logo

Friday, 09 March 2018 00:15

FACEBOOK СПРАВДІ ШПИГУЄ ЗА ВАМИ, ТА НЕ ЧЕРЕЗ МІКРОФОН ВАШОГО СМАРТФОНА

Joanna Stern, The Wall Street Journal, 07.03.2018, переклад українською Петро Козак 

 

Як обмежити кількість даних, яку Facebook та рекламодавці збирають про вас?

 

Прихильники теорії змови вважають, що Facebook використовує мікрофон вашого телефону, аби націлювати рекламу, прослуховуючи при цьому ваші розмови. Хоч бути так, насправді, не повинно. Джоанна Стерн з Тhe Wall Street Journalпояснює, як Facebook і його рекламодавці ведуть справжнє спостереження за вами.

 

«Чи можу я спробувати Cole Haans восьмого розміру?» 

Пізніше, тієї ж ночі…Реклама каблуків бренду Cole Haans. Що ж, можливо, просто збіг...

 

«Які ваги є найкращими?» - голосно запитала мене моя дружина. 

П'ятьма хвилинами пізніше на Instagram — реклама ваг. Стоп…вони що? Слухають нас?..

 

«Візьми таблетки Судафед», - каже моя мама після того, як я пчихнув.

Того ж вечора – реклама ліків «Судафед». Так, вони навіть відслідкували функції мого організму...

 

Прихильники теорії змови кажуть усім користувачам Facebook та Instagram: «Компанія прослуховує мікрофони ваших телефонів для розміщення реклами.» Але ні. 

 

«Ми не використовуємо мікрофони ваших телефонів для інформування рекламодавців чи для того, аби змінити вашу новинну стрічку», - повідомляє Facebook.

 

Ну так, звичайно... А уряд присягається, що не тримає домашніх прибульців у себе в зоні 51. Я зв'язалася з колишніми працівниками Facebook та рекламними експертами, які всі назвали різні технічні та законні причини, за якими аудіостеження є неможливим. 

 

Завантаження і сканування такої кількості аудіоданих «може мати велике навантаження навіть для Агентства Національної Безпеки». Так каже Антоніо Ґарсія Мартінес, колишній менеджер з реклами, який працював у Facebook. «Тоді вони мали б розуміти і контекст ваших розмов, а не лише чути ваші слова», - вважає Сенді Паракілас, колишній менеджер з операцій Facebook. 

 

Я їм вірю, але вірю з іншої причини. Сьогодні Facebook настільки добре стежить за тим, що ми робимо онлайн (та навіть оффлайн, пробираючись навіть у матеріальний світ), що для нього просто немає потреби слухати наші розмови. Після того, як я покопалася у численних бітах інформації, зв'язаних із Facebook, рекламою, та навіть трохи зі мною, тепер я можу пояснити собі, чому я отримувала ці моторошні реклами у певній ситуації (Facebook дозволяє побачити коротке пояснення, коли ви клікаєте на «Чому я бачу цю рекламу?»). 

 

Реклама є важливою складовою вільного інтернету. Але компанії, які купують та продають їх, перетворюються на справжніх мисливців. Маємо зрозуміти, що вони роблять, і на що ми здатні (або не здатні), аби хоча б спробувати обмежити їхню діяльність. 

 

Що ви купили? 

 

Історія з червоними таблетками «Судафед» почалася ще у Волгрінс. Після купівлі хустинок та ліків «Афрін», я ввела свій номер телефону, аби отримати додаткові бонуси.

 

fb printer

 

Інформація про вміст моїх покупок почала поширюватися. Збирачі інформації, такі як Nielsen-Catalina Solutions, додали ці дані до історії покупок, що її вимагають від Волгрін.

 

Johnson & Johnson, виробник «Судафед», заплатив брокеру даних за цю інформацію. За допомогою засобів Facebook, дані з моєї картки покупця (мій емейл, номер телефону) співставили з моїм акаунтом на Facebook. (Брокери даних оперують інформацією через алгоритми перед її завантаженням, тож її не може бути ідентифіковано. Про це запевняє Facebook, але все ж ці дані можуть співпадати з інформацією вашого акаунту.)

 

Далі, за допомогою того ж Facebook, Johnson & Johnson вирішив виділити групу людей віком від 25 до 54, які купили «Судафед» або ж бренд іншої торгової марки. Іншими словами, вони вибрали мене.

 

Зроби це! Для початку, не використовуйте картку покупця, або ж зареєструйте її на той е-mail чи номер телефону, якими ви не користуєтесь.

 

Facebook співпрацює з шістьма брокерами даних. Усі вони можуть дозволити вам відмовитися від поширення особистої інформації: починаючи від вашої електронної пошти, закінчуючи історією покупок. 

 

Звичайно, це не легко. Вам потрібно буде зайти на веб-сайт кожного брокера і заповнити потрібну форму з, так-так, вашою особистою інформацією.

 

Де ви були?

 

Що може бути кращим за історію покупок? Локація, координати, місцезнаходження! Ви зупинилися біля цього магазину? Ця реклама нагадає вам повернутися сюди знову! Ви десь неподалік від нашого маркету? Ось купон! 

 

Мій колега, Крістофер Мімс детально описав у своїй недавній колонці, як рекламодавці використовують усі види сигналів місцерозташування (приміром ваш GPS, місця доступу Wi-Fiнавколо, ІР адреси і т. ін.) для того, аби стежити за вами по слідах.

 

Зроби це! Обмеж Facebook в інформації про своє місце розташування. У мобільному додатку (iOS and Android), перейдіть на : налаштування – налаштування облікового запису – місцерозташування – вимкнути функцію відстеження місцезнаходження. Також відключіть історію місцезнаходження.

 

fb three blue

 

Інші додатки можуть точно визначати ваше місцезнаходження та відправляти рекламу знову у Facebook. Перед тим, як надавати будь-якому додатку доступ до місця розташування, добре над цим подумайте. На своєму айфоні зайдіть через Settings > Privacy > Location Services, а потім перевірте кожен додаток із доступом до вашого місця розташування (вони всі повинні казати «ніколи» або ж «під час використання» — не «завжди»). На Android зайдіть у Налаштування – Місце розташування.

 

Якими додатками користуєтеся?

 

Кілька днів перед тим, як моя дружина згадала ті самі цифрові ваги, я завантажив на свій айфон LoseIt (спеціальний додаток для стеження за калоріями). Не більше, ніж за 24 години, мої стрічки на Facebook та Instagramбули заповнені рекламою, що стосувалася втрати ваги та фітнесу (Так-так, Instagram, тепер це власність Facebook, працює фактично за таким же вибором реклами). 

 

Безкоштовна версія LoseIt показує ту саму рекламу, що і в мережі Facebook. Навіть, якщо ви не залогінились у додаток за допомогою Фейсбук, компанії все одно обмінюються інформацією. FitNow Inc. (виробник LoseIt) використала мій IDFA – спеціальний номер, захований у моєму телефоні, призначений для рекламодавців, аби відповідати будь-якій історії з іншими IDFA, включаючи і мій акаунт у Фейсбук.

 

fb three white

 

FitNow підтвердила це. Коли я запустив додаток, мій IDFA став пов'язаним із такими темами, як: «Здорове життя», «Втрата ваги»,- які зараз позначені в рекламі на моєму акаунті у Facebook.

 

Зроби це! Apple надає можливість обмежити доступ різних рекламних компаній до вашого IDFA. В iOS зайдіть у Налаштування – Конфіденційність – реклама – увімкніть функцію Limit Ad Tracking. В той же час вам слід скинути свій рекламний ідентифікатор. Із такою ж системою Android просто зайдіть до Налаштувань – Google – Реклама – вимкнути персоналізацію оголошень.

 

На що ти клікав?

 

Звичайно, є ще інший спосіб, за допомогою якого Фейсбук знає все-таки досить багато про мене - історія веб-перегляду. Facebook Pixel встановлено на мільйони веб-сайтів та додатків, даючи рекламодавцям чудову можливість побачити, що ти робиш там. Саме тому ви можете натрапити на рекламу кухонних лопаточок після того, як ви їх шукали у браузері. Додали щось до своєї купівельного кошика? Клікнули на якийсь продукт чи статтю на сайті. Pixel може про це знати.

 

Зроби це! Спеціальна реклама, що стосується якогось певного інтересу, використовується у світовій павутині великими компаніями. Facebook, Amazon, Google та інші пропонують відключитися від їхніх же веб-сайтів. На Фейсбук заходьте у Налаштування > Налаштування облікового запису > Реклама > Налаштування реклами, після чого вимкніть усі налаштування на цій сторінці. Ви також можете видалити будь-які ваші інтереси, які Facebook міг зібрати раніше. 

 

У браузері на вашому комп'ютері, встановіть Ghostery або Privacy Badger. Обидва ці розширення дозволяють вам побачити (а за потреби і відключити) усі трекери, які присутні на веб-сайтах.

 

Ким ви є насправді?

 

Уся інформація, яка поєднана з вашою діяльністю на Facebook чи Instagram (які сторінки чи пости ви вподобали, люди, з якими ви ведете дружбу, або більше) надають соціальній мережі ваш досить хороший портрет.  

 

Портрет стає куди яснішим з більшою кількістю даних від тих самих брокерів, приміром, ваша зарплатня, марки машин, яким ви надаєте перевагу, площа будинку, ваші політичні вподобання, витрати або навіть більше.

 

Це те, що дозволяє будь-якому рекламодавцю залогінитись у систему управління рекламою Фейсбук (Facebook Ads Manager) і почати полювання. Навіть я мав змогу залогінитись, а потім сфокусуватись на людях з поштовим індексом Нью-Йорку, що купили нові меблі, якісь спеції, або ж тих, хто «найімовірніше скоро переїде».

 

Зробіть це! Не потрібно видаляти свій Facebook та жити в бункері. Немає нічого, що могло б вирішити цю проблему повністю.

 

«Якщо націлювання певної реклами проводиться правильно, то сам процес її подачі – кращий, - каже Джо Осборн, прес-секретар Facebook, - саме тому ми налаштовуємо свої знаряддя таким чином, аби не розповсюджувати особисту інформацію серед рекламодавців. Це дає людям змогу контролювати рекламу, яку вони проглядають». 

 

Проблема в тому, що ми і досі не до кінця розуміємо, як ці оголошення дістаються до нас. Чим більше звертатимемо увагу на реалії (не говоритимемо про те, як вони стежать за нами, а про те, як вони моніторять наші завантаження та подорожі до магазинів), тим більше ми знатимемо про нашу конфіденційність.

 

Але все ж, якщо ви і досі хвилюєтесь за мікрофон, у будь-якому випадку вимкніть його. На айфоні зайдіть у Налаштування – конфіденційність – мікрофон – Фейсбук. На андроїд – Налаштування – програми – Фейсбук – дозволи програм – вимкнути мікрофон.

 

fb three white two

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles