logo

Friday, 10 August 2018 13:20

ЯК ВЗАГАЛІ МИ ДОЗВОЛИЛИ ТРАМПОВІ УНИКНУТИ ОПРИЛЮДНЕННЯ ЙОГО ПОДАТКОВИХ ДЕКЛАРАЦІЙ?

Paul Waldman, The Washington Post, 09.08.2018 

 

Міністерство фінансів США оприлюднило пакет запропонованих норм, що роз'яснюють, хто може, а хто не може скористатись з тієї «наськрізьної» лазівки [pass through loophole — йдеться про перенесення сплати корпоративних податків зі самих компаній на фізичних осіб-власників компаній — прим. RL], яку республіканці внесли до свого закону про зниження  податків, який вони ухвалили минулого року, і який би за звичних умов зацікавив би хіба лише якусь малу кількість податкових «ботанів». 

 

Але у нашому випадку це стосується президента Трампа, і це ще раз нагадує про те, що американське  суспільство обов’язково має побачити його податкові декларації.

 

Ці нові норми ще раз дають чітко зрозуміти, що через податкову реформу республіканців на Трампа може впасти дощ з мільйонів доларів. Проблема у тому, що ми не знаємо, скільки саме мільйонів доларів. 

 

Певною мірою ми маємо віддати належне Трампові за його нестандартне мислення. Кожен кандидат у президенти за останні 50 років оприлюднював свої податкові декларації, адже аби не обрати на посаду президента корупціонера, ми як мінімум мали б знати, скільки прибутку вони мають і звідки. Але Трамп просто відмовився від цього, лише брехливо сказавши, як його перевіряли у Службі внутрішніх доходів США.  Ніхто інший не наважився б на таке відверте нахабство, та Трамп доволі правильно припустив, що які б нападки на нього не викликала його відмова, набагато більший шквал критики був би, якби громадськість побачила його декларації.

 

І ось, ніхто тепер взагалі не задає таких питань, незважаючи на те, що в історії США ніколи не було президента, про якого б таким важливим було те, що ми знаємо про його фінанси. Причина не лише в тому, що Трамп завжди був відкрито корумпованим бізнесменом. І причина не лише в тому, що на відміну від інших президентів, Трамп відмовився позбавляти себе всіх своїх холдингів, даючи іншим безліч можливостей пхати гроші у його кишені під час його перебування в Овальному кабінеті. Крім того, прибуток Трампа, на відміну від попередніх президентів, надходить з неймовірно складної мережі компаній, які просто неможливо повністю зрозуміти для оглядачів зі сторони.

 

Звичайно, вам відомо, що президент США очолює щось під назвою «Організація Трампа» (Trump Organization), яка на вашу думку володіє готелями, багатоквартирними помешканнями і полями для гольфу. Крім того, ви знаєте, ця організація продає ліцензії на своє ім’я на будь який нікчемний продукт, який потім швидко зникає з ринку — наприклад стейки, горілка чи краватки. Але ви напевно не знаєте, що «Організація Трампа» — це фактично не одна компанія, а сукупність посередницьких компаній. Як написали юристи президента у листі 2016 року, «Організація Трампа» складається з «приблизно 500 окремих компаній».

 

Я не жартую.

 

До скорочень податків у 2017 році, до наськрізьного прибутку ставилися як до звичайного, на якого накладався податок за максимальною ставкою 39,6%. Закон республіканців не лише знизив цей показник, але й вставив лазівку, дозволяючи певним людям з наськрізьними прибутками вивільнити 20% своїх прибутків від податків. Виглядає на те, що республіканці спеціально прописали у своєму законі цю наськрізьну лазівку для того, аби принести Трампу несподіване щастя. 

 

Як і інші норми в податковому законі республіканців, ця поправка принесе користь деяким пристойним людям, але реальними переможцями є багатії. Згідно зі заявами Об’єднаного комітету з питань оподаткування (JCT), такі норми є вигідними більш як для 75% осіб, що заробляють понад $200,000 щорік, та майже половині з прибутками понад $1,000,000 щорік. Особи з мільйонними прибутками отримають $17,800,000,000 вигоди у 2018 році; а в 2024 році ця сума зросте до більш як $30,000,000,000.

 

Та не кожен багатій скористає з цього, і саме це нові норми мають прояснити. Наприклад, лікарям буде вкрай важко використати цю лазівку, аби заощадити великі суми. Та наскільки ми бачимо, ніщо не зупинить президент Трампа аби зменшити власне свої відрахування. 

 

Ми не знаємо точно, наскільки великим є прибуток Трампа (Ден Александр з Forbes оцінив його «економію» в $11,000,000 щорік, але це лише оцінка). І ми маємо й далі говорити: сама ідея того, що президент може підписувати колосальну реорганізацію податкової системи, але нам не дозволять дізнатися, як саме він особисто скористає з цього, є суцільним божевіллям.

 

Це і є практично основною причиною, чому нам так потрібно побачити декларацію Трампа. З часу вступу на посаду президента він виявився більш корумпованим, ніж ми спочатку вважали. Він і далі продовжує заробляти гроші з угод з сумнівними особами та іноземними урядами, які прагнуть впливати на нього. І ми гадки не маємо, хто ж є його партнерами у тих сотнях посередницьких компаній, і чи вони можуть мати на нього якийсь компромат. Як взагалі ми дозволили йому уникнути оприлюднення його податкових декларацій?

 

Відповідь на це питання є тією ж відповіддю, яку ми можемо дати на багато таких самих нагальних питань за минулі півтора року: республіканці зрадили свої принципи і підтримали його на 100 відсотків; медіа більше цим не цікавляться; а демократи мають багато інших питань, над якими вони ламають голову. 

 

Але якщо демократи повернуть собі більшість у Палату представників у листопаді, то вони зможуть вимагати та зможуть оприлюднити податкову декларацію Трампа. Закон дозволяє комітету з питань оподаткування кожної палати посилати запити до Служби внутрішніх доходів щодо декларації будь якого американця. І коли вони її отримають, то зможуть показати її всім членам палати, після чого її безперечно оприлюднять всім. Демократи з Податкового комітету Палати представників вже не раз пропонували заходи для цього, але республіканці з цього комітету щоразу голосували проти.

 

Тож, якщо цьогорічні вибори пройдуть без ексцесів, то ми нарешті зможемо побачити ці декларації. І тоді ми дізнаємося, що саме президент Трамп так відчайдушно приховує від нас. 


Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles