logo

Monday, 03 July 2017 09:43

ЗАСНОВНИК ФУНКЦІОНАЛЬНОГО АНАЛІЗУ ЛЬВІВ’ЯНИН СТЕФАН БАНАХ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 03.07.2017 

  

Однією з найяскравіших постатей інтелектуального та наукового життя Львова міжвоєнного часу був всесвітньовідомий математик Стефан Банах.

 

Якщо коротко, то по собі залишив:

 •    Теорема Банаха — Штайнгауза
 •    Теорема Банаха про нерухому точку
 •    Теорема Банаха про замкнений графік
 •    Теорема Банаха про обернений оператор
 •    Теорема Гана — Банаха
 •    Банахів простір
 •    Банахова алгебра
 •    Гра Банаха — Мазура
 •    Парадокс Банаха — Тарського
 •    16856 Банах — астероїд
 •    Міжнародний математичний центр імені Стефана Банаха
 •    Banach Journal of Mathematical Analysis
 •    Вулиця Стефана Банаха (Львів)

Його відкриття стали золотим фондом математики XX ст. Польське математичне товариство заснувало премію ім. С. Банаха. Найцікавіші факти з життя Банаха: 

 

Стефан вирішив стати інженером і у 1910 році він вступає до Львівської Політехніки, яку, втім, так і не зміг закінчити через початок Першої світової війни. В результаті, диплому про закінчення цього навчального закладу Банах так і не отримає ніколи… 

 

Після першої Світової війни підпрацьовує на будівельних роботах, аж поки випадкова зустріч з Гуго Штайнгаузом не змінила усе життя Банаха. У 1920 році, Банах стає асистентом професора Ломницького у львівськиій Політехніці і проживає у будинку Ломницького на сучасній вулиці Івана Котляревського. Цікавою є історія написання дисертації Банаха. Геніальному математику завжди бракувало часу викласти на папері свої ідеї, тому його колеги попросили асистентів надрукувати його ідеї, які він потім відредагував.Вже у 1922-му, у віці 30 років він стає професором математики Львівського університету. У 1926 році, він формулює свій знаменитий парадокс подвоєння кулі. Про його вражаюче відкриття дізнались у всьому світі. New York Times написала про нього як про одне з найбільш вражаючих відкриттів свого часу.

 

banach3

Будинок, у якому розташувалась знаменита Шкотська кав’ярня (математична) 

 

Неможливо оминути тематику львівської математичної школи, окрім наукової геніальності якої, ще одним ключовим її атрибутом була так звана Шотландська кав’ярня. Район Академічної вулиці був заповнений львівською професурою. На Академічній, 22 містилася знаменита кондитерська Залевського, а неподалік була і Шкотська кав’ярня з її мармуровими столами, на яких львівські математики виписували собі завдання і самі ж їх вирішували (а потім стирали) доти, доки Люсія Банах не купила за 1,5 злотих легендарний зошит у лінійку, що став відомий як «Шотландська Книга» і став однією з найбільших реліквій математичного світу. 

 

banach4

Фрагмент копії Шотландської книги з автографом Банаха © photo-lviv.in.ua

 

18 математиків відвідували кав’ярню близько 5-ї вечора. Записи завдань у Шотландської Книзі, що зберігалася у сейфі офіціанта кафе, були зроблені тільки на непарних сторінках і будь-який математик міг написати своє завдання або спробувати розв’язати завдання, поставлене колегою. Фактично кожен знаменитий іноземний математик, який потрапляв у цей час до Львова, вважав своїм обов’язком відвідати Шотландську кав’ярню. 

 

(DN Ще й сьогодні кафе збережене в готелі Атлас, можна оглянути копію цієї книги, не певен чи є чисті сторінки для запису, варто перевірити.) 

 

Стіл за яким сидів Банах зі своїми колегами Штайнгаузом і Мазуром був центральною «сценою» кафе. Учень Банаха і майбутній творець водневої бомби, Станіслав Улам згадував, що пересидіти або перепити Банаха під час довгих сесій в кафе було майже неможливо. 

 

Банах для свого часу був досить екстравагантною постаттю і своїм зовнішнім виглядом чи поведінкою часто вражав львів’ян. Він обожнював футбол і намагався не пропускати ігор львівської “Погоні”. Він працював по кафе, і коли всі заклади вже були закриті, Банах прямував на вокзал, де кафе було відкрите цілодобово, і там за келихом пива продовжував думати про математичні проблеми. У 1936 році він прочитав лекцію перед міжнародним математичним конгресом в Осло, що вважалося великою честю. У 1939-му його обрали президентом польського математичного товариства. Того ж року Банах отримав Гран-прі від Академії. Величезна на той час премія ($ 5,000) була відправлена на рахунок Банаха. 

 

3 1939 до кінця життя у 1945 році — президент Польського математичного товариства (член-засновник ПМТ з 1919, у 1932–1936 віце-президент), член-кореспондент АН УРСР. Лауреат великої премії Польської академії знань (1939). 

 

Під час німецької окупації спочатку переховувався, а потім — аби якось прожити — працював донором у протитифозному інституті Вайґля у Львові. 

 

(DN Подібно до японської програми збереження еліти в буремні воєнні роки, Рудольф Вайґль робив все можливе щоб в його інституті, який продукував протитифозну вакцину, надаючи різні посади, зберегти життя еліті Галичини. За що його переслідував комуністичний режим. Він так і не зміг стати Нобелівським лауреатом (його звинуватили в колабораціонізмі), але в 2003 році його зачислили до Праведників народів світу)

  

Після війни працював деканом фізико-математичного факультету Львівського університету і одночасно перебував на керівній роботі в Інституті математики АН УРСР (Львівська філія), якийсь час за сумісництвом завідував кафедрою теоретичної механіки Львівського політехнічного інституту.

 

banach6

 

Радянська влада на початку окупації дуже загравала з професурою, свідченням чого було те, що Банах (поряд зі Штайнгаузом і Бартелем) отримав пропозицію видати свою книжку. Таким чином з'явився на світ українською мовою його «Функціональний аналіз». Щоправда, переклад цієї роботи тривав так довго та зустрів такі перешкоди, що фактично вона вийшла вже після війни, після смерті автора. Переклад здійснив університетський колега і заступник декана Мирон Зарицький, хоча його прізвище й не вказане в описі видання.

 

banach8

Могила С. Банаха на Личаківському цвинтарі

 

В 1992, 2002 і 2012 роках (наступна в вересні 2017) у Львові відбулись міжнародні наукові конференції, присвячені річницям від дня народження Стефана Банаха.

 

До 120-річчя Банаха випущено повний набір ювілейних монет (польських злотих).

banah 01

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles