logo

Sunday, 28 May 2017 10:07

ВЕЛИКА ШАХІВНИЦЯ ЗБІҐНЄВА БЖЕЗІНСЬКОГО, ФІНАЛ

Доктор Немо, RadioLemberg, 28.05.2017

 

У США у віці 89 років помер відомий політичний діяч Збіґнєв Бжезінський. Бжезінський – політолог та соціолог, у 1977-1981 роках, в період дипломатичної кризи з Іраном та радянського вторгнення в Афганістан, був радником з національної безпеки президента США Джиммі Картера.

 

"Мій батько сьогодні мирно помер. Він був відомий своїм друзям як Збіґ, онукам як "Шеф", а дружині, як міцна любов усього її життя. Я просто знала, що він найбільш натхненний, люблячий і відданий батько, який тільки міг би бути у дівчини. Я люблю тебе, тату ", - написала Міка Бжезінська в Instagram.

 

Збіґнєв Бжезінський - американський політолог, соціолог і державний діяч польського походження. Бжезінський народився у Варшаві 28 березня 1928 року, а його батько, дипломат Тадеуш Бжезінський, був родом із Золочева Львівської області. Збігнєв Бжезінський здобув освіту в Канаді і Сполучених Штатах. Він автор низки досліджень в сфері міжнародних відносин і геополітики.

 

У період з 1966 по 1968 роки Бжезінський входив до Ради з планування політики Державного департаменту США.

 

Під час іранської дипломатичної кризи 1979 року, коли в Тегерані були захоплені американські заручники, Бжезінський виступив проти переговорів і на підтримку військової операції зі звільнення громадян США. Президент Картер погодився на цей план, що отримав назву Desert One, однак операція була провалена, що стало однією з причин того, що Картер програв вибори своєму наступнику Рональду Рейгану в 1980 році. Коли радянські війська вторглися в Афганістан, Бжезінський рішуче підтримував озброєння афганських повстанців у відповідь. За це в СРСР його називали «ворогом розрядки».

Він був одним з прихильників політики, яка в підсумку призвела до кризи в США, масштабним студентських протестів і виведення американських військ з В'єтнаму.

Збіґнєв Бжезінський співпрацював з американським Центром стратегічних і міжнародних досліджень, викладав у Школі сучасних міжнародних досліджень Пола Нітце при Університеті Джонса Гопкінса у Вашингтоні, входив до ради директорів організації Національної підтримки демократії, організації Freedom House і в Американської академії гуманітарних і природничих наук.

 

У 1981 році Бжезінського нагородили Президентською медаллю Свободи - однієї з двох вищих нагород для цивільних у США. Пан Бжезінський також був почесним доктором Національного університету "Києво-Могилянська академія".

 

«Я не знаю [Чи втрачено Крим для України?], але до цього питання слід повернутися, коли відносини між Україною і Росією знову стануть хоч в якійсь мірі раціональними і стабільними. Росіяни привнесли в ці відносини ірраціональність і емоційність, вони провели бандитську атаку на Крим, замаскувавши її, як це зробила б мафія. Але їм слід остерігатися застосовувати такий підхід до всієї України — це призведе до куди більш потужного вибуху в серці Європи, до конфлікту, якого не бачив світ з 1939 року— застерігає Бжезінський. »

 

«Великий ризик полягає в тому, що Росією управляє ірраціональний лідер з манією величі. Це хвилює багатьох росіян. Припустимо, що Путіну вдасться назавжди відокремити Крим від України: він отримає Крим, але втратить Україну на багато десятиліть, тому що викличе потужну націоналістичну реакцію проти Москви! Українці визначають свою ідентичність через свою землю. Путін здійснює жахливу помилку . »

 

На конференції з безпеки в Мюнхені (Munich Security Conference) 1.02.2014 беззастережно підтримав Євромайданівців.

 

В той же час він досить скептично оцінив обороноздатність України. Коментуючи дії українських силовиків, Бжезінський не стримав посмішки:

«У Криму з 20 тисяч українських військових жоден не вистрілив з власної ініціативи [а бої кажуть таки були...]. Я сам родом з Європи так от, коли я думаю про батьківщину моїх батьків, то не можу уявити, щоб з 20 тисяч польських солдат при спробі зовнішньої сили захопити владу жоден не вистрілив. Я думаю, була би величезна бійка. Те, що в Україні все відбувалось по іншому - про щось говорить. Свої висновки зробив і Путін. Зрозумів, що все навіть легше ніж він очікував.»

 

У жовтні 2014 в інтерв'ю українській програмі «Подробности-ТВ» він уже набагато оптимістичніше оцінив європейське майбутнє України, відзначивши дух і рішучість українців у протидії зазіханням Росії. Сказавши, що українці не лише заслуговують бути в Європі, вони вже є європейцями і доб'ються свого, при умові, що здолають корупцію, яка деморалізує державу, суспільство і навіть збройні сили. Росія змушена буде змиритись і також пройти шлях очищення, інакше її очікує доля «задвірків Китаю»

 

Після початку українсько-російського конфлікту в 2014 році Бжезінський висловлювався на підтримку територіальної цілісності України, за надання США військової допомоги Україні та європейський курс розвитку держави.

 

Велика Шахівниця - книга Збіґнєва Бжезінського стала настільною для багатьох політиків та аналітиків.

Тут одне з останніх інтер'вю для Газети Виборчої, Польща

 

Відомий ізраїльський експерт Соломон Манн на своїй сторінці в Фейсбуці прокоментував смерть Збіґнєва Бжезінського:

«Росію Бжезінський вважав потенційно небезпечною до Путіна, але після приходу до влади нинішнього господаря Кремля зітхнув з полегшенням.

Бжезінський вважав, що Росія може бути або імперією, або демократією, але не тим і іншим одночасно. Тому правління Путіна йому дуже подобалося - адже це подальше руйнування імперії ».

На думку Манна, політику вдалося це передбачити, і, коли почався конфлікт в Україні, Бжезинський не рахував жертв цієї трагедії - він не відрізнявся сентиментальністю, проте заявляв, що Росія не зможе існувати без України.

«Росія стрімко змінюється, може бути, навіть не всупереч Путіну, а завдяки Путіну. Головне, що повинні зрозуміти в Росії, - для процвітання і успіху їй потрібно зближення із Заходом, інакше вона програє все Китаю, говорив Бжезинський », зазначає експерт.

За його словами, разом з цим політиком пішла епоха холодної війни.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles