logo

Thursday, 09 June 2016 16:20

ОСНОВНІ ЗАСАДИ РЕФОРМИ СУДОВОЇ СИСТЕМИ

Еліна Черкас, Ратуша, 09.06.2016

 

Україна повертається до трирівневої системи судів. Перша інстанція — місцеві суди. Друга — апеляційні, а третя — касація у Верховному Суді. Таким чином, скасовуються спеціалізовані суди (Вищий господарський, Вищий адміністративний, Вищий кримінальний). Натомість буде два нові спецсуди: з питань інтелектуальної власності й антикорупційний. Запрацюють вони вже з 1 вересня цього року. 

 

Хто може стати служителем Феміди?

 

На посаду судді може бути призначений громадянин України віком від 30 до 65 років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. Експерти позитивно відгукуються про збільшення вікового бар’єру для майбутніх людей у мантіях. «Взагалі, його можна збільшити ще на 5-10 років, щоб особа, яка стає суддею, розуміла, що це для неї остання робота в житті, а не початок кар’єри. Суддям часто потрібно ухвалювати рішення, для якого необхідний життєвий досвід», — прокоментував економіст Борис Кушнірук у виданні Forbes. 

 

Зарплата чи хабар?

 

Одним із пунктів законопроекту є підвищення окладу судді, щоб його менше «зваблював» запропонований хабар. «Це було зроблено для того, щоб суспільство бачило, що суддя несе відповідальність, він є під шаленим моніторингом, в тому числі й антикорупційним. Але при цьому посада судді є престижною, адже, окрім поваги суспільства, він отримуватиме достойне грошове забезпечення, яке дозволить йому жити, як людина, і не шукати можливості для хабара», — зазначив міністр юстиції Павло Петренко в інтерв’ю для ТСН.  Хоча, скажімо, львівська правозахисниця та громадська активістка Олеся Дацко вважає, що цей пункт реформи є знущанням над українським народом, тому що більшість населення отримує приблизно 1300 гривень на місяць, а мінімальна ставка судді місцевого суду — 15 таких заробітних плат. 

 

«Контроль»

 

Реформа «обіцяє» моніторинг способу життя людини, яка провадить судочинство, через заповнення трьох декларацій: декларація особи, родинних зв’язків судді та доброчесності судді. Таку перевірку будуть проводити один раз на п’ять років — не дуже часто, якщо порівняти із держслужбовцями, яких «моніторять» щороку.  

 

Призначення судді

 

Відповідно до Закону, призначає людину на посаду судді Президент України за поданням Вищої ради правосуддя, яка, за результатами конкурсу, обирає кандидатів. 

 

Слід зазначити, що суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради Президент України після консультацій із Вищою радою правосуддя. 

 

Вважається, що все ухвалює Президент, але без консультацій Вищої ради правосуддя він нікого не призначатиме. Тобто, все-таки, головною в «наборі суддів» є ця нова інстанція, куди входить 21 член: десятьох із них обирає з’їзд суддів України з числа тих суддів, що працюють, чи тих, що у відставці; двох призначає Президент України; ще по двоє суддів обирають Верховна Рада України, з’їзд адвокатів України, Всеукраїнська конференція прокурорів, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. 

 

До речі, раніше Вища рада правосуддя називалася Вищою радою юстиції, яка виконувала практично ті самі функції, що й новостворена.

 

До затвердження реформи суддю призначали у два етапи: спочатку Указом Президента на п’ять років, а потім рішенням Верховної Ради уже на безстроковий термін. Відтепер Президент відразу призначатиме безстроково кандидата на суддівську посаду. Згідно із статтею 53 про «Незмінюваність судді» нового  Закону: «Судді гарантується перебування на посаді судді до досягнення ним шістдесяти п’яти років, крім випадків звільнення судді з посади або припинення його повноважень відповідно до Конституції України та цього Закону». 

 

Звільнення 

 

Стаття 112 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає загальні умови звільнення судді з посади: «Суддя може бути звільнений з посади виключно з підстав, визначених частиною шостою статті 126 Конституції України. Рішення про звільнення судді з посади ухвалює Вища рада правосуддя у порядку, встановленому Законом України «Про Вищу раду правосуддя».

 

Адвокатська монополія

 

До затвердження законопроекту будь-яка довірена особа могла представляти інтереси громадян у суді, а відтепер це право належить тільки адвокату. Громадська активістка Олеся Дацко в коментарі «Ратуші» заявила: «Ці реформи проведені без жодного соціально-економічного обґрунтування. В нас 90 % населення живе за межею бідності. Звідки вони візьмуть гроші на адвокатів і на судовий збір, який підвищили? Якщо раніше їм безкоштовно допомагали у захисті  права громадські організації, то тепер держава каже, що це будуть робити фахові юристи». А наскільки вони будуть фахові — час покаже. 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles