logo

Tuesday, 11 July 2017 20:50

УГОРЩИНА: ПАРАНОЯ, ІСТЕРІЯ ЧИ ПРОВОКАЦІЯ ?

Янош Секі, Radio Lemberg Hungary, 11.07.2017 

Що за нісенітниця твориться в Угорщині? Ніхто точно не розуміє що робиться. Це по всій країні, на кожній дорозі, на транспорті - таке враження, що угорський уряд викупив всі рекламні площі усіх щитів та сітілайтів, покривши їх портретами восьмидесятирічного американського мільярдера Джорджа Сороса з написом «не дай Соросу сміятись останнім», так ніби він найзліший ворог угорського народу. 

 

Сорос є угорським євреєм, дуже близьким до угорської інтелігенції. Від 1980-х років він через свій фонд підтримував мистецтво, освіту, вільну пресу, соціальні програми, заснував у Будапешті міжнародновідомий Центрально-европейський університет (CEU), тощо. Він також підтримував політичну опозицію як в останні роки диктатури, так і правоцентристський уряд, що прийшов їй на зміну. Нинішній прем'єр-міністр Віктор Орбан та його друзі у партії «Фідес» були одними з найбільших одержувачів коштів Сороса. 

 

Пройшло багато років, з центристської ліберальної політичної партії «Фідес» перетворилася на все більш і більш консервативну і навіть авторитарну політичну силу, але, крім безперервних хвилювань активістів "Фідесу", включаючи самого Орбана, стосунки були коректними. 

 

Офіційний представник уряду Золтан Ковач, наприклад, навчався в Оксфорді на стипендію Сороса, а пізніше отримав ступінь доктора філософії в CEU. Існує угода з урядом щодо розширення кампусу СЕУ; у вересні минулого року було відкрито два нові корпуси. Одна з будівельних компаній належала Іштвану Гаранчі, близькому, ок, діловому другові Орбана. 

 

Хоча були попередження про те, що планує робити уряд, це стало повним шоком, коли у березні уряд оголосив, що пропонує внести поправку до Закону про вищу освіту, що практично не дозволить CEU вижити, просто створюючи такі умови для подальшої функіонування, які просто неможливо виконати. Вони також дали зрозуміти, що справжня причина цього повороту має зв'язок з проблемою "мігрантів", яку «Фідес» продавав як найважливішу тему у політичному житті Угорщини з початку «кризи біженців» 2015 року (в лапках, бо насправді кризи не було). 

 

Існує відома мудрість, що Орбанові найкраще, коли він може протистояти ворогу, і щоб зберегти свою силу, він завжди має знаходити нових ворогів. Може й так і в нашом випадку. Витрати на це рішення здаються занадто високими; протести лунають навіть в Евросоюзі та Европейській Народній Партії, а вони раніше постійно надавали «Фідесу» захисну парасольку аж до цього скандалу. 

 

Здається, уряд Угорщини, відчув подих адміністрації Трампа, яка, на його думку, мала би бути більш лояльною до Будапешту, ніж уряд Обами-Клінтон. Проте, є два більш правдоподібні пояснення. 

 

Одне — що це вимога Путіна (та інших пострадянських діячів), бо багато студентів CEU вийшли з цього регіону (і повертаються назад). Випускники CEU та соросівські громадські організації відіграли важливу роль у кольорових революціях в Грузії та Україні, а параноя Путіна щодо кольорової революції, що от-от розпочнеться в Московії є добре відомою. Тому, оскільки Орбан має винятково близькі та дружні зв'язки з Кремлем, Путін просто "попросив про послугу". 

 

Інше пояснення дещо складніше. Як ми бачили, антимігрантська пропаганда була головним політичним проектом Орбана з 2015 року. Вона не має сенсу у внутрішній політиці, оскільки ніхто зі здоровим глуздом не бажає іммігрувати до Угорщини незаконно, тому є інша мотивація. ЗМІ Орбана поширюють кілька важливих тем з путіністською попагандою, і є деякі ознаки співпраці у цій галузі. Але чи є Орбан чисто кремлівським чи ні, він, можливо, усвідомив свою власну фішку і вважає себе чемпіоном християнської Європи в боротьбі проти мусульман та їхніх західних «ліберальних» союзників (лібералів у дугінському сенсі). 

 

Отже, коли Європейський суд з прав людини у березні прийняв рішення проти Угорщини у справі про відмову у наданні притулку двом біженцям з Банґладеш, встановивши прецедент для подібних майбутніх справ, Орбан сприйняв це особисто (адвокат, який захищав біженців, прийшов з Угорського Гельсінського комітету, який теж тривалий час підтримувався Соросом). 

 

Плюс CEU є одним з трьох європейських університетів, залучених до ініціативи відкритого навчання (Open Learning Initiative , OLIve), пропонуючи курси вихідних для біженців, а також шукачам притулку. Що означає, що вони користуються певним правовим захистом, але не досягли (ще) статусу біженця, що нестерпно для людей Орбана, які прирівнюють біженців та шукачів притулку до нелегальних іммігрантів, вважаючи їх потенційними насильниками, вбивцями або терористами. 

 

У цій інтерпретації подій напад на CEU, а трохи пізніше — акт проти громадських організацій, спонсорованих з-за кордону, який, скопійовано з "закону про іноземних агентів" Путіна, здається, є помстою Орбана противнику в особі Джорджа Сороса. Тепер він робить неправильні рішення і підтримує антиізраїльські/антисемітські ГО, але він не є Сатаною, як описує його пропаганда орбаністів, "що запрошує мільйони незаконних іммігрантів" до Европи, організовує й спонсорує їхні подорожі, бажаючи знищити европейську Цивілізацію як таку. Це повна маячня. 

 

З іншого боку, у квітні добре поінформоване урядове джерело "передбачало" (читай  "погрожувало"), що "через півроку все буде крутитися довкола захисту кордонів та мігрантів". А один топ-член партії «Фідес» нещодавно "передбачив" на осінь "коаліцію між угорською опозицією та організаціями Сороса", що призведе до вуличних бунтів і навіть до "громадянської війни". Оскільки угорські ГО, незалежно від того, чи підтримує Сорос їх чи ні, є абсолютно невійськовими, і як правило ненавидять партії та партійну політику (така угорська специфіка), а також з певних інших причин, то немає жодних реальних шансів на щось подібне до кольорової революції в Угорщині. 

 

Отже, будь-які подібні прогнози є або симптомами параної, або, якщо ми вважатимемо їх планами, вказують відоме на досі неприборкане мистецтво провокації. Чиє? Здогадайтесь самі.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles