logo

Tuesday, 22 August 2017 08:08

США: НОВА ЗБРОЯ, ЯКА ЩЕ ВЧОРА БУЛА ФАНТАСТИКОЮ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 22.08.2017 

 

Технології серйозно змінили методи ведення війни в сучасному світі. Дні, коли дві юрби людей стояли рядами і атакували один одного, змінилися асиметричним розгортанням, кібер-атаками і гібридною війною. У міру того як глобальні конфлікти ростуть і змінюються, уряди розвинутих країн відчайдушно намагаються знайти способи крокувати в ногу з опонентами в плані військових технологій. 

 

Очевидно, більшу частину інформації про військові технології отримуємо від США, чи їх союзників. Наведемо кілька прикладів сучасних військових технологій, які здаються фантастичними. 

 

Від роботизованих екзоскелетів, які дають солдатам надлюдську силу, до безпілотних гвинтокрилів, які навчаються з кожним новим польотом, таким виглядає майбутнє війни. І це майбутнє дивовижне і страшне.

 

Відцентрові гармати

 

WeaponGun

Всі ці модні технології в основному зводяться до вистрілювання швидко рухомих часточок металу в тіла, будівлі або обладнання. Кулі використовуються більше двохсот років, посилаючи їх по трубі за допомогою вибухових зарядів. Коннектикутського фірма Trinamic Technologies вважає, що це можна робити значно краще, і її гармата DREAD є футуристичним творінням, що використовує відцентрову силу. Компанія стверджує, що знаряддя може здійснювати 120 000 пострілів в секунду без віддачі або спалаху. Втім, в кишеню її не покладеш: Trinamic планує використовувати її на супутникових платформах.

 

Генератори бурі

 

WeaponThunder

Нелетальна зброя - великий зростаючий ринок, оскільки вид подрібнених органів на полі бою не дуже сприяє налагодженню суспільних відносин. Більше десяти років на озброєнні ізраїльських військових сил стояло футуристична зброя Thunder Generator (Генератор бурі), знаряддя для управління натовпом, спочатку розроблене для відлякування птахів від врожайних полів. Це пристрій використовує технологію імпульсної детонації, направляючи вибух в величезну резонансну бочку, яка посилає високошвидкісні ударні хвилі в повітря. Ці хвилі можуть перекинути і тимчасово дезорієнтувати цілі на відстані до 30 метрів. На відстані 3 метрів вони призводять до жахливої і болісної смерті.

 

Лазери для підриву безпілотників

 

WeaponLaser

Улюблена тема фантастичних військових технологій - це зброя на основі лазерного променя. Поки що використовується посилений промінь для виявлення цілі і маркування для звичайних боєприпасів, що досить нудно. У міру того як дешевшають технології, необхідні для створення потужних лазерів, ті починають знаходити себе на полі бою. Boeing Laser Avenger - це пристрій, який випускає лазерний промінь потужністю в кіловат для передачі тепла до мети - ідеально для збивання ворожих безпілотників з небес або детонації вибухових речовин на довгій дистанції.

 

Кулі з самонаведенням

 

WeaponKugel

Технологічно куля - досить банальний винахід. Це просто шматок металу, який летить через повітря з високою швидкістю і (можливо) когось вбиває. DARPA вирішила доопрацювати своє обмундирування і зробити кулі, які можуть змінювати свій курс після пострілу. Програма агентства Exacto виробляє патрони 50-го калібру з вбудованою системою комп'ютерного наведення, яка управляє невеликими закрилками на поверхні кулі і дозволяє їй коригувати курс в залежності від обставин. Їх можна наводити на рухомі цілі, що виглядає досить моторошно.

 

Роботизовані екзоскелети

 

WeaponExo

Вихід на поле бою за штурвалом гігантського робота поки залишається в області аніме, але один з останніх проектів Lockheed Martin спрямований на оснащення солдатів костюмами «Залізної людини». Проект HULC (Human Universal Load Carrier) являє собою механічний екзоскелет для оснащення солдатів на полі бою. Він складається з пари механізованих титанових скоб для ніг, які дозволяють власнику переносити до 100 кілограмів вантажу протягом майже необмеженого періоду часу, абсолютно не напружуючись. Бортовий комп'ютер моніторить рухи і рівні навантаження, це дозволяє каркасу рухатися синхронно з носієм. Цілком можливо, що скоро такі крокуючі костюми вийдуть на поле бою, з людьми або без.

 

WeaponRobo

Ряд світових виробників робототехніки та штучного інтелекту, в тому числі і гендиректор SpaceX Ілон Маск, закликали Організацію Об’єднаних Націй заборонити розробку та використання роботів-вбивць.

 

Квантовий камуфляж

 

WeaponCamuflage

Оптичний камуфляж - візерунки, якими прикрашаємо уніформу і транспорт, щоб їх було складніше виявити противнику - має свої обмеження. Вони розроблені, щоб за кольорами і текстурі бути близькими навколишньому середовищу, але ніколи ідеально в неї не вливаються. Тому військові інженери займаються створенням «квантового камуфляжу». Це високотехнологічна системи укриття, яка буде заломлювати світло навколо об'єкту, роблячи його невидимим (адже щоб побачити об'єкт, потрібно побачити відбите від нього світло).

 

Нейроморфні безпілотники

 

WeaponDrone

Безпілотні літальні апарати кардинально змінили методи ведення бойових дій, оскільки безпілотники здатні виконувати масу операцій, не піддаючи небезпеці реальних солдатів. Такі дрони потребують пілота, який буде ними управляти, але наступний етап в еволюції БПЛА може стати революцією. Не так давно DARPA провело експеримент, в якому оснастило невеликі гвинтокрили «нейроморфними» чіпами, які намагаються імітувати людський мозок. Дрони змогли сканувати своє оточення і порівнювати його з іншими даними попередніх польотів, «навчаючись» на льоту і набуваючи нові здібності в навігації. Хоча такі технології знаходяться в зародковому стані, з них можуть вийти абсолютно автономні солдати і бойові машини.

 

Комахи-кіборги

 

WeaponBug

Тварини воювали з нами на полі бою з самого початку воєн, від збройної кавалерії та слонів до навчених на бомби псів. ЦРУ навіть якось намагалося знайти спосіб використовувати бойових голубів, а дельфіни це взагалі тема окремої статті. З останніх проектів DARPA цікаві збройні комахи (дуже небезпечні). Ідею назвали HI-MEMS (Hybrid Insect Micro-Electrical-Mechanical System). Жуків беруть ще зовсім лялечками і імплантують їм електронні схеми в тіла. Коли ті проходять етап дорослішання, радіосигнали активують ці схеми, роблячи жуків, по суті, радіокерованими. Якщо прикріпити до них обладнання для шпигунства, їх можна використовувати для практично непомітного спостереження на полі бою.

 

Рідкометалічні ракети

 

WeaponMahem

Ось ще один новий вид зброї, який перевертає наше уявлення про вибухові речі. Традиційні снаряди несуть вибухову речовина, яка детонує при ударі і розкидає металеві уламки. Нова артилерія DARPA MAHEM (Magneto Hydrodynamic Explosive Munition) використовує більш елегантний підхід. Кожна боєголовка зберігає магнітний генератор, який при ударі плавить металеву оболонку сердечника, та приймає форму загостреного списа, яке краще проникає через броню, з якою зіткнеться. Така технологія дозволяє здійснювати більш точні удари з максимальною летальністю.

 

Плазмові силові поля

 

WeaponPlasma

З урахуванням всіх цих новомодних куль починається гонка пошуку нових форм броні, яка зможе захищати вразливі частини. Аерокосмічний гігант Boeing не так давно зареєстрував патент, який може підняти наступну хвилю танкових технологій: полум'яне силове поле, яке може відображати або поглинати ударні хвилі від вибуху. Ця технологія використовує електрику, лазери і мікрохвильове випромінювання для швидкого нагріву області перед вибуховою хвилею, створюючи поле інтерференції плазми, яка в теорії повинна поглинати випущену кінетичну енергію.

 

Технологія поки що в стадії розробки, але звучить дуже круто. Вся ця науково-фантастична зброя одночасно дивує і лякає. Воно змушує нас замислитися про всі нові види зброї в фільмах, відеоіграх, а тепер і в реальному житті.

 

Втім, світловий джедайський меч досі недосяжний.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles