logo

Sunday, 16 October 2016 19:27

ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ. КОРОТКИЙ ОГЛЯД

Радіо Лемберг, 16.10.2016  

 

Ми постарались зібрати дані переписів населення, що проходили в різні часи на території сучасної України. Усі числа зведено у таблицю — вона до Ваших роздумів.

 

 

UA_Nations_RL.JPG

 

Як добре видно з наведеної інфографіки, протягом останніх 120 років на території  сучасної України 3/4 населення майже завжди складали власне УКРАЇНЦІ (русини, малороси), навіть незважаючи на Голодомор 1930-х років (у таблиці видно як "зупинився" ріст чисельності українців 1926/1939) та другу світову війну — коли лінія фронту двічі пройшла через усю територію країни... Також не забуваймо кілька хвиль еміграцій українців на Захід — у пошуках кращої долі чи аби просто врятуватися від комуністично-гебістського режиму.


Сто двадцять років тому другим найпоширенішим етносом були ЄВРЕЇ (жиди, іудеї), які мешкали головним чином у західній та центральній Україні. Але Голокост 1940-х років та масова еміграція на Захід та до новоствореної держави Ізраїль після другої світової війни призвели до різкого падіння чисельності цього народу в Україні. Наступна велика еміграція євреїв відбулася після розпаду СРСР — коли врешті були скасовані обмеження на виїзд людей за кордон.


Натомість, після другої світової війни на території України різко зросла кількість РОСІЯН (московитів, великоросів) — зрозуміло, що московська влада постаралась якомога швидше заповнити лояльними до неї людьми спорожнілі домівки та посади по всій Україні — від Луганська до Ужгорода, від Києва до Сімферополя... 

 

 

UaFirstSecondNationality1926.jpg

 

Четвертим за кількістю етносом були ПОЛЯКИ — вони жили головним чином у містах та селах Волині, Галичини, Полісся та Поділля. Перед, під час та після другої світової війни левова частина поляків виїхала або примусово була вивезеною до Польщі — звідки на їх місце було так само примусово привезено місцевих українців… 

 

П’ятим за чисельністю етносом сто років тому в Україні були … НІМЦІ. Вони жили компактними колоніями (районами, селами) на Закарпатті та Галичині, на Буковині та Волині, на Поліссі, і навіть на північній Одещині та на півострові Крим. Зрозуміло, що практично всі вони зникли після другої світової війни… 

 

Шостим великим етносом (а тепер вони вже треті) були РУМУНИ (молдовани, волохи). Вони мешкали та мешкають у селах та містах на сході Закарпаття, на півдні Буковини та Вінничини , на Одещині, Херсонщині та Кропивниччині. Цікаво, що їх загальна кількість практично не змінювалась протягом усіх цих років. 

 

Практично не змінювалась також чисельність інших етносів на території сучасної України, таких як БОЛГАРИ (живуть головно на півдні Одещини та Запоріжжя), УГОРЦІ (мадяри, південь Закарпаття) та ГРЕКИ (елліни, південь Донеччини). 

 

UaSecondThirdNationality2001.jpg

 

Значно зросла кількість БІЛОРУСІВ на українських землях після другої світової війни — переселялись вони сюди, звичайно, не від хорошого життя. Чому так сталося — напевно в повоєнній Україні з’явилось багато робочих вакансій на відбудовах великих промислових об’єктів… 

 

Велика біда прийшла до КРИМСЬКИХ ТАТАР (кримців) у 1944 році — їх було оголошено “зрадниками”  та повністю протягом кількох діб вивезено з Криму до Середньої Азії (головно до Узбекистану). І лише після розпаду СРСР автохтонні мешканці півострова почали масово повертатись на свої землі. 

 

По трошки зростала чисельність інших тюркських етносів в Україні — ВОЛЗЬКИХ ТАТАР (Донеччина) та ГАГАУЗІВ (південь Одещини та Запорожчина). Та якщо перші мешкають головно в містах, то другі — майже всі живуть у селах.

 

Серед інших етносів слід зауважити різке зростання чисельності ВІРМЕНІВ та ЦИГАНІВ по всій Україні, а також появу зовсім нових (в категоріях сторіч) діаспор АЗЕРБАЙДЖАНЦІВ та ГРУЗИН — вони теж мешкають в-основому у містах.

 

Також у повоєнні роки на території України нізвідки “з’явилось” по десять тисяч казахів, мордвинів, узбеків та чувашів, які було навіть подвоїли (крім казахів) свою чисельність на наших землях до кінця 1980-х років, але з розпадом СРСР їх кількість відновила статус-кво – їх у 2001 знову було по десять тисяч.

 

Серед нових імігрантів найшвидше до 2001 року зростала діаспора … корейців — їх теж стало біля десяти тисяч. Лише по п’ять-шість тисяч на початку третього тисячоріччя залишилось в Україні латишів, литовців, словаків, чехів та стільки ж стало арабів. Останніх по-трохи наздоганяють також китайці та в’єтнамці.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles