logo

Wednesday, 06 March 2019 22:11

БРЕКЗИТ – ЦЕ УРОК ДЛЯ ВСІХ НАС: НАСТАВ ЧАС ДЛЯ ОНОВЛЕННЯ ЕВРОПИ

Еммануель Макрон, президент Франції, 04.03.2019 

 

Ми не можемо дозволити націоналістам використати невдоволення громадськості. Я хочу амбіційний проект, який дозволить людям насправді повернути собі контроль. 

 

Громадяни Европи, якщо я насмілююсь прямо звертатися до вас, то це не лише в ім'я історії та тих цінностей, які нас об'єднують, але й тому, що в нас мало часу. За кілька тижнів европейські вибори стануть вирішальними для майбутнього нашого континенту.

 

ПАСТКА БРЕКЗИТУ 

 

Ще ніколи з часів Другої світової війни Европа [як політичний проект — прим. RL] не була такою важливою. І ніколи Европа не була в такій небезпеці. Йдеться про Брекзит. Він символізує кризу Европи, якій не вдалося відповісти на потребу своїх громадян у захисті від головних шоків сучасного світу. Він також символізує европейську пастку. Пасткою є не членство в Евросоюзі, а брехня й безвідповідальність, які його можуть знищити. Хто розповів британському народу правду про їхнє пост-брекзитівське майбутнє? Хто розповів їм про втрату доступу до ринку ЕС? Хто згадав за загрози миру в Ірландії через відновлення кордону? Відступ до націоналізму – це шлях в нікуди, це відмова без альтернативи. І це саме та пастка, яка загрожує всій Европі: крикуни невдоволення, підтримані фейковими новинами, які обіцяють будь-що і все. 

 

Мусимо бути непохитними та свідомими перед цими маніпуляціями і насамперед говорити про те, чим є Европа. Вона є історичним успіхом: примирення й об'єднання зруйнованого континенту – це безпрецедентний проект миру, процвітання та свободи. Ніколи не забуваймо про це. І цей проект далі захищає нас сьогодні. Яка країна має змогу діяти самотужки перед загрозою агресивних стратегій найсильніших держав світу? Хто може самговорити про свій суверенітет, перед загрозою цифрових гігантів? Як ми долатимо кризи фінансового капіталізму без евро, яке є силою всього ЕС? Европа – це також ті тисячі проектів, які щодня змінюють обличчя наших регіонів: відбудовані школи, прокладені дороги, довгоочікуваний швидкісний інтернет. Ця боротьба є щоденним нашим зобов’язанням, бо Европа, як і мир, ніколи не дається задарма. Я невтомно дотримуюсь цього від імені Франції — аби вести Европу вперед і захистити цю модель. Ми показали, що речі, про які нам казали, є недосяжними, а створення европейської оборони та захист соціальних прав стали можливими. 

 

ПАСТКА СТАГНАЦІЇ 

 

Проте ми маємо робити більше й швидше бо є нова пастка — пастка статусу-кво і відречення. Перед загрозою головних криз у світі, громадяни часто питають: «Де ділася Европа? Що робить Европа?». Для них вона стала бездушним ринком.

 

Однак Европа є не лише економічним ринком. Це проект. Ринок є корисним, але він не має відволікати від потреби кордонів для захисту об’єднавчих цінностей. Націоналісти є збитими з пантелику, коли стверджують, що покидати ЕС означає захищати нашу ідентичність. Бо саме Европейська цивілізація об'єднує, захищає нас і робить вільними. Але ті, які нічого б не міняли є теж збитими з пантелику, бо вони заперечують той страх, який відчувають наші люди, та закривають очі на сумніви, які підривають нашу демократію. Ми перебуваємо у вирішальному моменті для нашого континенту, моменті, коли нам разом треба політично й культурно заново винайти форму нашої цивілізації у світі, що змінюється. Зараз настав час европейського ренесансу. Отже, відмовляючись від спокуси ізолюватись й відокремитись, я пропоную перебудову одночасно на трьох засадах: свободі, захисті й прогресі.

 

ЗАХИСТ НАШОЇ СВОБОДИ

 

Европейська модель базується на свободі: свободі людей, плюралізмі думок й творчості. Нашою першою свободою є демократична свобода: свобода обирати лідерів, коли іноземні держави прагнуть вплинути на наші голоси на кожних виборах. Пропоную заснувати Европейську Агенцію Захисту Демократії для надання кожній державі ЕС европейських експертів аби захистити їхні виборчі процеси від кібератак та маніпуляцій. У цьому ж дусі незалежності нам слід заборонити фінансування європейських політичних партій іноземними державами. Нам слід встановити правила, які б не дозволяли підбурювати до ненависті й насилля з інтернету, бо повага до особистості є основою нашої цивілізації та нашої гідності.

 

ЗАХИСТ НАШОГО КОНТИНЕНТУ

 

Заснований на внутрішньому примиренні, Евросоюз забуває реалії світу. Ще жодна спільнота не змогла створити відчуття приналежності якщо вона не захистила територіальні межі. Кордон є свободою в безпеці. Тому ми маємо переосмислити Шенґенську зону: всі, хто хоче бути частиною цієї угоди, мають відповідати зобов’язанням відповідальності (суворий прикордонний контроль) та солідарності (одна політика надання притулку з загальними правилами прийняття та відмови).

 

Ми потребуватимемо спільної прикордонної служби й европейського офісу прийому біженців, суворо контролювати зобов'язання та европейську солідарність, до якої докладатиметься кожна країна під керівництвом Европейської Ради Внутрішньої Безпеки. Щодо міграції, то я вірю у Европу, яка захищає і свої цінності, і свої кордони.

 

Такі ж стандарти повинні стосуватися й оборони. За останні два роки було досягнуто вагомого прогресу, проте нам потрібно визачити чіткий шлях. Договір про оборону та безпеку повинен визначити наші фундаментальні зобов'язання в асоціації з НАТО та нашими европейськими союзниками: збільшення витрат на оборону, справжнє оперативне положення про взаємну оборону, та Европейська Рада Безпеки, до якої входитиме і Велика Британія, для підготовки наших колективних рішень.

 

Наші кордони також повинні гарантувати чесну конкуренцію. Яка країна в світі буде продовжувати торгувати з тими, хто не дотримується жодного свого правила? Ми не можемо мовчки страждати. Нам треба реформувати нашу конкурентну політику і змінити торгівельну політику, покарати або заборонити бізнеси, які підривають наші стратегічні інтереси та фундаментальні цінності, такі як екологічні стандарти, захист даних і чесна сплата податків; треба затвердити европейські преференції у стратегічних галузях та наших державних закупівлях, як це роблять наші американські та китайські конкуренти.

 

ВІДНОВЛЕННЯ ДУХУ ПРОГРЕСУ

 

Европа не є другорядною силою. Европа в цілому є авангардом: вона завжди визначала стандарти прогресу. В цьому питанні Европа має рухати вперед скоріше проект зближення, а не конкуренції. Европа, де було створено соціальну безпеку, має представити соціальний щит для всіх працівників, гарантувати однакову зарплату за однакову роботу та мінімальну заробітну плату в ЕС для кожної країни, яку б колективно обговорювали щорік.

 

Вертатися у правильне русло означає також ініціювати розгляд екологічної проблеми. Чи зможемо ми дивитися в очі нашим дітям, якщо не сплатимо наш «кліматичний» борг? ЕС має поставити собі завдання: нульові викиди вуглецю у 2050 році та вдвічі менше пестицидів у 2025. Европа має узгодити свою політику відповідно з такими заходами, як Европейський Кліматичний Банк для фінансування екологічного переходу, Европейський Орган Безпеки Харчів для покращення контролю за харчами, Европа має протидіяти загрозі лобіювання та забезпечити незалежну наукову оцінку речовин, небезпечних для довкілля та здоров'я. Саме цей імператив має керувати всіма нашими діями — від Центрального Банку до Еврокомісії, від Европейського Бюджету до Інвестиційного плану для Европи, — для всіх наших установ питання клімату має бути їхнім обов’язком.

 

Прогрес та свобода можуть існувати лише завдяки одному: Европі потрібно думати наперед про створення робочих місць. Ось чому треба не лише регулювати цифрових гігантів, встановлюючи европейський контроль над головними цифровими гігантами (оперативне покарання за нечесну конкуренцію, прозорі алгоритми, тощо), але також треба фінансувати іновації, надаючи новій Европейській Іноваційній Раді бюджет, рівноцінний тому, який мають США, аби бути на чолі нових технологічних проривів, таких як штучний інтелект.

 

Европа, яка орієнтується на весь світ, має поглянути на Африку, з якою ми повинні укласти угоду на майбутнє, амбіційно підтримуючи розвиток Африки шляхом інвестицій, академічних партнерств і освіти для дівчат.

 

КОНФЕРЕНЦІЯ ДЛЯ ЕВРОПИ 

 

Свобода, захист та прогрес — ми маємо перебудувати Европу на цих стовпах. Ми не можемо дозволити націоналістам, які не мають жодних рішень, використати гнів громадськості. Ми не можемо сліпо йти до ослабленої Европи. Ми не можемо залишатися в рутині звичних справ та приймати бажане за дійсне. Европейський гуманізм вимагає дій. І всюди люди прагнуть стати частиною цих змін. Тож до кінця року давайте організуємо разом з представниками европейських інституцій та країн-членів ЕС Конференцію для Европи, аби там запропонувати всі зміни, яких потребує наш політичний проект, і де можна буде навіть внести зміни в договори Евросоюзу. Ця конференція має передбачати співпрацю з громадськими колегіями, а також науковцями, представниками бізнесу та працівників, а також співпрацю з релігійними й духовними лідерами. Ця Конференція визначить дорожню мапу для ЕС, який трансформує ці ключові пріоритети у конкретні дії. Незгоди виникатимуть. Проте що краще — Европа, яка не змінюється, чи Европа, яка розвивається (деколи з різною швидкістю) і яка є відкритою для всіх? В такій Европі люди справді повернуть собі контроль над своїм майбутнім.

 

В такій Европі, я є впевненим, Велика Британія знайде своє справжнє місце. Тупик Брекзиту є уроком для всіх нас. Нам треба уникнути цієї пастки і зробити так, аби травневі вибори і наш проект дійсно мали значення. Ви самі маєте вирішити, чи Европа та цінності прогресу, які вона втілює, мають бути чимось більшим ніж просто епізод в історії. Це вибір, який я пропоную вам — разом ми намітимо шлях до европейського оновлення. 

 

Переклад з англійської — Петро Козак

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles