logo

Monday, 31 October 2016 07:37

EMDRIVE — ДВИГУН, ЩО ПОРУШУЄ ЗАКОНИ ФІЗИКИ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 31.10.2016  

 

Нову версію «неможливого» двигуна EmDrive запатентував розробник Роджер Шойєр. Роботу агрегату неможливо пояснити с точки зору законів збереження енергії. Патент на цю конструкцію опубліковано на сайті Офісу інтелектуальної власності Великобританії. 

 

Як працює двигун EmDrive: 

 

Основа двигуна – магнетрон, який генерує мікрохвилі і резонатор для накопичення енергії їх коливань. Корпус двигуна лійкоподібний – за словами автора винаходу, така конструкція дозволяє перетворювати випромінення в тягу. Двигун забезпечує тягу на рівні мікроньютона (10-6 ньютона) або міліньютона (10-3 ньютона). Ясно, що в промислових цілях EmDrive поки що використати не вийде, однак він цікавий не цим. В процесі роботи агрегату не вдалося зафіксувати викиду фотонів чи інших часток, які б пояснили появу тяги і виконання закону збереження імпульсу. Один з перших варіантів двигуна тестували в NASA. Нова модифікація EmDrive включає в себе пару надпровідних пластин. Вони зменшують зміну частоти електромагнітної хвилі відносно спостерігача при ії розповсюдженні в порожнині двигуна і за рахунок цього збільшують тягу агрегату. 

 

Вічний двигун – Perpetuum Mobile – недосяжна інженерна мрія-приманка, на якій тренуються вже кілька століть солідні вчені, винахідники і дилетанти різних рівнів (перелічити лиш найталановитіші наближення до ідеалу конструкції зайняло б тисячносторінкову книгу), намагаючись винайти спосіб обійти закони збереження енергії. Повідомлень багато, а існуючих реально працюючих моделей немає, хоч був і холодний термояд Россі, гравіцапи, антигравітаційні прототипи, квантовий двигун Лєонова, активно проводяться конференції по холодній трансмутації ядер та створенню реакторів на іонній тязі. Це дуже добре що така кількість мізків залучена до мозкових штурмів проблеми, рано чи пізно знайдеться хтось з новим баченням і зробить цей стрибок, що завжди заміняв перехід кількості в якість. Бажано щоб це сталося до Марсу2024. Будьмо.

LeonovDrive 

 

 

Леонов стверджує,що проводилися успішні стендові випробування і отримані експериментальні характеристики. Для порівняння: сучасний ракетний двигун на 1 кВт потужності створює тягу в 1 Ньютон (0,1 кгс). Дослідний зразок квантового двигуна зразку 2014 року на 1 кВт потужності створює тягу в 5000 Ньютон (500 кгс) в імпульсі.

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles