logo

Saturday, 24 June 2017 07:19

НА ЗАХІДНОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН

Доктор Немо, RadioLemberg, 24.06.2017

 

Ця назва роману Еріха-Марії Ремарка одразу потрапила в тему московитам і актуальна для них завжди в рамках перманентного протистояння з Заходом на всіх ментальних і фізичних рівнях. Хоч дослівно переклад назви Im Westen nichts Neues, дослівно — «На Заході нічого нового».

У передмові автор говорить: «Ця книга — не викриття і не сповідь. Це лише спроба розповісти про покоління, яке занапастила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів». Ой як це все болюче актуально…

 

Еріху Марії Ремарку було 22, коли у світ вийшов його дебютний роман «Притулок мрій». За ним послідували «Гем», «Станція на горизонті» і, нарешті, «На Західному фронті без змін», що став символом літератури втраченого покоління і приніс письменникові світову славу. Уже через рік по цій книзі був знятий однойменний фільм, а через два роки Ремарка висунули на Нобелівську премію з літератури - на той момент йому було всього 33 роки, однак через спротив з боку політичних сил Німеччини, Нобелівський комітет нагороди йому не дав.

 

Його романи стали щедрим джерелом крилатих фраз: Мансарда мрій (1920), Ґем (1924), Зупинка на обрії (1928), На західному фронті без змін (1929), Повернення (1931), Три товариші (1936), Возлюби ближнього свого (1939), Тріумфальна арка (1945), Іскра життя (1952), Час жити і час помирати (1954), Чорний обеліск (1956), Позичене життя (1961), Ніч у Лісабоні (1962), Омріяна земля (1970), Тіні в раю (1971),

 

А їхні екранізації сильним емоційним стресом На західному фронті без змін (1930)американського режисера Льюїса Майлстоуна. Він отримує відразу два «Оскари»: в номінації «Найкращий режисер» та «Найкращий фільм», У 1979 р. -режисер Делберт Манн зняв телевізійний варіант цього фільму. • Три товариші (1938) • Тріумфальна арка (1948) • На західному фронті без змін (1979) • Тріумфальна арка (1985) • На західному фронті без змін (2012)

 

Remark1

Худ. Джон Сінгер Сарджент. «Отруєні бойовим газом», 1918 рік.

 

Кращі уривки його творів - в нашій добірці:

 

У стародавніх були боги вина і веселощів - Вакх і Діоніс. А у нас замість них - Фройд, комплекс неповноцінності і психоаналіз, боязнь гучних слів в любові і схильність до гучних слів в політиці.

"Тріумфальна арка"

 

Ні, - швидко сказав він. - Тільки не це. Залишитися друзями? Розвести маленький городик на остиглій лаві згаслих почуттів? Ні, це не для нас з тобою. Так буває тільки після маленьких інтрижок, та й то виходить досить фальшиво. Любов не плямують дружбою. Кінець є кінець.

"Тріумфальна арка"

 

До речі, як це не дивно, але всілякі біди і нещастя на цьому світі дуже часто лунають із боку людей маленького росту; у них набагато більш енергійний і важкий характер, ніж у людей високих.

"На Західному фронті без змін"

 

Хто хоче утримати - той втрачає. Хто готовий з посмішкою відпустити - того намагаються утримати.

"Життя в борг"

 

Людське життя тягнеться надто довго для однієї любові. Просто занадто довго. Любов чудесна. Але комусь з двох завжди стає нудно. А інший залишається ні з чим. Застигне і чогось чекає ... Чекає, як божевільний ...

«Три товариші»

 

Ти тільки нікого не підпускай до себе близько. А підпустиш - захочеш утримати. А втримати нічого не можна.

"Три товариші"

 

Якою незграбною стає людина, коли любить по-справжньому! Як швидко злітає з неї самовпевненість! І якою самотньою вона собі здається; весь хвалений досвід раптом розсіюється, як дим, і відчуває себе такою невпевненою.

"Життя в борг"

 

Коли любиш, народжуються все нові страхи, про які раніше й не підозрював.

«Час жити і час помирати»

 

- Ви з Китаю?

- Що ви маєте на увазі?

- Нічого, я просто хотів вас перебити. Інакше б ви ще годину базікали.

"Тріумфальна арка"

 

Якщо ти хочеш десь жити, значить ти хочеш там померти.

"Життя в борг"

 

Те, чого не можеш дістати, завжди здається краще того, що маєш. У цьому полягає романтика й ідіотизм людського життя.

"Чорний обеліск"

 

- Ви не любите говорити про себе, чи не так?

- Я навіть думати не люблю про себе.

"Тріумфальна арка"

 

Любов - чудова річ. Але вона псує характер.

"Три товариші"

 

- Я була страшенно нещасна.

- І довго?

- З тиждень.

- Не так уже й довго.

- Це ціла вічність, якщо ти по-справжньому нещасний.

"Тріумфальна арка"

 

Він був убитий в жовтні 1918 року, в один з тих днів, коли на всьому фронті було так тихо і спокійно, що військові зведення складалися з однієї тільки фрази: «На Заході нічого нового».

"На Західному фронті без змін"

 

DN У житті Ремарка було багато жінок, але найбільшим його коханням стала Марлен Дітріх.

Їхній зв'язок був довгим, але страждальним. Любовний роман був переповнений образами, взаємними скаргами та амбіціями. Але, завдяки цьому роману, був написаний один з найкращих творів Ремарка «Тріумфальна арка». Ремарк присвятив цей роман Марлен, списавши з неї головну героїню роману Жоан Маду.

Твір настільки переплітався з реальним життям Ремарка, що Ремарк  зустрівши в Нью-Йорку 40-річну Полетт Ґоддар (Paulette Goddard), американську кінозірку, колишню дружину Чарлі Чапліна, одразу запалав почуттями. З помсти, оскільки Марлен Дітріх люто ненавиділа цю кляту конкурентку Ґоддар, одружився з нею й прожив решту життя в Швейцарії до 72-ліття.

 

Remark2a

Полетт Ґоддар і алкоголь були разом з ним до кінця.

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles