logo

Monday, 21 May 2018 10:39

ЧОРНА УКРАЇНА ТА ЗЕЛЕНА ЕВРОПА — ЧОМУ КЕРІВНИКИ «УКРЕНЕРГО» НЕ СПРИЯЮТЬ СПРАВЖНІЙ ЕНЕРГОНЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ ВІД МОСКОВІЇ ?

Editorial Board, Radio Lemberg, 21.05.2018 

 

ЗОВНІШНІЙ ПІАР 

 

18 травня 2018 в Києві в офісі НЕК «Укренерго» відбулось обговорення проекту «Плану розвитку системи передачі на 2019-2028 роки». Як бачимо зі звіту про це обговорення, головною модною та козирною темою наради було приєднання електроенергетичної системи України до европейської мережі ENTSO-E, і відповідно від’єднання нашої ОЕС від Московії. Зроблено висновок — в середині 2018 року (!) — що це є можливим, але для цього треба ще як мінімум ₴52 мільярди інвестицій до 2021 року — це аби ОЕС України почала працювати ізольовано від енергосистеми Московії, а скільки ще треба коштів аби об’єднатись з Европою — про це ні слова. 

 

Планом визначено, що протягом наступних десяти років в Україні треба збудувати ще 1100 км ліній електропередач напругою 750 кВ, а також 2600 км ЛЕП напругою 330 кВ (це окрім 1500 км ЛЕП 330 кВ, які треба реконструювати). Для довідки, наразі загальна довжина ЛЕП напругою 330 к В та вище становить 18300 км.

Також наведено величезний перелік підстанцій, які треба або збудувати або реконструювати протягом наступних десяти років — все це разом з витратами на ЛЕП тягне на ₴97 мільярдів видатків (це при середньорічних видатках протягом 2016 та 2017 років у розмірі … ₴1.8 млрд та ₴2 млрд відповідно). Тож про реальність втілення планів теперішнього керівництва НЕК «Укренерго» висновки зробіть самі.

СПРАВЖНІ ПРОБЛЕМИ


В той же час, постійно піарячись в соцмережах та медіа на модній темі інтеграції з Европою, топ-пройдисвіти цього стратегічного державного підприємства в галузі електроенергетики країни (яка за своїм значенням є набагато важливішою навіть від нафтової та газової промисловості країни разом узятих), займаються не те, що профанацією своєї професійної діяльності, вони ведуть справжню планову диверсійну роботу зі знищення цієї основної галузі економіки України зсередини.


Так, протягом останніх року-півтора, в рамках «оптимізації виробничого процесу та скорочення витрат» звільнено майже 3000 (зі загальної кількості 11000) досвідчених фахівців по всій Україні у регіональних представництвах цієї державної енергокомпанії. Якщо ви думаєте, що цим досягнуто економії хоча би для загального фонду оплати праці, то ви сильно помиляєтесь — адже одночасно роздуто центральний апарат компанії у Києві, практично кожен другий працівник якого має п’ятизначну (у гривнях) зарплату щомісяця. 

 

Але головна шкода не в цьому — справжня біда в тому, що в регіонах тепер просто нікому виконувати кваліфіковану роботу — якщо маєте знайомих в регіональних енергосистемах, то подзвоніть їм і розпитайте, що зараз діється на місцях — і спробуйте поговорити про це з ними без лайки. У підприємстві абсолютно відсутня прозора система мотивації та преміювання фахівців, а яким чином і за що офісним щурам у Києві нараховують  сотні тисяч гривень щомісячної зарплати — ніхто досі так і не знає.

Після повального скорочення фахівців на місцях практично повністю зруйновано систему субординації для виконання і поточних і аварійних завдань. Постійно змінюється розподіл обов’язків між апаратом управління в Києві та регіональними енергосистемами, фахівці енергосистем не розуміють, за що вони відповідальні.

 

Впадає в очі і просто захмарний рівень фінансування в проектах міжнародних банків, а також повна непрозорість міжнародних тендерів під керівництвом кишенькових «фахівців» теперішнього директора, на всіх стадіях — від підготовки до проведення. Приклад – проект балансуючого ринку та комерційного обліку, коли більшість відомих компаній публічно висловили свою незгоду з принципами підготовки технічного завдання. Як наслідок — протягування одного із учасників із найвищою ціною – $42 мільйонів та відверте ігнорування найдешевшого учасника з ціною $7 мільйонів.

 

Наступною кричущою проблемою є загрозлива відсталість SCADA— чинної системи диспетчеризації (а це найкритичніший процес в електроенергетиці, це її святая святих). Ця система вже не підтримується виробником та працює на старих серверах, які можуть відмовити в будь який момент і це може призвести до катастрофічних наслідків. Будь які пропозиції модернізації комплексу відкидаються керівництвом НЕК «Укренерго» з причини «дуже перспективного проекту SmartGrid», але який не може розпочатись вже декілька років (а в оптимістичному сценарії його створення займає мінімум три роки та рік на процедури). Усі неодноразові звернення до директора «Укренерго» з цього приводу залишились без належної уваги.

 

Крім того, керівництво НЕК «Укренерго» має дуже напружені відносини з керівництвом НКРЕКП та вкрай низький рівень інвестиційної програми. Через популістське зниження тарифу на передачу електроенергії високовольтними лініями електропередач на 30%, яке зекономило власникам квартир аж по півтори-дві гривні щомісяця (але відбилося стотисячними преміями самим собі любимим), повністю занедбано інвестиції в поновлення обладнання на місцях. Наприклад, взагалі відсутні цільові програми з модернізації автоматики підстанцій і, як наслідок, виникають ситуаційні проекти в рамках модернізації підстанцій на застарілих принципах та технологіях – що є дуже неефективним і спричиняє витрачання надмірних коштів.

 

Ще однією ознакою навмисного саботажу є стримування чинним керівником державного стратегічного підприємства вже розроблених концепцій переходу на цифровий зв'язок та новітні протоколи обміну автоматики і відмова від застарілих мідних каналів зв’язку. Власна мережа не розвивається, а будівництво оптоволоконних ліній зв’язку взагалі заморожено на весь 2018 рік. Також навмисно зупинено усі процедури щодо побудови системи багаторівневого резервування критичних інформаційних даних та ресурсів, які, наприклад, зазнали шкоди під час їхнього ураження вірусом «Petya».  

 

ДЛЯ КОГО СТАРАЄМОСЬ? 

 

nek struktura ee


При аналізі планованої до 2028 року структури виробництва електроенергії (є в презентаційних матеріалах на сайті), ми також звернули увагу на просто нікчемну частку сонячної електроенергетики в Україні. В той час, як в усьому світі, а в США, Китаї та Індії вона росте як на дріжджах, через восьмиразове падіння цін на необхідне обладнання (сонячні панелі, фотоелементи, інвертори, тощо) протягом останніх десяти років, зараз відбувається просто бум сонячних електростанцій (з рекордною потужністю навіть 1500 МВт на одній СЕС), в Україні прогнозується, що через десять років її частка сягне аж … 1,5% (а вітрова енергетика дасть аж … 2,5% від загального виробництва). Це тоді, коли навіть північно-европейські країни та Німеччина далеко переступлять за 50%-ну частку СЕС та ВЕС у своїй енергетиці, ми будемо й далі рекордно спалювати вугілля та газ на теплових електростанціях? Цікаво, що доля виробництва електроенергії на атомних електростанціях теж має знизитись (при тому, що вона дешевша ніж теплова, навіть якщо купувати ядерне паливо в американської Westinghouse). То що, все робиться для процвітання Ахметова? Чи ще когось, з ворожого Залісся? 

 

Що це невипадково, а навмисний тренд, говорить і той факт, що коли пан Ковальчук (це неймовірно, але він досі виконує обов’язки директора НЕК «Укренерго» — попри всі мислимі та немислимі процедурні, адміністративні та фінансові порушення) виступав цього місяця на обговоренні проблемних питань стосовно впровадження відновлювальних джерел енергії, то він наголосив, що об’єм їхньої потужності має бути обмежено, та що для приєднання нових сонячних і вітрових електростанцій потрібно паралельно будувати … маневрові ТЕС, причому на газі. Можливо, хтось подумає що це є свідченням лише професійної некомпетентності керівника НЕКу, але ми впевнені, що тут собаку закопано за “поребриком” — надто однозначною є уся “діяльність” цього “професіонала” — і до, і після Революції Гідності.

 

P.S. Частка відновлювальних джерел електроенергії (річки, вітер, біомаса, сонце, геотермальна, припливи) в загальній генерації електроенергії провідних країн світу (станом на 2015 рік). Як бачимо, Україна тут практично на передостанньому місці в Европі (та й у кінці світу теж)...

e1234

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles