logo

Tuesday, 07 July 2020 21:39

ЯК ТРАМП МОЖЕ ПРОГРАТИ ВИБОРИ, АЛЕ ЗАЛИШИТИСЯ ПРЕЗИДЕНТОМ?

Timothy Wirth, Tom Rogers, Newsweek, 03.07.2020

 

Щораз більше виглядає на те, що у листопаді Джо Байден обійде президента Дональда Трампа. Чинний президент усе більше не відповідає настроям громадян — від його заходів у відповідь на пандемію і до його реакції на перекоси у расовій політиці, це окрім довгого списку інших питань. Навіть у ключових пурпурових штатах [де виборці голосують то за червоних (республіканців), то за синіх (демократів) — прим. Radio Lemberg] Трамп втрачає підтримку, яку йому буде вкрай тяжко повернтути.

 

Трампа має два шляхи щоби втримати владу. По-перше, ми вже чітко бачимо стратегію, розроблену для зниження явки виборців завдяки ліквідації реєстраційних списків великої кількості виборців, особливо в містах. Також бачимо спроби скасувати голосування поштою, що зараз через COVID-19 є потрібним як ніколи. Бачимо діяльність виборчої комісії, яка навчає 50,000 спостерігачів з метою перевірки права громадян голосувати у день виборів. А також чітко видно великі зусилля зробити очне голосування в міських районах настільки незручним, наскільки це можливо, щоби створити довгі черги, через які людям перехочеться виконувати свої громадянські обов’язки і проголосувати.

 

Другий шлях з підриву виборів є навіть ще зловіснішим — проте, ми вже маємо визнати його, бо Трамп уже готує підґрунтя для того, що ящо він поступиться у загальній кількості голосів, і навіть програє у ключових пурпурових штатах, потрібних для перемоги в Колегії виборців, то він все одно залишиться президентом.

 

Цієї весни телеканал HBO показував міні-серіал «Змова проти Америки» за мотивами роману Філіпа Рота, в якому авторитарний президент зумів захопити контроль над урядом США через свої надзвичайні повноваження, чого ніхто не зміг передбачити. В останніх повідомленнях ЗМІ йшлося про вивчення Бреннанським Центром (Університет Нью-Йорк) розширеного списку президентських надзвичайних поноважень, які можуть неправильно застосувати в разі кризи національної безпеки. Багато хто вірить, що генеральний прокурор Вільям Барр, відомий своїми екстремістькими поглядами стосовно розширення президентської влади, уже розробляє висновок Міністерства юстиції, згідно з яким президент може задіювати надзвичайні повноваження в разі певних ситуацій, пов’язаних з національною безпекою, в той час суди, які завжди неохоче втручаються у сферу національної безпеки, дозволять президенту задіювати ці повноваження без жодної перевірки.

 

Щось на кшталт наступного сценарію (див. нижче) є не лише можливим, але й дуже ймовірним, бо зрозуміло, що Трамп зробить усе, щоби уникнути образливого тавра, яке він ненавидить найбільше - «лузер».

 

Трамп вже твітнув 22 червня: «Сфальшовані вибори 2020: мільйони поштових бюлетенів надрукують іноземні країни, тощо. Це буде скандал нашого часу!». Цим Трамп уже розпочав підготовку до покрокового процесу, завдяки якому він продовжить своє президентство після чистого програшу виборів.

 

• Байден перемагає на загальною кількістю голосів (як минулого разу Гілларі Клінтон — прим. RadioLemberg) та отримує перемогу у ключових пурпурових штатах — в Аризоні, Вісконсині, Мічиґані й Пенсильванії — з невеликою перевагою.

 

• Трамп негайно заявляє, що вибори сфальшували, що поштові бюлетені підроблено, і що це китайці стоять за планом сфальшувати поштові бюлетені та іншими «втручаннями у вибори» у чотирьох ключових пурпурових штатах, що призвело до перемоги Байдена.

 

• Нападаючи на китайців протягом всієї своєї кампанії, стверджуючи, і що Байден є «занадто м’яким до Китаю», Трамп просуває наратив, що китайці втручаються в американські вибори.

 

• Трамп визначає це головним питанням національної безпеки та застосовує свої надзвичайні повноваження, наказує Міністерству юстиції розслідувати підозрілу діяльність у пурпурових штатах. Юридичне обґрунтування задіювання цих повноважень уже готує та надає Барр.

 

• Розслідування має проводитися аж до 14 грудня, дедлайну, коли у Колегію виборців мають призначити представників з кожного штату. Саме на цьому етапі Верховний суд під час виборчої боротьби між Бушом та Ґором постановив, що виборчий процес має завершитися, і таким чином він заборонив подальший підрахунок голосів у Флориді.

 

• У всіх чотирьох пурпурових штатах республіканці контролюють і вищу, і нижчу палати своїх законодавчних органів. Ці ж органи не дозволять затвердити будь-які списки Колегії виборців, доки не закінчиться розслідування з питань «національної безпеки».

 

• Демократи почнуть вживати заходів для затвердження результатів у цих чотирьох штатах та списку виборців Байдена, стверджуючи, що Трамп вигадав надзвичайний стан з метою створення хаосу.

 

• Це питання іде на розгляд до Верховного Суду, який на відміну від виборів у 2000 році не вирішить питання на користь республіканців. Однак, він постановить, що Колегія виборці мусить визнати дедлайн 14 грудня, що надзвичайні повноваження президента дозволяють йому розслідувати можливе іноземне втручання в національні вибори, і що якщо список Колегії виборців до 14 грудня не затвердить жоден штат, то Колегія все одно мусить зібратися й підрахувати голоси.

 

• Колегія виборців збирається, і без представників цих чотирьох штатів, ні Байден, ні Трамп не отримують достатньо голосів, щоби здобути більшість у Колегії виборців.

 

• Тоді, за Конституцією, вибори переходять до Палати представників. Далі, відповідно до конституційного процесу, голосування здійснюється в Конґресі, де кожна делегація від кожного штату дає один голос, який визначається більшістю представників у цьому штаті.

 

• На сьогодні 26 штатів мають більшість представників-республіканців у Палаті. 23 штати мають більшість представників-демократів. Лише в одному штаті — в Пенсильванії — їх є порівну. Навіть, якщо демократи й отримають більше місць від Пенсильванії ніж у 2018 році, то республіканці матимуть поштатну більшість — 26 проти 24.

 

• Цим голосуванням Трамп зможе зберегти своє президенство.

 

Ми не можемо дозволити собі вважати цей сценарій притягнутим за вуха. Ми вже побачили, як Трамп погрожував застосувати надзвичайні повноваження закону 1807 року для задіяння американських вояків проти протестувальників всередині країни. Відомі загалу вибачення голови комітету начальників штабів — генерала Марка Майлі, коли він сказав, що неправильно було створювати громадську думку, що війська напряму втручаються у внутрішні справи та діють проти американських громадян, лише підкреслюють ту корумпованість, з якою Трамп захоче застосувати свої повноваження. Як нещодавно казав Фарід Закарія, підсумовуючи написане колишнім радником з нацбезпеки Джоном Болтоном у його новій книзі: «Дональд Трамп заплатить будь-яку ціну, піде на будь-яку угоду, змінить будь-які правила, щоби забезпечити своє власне виживання та успіх».

 

Тож, що ми, як громадяни, можемо зробити, щоби запобігти загрозі «Змови проти Америки»? Ми мусимо “викреслити” цей сценарій, і зробити це гучно і ґрунтовно. Перед нами завдання побудувати «людський щит», який пройде крізь всю країну та відобразить громадське заперечення потенційним спробам Трампа підірвати всю нашу демократичну систему врядування.

 

Спікер Палати представників, Ненсі Пелосі, мусить негайно попросити юридичний комітет, комітет з питань торгівлі, та комітет зі збройних сил та розвідки провести слухання і обговорити кроки для упередження цього сценарію, а особливо обговорити, як протидіяти будь-якому застосуванню надзвичайних повноважень президентом.

 

Нам потрібен голос незгоди на всіх рівнях суспільства, щоби довести, що суспільство не сприймає цього — від урядовців та законодавців на всіх рівнях до громадських асоціацій та груп з захисту людських прав; до бізнесу й промислових асоціацій, які мусять передбачити той економічний хаос, який почнеться через такий тип заколоту; до правників, академіків та студентських груп, що практикують опір урядовій політиці; та, звичайно, до голосів ЗМІ — і місцевих, і національних.

 

Нещодавній опір військового керівництва є підбадьорливим знаком та потрібним компонентном для «людського щита». Президент має усвідомити, що будь-якому пост-виборчому хаосу і спробам підриву конституційного порядку буде вчинено опір. Він мусить зрозуміти, що «людський щит» не дозволить беззаконня. Він має стикнутися з такою реальністю, в якій «Змова проти Америки» залишиться лише плодом уяви.

*

Про авторів:

Тімоті Вірт є колишнім сенатором від штатут Колорадо.

Том Роджерс є провідним редактором Newsweek, засновником CNBC, співзасновником MSNBC, колишнім СЕО компанії TiVo, чинним головою EnginMedia, та колишнім старшим радником у комітеті Конґресу США.

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles