logo

Friday, 16 June 2017 07:57

СТРАТЕГІЯ МАРКО ПОЛО ВІД СІ ЦЗІНЬПІНА

 

Джозеф С. Най (Joseph S. Nye), Project Syndicate, США, 16.06.2017

 

У травні цього року глава Китаю Сі Цзіньпін головував на організованому з великим пафосом форумі «Пояс і шлях» в Пекіні.

На цей дводенний захід приїхали 29 глав держав, 1200 делегатів з більш ніж 100 країн.

 

Китайську ініціативу «Пояс і шлях» Сі Цзіньпін назвав «проектом століття». У ній беруть участь 65 країн, площу котрих займають дві третини земної поверхні, а населення становить приблизно 4,5 мільярда чоловік.

План Сі Цзіньпіна, вперше оголошений в 2013 році, передбачає інтеграцію Євразії за допомогою інвестицій в розмірі трильйона доларів в об'єкти інфраструктури, що розкинулися на території від Китаю до Європи (з відгалуженнями в Південно-Східну Азію і Східну Африку).

Його вже називають новим китайським планом Маршалла, а також претензією на «велику стратегію».

 

Амбітна ініціатива Китаю може дати бідним країнам дуже потрібні їм шосе, залізниці, трубопроводи, порти і електростанції. Вона також покликана стимулювати інвестиції китайських компаній в європейські порти і залізниці.

Власне, «поясом» називається широка мережа шосе і залізниць, які перетинають Центральну Азію, а «шляхом» - морські маршрути між Азією і Європою і відповідні порти.

 

Звичайно, китайські мотиви не є чистою благодійністю.

 

Перенаправлення великих валютних резервів Китаю в високоприбуткові інфраструктурні інвестиції замість низькодохідних казначейських облігацій США виглядає розумним, і, крім того, сприяє створенню альтернативних ринків для китайських товарів.

Китайські сталеві і цементні компанії зараз страждають від надлишку потужностей, будівельні компанії країни теж зможуть заробити на цих нових інвестиціях.

Крім того, китайська промисловість переміщується у віддалені провінції, тому поліпшення якості їх інфраструктурних зв'язків з міжнародними ринками відповідає потребам розвитку Китаю.

 

За даними газети Financial Times, в минулому році обсяги інвестицій в ініціативу Сі Цзіньпіна знизилися. Виникають сумніви, чи дійсно комерційні підприємства зацікавлені в проекті так само, як і влада.

Транспортування товарів по суші з Китаю в Європу все ще обходиться вдвічі дорожче, ніж торгівля по морю.

 

SilkRoad2

 

Як пише Financial Times, проект «Пояс і шлях» виявився, «на жаль, в меншій мірі практичним інвестиційним планом і в більшій - політичною концепцією».

Концепція Сі Цзіньпіна вражає, але наскільки вона буде успішна в якості «великої стратегії»?

 

Китай робить ставку на стару геополітичну теорію. Сто років тому британський теоретик геополітики Хелфорд Маккіндер (Halford Mackinder) стверджував, що країна, яка контролює острів Євразію, контролюватиме весь світ.

 

Отож «Пояс і шлях» – китайський проект інтеграції Євразії, це інвестиційний план чи концепція політичного домінування?

 

DN А от щодо України, то в жодних планах цей шлях і пояс нас не торкнеться, може лиш в візіях Саакашвілі, який озвучував бажання долучитися до Шовкового Шляху в вигляді вантажопотоку через Грузію, Одесу-Рені і далі в Європу... 

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles