logo

Sunday, 30 October 2016 08:33

ЧОМУ GOOGLE (ALPHABET) ОБІГНАВ APPLE

Доктор Немо, Radio Lemberg, 30.10.2016  

 

Alphabet Inc. (українською Алфавіт)— міжнародний конгломерат компаній, створений 2 жовтня 2015 року американськими програмістами і підприємцями Ларрі Пейджем та Сергієм Бріном, до якого увійша компанія Google та інші компанії, якими вони володіли безпосередньо або через Google. Після завершення реструктуризації всі акції Google були автоматично замінено на так саму кількість акцій Alphabet, які продовжують торгуватися на біржі Nasdaq як GOOGL і GOOG. Консолідована виручка компаній холдингу Alphabet, до якого входить Google, за підсумками третього кварталу 2016 року зросла на 20% у річному вираженні, до $22,45 млрд, і на 4% — в місячному Чистий прибуток теж виріс на 21% у річному вираженні — до $5,06 млрд (або $7,25 за акцію).  Зростання прибутку Alphabet насамперед пов’язане з високими продажами мобільної реклами. У третьому кварталі виручка від реклами Google збільшилася на 18,1%, до $19,82 млрд, що складає 89,1% від загального доходу підприємства. При цьому виручка Google від інших джерел доходів (які включають в себе хмарний бізнес компанії) зріс на 38,8%.

 

Які концепції дали драйв компанії, яка перегнала Apple (цікаво чи живий Стів Джобс справився б з викликами Маска та Пейджа?):

1. Бажання відділити традиційний бізнес від інновацій

 

«Перш за все, ми впевнені, що це дасть нам більше свободи і дозволить незалежно керувати не пов’язаними між собою напрямами» — говорять засновники Google. Новим генеральним директором Google в складі Alphabet стане Сундар Пічаї, він займеться розвитком основного бізнесу, основаного на традиційних продуктах і проектах Google. В їх число ввійде однойменний пошуковик, географічні карти, платформа Android, мобільні додатки, онлайн-реклама і YouTube — а  Брін і Пейдж зосередяться на пошуку інноваційних бізнесів, здатних змінити майбутнє.

Сергей Брин и Ларри ПейджСергій БРІН і Ларрі ПЕЙДЖ

 

Незвично, але в новій структурі інтернет-бізнес Google можна назвати консервативним, в той час як за інноваційну складову в структурі Alphabet відповідає компанія Nest, розробник рішень для розумного дому; Life Sciences, продуцент контактних лінз для хворих діабетом; дослідник продовженням життя Calico (українською звучить не дуже привабливо); виробник роботів та дронів Google X Lab, інженери якої придумали безпілотний автомобіль і окуляри доповненої реальності Google Glass, а також недавно створений Google підрозділ Sidewalk Labs, який створює інфраструктури для розумних міст.

 

2. Необхідність чітко слідкувати за прибутком і ефективно продавати неперспективні підрозділи

 

«Наша компанія непогано функціонує сьогодні, але ми можемо зробити її чистішою та зрозумілішою», — пояснив Пейдж в офіційній заяві. Прозоріша структура Alphabet покаже ринку, в що конкретно інвестує Google: наприклад, в проекти безпілотних автомобілів, високошвидкісного інтернету для розви́ваних країн чи в галузі розумної медицини.

 

Як зазначає Bloomberg, прозоріша структура означає, що компанії буде простіше купувати нові бізнеси чи навпаки, продавати активи. Стане прозорішим і розвиток нових проектів — чи досягають вони запланованих показників вчасно чи нескіненно вважаються перспективними.  

 

При продажу компаній це буде вже окремий бізнес зі своїм розкрученим брендом. Наприклад, ThinkPad і Lumia дозволили Lenovo і Microsoft відповідно відносно безболісно купити мобільні підрозділи IBM і Nokia. Покупці вже звикли до окремої торгової марки і не так гостро реагували на зміну продуцента.

 

3. Відповідати вимогам інвесторів з Wall Street

 

The New York Times пише про одну з причин створення Alphabet: структура компанії викликала все більше питань в експертів і трейдерів. Так сталося з General Electric: інвестори підштовхнули енергетичний гігант до рішення про виділення фінансового підрозділу в окрему структуру, оскільки вважали, що потерпіла за час економічної кризи 2008 року частина компанії тягне GE на дно.

 

Заява Бріна і Пейджа про створення Alphabet підняла акції Google на торгах після закриття біржі на п’ять відсотків. З четвертого кварталу 2015 року Alphabet замінила Google на біржах, акції старої компанії автоматично трансформовані в акції нової. Торги на Nasdaq холдинг продовжує під тікерами GOOGL и GOOG.

 

4. Залучати нові таланти та утримувати попередніх «зірок»

 

На думку авторів TechCrunch, в Alphabet паралельно розвиваються десятки окремих бізнесів, що дозволяє втримати талановитих інженерів і розробників. В ситуації, коли все більше інтернет-компаній на ринку створюють власні дослідні інститути, загострюючи конкуренцію за технологічних геніїв, рішення об’єднання виявилося правильним. Найяскравіший приклад — соціальна мережа Facebook з її лабораторіями по дослідженню штучного інтелекту і проектами запуску дронів.

 

Окрім того, у Alphabet є можливість відвернути відтік висококласних спеціалістів, пропонуючи їм соліднішу посаду та ширше коло обов’язків: адже краще бути CEO невеликої компанії всередині холдингу, аніж одним з головних інженерів всередині гігантського підрозділу. Процеси всередині Google можна порівняти з розвитком сюжету в популярному серіалі «Гра престолів».

 

5. Персональний топ-фактор

 

Продовжуючи тему талантів, варто звернути на фігуру генерального директора Сундара Пічаї. Довгий час він залишався в тіні Пейджа та Бріна. Однак сказати, що за останні роки темпи кар’єрного росту Пічаї приголомшують, значить не сказати нічого. З часу його приходу в компанію в 2004 році об’єм повноважень Пічаї ріс постійно. В вересні 2008 року він керував запуском браузера Chrome, а роком пізніше — однойменною «хмарною» платформою. В 2012 році він також взяв під крило додаток Google Apps.

Сундар Пичаи Сундар Пічаї (Pichai Sundararajan)

 

Ключовий поворот в кар’єрі Пічаї стався в 2013 році, коли з Google пішов Енді Рубін. В результаті в портфоліо керованих Пічаї проектів з’вився «лакомий кусник» — найпопулярніша в світі мобільна ОС Android. А вже наступного року Ларрі Пейдж фактично передав йому керівництво всіма ключовими інтернет-продуктами Google: пошуком, картами, дослідженнями, Google+, інфраструктурою, комерційними та рекламними інструментами. Зростання більш ніж заслужене — про це в один голос говорять і колеги Пічаї, і експерти ринку.

 

Однак в кар’єрному злеті індуса можна побачити й корисливі мотиви засновників Google. Відомо, що в активному пошуку талановитого гендиректора знаходяться багато компаній типу Twitter; Сундар Пічаї вважався претендентом на пост очільника Microsoft, де його випередив співвітчизник — Сатья Наделла. Не виключено, що Google вирішив високою посадою втримати талановитого топ-менеджера від розмов с хедхантерами, не змінюючи кола його повноважень.

 

Це не перший прецедент: загубивши Маріссу Майєр, Google, з допомогою посади гендиректора YouTube втримала в компанії Сьюзан Вожицькі. Така стратегія не рідкісна на хайтек-ринку в цілому — наприклад проект Apple Watch і підтримка аналогічного інтересу до компанії високою посадою Джоні Айва.

 

При цьому самі Брін та Пейдж тепер розв’язали собі руки для того, щоби займатися менш прибутковими, але більш цікавими інноваційними проектами (один Ілон Маск зі своїми мегапроектами та темпами впровадження створює загрози для усіх розслаблених відсутністю донедавна реальної конкуренції динозаврам. Гонка серйозна і ставки величезні. Це не Джобс, який раз на рік щось проголошував, тут потрібно щотижня моніторити простір навколо себе і далі. Але для користувачів це просто супер така технологічна революція).

 

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles