logo

Thursday, 24 May 2018 22:16

БОРИС ДЖОНСОН ПРИЄДНУЄТЬСЯ ДО США У КРИТИЦІ МОСКОВІЇ ЗА ГАЗОГІН ДО НІМЕЧЧИНИ

Patrick Wintour, The Guardian, 22.05.2018

 

Міністр закордонних справ каже, що Північний потік 2 може зробити Европу залежною від «злочинної» Московії.

 

Міністр закордонних справ Великої Британії, Борис Джонсон, разом із США засуджує «суперечливі» плани Німеччини продовжувати будівництво газогону Nord Stream 2 з Московії до Німеччини, стверджуючи, що це може зробити европейських споживачів енергії надто залежними від «злочинної московської держави». 

 

Гігантський газогін, і умови, на яких відбувається будівництво, стали лакмусовим папірцем цілої дискусії на тему, як Европа може досягти ділових відносин з Московією і в той же час захистити демократичні цінності і свободи від московської загрози? 

 

У листі, наданому пропольським британським парламентарям, Джонсон сказав, що цілком правильно висвітлювати «розбрат навколо цього газогону в Европі», додавши, що «Евроатлантична єдність залишається наймогутнішим знаряддям у протистоянні згубній московитській активності». 

 

Він також додав, що енергетична безпека повинна регулюватися зменшенням здатності будь-якого окремого постачальника зловживати монопольним контролем. Джонсон наполягає на тому, що ЕС цілком правильно закликає до внесення поправок до своїх директив, аби впевнитися, що існують певні правила гри на цьому полі газових посередників — це та зміна, яка вимагала б від Німеччини дозволити використовувати у газогонах немосковський газ. 

 

Хоча у своєму листі Джонсон і не закликає прямо закрити газогін, він же каже, що Велика Британія непохитно підтримує Україну в цій проблемі. Саме Україна була найактивнішою в опозиції до Nord Stream 2, бо Московія планує «обійти» теперішній газогін крізь Україну, який дає Києву так йому потрібний щорічний прибуток розміром 2% від ВВП України.

 

Газогін Nord Stream 2 (завдовжки 1200 км та вартістю $11,7 мільярдів) планують завершити у 2019 році. Він проходитиме крізь Балтійське море до Німеччини. Nord Stream 2 дублюватиме вже наявний газогін Nord Stream 1, подвоюючи щорічну потужність газогону до 110 мільярдів кубометрів. Німеччина стверджує, що газогін потрібен для заповнення «енергетичних провалів», які залишилися після відмови від атомних станцій, та прогнозованого зниження поставок з Норвегії та Нідерландів, оскільки їхні резерви зменшуються.

 

Останніми тижнями Німеччина відчула на собі активний тиск з боку США закрити газогін, що змушувало Анґелу Меркель встати в оборону та заявити, що будівництво газогону є суто комерційним рішенням без жодних політичних наслідків. Ця тема стає домінантною у великих двосторонніх дискусіях в Европі, включно зі самітом минулої п'ятниці в Сочі між канцлером Німеччини та Владіміром Путіном. Меркель спонукала президента Московії гарантувати використання українського газопроводу, паралельно з Nord Stream 2, на той він сказав, що таке може трапитися лише, якщо це економічно виправдано.

 

Американський тиск частково зумовлено справжнім занепокоєнням з приводу позиції Московії щодо енергетичних потреб Евросоюзу, однак Німеччина розглядає дії США як комерційне втручання, яке важливе для зацікавлених сторін, і спрямоване на збільшення продажу зрідженого газу на европейський ринок.

 

Велика Британія, зайнята Brexit, до сьогодні намагалася триматися осторонь теми Nord Stream, хоча її найближчі природні союзники у Европі (а це Естонія, Латвія, Литва, Польща, Угорщина і Україна) жорстко опонують газогонові на чинних засадах.

 

Джонсон теж має остерігатися, що опозиційність деяких торі щодо газогону походять від евроскептичних парламентарів, які бояться німецького впливу всередині Европи. Коментатори у московитських газетах (таких як «Правда») цього тижня впевнено заявили, що енергетичні потреби Великої Британії стануть тим ковадлом, на якому британська опозиція до Московії і зруйнується. Також «Правда» заявила, що залежна від і так небезкінечних запасів зрідженого газу норвежців та ніделандців Велика Британія буде змушеною перейти на московський газ і "просити від Московії вибачення".

 

Серед евроскептиків присутні також побоювання, що Міністерство закордонних справ затягувало осуд Nord Stream через те, що уряд Великої Британії не хоче відштовхувати Німеччину у таку «делікатну час» дискусій стосовно Brexit. Даніель Кавчинський (Daniel Kawczynski), голова всепартійної парламентської групи в Польщі, сказав: «Цей лист не такий уже і відвертий, яким міг би бути, а в якомусь сенсі навіть замаскований. Але важливо, що цей лист визнає наслідки будівництва газогону, які виходять далеко за власні економічні інтереси Німеччини.»

 

Останні дозволи Німеччини на будівництво газогоні, яким опонувала Еврокомісія, було надано ще минулого місяця, за іронією лише кількома днями після того, як Берлін символічно вигнав чотирьох московитських дипломатів у знак протесту через дії Москви стсовно отруєння колишнього агента Сєргєя Скріпаля та його доньки, Юлії.

 

Але новий газогін не є завершеною справою, через все більший спротив йому в усій Европі, включно й серед европаралментарів. США додали новий елемент до дискусії, коли заступник помічника державного секретаря з питань енергетичної дипломатії, Сандра Одкірк (Sandra Oudkirk) заявила про певні побоювання США, що цей газогін дозволить Москві розмістити нову технологію прослуховування та моніторингу в Балтійському морі.

 

Також вона додала, що Конґрес надав президенту США нові повноваження для запровадження санкцій проти цілої низки московських проектів газогонів. 

 

Німеччина шукає способу, аби якось втримати Київ у якості постачальника, вірячи, що саме це зможе нормалізувати відносини між Україною, Московією та Німеччиною. Заперечення Евросоюзу буде переступлено.

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles