на собі щораз більший тиск через підтримку президента Трампа. Розмова доводить, що керівництво республіканців в Палаті представників приватно обговорювало московське втручання у вибори 2016 року та відносини Трампа з Путіним, але бажало тримати свої побоювання в таємниці. Із запису важко сказати, що саме малось на увазі тими коментарями якщо їх сприймати буквально. 

 

Керівники Палати досі відстоюють Білий Дім, якого штормить від однієї кризи до іншої, головно через сум'яття, спричинене контактами між Трампом чи його соратниками з Московією. 

 

Лідери республіканців у Палаті дотепер [травень 2017] опирались закликам призначити незалежну комісію чи спеціального прокурора для розслідування московського втручання, хоча тиск на них ставав щораз сильнішим, особливо після того, як Трамп звільнив директора ФБР Джеймса Комі, та коли виявилось, що президент поділився з московськими дипломатами розвідувальною інформацією. 

 

Минулої середи [травень 2017], заступник Генерального прокурора США, Род Розенстейн, оголосив, що він призначив Роберта Мюллера, колишнього прокурора, який був директорм ФБР з 2001 по 2013 рік, спеціальним прокурором з нагляду у розслідуванні щодо Московії. 

 

Еван МакМуллін, який як директор з політики Конференції республіканців-депутатів Палати представників брав участь у розмові 15 червня, сказав: “Це правда, що лідер більшості, Маккарті, повідомив, що кандидат-Трамп є на зарплаті Кремля. Спікер Раян був дуже стурбованим розголосом про це”.

 

МакМуллін висувався у президенти як незалежний кандидат і був голосним критиком Трампа. 

 

Брендан Бак, спікер Раяна, коли його спочатку попросили прокоментувати розмову, сказав: “Цього ніколи не було», в той час як Метт Спаркс, спікер МакКарті, відповів: “Думка про те, що Маккарті заявив би таке є абсурдом і брехнею”.

 

Після того, як стало відомо, що The Washington Post опублікує запис розмови, Бак, говорячи від імені керівництва республіканців у Палаті, сказав: “Ця розмова річної давнини була просто спробою пожартувати. Ніхто не вірив у те, що МакКарті був серйозним, коли казав за Трампа чи когось з республіканців, що їм платять московити. Більше того, спікер і наше керівництво дуже часто виступали проти московського втручання у наші вибори, а Палата представників продовжує розслідувати цю діяльність”.

 

”Це було провальною спробою пожартувати”, - прокоментував Спаркс. 

 

Кен Ґраббс, спікер Рорабакера, сказав, що конґресмен є постійним прихильником “ближчої співпраці з московитами для боротьби проти радикального ісламізму. Конґресмен не потребує оплати, аби дійти до такого нагального висновку”.

 

Коли МакКарті озвучив свої судження про те, кого підтримує Путін, підозри лише починали кружляти довкола підозрілих зв’язків Трампа з Московією.

 

На той час, розвідувальні аґенції США вже знали, що московити гакнули DNC та інші установи, але Москва ще не почала публікувати шкідливі емейли через WikiLeaks, аби підірвати довіру до конкурента Трампа від демократів, Гілларі Клінтон. А контр-розвідувальне розслідування ФБР щодо спроб Московії вплинути на президентські вибори мало початися наступного місяця, в кінці липня, як засвідчив Комі у Конґресі. 

 

Трамп прагне применшити зв'язок між його кампанією та московитами, вбачаючи у розслідуванні ФБР та Конґресу щодо спроб Московії сприяти Трампу, а також про будь-які можливі взаємодії між Кремлем та його соратниками "полювання на відьом". Трамп заперечує будь-яку співпрацю з Москвою.

 

Обійми кандидата у президенти, Трампа, з Путіним та його заклики до ближчої співпраці з Москвою поставили його у конфліктну ситуацію з фракцією республіканців у Палаті, чиї члени довго дотримувалися жорсткої лінії щодо Московії, за винятком Рорабакера та кількох інших осіб. 

 

Серед лідерів республіканців у Палаті, МакКарті зажди був критиком Путіна, а у 2015 він закликав накласти ”ще жорсткіші” санкції на Московію за її дії у східній Україні та анексію Криму.

 

У травні 2016 МакКарті погодився стати делегатом Трампа на Національних зборах республіканців, всупереч Раянові, який сказав, що досі не готовий схвалити такого кандидата. Стосунки МакКарті з Трампом стали настільки близькими, що президент кілька разів згодом звертався до нього “мій Кевін”. 

 

Трамп був тоді єдиним республіканцем, що залишився у змаганнях на номінацію. Незважаючи на те, що Райан продовжував утримуватися, Трамп отримав схвалення від інших лідерів республіканців у Палаті, включно від Стіва Скаліза з Луїзіани, та від голови республіканської конференції пані Кеті МакМорріс Роджерс з Вашинґтону — і він і вона брали участь в тій розмові 15 червня 2016. 

 

2 червня 2016 Раян оголосив, що проголосує за Трампа, аби допомогти “об'єднати партію заради перемоги восени”, але і далі продовжував суперечки з кандидатом, включно через Путіна. В той час як Трамп прагнув показати Путіна кращим лідером ніж тодішній президент Обама, Раян прозвав його «агресором», який не поділяє інтересів США.

 

Того самого дня, коли Раян схвалив кандидатуру Трампа, Клінтон атакувала Трампа через його публічну похвалу Путіна. “Якщо Дональд досягне своєї мети, то вони святкуватимуть там у Кремлі”, - сказала вона.

 

Українські посадовці були дуже знервованими заявами Трампа на підтримку Путіна. Республіканці , як вони вірили, мали б бути жорсткішими щодо Московії.

 

Коли Трамп оголосив Пола Манафорта керівником своєї кампанії у квітні 2016, тривожні дзвінки в Києві почали лунати ще голосніше. Манафорт уже був відомим в Україні як політичний радник Віктора Януковича, колишнього прокремлівського президента, до того, як народне повстання не змусило його втекти до Московії. Манафорт також консультував одного могутнього московського бізнесмена, який мав тісні зв’язки з Кремлем (Олега Дерипаску — RL). 

 

“Україна, певним чином, була тестовим майданчиком для Манафорта”, — сказав український політолог Тарас Березовець, який став нещадним “поціновувачем” навичок Манафорта у “темному мистецтві” політичних ігриськ, коли сам Березовець працював на одного з політичних суперників Януковича. 

 

За порадами Манафорта, Янукович провів свою кампанію під популістичними гаслами, які таврували НАТО словом “загроза”, але не зачіпали “еліту” в українській столиці, сказав Березовець. Трамп дотримувався схожих тем під час кампанії 2016 року.

 

Зараз ФБР розслідує, чи Манафорт, який пішов з посади керівника виборчої кампанії Трампа у серпні 2016, отримував неофіційні виплати від партії Януковича, повідомив американський чиновник. Я частину розслідування, агенти ФБР нещодавно отримали щойно виявлений документ про підозріло детальні виплати загальним обсягом $750,000. Український депутат, Сергій Лещенко, хто першим виявив той документ, відмовився прокоментувати свої контакти з ФБР. 

 

Спікер Манафорта сказав, що колишнього керівника кампанії Трампа ФБР не опитувало (станом на травень 2017 — RL). Манафорт також заперечує автентичність щойно виявленого документа. 

 

Гройсман, під час офіційного візиту до Вашинґтона, окремо зустрівся з Раяном і МакКарті 15 червня на Капітолії.

 

Він розповів їм як московити втручаються в европейську політику і закликав їх до “єдності” перед такою загрозою, повідомили офіційні особи США та України. У своїй заяві після зустрічі Раян сказав, що “США підтримують Україну у її роботі на відновлення економіки та протистоянні московській агресії”. 

 

Згодом Раян особисто розмовляв з МакКарті, Роджерс, Скалізом і республіканцем Патріком МакГенрі з Північної Кароліни.

 

Раян згадав про свою зустріч з Гройсманом, що спонукало пані Роджерс спитати “Як там справи в Україні?”, згідно з записами розмови.

 

 

Ситуація є важкою, сказав Раян. Гройсман повідомив, що промоскоські війська щодня роблять 30-40 артилерійських обстрілів території України. Прем’єр-міністр описав московську тактику, яка включає “фінансування наших популістів та фінансування осіб у нашій владі аби підірвати нашу владу”.

 

Раян сказав, що метою Московії є “повернути Україну проти самої себе”. Гройсман підкреслив наміри Московії, сказавши, що “вони збираються прокотитися крізь нас і вийти на Балтику чи ще кудись” — так вказано у записах про розмову Раяна з прем'єр-міністром.

 

“Так”, — погодилась Роджерс, зауваживши, що московити утримують неурядові організації у всій Европі як частину ширшої “пропагандистської війни”.

 

“Як маніяки”, сказав Раян. “І здогайтеся-но, лише хто цьому жорстко опонує? Це ми”.

 

Роджерс не погодилась. “Ми ні... Ми не… Але, ми ні”, — сказала вона.

 

І власне тут МакКарті втрутився у розмову про московське втручання у гакерство DNC, про Трампа та Рорабакера.

 

“Я вам гарантую, що це було… Московити гакнули DNC та отримали всю інфу демократів, яку ті мали на Трампа”, — сказав МакКарті під сміх.

 

Раян спитав, кому московити “постачають” інформацію від демократів.

“Є… є дві особи, яким, на мою думку, платить Путін: Рорабакер і Трамп”, сказав МакКарті, зобразивши посмішку. “Заприсягаюсь Богом”, — додав МакКарті.

“Це не для запису”, — сказав Раян.

Далі чутно легкий сміх.

“Жодного розголосу, гаразд?”, — сказав Раян та додав: “Так ми дійсно зрозуміємо, що ми тут є справжньою сім’єю”.

 

“Так ви зрозумієте, наскільки ми є близькими”, — сказав Скаліз.

“Що сказано в сім’ї — залишається в сім’ї”, — додав Раян.

 

Написати статтю допомагали Andrew Roth з Москви, Michael Birnbaum з Брюсселя та Robert Costa з Вашинґтона.

Переклад українською — Петро Козак.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles