logo

Wednesday, 14 March 2018 18:29

ТЕРЕЗА МЕЙ: ЦЕ НЕ ПРОСТО ЗАМАХ НА ВБИВСТО — ЦЕ ҐВАЛТОВНЕ ПОРУШЕННЯ ВИКОРИСТАННЯ ХІМІЧНОЇ ЗБРОЇ

Тереза Мей, Прем'єр-міністр, Лондон, 14.03.2018 

Повний текст заяви прем’єр-міністра Великої Британії у Палаті Громад (відео) 

 

З Вашого дозволу, пане спікере, я хотіла би зробити заяву про реакцію московитського уряду на інцидент в Солзбері. 

 

По-перше, від імені усієї Палати, дозвольте мені ще раз віддати належне відвазі та професіоналізму усіх служб надзвичайних ситуацій, лікарів, медсестер та слідчих груп, які відреагували на цей жахливий інцидент. 

 

А також — стійкості людей Солзбері. Дозвольте мені заспокоїти їх — як стверджує міністерство охорони здоров’я — теперішній ризик для здоров'я людей є низьким. І уряд буде продовжувати робити все можливе, аби підтримати це історичне місто для його повного відновлення. 

 

Пане спікере, в понеділок я вказала, що пана Скрипаля та його доньку були отруєно «Новичком» — військовим нервовим агентом, розробленим Московією. 

 

Ґрунтуючись на цьому висновку, у поєднанні зі записами про попередні вбивства колишніх офіцерів розвідки — вбивства, спонсоровані державою, офіцерів, яких вони вважають законними цілями — уряд Об'єднаного Королівства дійшов згоди, що дуже ймовірно, що саме Московія несе відповідальність за цей безрозсудний і зневажливий акт. 

 

Йому було лише два правдоподібні пояснення. 

 

Або це було прямим актом Московської держави проти нашої країни. 

 

Або, як варіант, московитський уряд міг втратити контроль над військовим нервовим агентом і дозволив йому потрапити в руки інших осіб. 

 

Пане спікере, це було правильно — запропонувати Московії можливість надати свої пояснення. 

 

Але їхня реакція продемонструвала повну зневагу до тяжкості цих подій. 

 

Вони не надали жодних достовірних пояснень, з яких можна було би припустити, що вони втратили контроль над своїм нервовим агентом. 

 

Немає пояснень тому, як цей агент попав для використовування до Об’єднаного Королівства; немає пояснень тому, чому Московія має неоголошену програму хімічної зброї, яка суперечить міжнародному праву. 

 

Замість цього, вони поставились до використання нервового агента військового класу в Европі зі сарказмом, презирством та зневагою.

 

Тож, пане спікере, немає іншого висновку, окрім того, що московська держава є винною у вчиненні вбивства пана Скрипала та його дочки - і в загрозі життю інших британських громадян у Солзбері, включно з детективом-сержантом Ніком Бейлі. 

 

Це є незаконним застосуванням сили Московською державою проти Об’єднаного Королівства. 

 

І, як я вказала в понеділок, це відбулося на фоні вже сформованого плану-схеми московської державної агресії в Европі та за її межами. 

 

Цьому треба дати повну і ясну відповідь — на додаток до тих дій, які ми вже зробили після вбивства пана Литвиненка, і протистояти цьому плану-схемі московської агресії будь-де.

 

Як стало зрозумілим під час дискусій у цій Палаті в понеділок, дуже важливо, аби ми зараз об'єдналися разом із нашими союзниками — захистити нашу безпеку, відстояти наші цінності та послати чіткий месидж тим, хто намагатиметься їх підірвати. 

 

Сьогодні вранці я провела чергове засідання Ради національної безпеки, де ми домовились — про негайні дії з ліквідації московської шпигунської мережі в Об’єднаному Королівстві; про термінову роботу зі створення нових служб для боротьби з усіма видами ворожої державної діяльності; про забезпечення того, аби ті, хто прагне вести таку діяльність, не могли потрапити до Об’єднаного Королівства; та про додаткові кроки для припинення усіх запланованих контактів високого рівня між Об’єданим Королівством та Московією. 

 

Дозвольте почати з негайних дій.

 

Пане спікере, Палата пам’ятає, що після вбивства пана Литвиненка, Об’єднане Королівство витурило чотирьох дипломатів.

 

Згідно з Віденською конвенцією, Об’єднане Королівство тепер витурить 23 московських дипломатів, яких були ідентифіковано як незаявлені офіцери розвідки.

 

Вони мають лише один тиждень аби покинути країну. 

 

Це буде найбільшим окремим витуренням протягом більш як 30 років, і це відображає той факт, що це не вперше, коли московська держава діяла проти нашої країни. 

 

Завдяки цьому витуренню, ми кардинально знизимо можливості московської розвідки в Об’єднаному Королівстві на роки. І якщо вони намагатимуться їх відновити, ми не дозволимо їм це зробити.

 

По-друге, ми терміново розробимо пропозиції щодо нових законодавчих повноважень для посилення нашої оборони проти усіх форм дій ворожих держав

 

Це включатиме надання цільових повноважень для затримання осіб, підозрюваних у діях ворожої держави прямо на кордоні Об’єднаного Королівства. Ці повноваження наразі діють лише стосовно тих, кого підозрюють у тероризмі.

 

Я також звернулася до міністра внутрішніх справ з проханням визначити потребу в нових анти-шпигунських повноваженнях, аби послабити весь спектр ворожих дій іноземних агентів у нашій країні. 

 

Пане спікере, як я вказала в понеділок, ми також поставимо на розгляд уряду поправки до законопроекту про санкції, аби посилити наші повноваження у застосовуванні санкцій через порушення прав людини

 

Цим ми внесемо свій вклад у міжнародні зусилля, аби покарати тих, хто відповідає за різні злочини, від яких постраждав Сергєй Маґнітскій.

 

І я сподіваюсь, що всі заходи, які я сьогодні озвучую, матимуть міжпартійну підтримку.

 

Пане спікере, ми також повністю використаємо теперішні повноваження, аби розширити наші зусилля для контролю та відстеження намірів тих, хто подорожує до Об’єднаного Королівства, і хто може займатися діяльністю, яка загрожує безпеці Об’єднаного Королівства та наших союзників.  

 

Тому ми збільшимо перевірки на приватних рейсах, на митницях та на вантажних перевезеннях.

 

Ми заморозимо московські державні активи там, де ми маємо докази того, що їх можуть використати для загрози життю чи майну громадян Об’єднаого Королівства чи резидентів.

 

І слідом за Національним агентством з питань злочинності, ми й далі використовуватимо всі можливості правоохоронних органів країни проти серйозних злочинців та корумпованих еліт. Цим людям, чи їхніх грошам, немає місця в нашій країні.

 

Пане спікере, хочу аби було зрозумілим.

 

Хоча наша відповідь мусить бути потужною, вона також повинна зберігати вірність нашим цінностям — цінностям ліберальної демократії, яка вірить у верховенство права.

 

Багато московитів зробили цю країну своїм домом, дотримуються наших законів і роблять важливий внесок у нашу країну, що ми повинні й надалі вітати. 

 

Але для тих, хто прагне нам шкодити, мій месидж є простим: вам тут не місце. 

 

Пане спікере, дозвольте мені повернутися до наших двосторонніх стосунків.

 

Як я сказала в понеділок, ми мали дуже просте ставлення до Московії: залучаймо, але остерігаймось.

 

І я далі вірю в те, що в наших національних інтересах не рвати весь діалог між Об’єднаним Королівством та Московією.

 

Але після цього жахливого акту проти нашої країни ці стосунки не можуть бути як раніше. 

 

Отже, ми призупинимо всі заплановані високорівневі двосторонні контакти між Об’єднаним Королівством та Московією.

 

Це включає в себе скасування запрошення міністрові закордонних справ Лаврову здійснити візит до Об’єднаного Королівства та оголошення, що міністри та дійсні члени Королівської сім'ї не будуть присутніми на Чемпіонаті світу влітку на Московії. 

 

І, нарешті, пане спікере, ми розгорнемо низку інструментів з усього арсеналу нашого апарату Національної Безпеки, аби протистояти загрозам діяльності ворожої держави. 

 

Хоча я виклала деякі з цих заходів сьогодні, депутати з усіх партій мають розуміти, що є деякі заходи, які не можуть бути публічними з міркувань національної безпеки.

 

І, звичайно, є інші заходи, які ми готові застосувати у будь-який час, якщо ми зіткнемося з наступною московською провокацією. 

 

Пане спікере, жоден із заходів, які ми вживаємо, не спрямований на шкоду законній діяльності чи на запобігання контактам між нашими мешканцями.

 

У нас немає розбіжностей з народом Московії, за яким є стільки великих досягнень протягом усієї його історії. 

 

Багато хто з нас дивився на пострадянську Московію з надією. Ми хотіли кращих стосунків, і це трагічно, що президент Путін вирішив діяти таким чином.

 

Але ми не будемо терпіти загрозу життю британцям та іншим людей на британській землі від московського уряду. Також ми не будемо терпіти таке явне порушення міжнародних зобов'язань Росії

 

Пане спікере, як я вказала в понеділок, Об’єднане Королівство не є одиноким у протистоянні московській агресії.

 

Протягом минулої доби я розмовляла з президентом Трампом, канцлером Меркель та президентом Макроном.

 

Ми домовились тісно співпрацювати у відповідь на це варварський акт та координувати наші зусилля зі захисту міжнародне право, заснованого на правилах, які Московія прагне підірвати. 

 

Я також буду розмовляти з іншими союзниками та партнерами найближчими днями.

 

І я вітаю сильні вирази підтримки НАТО та партнерів з усього Европейського Союзу та не тільки.

 

Пізніше, сьогодні в Нью-Йорку, Рада Безпеки ООН проведе відкриті консультації, де ми вимагатимемо потужної міжнародної реакції.

 

Ми також повідомили Організацію зі заборони хімічної зброї про використання Московією цього нервового агента. І ми працюємо з поліцією, аби ОЗХЗ самостійно перевірила наш аналіз. 

 

Пане спікере, це було не просто замахом на вбивство в Солзбері, і не просто актом проти Об’єднаного Королівства.

 

Це є ґвалтовним порушенням заборони використання хімічної зброї. 

 

І це є ґвалтовним порушенням системи, заснованої на правилах, від якої залежимо ми і наші міжнародні партнери.

 

Ми будемо працювати з нашими союзниками та партнерами, аби протистояти таким діям, де б вони не загрожували нашій безпеці — чи вдома, чи закордоном. 

 

Передаю заяву до Палати.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles