logo

Tuesday, 01 May 2018 14:17

44 ПИТАННЯ СПЕЦПРОКУРОРА МЮЛЛЕРА ДО ПРЕЗИДЕНТА ТРАМПА

Matt Apuzzo & Michael Schmidt, The New York Times, 30.04.2018 

Ці питання показують пристальну увагу спецпрокурора стосовно перешкоджанню слідству та стосуються низки несподіваних тем.

 

Нещодавно спецпрокурор Роберт С. Мюллер ІІІ передав юристам президента Трампа список питань, які він хоче запитати його в інтерв’ю. Наша газета отримала цей список, ось питання та наші коментарі до них. Питання поділено на чотири категорії, відповідно до їх тематики (Флінн, Комі, Сешнс, Московія). Передаємо їх максимально дослівно, з деякими скороченнями.

 

ПРО МАЙКЛА ФЛІННА, КОЛИШНЬОГО РАДНИКА З НАЦБЕЗПЕКИ 

 

1 Що Ви знаєте про телефонні дзвінки пана Флінна (Michael Flynn) з московським послом, Сєрґєєм Кісляком, наприкінці грудня 2016 року?
 
Ці питання стосуються того, чи намагався пан Трамп чинити перепони слідству аби захистити пана Флінна від судового переслідування. Його телефонні дзвінки є серцевиною цього допиту. Під час дзвінків, пан Флінн закликав Московію не перебільшувати значення санкцій щойно оголошених адміністрацією Обами. Але помічники пана Трампа публічно заперечили, що санкції обговорювалися, і пан Флінн теж це заперечив, коли його питало ФБР. Пан Мюллер хоче знати чи діяв пан Флінн за вказівкою пана Трампа. Прокурори вже напевно знають відповідь: пана Флінна визнано винним у брехні і він вже співпрацює зі слідством. 

 

2 Якою була Ваша реакція на повідомлення в новинах 12.01.2017 та 8-9.02.2017?

У січні пан David Ignatius, дописувач газети The Washington Post, повідомив про дзвінки пана Флінна з паном Кісляком. Пан Іґнатіус запитав, чи ці розмови порушують закон, який забороняє приватним особам пробувати підривати американську політику. У лютому ця ж газета розповіла про справжній зміст розмов пана Флінна з паном Кісляком. 

 

Пан Мюллер, серед іншого, хоче знати чи Трамп побоювався, що його радник з нацбезпеки порушив закон, і потім намагався захистити його від наслідків.

 

3 Що Ви знаєте про зустрічі пані Саллі Єйтс (Sally Yates) стосовно пана Флінна?

 

Пані Єйтс, виконувач обов’язків генпрокурора у перші тижні адміністрації Трампа, двічі попередила Білий Дім, що пан Флінн бреше, і що ця брехня зробила його вразливим до московського шантажу. Ніхто у Білому Домі ніколи не казав, що саме пан Трамп знає про ці попередження.

 

4 Як було ухвалено рішення звільнити пана Флінна 13.02.2017? 

 

Через вісімнадцять днів після попередження панею Єйтс, пана Флінна попросили піти у відставку. Білий Дім сказав, що пан Трамп втратив довіру до пана Флінна, бо той брехав. Але Білий Дім ніколи повністю не пояснив чому чиновники так довго з цим тягнули, вже знаючи про брехню.

 

5 Після відставки, які зусилля Ви зробили аби донести до пана Флінна інформацію про можливий пошук ним імунітету чи можливе помилування? 

 

Газета TheTimes нещодавно розповіла, що коли пан Флінн почав роздумувати про співпрацю з ФБР, юристи пана Трампа підкинули ідею про помилування. Пан Мюллер хоче знати чому.

 

ПРО ДЖЕЙМСА КОМІ, КОЛИШНЬОГО ДИРЕКТОРА ФБР

 

6 Якою була Ваша думка про пана Комі під час переходу влади від попередньої адміністрації?

 

Питання про те, чи пан Трамп звільнив минулого року пана Комі аби прикрити пана Флінна, чи ще когось, від переслідування. Пан Трамп це заперечує, і каже що він звільнив пана Комі через його невдале розслідування силами ФБР стосовно використання панею Гілларі Клінтон приватного поштового сервера. 

 

Це питання є важливим, бо якби пан Трамп справді був засмученим розслідуванням щодо Клінтон, він би ще раніше виказав неприязнь до пана Комі.

 

7 Що Ви думаєте про брифінг пана Комі 06.01.2017 стосовно розслідувань про втручання Московії в американські вибори?

 

На брифінгу було повідомлено, що американські спецслужби дійшли висновку, що московські оперативники втрутились у ці вибори, шкодячи пані Клінтон та просуваючи пана Трампа. Пан Трамп постійно виказує сумнів щодо цих висновків і каже, що він вірить президенту Московії, Владіміру Путіну, який заперечує будь яке втручання.

 

8 Якою була Ваша реакція на інші повідомлення пана Комі під час того брифінгу?

 

Це питання стосується документів, написаних колишнім британським шпигуном, Крістофером Стілом (Christopher Steele), про те, що Московія зібрала компромат на пана Трампа. Ці документи, відомі як Досьє Стіла, також стверджують, що кампанія Трампа мала зв'язки з урядом Московії. Пан Комі приватно розповів пану Трампові про ці документи. 

 

9 Що мала на меті Ваша вечеря з паном Комі 27.01.2017, і про що там йшла мова?

Кілька тижнів після брифінгу пана Комі запросили до Білого дому на приватну вечерю. Записи пана Комі свідчать, що пан Трамп був стурбованим тим досьє Стіла і сказав, що він потребує лояльності від директора ФБР. Це питання стосується справжньої мотивації пана Трампа щодо звільнення Комі: його звільнили бо він не був лояльним і він не закрив би розслідування ФБР?

 

10 Що мала на меті Ваша вечеря з паном Комі 14.02.2017, і про що там йшла мова?

 

Це ключовий момент. Пан Комі заприсягнув, що президент сказав йому «Сподіваюсь Ви знаєте як спустити все це на гальмах, і відпустити Флінна». Пан Трамп це заперечує.

 

11 Що Ви знали про розслідування ФБР стосовно пана Флінна та Московії напередодні показів пана Комі в Палаті Представників 20.03.2017?

 

Покази пана Комі публічно підтвердили, що ФБР [з липня 2016] розслідує членів кампанії Трампа стосовно можливої координації з Московією. Пан Мюллер хоче знати, яку роль відіграли ці покази у звільненні пана Комі.

 

12 Якою була Ваша реакція на покази 20.03.2017? Опишіть свої контакти з працівниками розвідки.

 

Як повідомило видання The Post, згодом пан Трамп попросив топ-працівника розвідки США, Даніела Коутса (Daniel Coats), натиснути на пана Комі аби припинити його розслідування. Пан Мюллер хоче запитати пана Трампа про його контакти з паном Коутсом, а також тодішнім директором ЦРУ, Майком Помпео, та з директором АНБ, Майклом Роджерсом. Ці розмови могли вдобразити все більше розчарування пана Трампа у панові Комі — не через справу клінтон, а через його відмову закрити розслідування щодо Московії. 

 

13 Що Ви думали і зробили у відповідь на новину, що спецпрокурор мав розмови з панами Роджерсом, Помпео та Коутсом?

 

Незрозуміло, чи пан Мюллер знає щось особливе про реакцію пана Трампа на ці інтерв’ю, але питання свідчить про те, що пан Мюллер є гостро зацікавленим, як пан Трамп реагував на кожден крок його розслідування.

 

14 Що мали на меті Ваші дзвінки панові Комі 30.03.2017 та 11.04.2017?

 

Пан Комі сказав, що пан Трамп дзвонив йому двічі і просив його публічно повідомити, що він не перебуває під розслідуванням ФБР. Під час другого дзвінка, за словами пана Комі, президент сказав «Я був дуже лояльним до Вас, дуже лояльним. Ми ж домовились, ви знаєте».

 

15 Що мала на меті Ваша заява до журналістки Марії Бартіморо (Maria Bartimoro) від 11.04.2017?

 

В той час як Білий Дім офіційно повідомив, що пана Комі було звільнено через порушення ним правил міністерства юстиції (Justice Department) та обговорення розслідування справи Клінтон, пан Трамп не виказав такого сумніву в інтерв'ю з пані Біртіморо з Fox Business Network. «Директор Комі був добрим, дуже добрим до Гілларі Клінтон, скажу я Вам. Якби не був, вона б напевно вже була під слідством», сказав Трамп.

 

16 Що Ви думали та зробили після показів пана Комі 03.05.2017 у Сенаті? 

 

На цих слуханнях у Сенаті пан Комі детально описав свій внесок у розслідування пані Клінтон. Невдовзі пана Комі й звільнили. Пан Мюллер хоче знати чому пан Трамп тоді закипів.

 

17 Стосовно рішення звільнити пана Комі: коли його було ухвалено? Чому? Хто на це вплинув?

 

Через кілька місяців пан Мюллер прсить Білий Дім підтвердити їхню версію, і чи публічне повідомлення було точним. Він зможе порівняти відповіді пана трампа з тими що він почув раніше.

 

18 Що Ви мали на увазі, коли 10.05.2017 Ви скзали московським дипломатам , що звільнення пана Комі зняло напругу?

 

Наступного дня після звільнення Комі, пан Трамп зустрівся в Овальному Кабінеті з представниками Московії (Лавровим і Кісляком). Тоді, як вказала газета The Times, пан Трамп натякнув, що він звільнив пана Комі через напругу з розслідуванням щодо Московії. «Я щойно звільнив голову ФБР. Він збожеволів, займався нісенітницями. Я відчував велику напругу через Московію. Тепер її немає», сказав пан Трамп.

 

19 Що Ви мали на увазі у Вашому інтерв'ю з Лестером Голтом (Lester Holt) про пана Комі та Московію?

 

Невдовзі після звільнення пана Комі, 11.05.2017 пан Трамп сам спростував свій аргумент коли він розповів коресондентові NBC News, що він думав про розслідування щодо Московії, коли звільняв пана Комі. «Я збирався звільнити Комі знаючи, що це не кращий час для цього. Насправді, щойно я вирішив це зробити, я сказав собі — знаєш, ця справа з Московією і Трампом в усіх на вустах. Це така подяка від демократів, що вони програли вибори, які вони думали що виграють».

 

20 Що мав на меті Ваш твіт від 12.05.2017? 

 

Після повідомлення TheTimesпро приватну вечерю з паном Комі, пан Трамп відгукнувся у Твіттері: «Джеймсові Комі краще сподіватися, що не існує “записів” наших розмов, перед тим як він почне зливати їх у пресу».

 

Пан Комі залишився незворушним. «Боже, я надіюсь що записи є», відповів він. Білий Дім відразу відповів що ні, немає жодних записів.

 

21 Що Ви думали про покази пана Комі у Сенаті 08.06.2017 стосовно пана Флінна, і що Ви зробили згодом?

 

Після звільнення, пан Комі засвідчив про його розмови з паном Трампом і описав їх як заповнених розслідуванням ФБР щодо Московії. Після цих слухань пан Трамп назвав його брехуном.

 

22 Що мали на меті Ваші заяви у вересні й жовтні 2017 року, включно з твітами, стосовно розслідування пана Комі?

 

Сара Сандерс (Sara Huckabee Sanders), прес-секретар Білого Дому, сказала, що пан Комі брехав Конґресові та натякнула, що міністерство юстиції може цим зайнятись. Пан Трамп відразу твітнув натякаючи що треба би зайнятися і розслідуванням пані Клінтон. Такі коментарі підсилили підозри, що пан Трамп розглядає міністерство юстиції як свій меч у боротьбі з політичними суперниками. Ось його твіт: «…людей не допитували, включно з самою Клінтон. Комі заприсягнув, що він цього не робив. То що? Де міністерство юстиції?»

23 В чому причина Вашої постійної критики пана Комі та його колишнього заступника, Андрю МакКейба (Andrew G. McCabe)? 

 

Пан Комі та пан МакКейб є улюбленими мішенями пана Трампа. Пан МакКейб є пожиттєвим республіканцем, але пан Трамп критикує його як лояліста Клінтон, бо його жінка, демократка, провалила вибори у Вірджінії і отримувала допомогу від союзника Клінтон. Це питання натякає, що пан Мюллер хоче знати, чи ця критика паном Трампом є пробою зашкодити ФБР поки воно розслідує прибічників президента.

 

ПРО ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА ДЖЕФФА СЕШНСА 

 

24 Що Ви думали та зробили через самовідвід пана Сешнса? 

 

Пан Трамп критикує самовідвід пана Сешнса від розслідування стосовно Московії. The Times повідомила, що пан Трамп принизив його на зустрічі в Овальному Кабінеті і звинуватив його у нелояльності. Пан Сешнс відразу повідомив про свою відставку, але пан Трамп її не прийняв. У наступних двох питаннях Мюллер хоче знати чи пан Трамп розглядає примус чиновників до законопорушень як запобіжник.

25 Яких зусиль Ви доклали аби змусити його передумати?

 

TheTimesповідомила, що пан Трамп сказав свому раднику з Білого Дому, Дональду МакҐану (Donald F. McGahn II), відмовити пана Сешнса від його самовідводу. Панові МакҐанові це не вдалося, і пан Трамп зірвався, сказавши, що йому потрібен генпрокурор, який захищав би його. 

 

26 Чи говорили Ви про те, що пан Сешнс має Вас захищати, згадуючи колишніх генеральних прокурорів?

 

Пан Трамп ревно говорив про колишніх генеральних прокурорів, і казав що вони були лояльними до своїх президентів. Він вказав на Роберта Кеннеді (Robert F. Kennedy) та Еріка Голдера (Eric H. Holder Jr.) як приклад. «Голдер захищав президента. І я поважаю його за це», сказав Трамп в інтерв’ю Times у грудні.

 

27 Що Ви думали і зробили у відповідь на новину про призначення спеціалного прокурора?

 

Цікаво, що саме призначення пана Мюллера стало частиною його розслідування. Пан Трамп постійно обзиває це розслідування “полюванням на відьом”. Пан критикує це призначення після самовідводу пана Сешнса.

 

28 Чому Ви відклали розгляд відставки пана Сешнса аж до 31.05.2017, і з ким Ви про це говорили?

 

Пан Трамп відмовив панові Сешнму у відставці після того як його помічники довели йому, що це лише створить більше проблем. Деталі цих розмов є невідомими, але радники пана Трампа вже передали пану Мюллеру свої записи тих розмов.

 

29 Про що ви дискутували з Рейнсом Прібасом (Reince Priebus) у липні 2017 року стосовно відставки Сешнса? З ким Ви про це говорили?

 

Пан Прібас, який був начальником штабу пана Трампа, сказав, що він вискочив з Білого Дому услід за паном Сешнсом і вмовляв його не подавати у відставку. Пан Мюллер вже допитував пана Прібуса і зможе порівняти його відповіді з відповідями пана Трампа.

30 Які у Вас були дискусії щодо завершення діяльності спецпрокурора і що Ви зробили коли про це стало відомо у січні 2018 року?

 

Знову розслідування пана Мюллера перетинається з ним самим. TheTimesповідомила, що у червні 2017 пан Трамп наказав панові МакҐану звільнити пана Мюллера. Пан МакҐан відмовився. Хоча про цю спробу пана Мюллера повідомили власні радники пана трампа, саам Трамп це заперечив: «Фейкова новина. Типова фейкова історія від New York Times», сказав він.

 

31 Що мала на меті Ваша критика пана Сешнса у липні 2017 року?

 

Пан Трамп видав серію нападів на пана Сешнса у липні. Ось один із його твітів: «Генеральний прокурор Джефф Сешнс зайняв ДУЖЕ слабку позицію стсовно злочинів Гілларі Клінтон (мова про електронну пошту та сервер демократів) та щурів у розвідці».

 

ПРО КООРДИНАЦІЮ КАМПАНІЇ З МОСКОВІЄЮ 

 

32 Коли Вам повідомили про ту зустріч у Trump Tower?

 

Це й інші питання стосуються зустрічі у TrumpTower 09.06.2016 з московитським правником, який запропонував політичний бруд про пані Клінтон. Зустріч організував старший син пана Трампа, Дональд Трамп молодший. Він сказав, що не казав про це батькові відразу після зустрічі.

 

33 Якою була Ваша участь у виробленні стратегії комунікації з пресою, включно з оприлюдненням електронних листів Дональда Трампа-молодшого?

 

Коли The Times дізналась про зустріч, пан Трамп допоміг написати плутану заяву від імені його сина, яка уникала згадку про справжню мету зустрічі. Після того як газета отримала пошту пана Трампа-молодшого, він опублікував її через Твіттер.

 

34 Які бесіди та стосунки були у Вас з Аґаларовими та представниками московського уряду під час Вашої подорожі до Московії у 2013 році?

 

Зустріч у Trump Tower було організовано через московського співака Еміна Аґаларова, його батька-мільярдера Араса Аґаларова та музичного промоутера.

 

Пан Мюллер ретельно розслідує природу зв’язків між Аґаларовими, паном Трампом і московськими урядовцями.

 

35 Які контакти Ви мали з Майклом Коеном (Michael D. Cohen), Феліксом Сатером (Felix Sater) та іншими, включно з іноземцями, стосовно розвитку ринку нерухомості в Московії під час передвиборчої кампанії?

 

Пан Мюллер згадує невдалу спробу збудувати Trump Tower у Москві. Пан Сатер, бізнесмен, запропонував цю ідею пану Коену, давньому особистому юристові пана Трампа. Електронна пошта показує, що пан Сате вірив, що цей проект вкотре доведе бізнес-кмітливість пана Трампа і підштовхне його до президенства. 

 

36 Які дискусії Ви мали під час передвиборчої кампанії стосовно будь якої зустрічі з паном Путіном? Ви говорили про це з іншими?

 

Журналісти та юристи викрили кілька спроб представників Московії, через посередників, організувати зустріч між паном Трампом і паном Путіном. Керівники кампанії відкинули деякі пропозиції, але зацікавленість у них самого пана Трампа є під питанням. 

 

37 Які дискусії Ви мали під час передвиборчої кампанії стосовно санкцій проти Московії?

 

Навіть попри те. Що адміністрація Обами прискорила санкції проти Московії, пан Трамп продовжував схвально відгукуватись про пана Путіна.

 

38 Якою була Ваша участь у зміні передвиборчої платформи партії стосовно надання зброї Україні?


Частину платформи Республіканської партії було змінено у більш сприятливий для Московії бік.

 

39 Під час кампанії, що Ви знали про гакерство Московії, використання соцмереж та інших дій скерованих на Вашу кампанію?

 

Це ключове питання. Пан Трамп похвалив оприлюднення гакнутої електронної пошти демократів і закликав Московію розкрити й інших. Розслідування пана Мюллера викрило доказ, що принаймні один з членів кампанії Трампа, Джордж Пападопулос (George Papadopoulos), знав, що Московія отримала компрматні листи про пані Клінтон. Але пан Трамп постійно казав, що немає “жодних протиріч” з урядом Мосоковії.

 

40 Що було Вам відомо про будь які звернення членів Вашої кампанії, включно з Полом Манафортом, до Московії стосовно потенційної допомоги у її проведенні?

 

Це одне із найцікавіших питань у списку. Незрозуміло, чи пан Мюллер знає щось нове, але немає жодної публічно доступної інформації, яка пов’язує пана Манафорта, колишнього голову кампанії, з такими зверненнями. Тож це питання є надважливим. Давні колега пана Манафорта, Рік Ґейтс (Rick Gates), вже співпрацює з паном Мюллером.

 

41 Що Ви знали про контакти між Роджером Стоуном (Roger Stone), його колегами, та Джуліаном Асанжом чи WikiLeaks?

 

Пан Стоун є давнім радником передвиборчого штабу Трампа, вважають що він має інсайдерську інформацію від WikiLeaks, яка й публікувала гакнуту електронну пошту демократів. Він кілька разів передбачав майбутні зливи інформації, і був у контакті з акаунтом у Твіттері, яким користувалася розвідка Московії. Це питання, а також два наступні, показують, що пан Мюллер досі розслідує можливу співпрацю кампанії Трампа з Московією.

 

42 Що Ви знали під час перехідного періоду про спроби встановити запасний канал зв’язку з Московією, і зусилля Джареда Кушнера (Jared Kushner)?

 

Пан Кушнер, зять пана Трампа, свідчив, що посол Московії пропонував сконтактувати пана Флінна з представниками Московії аби обговорити Сирію. У відповідь пан Кушнер сказав, що він запропонував скористатись захищеними телефонами всередині посольства Московії — дуже незвична пропозиція, яку було відхилено.

 

43 Що Ви знаєте про зустріч на Сейшелах 2017 року за участі Еріка Прінса (Erik Prince)?

 

Зустріч скликав Могаммед бін Зайед Аль-Наг’ян з Об’єданих арабських Еміратів. Вона зблизила пана Прінса, позаштатного радника команди пана Трампа, з московським інвестором, близьким до Путіна.

 

44 Що Ви знаєте про українську мирну пропозицію, передану пану Коену у 2017 році?

 

Пан Коен, юрист Трампа, особисто передав до Білого Дому мирну пропозицію для України та Московії. Цей незвичний приклад закулісної дипломатії є цікавим тим, що у ній взяв участь український депутат [Артеменко], який сказав, що його до цього заохотили помічники пана Путіна. Пан Коен каже, що він не обговорював цю пропозицію з паном Трампом.

 

*

 

Matt Apuzzo з Вашингтона є дворазовим лауреатом Пулітцерівської премії, розкриває теми зловживання законодавством і питання безпеки. Він є співавтором книги «Вороги всередині».

 

Michael Schmidt є кореспондентом TheTimesу Вашингтоні, і рокриває питання національної безпеки та федеральних розслідувань. Він був учасником двох команд, які здобули Пулітцерівську премію у 2018 році — одна з яких повідомляла про сексуальні домагання на роботі, а інша розповіла про президента Трампа та зв’язки його кампанії з Московією.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles