logo

Thursday, 25 May 2017 12:00

НОВІ ГОРИЗОНТИ СТРАТОСФЕРНОЇ АВІАЦІЇ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 25.05.2017

 

Космічні перегони набирають обертів, пропонуються нові і відновлюються старі напрямки освоєння космосу та стратосферної авіації.

 

Що з огляду 2017 року можна занести до здобутків, адже поки що ніхто не запропонував способу здолати лінію Кармана, яка проходить на висоті 100 км над рівнем моря?

 

Теодор фон Карман, американський учений угорського походження визначив, що приблизно на цій висоті атмосфера стає настільки розрідженою, що авіація стає практично неможливою, оскільки швидкість літального апарату, необхідна для створення достатньої підйомної сили, стає більшою першої космічної швидкості. Тому, для досягнення більшої висоти необхідно користуватися засобами космонавтики. 

 

Визначення лінії умовне, оскільки чіткої межі, за якою закінчується атмосфера й починається космос, не існує. Так, зовнішня частина земної атмосфери, екзосфера, тягнеться до висоти 10 тис. км і більше, на такій висоті атмосфера складається в основному з атомів водню, здатних залишити атмосферу. 

 

Досягнення лінії Кармана було першою умовою для отримання призу Ansari X Prize, оскільки це є основою для визнання польоту космічним.

 

І от перший, частковий крок можливо буде революційним. Йдеться про створення можливостей здійснювати швидкі та дешеві виведення космічних кораблів на земну орбіту. 

 

Управління перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (DARPA) обрало компанію «Боїнг» для завершення проектування «принципово нового класу гіперзвукових літальних апаратів, які посилять національну безпеку США». 

 

Поставлено мету створити безпілотний літальний апарат, відомий під назвою XS-1, який матиме розмір порівняний із комерційним реактивним літаком і злітатиме вертикально, як ракета. Після досягнення суборбітальних висот він здійснюватиме пуск невеликої одноразової ракети-носія верхнього ступеня, яка і виведе вантаж на орбіту. Тим часом перший ступінь повернеться на землю, здійснивши приземлення на злітній смузі, як звичайний літак. 

 

Новий апарат не буде ані традиційним літаком, ані ракетою у звичайному розумінні, а радше поєднанням цих двох технологій з метою зменшити вартість пусків вдесятеро та перейти від нинішньої тривалої підготовки кожного пуску до їх здійснення у вільно вибраний час. Уряд США хоче до кінця 2019 року завершити другу фазу проектування та побудови і вже у 2020-му році перейти до активних пробних польотів, які мають сягнути інтенсивності 10 зльотів протягом 10 днів.

 

Інший, не менш перспективним напрямом можна вважати успішні польоти Стратосферного літака на сонячних батареях SolarStratos. Здійсно тестовий політ у швейцарському Пайєрні.

 

SolarStratos Airplane

 

Тривалість польоту на висоті 300 метрів склала 7 хвилин. За штурвалом повітряного судна перебував льотчик-випробувач Даміан Хіш’є. 

 

Перевірки керованості літака на землі і злітно-посадковій смузі, що передували польоту, виявилися успішними, і Федеральне управління цивільної авіації Швейцарії видало дозвіл на проведення льотних випробувань. «Ми зробили це!» — заявив голова проекту Рафаель Дом’ян, під управлінням якого в майбутньому літак вирушить в стратосферу. 

 

«Звичайно, шлях до польоту на дуже великій висоті тривалий, але ми впевнені, що він нам під силу», — заявив пілот. 

 

Розмах крил SolarStratos дорівнює 25 метрів, на них на площі 22 кв. метрів розташовані сонячні панелі, що виробляють енергію для двигуна на 32 кВт і літій-іонної батареї ще на 20 кВт. Довжина літака становить 8,5 метрів, вага — 450 кілограм. Для максимального полегшення кабіну було вирішено не опалювати і не герметизувати. Замість цього пілоти і пасажири будуть носити скафандри, що захищають їх від температури −56 °С за бортом і розрідженої атмосфери.

 

Компанія планує показати можливості літака в канадському Квебеку в червні. Відправитися на SolarStratos в стратосферу планується в 2019 році. Приблизно на цей же час заплановані перші комерційні подорожі в стратосферу для пасажирів. Підйом на висоту 24 тисячі метрів над рівнем моря триватиме 2 години, а на милування зірками буде виділено 15 хвилин, перш ніж почнеться 3-годинний спуск вниз. 

 

Кожен запуск обійдеться в $10 млн. Незважаючи на високу вартість, Дом’ян переконаний у затребуваності стратосферного літака на сонячній енергії. «Це відкриє двері для електричної та сонячної авіації, що здійснює польоти до кордонів космосу», — говорить Дом’ян, який сконструював і побудував перший сонячний човен, що здійснив навколосвітнє плавання у 2010 — 2012 роках.

 

Не відстає в цих змаганнях і літак-носій Roc з розмахом крил 117 метрів продукції каліфорнійського аерокосмічного порту Мохаве,  поки що найбільшого в історії авіації літака. Основне призначення - запуск ракет з стратосфери.

 

StratosAvia1

 

Загальна максимальна вага аерокосмічного судна становитиме 540 000 кілограмів. 

 

Розробкою проекту займається мільярдер Пол Гарднер Аллен, співзасновник компанії Microsoft і інвестор численних дивовижних стартапів і проектів, включаючи Allen Telescope Array інституту SETI і SpaceShipOne - корабля, який здійснив перший приватний суборбітальний політ.

 

Плани, як і в Ілона Маска грандіозні, а от терміни реалізації постійно переносяться, як польотних випробовувань так і запуску ракет з його борту.

StratosAvia2

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles