logo

Sunday, 16 September 2018 13:51

ТИЖДЕНЬ ЗА ТИЖНЕМ: ОГЛЯД ГОЛОВНИХ ПОДІЙ У США — ЗІЗНАННЯ МАНАФОРТА, КНИГА ВУДВОРДА ТА УРАГАН "ФЛОРЕНС"

Ігор Айзенберг, Facebook, 16.09.2018 

 

Доброго часу доби всім друзям. Про основні події, які були в центрі уваги у США та американських ЗМІ впродовж останнього тижня.

 

Головною політичною новиною тижня, звичайно, є різкий поворот у справі Манафорта. У вівторок газета Вашингтон Пост повідомила про те, що адвокати Манафорта ведуть переговори з прокурорами з команди спецпрокурора Роберта Мюллера про оформлення угоди. Тоді йшлося лише про визнання Манафортом провини за звинуваченнями, які повинні були розглядатися на другому судовому процесі. Не повідомлялося, чи буде Манафорт співпрацювати зі слідством. Висловлювалися версії, що, можливо, він просто хоче заощадити на дорогих послугах адвокатів, а також, що офіс спецпрокурора може погодитися на угоду без співпраці, щоб не витрачати час і ресурси на другий процес і не ризикувати можливою незгодою хоч би одного присяжного зі звинуваченням (як сталося з десятьма з 18-ти пунктів звинувачення на першому процесі). 

 

Результати перевершили усі очікування. Зранку у п'ятницю було оголошено, що Манафорт і прокурори уклали угоду. Того ж дня її було затверджено федеральним судом у Вашингтоні. 

 

Офіс спецпрокурора переформулював численні звинувачення Манафорту в обидвох його справах і сформулював їх у двох пунктах нового обвинувального висновку (його опублікували на офіційній сторінці офісу спеціального прокурора Роберта Мюллера, як і протокол про визнання Манафортом провини та його угоду з прокуратурою) :

 

1) Змова з метою обману Сполучених Штатів Америки;
2) Змова з метою чинення тиску на свідків.

 

Перший пункт включає роботу Манафорта в ролі агента іноземного уряду і лобіста без реєстрації, несплату податків, приховання банківських рахунків за кордоном, банківське шахрайство та відмивання грошей. Другий пункт стосується вчинення Манафортом і Кілімніком, його давнім партнером і подільником (за даними офісу спецпрокурора він "має зв'язки" з ГРУ), тиску на свідків.

 

Манафорт визнав себе повністю винним за усіма пунктами звинувачень нового обвинувального висновку, тобто як за усіма звинуваченнями, оголошеними йому спецпрокурором у другій справі, так і за усіма (!!!) 18-тьма пунктами звинувачень у першій справі. Як відомо, присяжні через особливу думку одного з них не визнали Манафорта винним у 10-ти з 18-ти пунктів звинувачень у першій справі, але тепер сам Манафорт визнав себе повністю винним за усіма пунктами звинувачення в обидвох справах. Манафорт також зобов'язався не подавати апеляції на рішення першого суду визнати його винним за 8 пунктами звинувачення, та не подавати апеляції на остаточний вирок в обидвох справах.

 

Манафорт зобов'язався всебічно співпрацювати з федеральними слідчими в усіх справах, що цікавлять їх, давати всебічні відповіді на всі їхні питання, свідчити перед великим журі, і під час можливих судових процесів, надавати за запитом федеральних слідчих будь-які документи, які він має і які можуть цікавити слідство. Манафорт зобов'язався всебічно співпрацювати і до оголошення вироку у його справі, і після його винесення. Відповідно до затвердженої судом угоди з прокуратурою, максимальний термін, який загрожує Манафорту в обидвох його справах разом — це позбавлення волі на 10 років і штраф до $500,000. Остаточний вирок залежатиме від якості співпраці Манафорта з федеральними слідчими, а також від того, чи не вчинить Манафорт нових злочинів.

 

Манафорт також погодився з тим, що значна частина його майна (зокрема, п'ять дорогих квартир, включно з квартирою у Trump Tower в Нью-Йорку, ще дві квартири в Мангеттені, будинок у Брукліні загальною вартістю біля $22,000,000 та будинок у Вірґінії), а також більше ніж $20,000,000 з його банківських рахунків буде конфісковано державою. Повна вартість конфіскованих активів складе $46,000,000.

 

Ще в п'ятницю багато хто чекав на реакцію Трампа на те, що колишній керівник його передвиборчого штабу визнав себе винним і став свідком, що співпрацює зі слідством. Президент витримав аж добу і в суботу о 18:08 за часом східного узбережжя США відреагував цілком очікуваним твітом: "Тоді як мої (наші) дані за опитуваннями хороші, а економіка - краща, ніж коли-небудь, коли б не Сфабриковане Московське Полювання на Відьом, вони були б на 25 пунктів вище! Боб Мюллер з великими конфліктами інтересів та 17 Злісних Демократів використовують цю фальшиву проблему, аби зашкодити нам на проміжних виборах. Не було Змови"! 

 

Щодо зростальної економіки, яку Трамп і його адміністрація насправді повністю успадкували від Обами та його адміністрації, я напишу якось окрему статтю. Хочу лише зауважити, що ВВП США неухильно росте, починаючи з 2010 року, безробіття так само неухильно знижується з червня 2009 року, а кількість створюваних робочих місць практично так само неухильно росте з травня 2009 року. За перші 19 місяців правління адміністрації Трампа робочих місць було, до речі, створено менше, ніж за останні 19 місяців правління адміністрації Обами.

 

А ось вплив згоди Манафорта всебічно співпрацювати зі слідством на майбутнє президента і його оточення та на хід розслідування Рашагейта важко переоцінити. Досить взяти до уваги всього декілька чинників, аби зрозуміти, що спецпрокурор Роберт Мюллер і його команда отримали найважливішого свідка, що співпрацює зі слідством, і розслідування Рашагейта отримало величезної сили імпульс. Ось ці чинники:

 

• Манафорт був керівником передвиборчого штабу Трампа у червні-серпні 2016 року і грав активну роль у штабі з березня 2016 року.

 

• Манафорт разом зі сином президента, Дональдом-молодшим, та зятем президента, Джаредом Кушнером, брав участь у зустрічі в Trump Tower 9 червня 2016 року з московським посланцем Наталією Вєсєльніцкою та людьми, які її супроводжували. Ключовими питаннями, які стосуються цієї зустрічі, є: що на ній насправді обговорювалося, чи знав заздалегідь про її проведення Трамп і чи доповідались йому її результати, чи висловлювалася московською стороною пропозиція допомогти передвиборному штабу Трампа і чи було її прийнято.

 

• Саме Манафорт запропонував Трампові кандидатуру Пенса на посаду віце-президента.

 

• Манафорт був керівником штабу Трампа під час передвиборчого з'їзду республіканської партії в липні 2016 року, на якому Трампа висунули у кандидати в президенти, а з платформи республіканської партії вилучили пункт про підтримку постачань зброї Україні і значно пом'якшили формулювання політики стосовно Московії.

 

• Манафорт впродовж багатьох років був діловим партнером Роджера Стоуна, радника передвиборчого штабу Трампа, який під час передвибочної кампанії з дивовижною точністю передбачав, коли в WikiLeaks з'являтимуться чергові порції документів, викрадених агентами ГРУ в демократів, і тоді ж говорив про свої контакти і з WikiLeaks, і з Guccifer 2.0 (як з'ясовано в ході розслідування Рашаґейт, саме цим ім'ям користуються офіцери ГРУ, здійснюючи свою підривну діяльність — про це детально сказано у звинуваченні, оголошеному спецпрокурором Мюллером цим московським офіцерам 13 липня 2018 року). Зрозуміло, що Манафорт, будучи керівником передвиборчого штабу Трампа, був у цей час у тісному контакті з його радником, Стоуном.

 

• Манафорт є відомим своїми багаторічними зв'язками з московським олігархом Олєґом Дєріпаскою, з компанією якого він ще у 2005 році уклав договір про сприяння популяризації у США і на Заході політики Путіна, і сприянню успіху цієї політики. В момент, коли Манафорт став керівником штабу Трампа, він вже був винен Дєріпасці $10,000,000. Під час передвиборчої кампанії Манафорт обіцяв надавати Дєріпасці інформацію про те, як вона проходить. Також слідчі, як і журналісти, що коментують події, прекрасно розуміють, що працюючи в Україні на Януковича, "Партію Регіонів" та "Опозиційний Блок", Манафорт діяв в інтересах Московії, всіляко сприяючи тому, аби Україна перебувала у сфері московського впливу, і у владі в Україні були сили, які здійснюють свою політику в інтересах Московії. Недарма в усіх обвинувальних висновках, що стосуються Манафорта, вживаються терміни "промосковський президент Янукович", "промосковська Партія Регіонів", тощо.

 

• Працюючи у передвиборчому штабі Трампа, зокрема його керівником, Манафорт не отримував офіційної зарплати. Це виглядає дуже дивно і не може не цікавити слідчих. Хто і як оплачував роботу Манафорта? Чи дійсно він такий альтруїст? Беручи все це до уваги, неможливо не дійти до висновку, що так, як було до цього часу, вже не буде. Особливо враховуючи, що зі слідством, яке проводить федеральна прокуратура Південного округу Мангеттена, вже співпрацює колишній багаторічний адвокат і "рішайло" Трампа, Майкл Коен, і що імунітет від кримінального переслідування в обмін на надання свідчень від тієї ж прокуратури отримав багаторічний фінансовий директор Організації Трампа, і по суті особистий бухгалтер чинного президента, Аллен Вайсселберґ. Інтернет-видання Vanity Fair у п'ятницю повідомило, що за інформацією друзів Коена він вже кілька разів зустрічався зі слідчими з команди Роберта Мюллера і свідчив їм. До речі, випереджуючи питання, скажу, що Трамп як і раніше може помилувати Манафорта. Як може помилувати і Коена. Але якщо він на це зважиться, то на мій погляд, рано чи пізно, йому обов'язково оголосять звинувачення у перешкоджанні правосуддю та зловживанні владою. 

 

У вівторок, 11 вересня, вийшла у світ накладом в 1,000,000 примірників (плюс можна купити електронну копію) книга легендарного американського журналіста Боба Вудворда "Страх: Трамп у Білому Домі". Боб Вудворд є двічі лауреатом Пулітцерівської премії, вищої нагороди в американській журналістиці. Разом з Карлом Бернстайном, працюючи у Вашингтон Пост, він проводив журналістське розслідування Вотерґейту, і саме їхні публікації спричинили і розслідування, що проводилося Конґресом, і призначення спецпрокурора та його розслідування, і врешті — відставку президента Ніксона. Вудворд є автором книг про вісім президентів — від Ніксона до Обами, має бездоганну і дуже високу репутацію, тому має величезну довіру. Нова книга ґрунтується на оповіданнях очевидців — колишніх і нинішніх високопосадовців Білого Дому, які погодилися говорити на умовах нерозголошування їхніх імен в книзі, але водночас, вони погодилися говорити під диктофон. Тобто, їхні імена є відомими, а їхні свідчення є задокументованими. Вудворд має в своєму розпорядженні записи розмов з ними тривалістю більше ніж 100 годин. Ось один момент з книги (у ній 42 розділи, і в кожній - своя історія).

 

Розділ 10.:  9 лютого 2017 року тодішній керівник апарату співробітників Білого Дому, Райнс Прібас, прочитав у Вашингтон Пост статтю з посиланням на "9 колишніх і нинішніх співробітників спецслужб" про те, що радник з національної безпеки, Майкл Флінн, під час декількох телефонних розмов з московським послом Кісляком обговорював у грудні 2016 року скасування санкцій проти Московії, а потім заперечував це, під час допиту агентами ФБР. Парадоксально, але Прібасу до прочитання статті не було відомо про те, що ще 26 січня 2017 року виконувач обов'язків генпрокурора, Саллі Йетс (вона була заступником генпрокурора при адміністрації Обами) звернулася до новопризначеного юридичного радника Білого Дому, Дона МакҐана, з попередженням про те, що Флінн може бути об'єктом шантажу з боку Московії, бо він обговорював з московським послом скасування санкцій і заперечував це, коли його допитали агенти ФБР. Усі розмови Флінна з Кисляком було перехоплено законним шляхом, бо американські спецслужби на законних підставах прослуховують телефон московського посла. Прібас звернувся до МакҐана за поясненнями. МакҐан сказав, що це правда, що від Флінна зажадали пояснень, але він сказав, що питання про санкції виникло з ініціативи Кісляка, і питання їхнього скасування не обговорювалося. Прібас запитав МакҐана, чи можна прочитати транскрипти перехоплених розмов і прослухати їхні записи. МакҐан швидко роздобув і те, і інше, і разом з Прібасом, який на той час п'ять разів публічно заперечував, що Флінн обговорював питання про скасування санкцій з віце-президентом Пенсом, який також публічно заперечував це, відправився до ситуаційної кімнати Білого Дому, тобто, в найзахищеніше його приміщення, де усі вони прослухали записи розмови Флінна з Кісляком. Вони переконалися, що питання про скасування санкцій піднімав не Кісляк, а саме Флінн, який також просив Квсляка, аби Московія не вживала заходів у відповідь після указу Обами про витурення 35 московських дипломатів та про закриття двох московських центрів електронного шпигунства, які працювали під дипломатичним дахом. Прослухавши записи, МакҐан і Прібас вирішили, що "Флінн повинен піти". Але минуло ще 4 дні, поки Флінн відправили у відставку. Головне питання, що виникає після цього. Хто саме вповноважив Флінна піднімати питання про зняття санкцій у розмовах з Кісляком? Чому Трамп твітив з радістю, який молодець Путін, що не застосував санкцій у відповідь? Чому Трамп послідовно і багаторазово публічно захищав і захищає Флінна, який сам визнав себе винним у наданні неправдивих свідчень ФБР? Чому Трамп вимагав від колишнього директора ФБР, Комі, припинити розслідування щодо Флінна? Чому 30 січня було з надуманої причини відправлено у відставку Саллі Йетс? Усі ці питання, я думаю, є риторичними. Сподіваюся, що юридично точні відповіді на них дасть розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера. Питання про некомпетентність як МакҐана, який навіть не визнав за потрібне відразу ж після повідомлення Саллі Йетс прослухати записи бесід Флінна з Кісляком, так і Прібаса, який дізнався про те, що Флінн брехав ФБР з газетної статті, можна також не задавати. Все ясно. 

 

В четвер до Америки прийшло нове стихійне лихо. Ураган Флоренс ударив по узбережжю Північної Кароліни, після чого рушив на Південну Кароліну. Станом на пізній вечір суботи, жертвами стихії стали вже 14 осіб. Майже 800,000 будинків і підприємств залишилися без електроенергії. У Північній Кароліні зупинено атомну електростанцію. Багато міст, особливо у прибережних районах, затоплено. Також затоплено і багато автомагістралей. Вийшли з берегів річки. У деяких районах кількість опадів, що випали протягом доби, досягла одного метра. Ураган, опинившись над сушею, позбавився підживлення з океану, й ослаб до тропічного шторму, але це лише уповільнило швидкість вітру, проте не зменшило кількість опадів. Мало того, саме уповільнення руху шторму призвело до того, що така величезна кількість опадів випала впродовж короткого часу у низці районів. Шторм рухається в середину Південної Кароліни, після чого, за прогнозами метеорологів, він змінить напрям, поверне на північний захід, дійде до штату Огайо, і потім поверне на схід. У вівторок-середу його очікується в Нью-Йорку. Рухаючись над сушею, шторм, позбавлений підживлення з моря, втрачає енергію, перетворюючись на тропічну депресію (область дуже низького тиску), яка вже не може завдати серйозного збитку, хоча і депресія супроводжується дощем і вітром, але вже, звичайно, значно меншої сили.

 

Спасибі всім, хто прочитав. Усім бажаю здоров'я, гарної неділі та гарного наступного тижня.

 

Переклад українською — Іванна Якимчук

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles