logo

Tuesday, 20 September 2016 23:06

ШИМОН ПЕРЕС: ЯКЩО ВАШИХ МРІЙ БІЛЬШЕ, НІЖ ДОСЯГНЕНЬ — ЗНАЧИТЬ, ВИ ЩЕ МОЛОДІ

Шимон Перес, Yalta European Strategy, Київ, 13.09.2015 

 

Ми мріяли про свою землю, але земля, яку ми отримали, не була мрією. Це був маленький клаптик, одна тисячна частина Близького Сходу. Ця земля не дуже добре до нас віднеслася. Там були болота, москіти, пустеля на півдні, каміння. Вибирати було потрібно між комарами та каменями. На ній було два озера – одно мертве, друге вимирало. Була знаменита ріка – але і в ній води не було. Тобто води не було взагалі. Також не було жодних інших природних ресурсів – ні золота, ні нафти. Тоді говорили, що на Близькому Сході є два типи країн – нафтові країни і країни святі. Наша була абсолютно свята, тому що взагалі нічого не було. 

 

Ми були самотніми. У нас не було брата по релігії, сестри по мові, сусіда по історії. Все це діялося після Голокосту. Ми прийшли туди і не знали взагалі, що робити. По-справжньому не знали. 

 

Люди питають мене: як залишатися активними? Це дуже просто. Рахуйте подумки ваші досягнення і мрії. Якщо ваших мрій більше, ніж досягнень – значить, ви все ще молоді. 

 

І ми подумали: найбільше багатство природи – це людина. Люди збагатили землю, а не земля народ. 

 

Ми всі стали вченими. Кожний фермер в Ізраїлі, кожний кібуц почав дивитися, як розвивати землеробство (сільське господарство) без води, без землі. Ми почали розвивати його. Це було перше землеробство в світі, засноване на хай-теку. Я сам був тоді студентом в сільськогосподарському університеті, ми намагались проводити ірригацію – поливали дерева гарячою водою, думали, що вони так будуть краще рости.

 

На превеликий подив, вияснилося, що землеробство, яке базується не лише на землі, але й на хай-теку, працює. В нас сьогодні достатньо води. Воду зазвичай знаходять – її не добувають. А ми стали її добувати. І ми досягли успіху. Ми почали опріснювати воду, ми відшуковували овочі, які не дуже багато «п’ють», займалися селекцією. Ось вам справжній секрет: для майбутнього важливо не те, що ви знаходите, а те що ви створюєте. 

 

У нас не було ні людей, ні озброєння, ми ніколи не воювали, в нас було лише 450 тис. людей, не було генералів, не було воєнного досвіду. ООН вирішило створити державу Ізраїль, але фактично йшла війна. Що ми могли зробити? Дві речі.

 

Перше – люди повинні були стати мужніми й хоробрими. Вони повинні були зрозуміти, що в нас немає вибору – ми повинні тільки перемогти. Якщо ми хоч один раз програємо – все.

 

Друге – оскільки в нас не було зброї, ми почали її виробництво. Щоби вдосконалити армію, нам прийшлося розвивати IT. Ізраїльський IT-сектор працював на армію. Тому що ми були одні серед ворожого оточення.

 

Чому я вам це розповідаю? Я постійно кажу молодим хлопцям та дівчатам: друзі, ви маєте значно більше, ніж ви думаєте. Не будьте лінивими. Ви маєте значно більше, ніж земля вам може запропонувати. Ви можете продукувати речі, які вам не дані. Це урок для всіх.

 

Україна – одна з найважливіших країн світу у царині землеробства. Ви дійсно багато постачаєте, і ви не повинні від землеробства відмовлятися – ви можете й повинні модернізувати, об’єднати ресурси і таланти народу.

 

Потенціал у всіх людей – дуже великий. Але всі вони трішки ліниві. Якщо хочете чого-небудь досягнути, потрібно працювати. Нічого не падає з неба. Ми в Ізраїлі дуже багато працювали. Що в цьому поганого? Не знаю…

 

Люди йдуть у відпустку – це пуста трата часу. Мені вже 90, і я ніколи не був у відпустці. Мені говорять: «Ти що ненормальний? Як же ти відпочиваєш?» А я віддаю перевагу роботі. Я від роботи отримую радість. І не будьте песимістами – це також пуста трата часу, особливо коли часи змінюються. 

 

Потрібно йти за наукою. В науки немає кордонів, обмежень, наука не має рефлексії. Не намагайтеся вирішить проблеми минулого, я не знаю, чи це взагалі можливе. Минуле взагалі не відіграє жодної ролі. Просто вивчіть його, аби ви не повторювали старих помилок. В минулому немає ні майбутнього, ні сподівань.

 

Більшість людей намагаються пам’ятати, а не уявляти – це найбільша помилка. Що ви хочете пам’ятати? Всі помилки, які сталися? На історію неможливо покладатися. Історики були вісниками королів і тих, хто був при владі – вони говорили те, що потрібно. 

 

Люди бояться чогось… Лише Бог знає, що з нами буде.

 

Мене деколи запитують: якщо оглянутися назад, якими були ваші найбільші помилки? Я відповім: ми думали, що у нас великі мрії. А тепер ми розуміємо, що вони були не такими вже й великими. Мрійте про більше. Чим більша ваша мрія, тим більшого ви досягнете.

 

Ваше молоде покоління – пречудове. Але що мене в них злить – вони зневажають політиків. Вони говорять: політика корумпована, вона не для нас. Я відповідаю: ви чесні, ви хочете чесної політики – йдіть і робіть чесну політику.

 

Все це уроки, які я сам виніс з минулого. 

 

Ще мене люди запитують, як залишатися активним. Це дуже просто. Повторю: рахуйте подумки ваші досягнення і мрії. Якщо ваших мрій більше, ніж досягнень – значить, ви все ще молоді. Якщо навпаки – ви вже старі.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles