logo

Friday, 20 July 2018 11:32

ІТАЛІЯ РОЗВЕРТАЄТЬСЯ НАЗАД — НОВА КОАЛІЦІЯ ПЕРЕКРУЧУЄ ТРУДОВУ ТА ПЕНСІЙНУ РЕФОРМИ

Editorial Board, The Wall Street Journal, 18.07.2018 

 

Нова ліво-права коаліція в Італії – це приклад уряду когнітивного економічного дисонансу. Наразі фракція прихильників прогресивного простого податку програє лівакам, які хочуть скасувати найважливіші реформи останнього десятиріччя.

 

Новий уряд, лівої партії «Рух п'яти зірок» та правої «Ліги півночі» швидко рухається у напрямку підриву позитивних зрушень yна ринку праці. Мова йде про реформи 2015 року колишнього прем'єр-міністра, правоцентриста Маттео Ренці, які давали роботодавцям більше гнучкості у наймі працівників з менш строгими контрактами, порівняно з тими, кого наймали на довший термін.  Він також обмежив потенційні витрати роботодавців від звільнення працівників. 

 

Правда, пан Ренці, якого був призначено на його посаду, не переміг на виборах. Та італійці мали побачити зростання зайнятості, але це вимагало певних політичних зусиль від реформаторів — треба було вистояти проти атак різних профспілок і лівацьких активістів. 

 

Ця невдача спростила новій коаліції намагання називати ті реформи помилкою.  Закон, просунутий через кабінет міністрів цього місяця, і який зараз обговорюють у парламенті, скоротить час гнучкого тимчасового періоду  для роботодавця — він має значно швидше повноцінний постійний контракт. 

 

Щось схоже ймовірно станеться і з пенсіями. Прем'єр-міністр Маріо Монті у 2011 році доручив професору економіки Ельзі Форнеро виправити руйнівну і витратну для Італії пенсійну систему, і їй це вдалося. Її ревізія піднімала пенсійний вік до 67 терміном до 2021 року, обмежувала збільшення виплат, пов'язаних з інфляцією, і змушувала більше людей переходити до пенсійних планів з чітко визначеними внесками. 

 

Пана Монті  теж було скоріш призначено, аніж обрано, і підтримка пенсійних реформ ніколи не отримала значного поширення. Колишні успішні уряди розмили їх за винятком кількох працівників. А зараз новий уряд планує формулу для розрахунку пенсійного віку, яка може призвести до того, що деякі люди перестануть працювати навіть до 62 років — пенсійного віку, який був до реформ. 

 

Маттео Сальвіні, лідер «Ліги півночі» (праворуч га фото), та Луїджі ді Майо, лідер «Руху п'яти зірок» (ліворуч на фото) мали би краще розбиратися в економічній політиці, а пан Сальвіні фактично і міг би. Завдяки його партії коаліційна угода містить один яскравий економічний пункт — практично простий податок, який застосовує лише дві ставки, 15% та 20%, і для особистого, і для корпоративного прибутку. Італія є ідеальним кандидатом для простого подаку — через свою величезну тіньову економіку, у якій значна частина прибутку ніколи не розголошується. Простий податок без лазівок міг би дати сплеск інвестицій та економічне зростання. 

 

Та пан Сальвіні є більш зосередженим на анти-міграційній проблемі свого порядку денного, а коаліція постійно відкладає податкову реформу, натомість збільшуючи витрати і, можливо, розглядаючи запровадження нового універсального базового прибутку [від якого гордо відмовились швейцарці на референдумі — прим. RL]. Податкова реформа може і ніколи не відбутися, адже сварливі европартнери зі своїми збалансованими бюджетами кажуть, що Італія не може собі дозволити знизити податкові ставки. 

 

В часи технократичних урядів Італія витримала зміни до законів, коли це було важливим для її виживання. Це суттєво відрізняє Італію від Франції, де президент Еммануель Макрон проводив агресивну кампанію щодо економічної реформи і постійно переконував виборців.  Дивна італійська коаліція точно зазнає невдачі, якщо праві доб’ються свого в іміграційному питанні, а ліві домінуватимуть в економіці. 

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles