logo

Tuesday, 31 July 2018 13:49

СЬОГОДНІ ПОЧИНАЄТЬСЯ СУД НАД ПОЛОМ МАНАФОРТОМ. В ЧОМУ СПРАВА?

Sharon LaFraniere, Emily Baumgaertner, The New York Times, 29.07.2018

 

Питання про втручання Московії у президентську кампанію Трампа в 2016 році на цьому суді не розглядатиметься, але суворо надвисатиме над усім процесом.

 

У вівторок, 31 липня, Пола Манафорта, досвідченого республіканського діяча та лобіста, який допомагав проводити кампанію Трампа в 2016, викликано до окружного суду Александрії (штат Вірґінія) стосовно звинувачень у фінансовому шахрайстві.

 

ЩО ВАРТО ЗНАТИ: 

 

Це перший суд за звинуваченнями Роберта Мюллера, спецпрокурора, який розслідує втручання Московії у президентську кампанію.

 

Прокурори кажуть, що не мають наміру заглиблюватися у питання змови між Московією та Трампом у цій справі, яку сфокусовано на тому, як пан Манафорт скористався коштами, отриманими за роботу консультантом в Україні.

 

Очікується, що суд триватиме не менше трьох тижнів, а на вересень заплановано другий суд, під час якого пан Манафорт стикнеться зі вказаними звинуваченнями в окружному суді столичного округу Колумбія.

 

Ось найчастіші питання, які читачі задають про суд.

 

ЯКИМИ Є ЗВИНУВАЧЕННЯ?

 

Звинувачення проти Манафорта (а їх всього 32) полягають у тому, що він приховав більше $30,000,000 закордонних прибутків через офшорні рахунки, брешучи банкам та уникаючи податків.

 

Прокурори стверджують, що починаючи з 2006, Манафорт приховав мільйони доларів прибутків, отриманих від українських олігархів та тодішньогоукраїнського уряду за просування місцевого промосковського лідера, Віктора Януковича. За словами прокурорів, коли Янукович літаком утік у Московію у лютому 2014 після народного повстання, фінанси України було спустошено. Також вони кажуть, що згодом Манафорт вдався до шахрайства проти банків, аби змогти вести розкішне життя. 

 

Згідно зі звинуваченням, йому допомагав Рік Ґейтс, його права рука, який визнав себе винним у приховування шахрайства та у брехні до ФБР. Очікується, що пан Ґейтс, який також працював на кампанію Трампа, свідчитиме проти Манафорта.

 

Найсерйозніші звинувачення проти Манафорта можуть означати вирок до 30 років кожне. Його також звинувачують у відмиванні грошей, порушенні закону про відкритість лобіювання та перешкоджанню правосуддю. 

 

ЯК ЦЯ СПРАВА ВПИСУЄТЬСЯ У РОЗСЛІДУВАННЯ МЮЛЛЕРА?

 

Прихильники пана Манафорта стверджують, що справа зовсім не вписується у розслідування, а цого юристи у певний момент прагнула відкинути цю справу взагалі, пояснюючи це перевищенням Мюллером своїх повноважень. Томас Селбі Елліс, суддя у справі у Вірґінії, у суді вже припустив, що прокурори розглядають справу як засіб тиску на Манафорта, аби отримати докази, які могли би вплутати і Трампа.

 

Суддя Елліс сказав про це прокурорам на попередньому слуханні: «Вас фактично не турбує фінансове шахрайство Манафорта. Насправді вас турбує, яку інформацію Манафорт може вам дати, яка би відбилася на Трампі, або би призвела до його звинувачення чи імпічменту чи ще до чогось». 

 

Та врешті суддя вирішив, що команда Мюллера «відслідковувала гроші, оплачені промосковськими високопосадовцями» панові Манафорту – а це та частина розслідування, яка стосується безпосередньо повноважень Мюллера на посаді.

 

Якщо Пола Манафорта засудять, для Трампа та його прихильників буде все важче говорити що спецпрокурор займається «полюванням на відьом». Якщо ж його виправдають, то від прихильників Трампа появлятиметься все більше вимог до Мюллера завершити свою роботу.

 

scheme

 

ДО ЧОГО ТУТ ТРАМП?

 

Ці звинувачення проти пана Манафорта не містять жодних тверджень про змовництво кампанії Трампа з московитами стосовно виборів 2016 року. Тим не менше питання, чи знає і що саме знає пан Манафорт, складною павутиною оточує цю судову справу. 

 

Щойно пан Манафорт вирішить співпрацювати зі слідством, команда Мюллера найімовірніше відразу задасть йому багато питань, позв'язаних з його роллю в президентській кампанії Трампа, включно з ти, що він знає про зустріч у хмарчосі Trump Tower у червні 2016, організовану московськими емісарами, які пообіцяли бруд на Гілларі Клінтон.

 

З іншого боку, пан Ґейтс, близький колега Манафорта, вже співпрацює з командою Мюллера кілька місяців. Тож навіть якщо пан Манафорт і має цікаву інформацію для пана Мюллера і піде на угоду про співпрацю, то це не приведе слідчих ні до чого кардинально нового. 

ЩО ПРО ЦЕ СКАЗАВ ТРАМП? 


Президент одночасно і захищає пана Манафорта, і намагається дистанціюватися від нього. «Ого, який жорсткий вирок для Пола Манафорта, що представляв Рональда Рейґана, Боба Доула та багатьох інших топ-політиків та кампаній», - твітнув пан Трамп у день, коли суддя у Вашинґтоні відмовив Манафорту у заставі. 

 

Та президент також сказав: «Він працював на мене десь 49 днів чи ще скількись? — та додав, — мені соромно за людей, які повертаються на 12 років назад, аби щось знайти».

 

Насправді ж пан Манафорт працював на кампанію Трампа набагато більше, ніж 49 днів. На цю кампанію у 2016 він витратив п'ять місяців. Його найняли, щоб керувати делегатами Республіканської Національної Конвенції, а через два місяці його підвищили — він став керівником кампанії. А пан Ґейтс продовжив свою роботу на посаді заступника керівника кампанії, навіть після того, як Манафорта змусили подати у відставку у серані 2016 через підозри, пов’язані з його роботою в Україні. 

 

ЯК МОЖЕ ЗАВЕРШИТИСЯ ЦЕЙ СУД?

 

За словами Ненсі Ґертнер, колишньої окружної судді США та професора у Гарвардській Школі Права, аби довести, що пан Манафорт обманув банки, прокурори мають показати, що він навмисно брехав про свої фінанси. 

 

Прокурори вже чітко окреслили свої звинувачення і надалі відповідні документи. Вони планують показати, що починаючи з 2006 року, пан Манафорт використовував офшорні рахунки та корпрації для приховування своїх прибутків, аби скористатись ними для свого розкішного життя.

 

За їхніми словами, лише у 2012 році пан Манафорт заплатив $3,000,000 готівкою за особняк у Брукліні та ще майже $3,000,000 за апартаменти на Мангеттені, а ще він придбав будинок в Арлінґтоні (штат Вірґінія). Також, за словами прокурорів, він вклав мільйони доларів в антикваріат, одяг та ремонт будинку, включно з озерцем та газоном. Загалом, аж $75,000,000 перетікло через його офшорні рахунки, кажуть прокурори. 

 

«Вони збираються надати докази, що пан Манафорт витрачав неймовірно велику кількість грошей, кількість, що виходить за межі розуміння більшості людей, включно й зі мною, — сказав Росс Делстон, правник з Вашингтона та експерт зі справ щодо відмивання коштів. 

 

Команда захисту пна Манафорта ще не оприлюднила своєї стратегії.

 

ЧОМУ Ж МАНАФОРТ У В'ЯЗНИЦІ?

 

Емі Берман Джексон, федеральна суддя США, яка вестиме суд у Вашинґтоні, відмовила панові Манафорту у заставі та наказала ув'язнити його у середині червня після того, як прокурори надали нові докази того, що після свого звинувачення, пан Манафорт намагався вплинути на свідчення двох свідків. 

 

Прокурори сказали, що пан Манафорт та його помічник натякали тим свідкам, що він не порушував федерального закону, який вимагає від лобістів, що представляли іноземні інтереси, розкрити їхню діяльність перед Міністерством юстиції США.

 

ЧОМУ Є ДВІ СУДОВІ СПРАВИ?

 

Прокурори надали звинувачення у фінансових та податкових шахрайствах у Вірґінії, де Манафорт має дім, тому що саме там, за їхніми словами, і було скоєно злочини. Інші звинувачення (відмивання грошей теж) скерували до Вашинґтона з тієї ж причини. 

 

Юристи пана Манафорта могли би погодитися об'єднати ці дві справи. Та замість цього, вони обрали перший суд у північній Вірґінії, де присяжні ймовірно є більш консервативними в політиці ніж у надто Демократичному Вашингтоні, і можливо будуть прихильнішими до пана Манафорта.

 

Шарон ЛаФраньєр є журналісткою та учасницею команди, яка здобула Пулітцерівську премію 2018 року за розслідування зв’язків Дональда Трампа з Московією.

 

Переклад українською — Петро Козак.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles